Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Ēdo ditė 1 qeder i Erionit/Kompania qė do prishė Teatrin Kombėtar ka fituar 14 tendera nė Bashkinė Tiranė

2 vite mė parė
share()?>
Erion Veliaj ka njė konflik tė madhė interesi nė drejtimin e komisionit pėr dhėnie e tokės publike privatit. Projektligji “Pėr Pėrcaktimin e Procedurės sė Veēantė pėr Negocim dhe Lidhjen e Kontratės me Objekti “Projektimin dhe Realizimin e Projektit Urban dhe Goditės sė re tė Teatrit Kombėtar” pėrcakton qė kompania “Fusha” sh.p.k, e njohur pėr fitimin e tenderėve tė shumtė nga qeverisja socialiste dhe bashkia e Tiranės, do tė marrė pa garė njė sipėrfaqe tė papėrcaktuar toke qė sot ėshtė pronė publike.

Sipas projektligjit, qeveria do tė krijojė njė Komision Negocimi me kryesimin e kryetarit tė Bashkisė Tiranė Erion Veliaj, i cili, pavarėsisht titullit “komision negocimi” do tė ketė pėr detyrė tė pėrfaqėsojė pronarin shtet tė truallit tė Teatrit Kombėtar si dhe t’ia kalojė kėtė truall kompanisė “Fusha” sh.p.k.

Pėr kėdo qė i ndjek zhvillimet nė Shqipėri dhe lexon me vėmendje shkrime rreth tenderave, s’ka dyshim se kryesimi nė listėn e kompanive tė preferuara pėr Bashkinė e Tiranės tė ”Fusha shpk” nuk ėshtė lajm i ri.

”Fusha”, me 14 kontrata tė fituara nė Bashkinė e drejtuar nga Veliaj, ka fituar edhe 8 tė tjera nė Bashkinė Vorė dhe Rroskovec. Nė total 22,106,703,990 lekė tė vjetra (mbi 22 miliardė lekė). Pastrim, sistemim-asfaltim rrugėsh, ndėrtim ure, ndėrhyrje nė parqe por dy tenderat kryesor mbeten ndėrtimi i sheshit ”Skėnderbej” mbi 14 miliardė lekė tė vjetra dhe parkimit tė tij mbi 2 miliardė lekė.

”FUSHA shpk” e Shkėlqim Fushės, e preferuara e Veliajt, fitoi tenderin e Sheshit Skėnderbej e vetme, pa asnjė konkurent nė garė.

Pas ”Fushės”, sipas ”Open Data” listohen dy kompani tė tjera: ”G.P.G. COMPANY SHPK” dhe ”SALILLARI SHPK”, nė total 12,688,219,900 dhe 9,634,787,130 lekė tė vjera.Multimedia: faktor.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 11/06/2018
Titulli i publikimit: Ēdo ditė 1 qeder i Erionit/Kompania qė do prishė Teatrin Kombėtar ka fituar 14 tendera nė Bashkinė Tiranė
Pėrshkrim i publikimit: Erion Veliaj ka njė konflik tė madhė interesi nė drejtimin e komisionit pėr dhėnie e tokės publike privatit. Projektligji “Pėr Pėrcaktimin e Procedurės sė Veēantė pėr Negocim dhe Lidhjen e Kontratės me Objekti “Projektimin dhe Realizimin e Projektit Urban dhe Goditės sė re tė Teatrit Kombėtar” pėrcakton qė kompania “Fusha” sh.p.k, e njohur pėr fitimin e tenderėve tė shumtė nga qeverisja socialiste dhe bashkia e Tiranės, do tė marrė pa garė njė sipėrfaqe tė papėrcaktuar toke qė sot ėshtė pronė publike.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :