Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 11 Dhjetor 2019

EMRI/ Njihuni me deputetin e PS-sė qė merr ndihmė ekonomike

2 vite mė parė
share()?>
Gazetari Rezar Xhaxhiu sot ka bėrė publik emrin e njė deputeti socialist qė merr ndihmė ekonomike.

Nė emisionin e mėngjesit tė tij nė ‘FaxNews’ Xhaxhiu kishte i ftuar pedagogu Erion Kristo pėr tė diskutuar nė lidhje me ngjarjet dhe fenomenet negative qė po ndodhin nė vendin tone, ku ai mbetet njė nga zėrat kryesorė qė ngreh problemet e shoqėrisė.

Sipas tij problematik ėshtė dhe brezi qė po rritet nė Shqipėri, ku mjafton tė shikosh se si mblidhen nė grupe pėr tė vrarė njėri-tjetrin pėr tė kuptuar situatėn alarmante.

Ndėrsa shprehu mendimin e tij pėr tema tė ndryshme ai foli edhe pėr drejtėsinė qė sipas tij vepron me dy standarde, duke risjellė nė vėmendje rastin e kuksianėve tė cilėt protestuan pėr njė tė drejtė bazike dhe u futėn nė burg. Kristo iu referua edhe vetingut, si njė sistem qė synon qė tė pastrojė drejtėsinė shqiptare.

Por ai edhe kėtu ėshtė shumė skeptik, pasi deklaroi se nuk ėshtė bėrė njė analizė pėr tė gjetur shkaqet e vėrteta se ku ka ēaluar sistemi, duke shtuar se do kishte preferuar qė edhe ata tė vetingut tė kontrolloheshin nga dikush. Njė problem tjetėr sipas tij ėshtė vonesa e madhe e procesit, ndėrkohė qė shoqėria shqiptare pret me padurim drejtėsi.

“Vetingun e mendoja qė do tė ishte njė proces, pėr tė clėn shoqėria shqiptare ka dhėnė shumė para qė tė sillte drejtėsi, por unė do doja qė puna e tyre tė kontrollohej, gjykatėsit hiqen nga puna se nuk justifikohen lekėt, por unė do doja tė analizohej sistemi i drejtėsisė, ku ēalon puna, por kjo s’po del. Dhe tjetra se sa ngadalė e kanė marrė, ndėrkohė qė ne shqiptarėt preisim dita, ditės drejtėsinė”, deklaroi ai Kristo.

I ngacmuar nga Xhaxhiu pėr pasurinė prej 150 milionė eurove, tė 140 deputetėve tė Kuvendit tė bėra publike nga “Open Data Albania”, Erion Kristo deklaroi se shumė prej tyre nuk e dinė se pse janė aty, duke nėnvizuar se ka edhe tė ndershėm. Por njė pjesė sipas tij janė kthyer nė hajdutė, qė ai i krahasoi me ‘xhepistė’.

Xhaxhiu: Pasuria e deputetėve, 150 milionė euro pasuri. 360 shtėpi, Adnor Shameti i PS, 27 shtėpi, Astrit Veliaj i PD, 27 shtėpi, Tom Doshi 15, por jo vetėm kaq, ka deputetė qė paguhen me ndihmė ekonomike, Fate Velaj, deputet i PS, pasuria 1.8 milionė euro dhe merr ndihmė ekonomike.

Kristo: Po ēfarė tė them…ka dhe deputetė qė nuk vjedhin dhe nuk janė tė korruptuar, ka edhe nga ata qė nuk e dinė pse janė aty, njė deputet nė shumė raste bėn njė vrimė nė ujė, kjo marrja e lekėve apo falsifikimi i ligjit pėr tė marrė ato dieta tė qelbėta, ėshtė katastrofė…



Multimedia: Syri
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 29-05-218
Titulli i publikimit: EMRI/ Njihuni me deputetin e PS-sė qė merr ndihmė ekonomike
Pėrshkrim i publikimit: Gazetari Rezar Xhaxhiu sot ka bėrė publik emrin e njė deputeti socialist qė merr ndihmė ekonomike. Nė emisionin e mėngjesit tė tij nė ‘FaxNews’ Xhaxhiu kishte i ftuar pedagogu Erion Kristo pėr tė diskutuar nė lidhje me ngjarjet dhe fenomenet negative qė po ndodhin nė vendin tone, ku ai mbetet njė nga zėrat kryesorė qė ngreh problemet e shoqėrisė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :