Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Para e pushtet, lekėt e vėna nga anėtarėt e Gjykatės sė Lartė

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka renditur Gjyqtarėt  e Gjykatės sė Lartė sipas vlerave pėr tė ardhura tė deklaruara pėr vitin 2015. Gjyqtarėt nė Republikėn e Shqipėrisė janė subjekt i deklarimit dhe kontrollit publik tė pasurive dhe konfliktit tė interesit. Ata duhet tė dorėzojnė nė fillim viti njė Deklaratė ku bėhen tė ditura tė ardhura, shtesa apo pakėsim tė pasurisė pėr dymbėdhjetė muaj tė vitit tė fundit. 

Nė hulumtimin e ODA ėshtė bėrė renditja dhe kategorizimi sipas burimit tė tė ardhurave, e nė fund pėr totalin e tė ardhurave tė krijuara nė vitin 2015. Deklarimet e detajuara janė nė rubrikėn Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania. Transparenca dhe kontrolli publik pėrmes publikimit nė format tė mirė strukturuar bėhet si pjesė e aktiviteteve tė Programit Para Pushtet dhe Polikė (MGP). 

Gjykatėsi mė i paguar pėr punė pranė Gjykatės sė Lartė dhe tė tjera angazhime profesionale, gjatė vitit 2015 rezulton Kryetari i Gjykatės sė Lartė zoti Xhezair Zaganjori. Tė ardhurat e tij diferencojnė pėr shkak tė faktit qė ai ėshtė kryetar i gjykatės, sikurse ka angazhime profesionale akademike dhe universitare. Paga e tij pėr shkak tė funksionit pranė Gjykatės sė Lartė  deklarohet nė vlerėn 2 063 000 lekė, dhe tė ardhura nga puna nė total duke shtuar kėtu angazhime akademike pranė Shkollės sė Magjistraturės dhe Universiteteve, shkon 3 323 266 lekė. 

Pas zotit Zaganjori ėshtė Gjyqtari Ardian Nuni qė mban vendin e dytė nė renditjen sipas tė ardhurave personale nga puna. Zoti Nuni ka shėnuar gjatė 2015 veē pagės si Gjyqtar edhe pagesa pranė shkollės sė Magjistraturės dhe Universitetit tė Tiranės, sikurse ėshtė angazhuar dhe paguar si ekspert nė Grupe Kėshillimore pranė Ministrisė sė Drejtėsisė dhe Grupit tė Posaēėm tė Punės pėr Reformėn nė Drejtėsi. 

Dhjetė nga shtatėmbėdhjetė gjyqtarė kanė deklaruar se kanė tė ardhura nga paga dhe shpėrblime tė punės vetėm pėr funksionin e gjyqtarit. Ajo ēka bie nė sy pėr deklarimin e tė ardhurave tė gjyqtarėve nga subjekte tregtare, jo publike qė funksionojnė si universitete private ėshtė deklarimi si punėdhėnės vetėm emrin e universitetit. Referimi i shoqėrisė tregtare qė vepron si universitet, dhe punėson njė gjyqtar, do tė adresonte mė saktė burimin e tė ardhurės dhe do ta adresonte mė qartė  kontrollin e konfliktit apo papajtueshmėrisė me funksionin e gjyqtarit nė rast gjykimi sipas ēėshtjeve. 

Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania    
Komentet dhe Analiza: ODA    


Honoraret pėrbėjnė njė tjetėr kategori deklarimi pėr burimin e pasurisė, ku zoti Artan Broci deklaron se si anėtar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, ka pėrfituar ne 2015 pagesėn prej 102 000 lekėsh.
Tė ardhurat nga interesat e depozitave bankare, maturimit tė letrave me vlerė dhe obligacioneve, ėshtė njė tjetėr formė pėrfitimi tė ardhurash.  Ky burim tė ardhurash nė kontekstin e njė viti referon mbi gjendjen monetare qė zotėrojnė nė total entitetet deklaruese. Janė shtatė gjyqtarė tė lartė, qė deklarojnė tė ardhura tė vitit 2015 nga ky burim. 


Zonja Arjana Fullani mban vendin e parė pėr shkak tė pėrfitimeve tė kėtij lloji. Ajo deklaron tė ardhura nga interesa bankare dhe bono thesari nė vlerėn 540 663 lekė. Zonja Evelina Qirjako dhe zoti Aleksandėr Muskaj pasojnė listėn.

Tė ardhura nga interesa nga depozita bankare, tituj dhe obligacione pėr Gjyqtarėt e Gjykatės sė Lartė, Viti 2015      


Edhe tė ardhurat nga qiratė japin njė pasqyrė tė pasurive qė gjenerojnė fitime pėr subjektet deklaruese. Nėntė Gjyqtar tė Gjykatės sė Lartė pėrfitojnė tė ardhura nga qiratė. Gjykatėsi qė ka pėrfituar mė shumė tė ardhura nga qiratė ėshtė Shkėlzen Selimi me shtatė pikė trembėdhjetė milionė lekė. Evelina Qirjako gjithashtu ka pėrfituar njė vlerė tė konsiderueshme si tė ardhura nga qiratė, pėrkatėsisht pesė pikė gjashtė milionė lekė. Gjashtė gjyqtarė rezultojnė me tė ardhura nga qiratė mė tė larta se tė ardhurat e pagės pranė Gjykatės sė Lartė. 


E drejta e autorit dhe e drejta e publikimit, si njė burim fitimi specifik pėr emra tė doktrinės juridike, ėshtė deklaruar si burim tė ardhure pėr vitin 2015 vetėm nga njė anėtar i Gjykatės sė Lartė. Ėshtė kryetari i kėsaj gjykate zoti Xhezair Zaganjori qė deklaron se ka fituar 190 000 lekė nga shitja e librit dhe e drejta e autorit pėr vitin 2015.

Tė ardhura nga Publikimet dhe e drejta e Autorit pėr Gjyqtarėt e Gjykatės sė Lartė, Viti 2015      


Renditja e gjyqtarėve sipas tė ardhurave mė tė larta tė personave tė familjes, kryesisht bashkėshortė apo partnerė, e kryeson zonja Mirela Fana. Bashkėshorti zoti Neshat Fana ka siguruar gjatė 2015 tė ardhura nga puna nė zyrė avokatie nė vlerėn 7.9 milionė lekė dhe tėrheqje pranė njė shoqėrie tregtare ku ėshtė edhe ortak nė vlerėn 10.1 milionė lekė. Arsyeja e tėrheqjes nuk ėshtė e specifikuar, por edhe nėse do tė pėrjashtonim kėtė deklarim likuiditeti pėr vitin 2015, renditja nė vendin e parė do tė mbetej e njėjtė. Familja Fana kryeson nė renditjen sipas kategorisė tė ardhura nga persona tė familjes sė gjyqtarit, pasuar nga familja Broci, familja Zeneli dhe familja Zaganjori.

Tek struktura e tė ardhurave sipas bashkėshortėve dhe familjarėve konstatohet se tre nga bashkėshortėt e Gjyqtarėve tė Lartė janė nė funksionin e noterit, njė ėshtė gjyqtar, njė ėshtė avokat njėkohėsisht ish anėtar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, tre punojnė nė institucione tė larta publike pėrfshi Kuvendin dhe Inspektoratin e Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive, dy janė bankier dhe njė rast shėnon nivel tė lartė drejtues pranė njė shoqėrie aksionere publike (jo private).Tė Ardhura nga Detyrime tė Shlyera nga tė Tretė, ėshtė njė tjetėr burim tė ardhurash pėr Anėtarėt e Gjykatės sė Lartė. Kėto tė ardhura janė kryesisht hyrje qė vinė nga shitja e pasurive apo detyrime tė tjera kontraktore. Pėr tė identifikuar qartė se cila pjesė e hyrjes ėshtė e ardhur dhe cila ėshtė thjeshtė tjetėrsim i pasurisė nga pronė materiale nė vlerė monetare, do duhet tė dinim ēmimin fillestar tė pronės qė shitet, apo tė drejtės pasurore qė tjetėrsohet. Duke mos pasur kėtė informacion, tė ardhurat nga Detyrime tė Shlyera nga tė tretė, thjesht po i rendisim pa bėrė kategorizim apo renditje. Gjyqtar me kategori tė ardhurash apo hyrje tė kėtij karakteri janė zonja Arjana Fullani, Zoti Ilir Ēeliku dhe Zonja Majlinda Andrea.

Nė pėrfundim duke pėrllogaritur tė ardhura totale tė deklaratės sė secilit gjykatės nė Gjykatėn e Lartė, ku pėrfshihen tė gjitha kategoritė e sipėr shėnuara e njėkohėsisht tė ardhurat e personave tė familjes nė detyrim pėr deklarim, rezulton qė renditjen e kryesojnė zonja Mirela Fana dhe zoti Shkėlzen Selimi. Ndėrsa nėse do tė konsiderojmė gjyqtarėt nė renditje duke filluar nga tė ardhurat mė tė ulta ėshtė Edmond Islamaj qė tė ardhurat familjare tė njė viti i referon plotėsisht tė ardhura nga paga pa asnjė burim tjetėr. Medi Bici ėshtė gjyqtari tjetėr qė ka nė total bashkė me anėtarė tė tjerė tė familjes tė ardhura qė pėrkojmė me 143% kundrejt pagės vjetore tė njė gjyqtari tė gjykatės sė lartė. 


Nė pėrllogaritje tė ardhurat apo tė hyrat e deklaruara pėr vitin 2015, deklarimet nė valutė tė huaj janė konvertuar nė monedhėn lekė shqiptar sipas kursit mesatar vjetor pėr 2015 nga Banka e Shqipėrisė. Ēdo kategorizim dhe renditje pėrkon me tė ardhura  gjatė vitit 2015 dhe jo me tėrėsinė e pasurisė sė deklaruar nga gjyqtarėt. Tė detajuara kėto tė dhėna pėr secilin gjyqtar janė nė rubrikėn Para dhe Pushtet tė portalit Spending Data Albania. Po aty ju mund tė gjeni deklarimet vjetore dhe deklarime fillestare tė pasurisė pėr Gjyqtar dhe Funksionar tė tjerė tė lartė. Gjithashtu tabelat me renditje pėr tė gjithė Gjyqtarėt mund tė shkarkohen nė versionin Excel.

Sipas deklaratave tė gjyqtarėve pėr vitin 2015 rezulton qė njė Anėtar i Gjykatės sė Lartė fiton mesatarisht mbi 6.5 milionė lekė nė vit ose mbi 730 000 lekė nė muaj, mesatare kjo katėr herė mė e lartė se paga si gjykatės. Gjithsesi vlen pėr tu theksuar se mesatarja e tė ardhurave vjetore pėr gjyqtar tė gjykatės sė lartė nė 2015 nuk ėshtė mė e lartė se ajo e deputetėve tė cilėt nė analizėn e bėrė nga Open Data Albania, reflektonin njė tė ardhur vjetore mesatarisht 8.4 herė mė tė lartė se paga.Multimedia: 55 NEWS
Kategoria e medias: Agjensi telegrafike
Datė publikimi: 17/05/2018
Titulli i publikimit: Para e pushtet, lekėt e vėna nga anėtarėt e Gjykatės sė Lartė
Pėrshkrim i publikimit: Open Data Albania ka renditur Gjyqtarėt e Gjykatės sė Lartė sipas vlerave pėr tė ardhura tė deklaruara pėr vitin 2015. Gjyqtarėt nė Republikėn e Shqipėrisė janė subjekt i deklarimit dhe kontrollit publik tė pasurive dhe konfliktit tė interesit. Ata duhet tė dorėzojnė nė fillim viti njė Deklaratė ku bėhen tė ditura tė ardhura, shtesa apo pakėsim tė pasurisė pėr dymbėdhjetė muaj tė vitit tė fundit.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :