Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

10% E TENDERĖVE TĖ BASHKIVE KLIENTELISTE DHE KORRUPTIVE

2 vite mė parė
share()?>
10% e tenderėve tė bashkive jepen me klientelizėm

Tė paktėn 10 pėr qind e tenderėve dhe kontratave tė prokuruara nga bashkitė e gjithė vendit kanė problem ligjore, korruptive, klientelizmi dhe proceduriale. Sipas njė studimi tė Open Procurement Albania, qė merr nė vėzhgim tenderėt qė prej korrikut 2015, janė tė paktėn 1612 tenderė qė kanė shkelje tė ligjit dhe parimeve tė prokurimit publik si mungesa e garės, pabarazia apo klientelizmi gjatė garės. Rastet mė tė shpeshta janė tenderėt me mungesė gare pėr fitimin e kontratės ose konkurrencės sė munguar me vetėm njė operator ekonomik nė garė, fenomen ky shumė i pėrhapur gjatė qeverisjes Rama.

Ja llojet e shkeljeve mė tė pėrhapura:

1. Mungesa e konkurrencės:  Prokurimi zhvillohet me njė konkurrent tė vetėm. Ligji shqiptar i lejon kėto lloj procedurash. Nga 1612 tenderė me shkelje nė total, nė 953 raste ka pasur mungesė konkurrence.

2. Skualifimi i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit:  Nga 1612 tenderė me shkelje nė total, nė 399 raste ka pasur skualifikim tė tė gjithė operatorėve, pėrveē atij fitues.

3. Mungesė Gare, negocim i drejtpėrdrejtė (mbi 5 milionė lekė):Janė kontrata pa garė qė lidhen si pasojė e bisedimeve mes autoritetit dhe kompanive. Nga 1612 tenderė me shkelje nė total, nė 114 raste ka pasur negocim tė drejtpėrdrejtė, pa hapur fare garė.

Multimedia: GazetaTelegraf
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 30-05-2018
Titulli i publikimit: 10% E TENDERĖVE TĖ BASHKIVE KLIENTELISTE DHE KORRUPTIVE
Pėrshkrim i publikimit: 10% e tenderėve tė bashkive jepen me klientelizėm Tė paktėn 10 pėr qind e tenderėve dhe kontratave tė prokuruara nga bashkitė e gjithė vendit kanė problem ligjore, korruptive, klientelizmi dhe proceduriale. Sipas njė studimi tė Open Procurement Albania,
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :