Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

Nė sitėn e Vettingut edhe prokurori i Tahirit, ja pasuria qė ka deklaruar

2 vite mė parė
share()?>
ERALD DELIU/ Ditėn e martė nė orėn 11:30, pėrballė Komisionit tė Pavarur tė Kualifikimit do tė jetė nė seancė dėgjimore prokurori i Krimeve tė Rėnda, Dritan Prenēi. Ky i fundit ėshtė edhe njė ndėr prokurorėt qė heton ish-ministrin e Brendshėm, Saimir Tahiri.

Prenēi ka nė dorė edhe dosje si ajo e Orest Sotės, qė ėshtė bashkuar mė atė tė ish-ministrit, si dhe ndiqte procedimin penal pėr llogari tė Shqipėrisė, tė financierit tė Habilajve, Nezar Seitit, i cili u ekstradua nė janar tė kėtij viti mes shumė polemikash. Ndryshe nga shumė kolegė tė tij, Dritan Prenēi ka deklaruar ndėr vite njė pasuri modeste.

Kėshtu, sipas tė dhėnave tė “Open Spending Albania”, Prenēi ka deklaruar nė ILDKPKI se nė vitin 2008 ėshtė bėrė pronar i njė apartamenti banimi 78 metra katrorė nė Tiranė, i cili ėshtė blerė atė vit nė shumėn 31,204 euro me kredi bankare. Nė vitin 2011, Prenēi ka deklaruar se ka marrė edhe hipotekėn e apartamentit.

Gjithashtu, atė vit Prenēi ka deklaruar nė pronėsi edhe njė automjet qė e ka blerė pėr 2,000 euro. Kėto janė pasuritė e paluajtshme tė prokurorit Dritan Prenēi. Ai ka deklaruar edhe njė kredi tjetėr me interes 3 pėr qind, nė shumėn 2,596,000 euro me njė afat prej 96 muajsh.

Ai ka paguar thuajse 30 % tė vlerės sė saj deri mė tani. Nė deklaratat e tij tė pasurisė, Prenēi nuk ka pėr tė deklaruar shumė, veēse tė ardhurat nga puna e tij si prokuror pranė Prokurorisė sė Krimeve tė Rėnda dhe pagėn e bashkėshortes.

Nė KPK Prenēi do tė pėrballet me trupėn gjykuese qė pėrbėhet nga Genta Tafa Bungo, Pamela Qirko dhe Suela Zhegu. Kujtojmė se prokurori Prenēi, sė bashku me kolegun e tij, Vladimir Mara, janė nėn hetim disiplinor nga Prokuroria e Durrėsit pas ekstradimit tė bujshėm tė Nezar Seitit.

Nė janar tė kėtij viti, Kryeprokurorja e pėrkohshme fajėsoi nė njė farė mėnyrė Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda pėr ekstradimin e Seitit, qė sipas saj, nuk ka komunikuar me Prokurorinė e Tiranės, e cila kishte nė dorė dosjen e ekstradimit. Megjithatė, duket se ky hetim ka mbetur nė vend. Pėrveē Dritan Prenēit, mė 5 qershor nė orėn 10:00, pėrballė Komisionit tė Pavarur tė Kualifikimit do tė jetė edhe gjyqtari i Gjykatės sė Lartė, Edmond Islamaj. Ky i fundit ka njė karrierė tė gjatė nė sistemin e drejtėsisė.

Ai ka qenė fillimisht gjyqtar nė Durrės nė vitin 1992 dhe njė vit mė pas ėshtė emėruar kryetar i Gjykatės sė Sarandės deri nė vitin 1995. Nga ai vit deri nė vitin 1998, Islamaj ka qenė gjyqtar nė Gjykatėn e Krujės dhe nė vazhdim, deri nė vitin 2002, ka qenė gjyqtar nė Kavajė.

Nė vitin 2002, Islamaj emėrohet kryeinspektor i Inspektoratit tė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė. Nė vitin 2003 emėrohet gjyqtar nė Apelin e Tiranės. Nė vitin 2011 ai emėrohet gjyqtar nė Gjykatėn e Lartė. Po kėshtu, mė datė 4 qershor, nė seancė dėgjimore do tė jetė edhe Anila Leka, prokurore pranė Prokurorisė sė Pėrgjithshme.Multimedia: Panorama
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 05/06/2018
Titulli i publikimit: Nė sitėn e Vettingut edhe prokurori i Tahirit, ja pasuria qė ka deklaruar
Pėrshkrim i publikimit: ERALD DELIU/ Ditėn e martė nė orėn 11:30, pėrballė Komisionit tė Pavarur tė Kualifikimit do tė jetė nė seancė dėgjimore prokurori i Krimeve tė Rėnda, Dritan Prenēi. Ky i fundit ėshtė edhe njė ndėr prokurorėt qė heton ish-ministrin e Brendshėm, Saimir Tahiri.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :