Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

“Pabukės”, por jeta qė bėn nxjerr “blof” ēunin e Fahriut. Zbardhen faktet si mashtron me pasurinė

2 vite mė parė
share()?>
Profili “politik” i ēunit tė Fahriut ėshtė i mangėt, pa pėrfshirė deklarimin e pasurisė sė tij.
I katapultuari i Lulzim Bashės, Klevis Balliu, ka braktisur luksin vetėm nė formularin e deklarimit tė pasurisė.

Nė realitet ai shijon luksin duke filluar qė nga makinat e shtrenjta dhe deri tek udhėtimet e ēmendura dhe tė kushtueshme jashtė vendit. Por, ēuni i Fahriut, makinat, udhėtimet apo dhuratat nuk i ka deklaruar pranė Inspektoriatit tė Deklarimit tė Pasurive.

Faktet flasin, se deputeti i Bashės, ka mashtruar hapur ILKPKKI-nė.
Gjatė fushatės zgjedhore tė zgjedhjeve parlamentare tė 25 qershorit, automjeti me targa AA 055 RD, i pėrdorur nga Klevis Balliu, u fotografua para bashkisė sė Pogradecit, parkuar nė vendin e caktuar pėr invalidė.

Kjo makinė qė shihni nė foto, mund tė jetė nė emėr tė babait, tė tij, por nga ana tjetėr kjo makinė mbahet gjithė kohėn nga Klevisi.
Edhe sot , kjo makinė pėrdoret nga ēuni i Fahriut, madje ka edhe shofer.

Ligjėrisht kur nuk deklarohet pasuria reale nga zyrtarėt e lartė, prokuroria nis hetime dhe faktet tregojnė se ka indicie pėr hetime dhe nė rastin e Balliut.

Mėsohet se ēuni i Fahriut, jo vetėm kėtė makinė por ka pasur edhe makina tė tjera luksoze.
Jeta luksoze e Klevisit nuk kufizohet vetėm nė Shqipėri, por vijon dhe me udhėtime tė shtrenjta jashtė vendit. Udhėtimi nė Dubai pėr Vitin e ri, i shoqėruar nga Ilda Bejleri si dhe udhėtimet e ēmendura nėpėr Evropė, janė vetėm njė pjesė e padeklaruar e luksit, tė deputetit tė Bashės.

Nė prag tė vitit, tė Ri 2018, Klevis Balliu ėshtė parė duke udhėtuar drejt Dubait, njė udhėtim tejet i shtrenjtė, pėr njė politikan qė deklaron vetėm pagėn. Ėshtė zbardhur para pak ditėsh pasurinė e deputetit Klevis Balliu dhe nuk rezulton tė ketė deklaruar, makinė, apo shpenzime pėr udhėtime dhe dhurata.

Kjo ėshtė pasuria e Klevis Balliut e deklaruar pėrgjatė viteve 2015 dhe 2016, bazuar nė tė dhėnat e Open Spending Albania dhe tė dhėnave tė siguara nga CNA.al, pranė ILDKPKI-sė.

Viti 2015

Tė ardhura nga puna si ndihmės i Presidentit pranė institucionit tė Presidentit tė Republikės, 101 798 lekė neto.
Tė ardhura nga puna si kėshilltar i Presidentit tė Republikės, 1 228 182 lekė.
Overdraft nė njė bankė tė nivelit tė dytė nė shumėn 3 000 000 lekė.

Viti 2016

Tė ardhura nga puna si kėshilltar i Presidentit tė Republikės, 1 228 182 lekė.
Overdraft nė njė bankė tė nivelit tė dytė nė shumėn 3 000 000 lekė.Multimedia: City News Albania
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 03-05-2018
Titulli i publikimit: “Pabukės”, por jeta qė bėn nxjerr “blof” ēunin e Fahriut. Zbardhen faktet si mashtron me pasurinė
Pėrshkrim i publikimit: Profili “politik” i ēunit tė Fahriut ėshtė i mangėt, pa pėrfshirė deklarimin e pasurisė sė tij. I katapultuari i Lulzim Bashės, Klevis Balliu, ka braktisur luksin vetėm nė formularin e deklarimit tė pasurisė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :