Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Njihuni me deputetėt milionerė. Rekordin e mban Tom Doshi, nė vend tė dytė, njė deputet i PD

2 vite mė parė
share()?>
Top Channel tregoi mbrėmjen e tė dielės nė emisionin “Exclusive” sa shkon pasuria e parlamentarėve shqiptarė.

Referuar tė dhėnave tė “Open Data Albania” qė ka publikuar deklarimet e pasurisė sė viteve tė fundit tė 140 deputetėve, rezulton se pasuria e tyre arrin nė tė paktėn 150 milionė Euro.

Kjo shifėr ėshtė gjithsesi larg pasurisė reale, pasuri mungojnė tė dhėnat e pasurive tė paluajtshme tė deputetėve qė prej shumė vitesh banojnė sallėn e Parlamentit e qė i kanė deklaruar ato nė fillim, pa i cituar mė nė vijim.

“Exclusive”, nė episodin me titull “Varfėria e Milionerėve”, analizoi edhe fenomenin e deputetėve tė rinj tė Parlamentit, ku bien nė sy ata qė vijnė nga bota e biznesit.

Mes kėtyre tė rinjve milionerė, nga Partia Socialiste bie nė sy Adnor Shameti, ish-pronar i Universitetit “Justiniani”, qė ka njė listė tė gjatė prej 60 pasurish tė paluajtshme. Sipas tė dhėnave tė “Open Data Albania”, deputeti socialist disponon nė total njė pasuri prej 5.3 milionė euro.

Nga demokratėt, dallon deputeti i Vlorės Agron Shehaj, qė pas suksesit me biznesin e “call center”-ave, vendosi t’i futet politikės me zgjedhjet e vitit 2017. Pasuria e tij nė total kap vlerėn e rreth 23 milionė Eurove.

Edhe LSI ka biznesmenėt e saj milionerė, ku dallon Agron Ēela i Shkodrės me 11.4 milionė.

Rekordin gjithsesi e mban Tom Doshi i Partisė Social-Demokrate, me rreth 30 milionė Euro pasuri.

Edhe parlamentarėt preferojnė ta kthejnė pasurinė nė tulla e beton. 140 deputetėt gėzojnė tė paktėn 360 shtėpi.

Disa kanė 27, si Adnor Shameti dhe kolegu i tij demokrat Astrit Veliaj, ndėrsa Tom Doshi rezulton me 15 shtėpi.

Ndonėse gėzojnė njė mirėqenie tė konsiderueshme, ligji u njeh mundėsinė deputetėve tė trajtohen me ndihmė ekonomike prej 35 mijė lekėsh tė reja nė muaj, pėr tė paguar qiranė e banesės, nė rastet nuk kanė shtėpi nė kryeqytet.

Nga kjo mundėsi pėrfitojnė aktualisht 10 deputetė, ku bien nė sy ish-kryebashkiaku prej disa mandatesh i Beratit, Fadil Nasufi, demokristiani Nard Ndoka pasuria e tė cilit pėrllogaritet nė rreth 900 mijė euro, si dhe ish-kėshilltari i kryeministrit Rama, Fate Velaj, qė pavarėsisht se disponon njė pasuri prej 1.4 milionė eurosh falė koleksioneve artistike, kėrkon ndihmėn tonė pėr tė paguar qiranė e shtėpisė.Multimedia: AmericanEye
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 28-05-2018
Titulli i publikimit: Njihuni me deputetėt milionerė. Rekordin e mban Tom Doshi, nė vend tė dytė, njė deputet i PD
Pėrshkrim i publikimit: Top Channel tregoi mbrėmjen e tė dielės nė emisionin “Exclusive” sa shkon pasuria e parlamentarėve shqiptarė. Referuar tė dhėnave tė “Open Data Albania” qė ka publikuar deklarimet e pasurisė sė viteve tė fundit tė 140 deputetėve, rezulton se pasuria e tyre arrin nė tė paktėn 150 milionė Euro.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :