Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Krime elektorale

8 vite mė parė
share()?>

Kodi Penal aktual pėrmban tetė nene ku parashikohen vepra apo kundravajtje penale qė cenojnė proceset zgjedhore. Ndėrsa Kodi Zgjedhor nė dy nene tė tij pėrkufizon si veprime tė dėnueshme akte si votimi mė shumė se njė herė apo braktisja e detyrės nga anėtarėt e komisioneve tė zgjedhjeve. Baza ligjore pėr rregullim tė zgjeruar tė veprimeve qė cenojnė tė drejtėn e votimi dhe rregullsinė nė njė procesi elektoral, qėndron tek neni dyzet e pesė i Kushtetutės. Ky nen sanksionon tė drejtėn e shtetasve pėr tė zgjedhur ose pėr tu zgjedhur nė bazė tė njė sistemi demokratik. Nė total nė gjashtė vitet e fundit janė zhvilluar tre procese zgjedhore tė pėrgjithshme apo administrative. Sipas statistikės zyrtare tė gjyqėsorit gjatė kėtyre tre proceseve tė shoqėruara edhe me raste tė zgjedhjeve tė pjesshme, janė proceduar nė total pėr krime dhe kundravajtje penale nė procese elektorale shtatėdhjetė e pesė raste me nėntėdhjetė e gjashtė autorė tė shpallur fajtorė me vendim tė formės sė prerė. Dėnimet janė dhėnė kryesisht mė gjoba tė cilat nė tė shumtėn e rasteve shlyhen nga partitė politike nė emėr tė komisjonerėve tė emėruar po prej tyre. Open Data Albania hulumton se proceset pėr zgjedhje administrative shėnojnė mė shumė kriminalitet elektoral se proceset pėr zgjedhje tė pėrgjithshme. Kėshtu nė vitin 2007 procesi zgjedhor pėr pushtet lokal u shoqėrua me pesėdhjetė e pesė procedime penale sipas Kodit Zgjedhor kundrejt vetėm pesė procedimeve tė kėtij lloji tė realizuara pas procesit zgjedhor tė 2005-ės.

Ēfarė pėrbėn krim elektoral. Vėllimi dhe dinamika e procedimeve penale pėr veprime qė lidhen me procesin elektoral janė njė indikator qė tregon mbi cilėsinė dhe garancitė e parimeve tė lirisė politike nė njė shtet. Nga ana tjetėr statistikat mbi ēėshtje penale tė iniciuara pėr veprime qė lidhen me abuzime nė detyra tė administrimit zgjedhorė, tregojnė se sa i rregullt dhe i besueshėm ėshtė njė proces elektoral. Vepra penale dhe kundravajte penale pėrbėjnė veprimet e parashikuara nė nenet si vijon tė ligjit penal: Neni 325 Pengimi i subjekteve pėr zgjedhjet nė organet pėrfaqėsuese; Neni 326 Falsifikimi i dokumenteve dhe i rezultateve tė zgjedhjeve; Neni 327 Shkelja e fshehtėsisė sė votimit; Neni 328 Dhėnia e shpėrblimeve dhe premtimeve; Neni 329 Kanosja e zgjedhėsit; Neni 330 Kanosja e kandidatėve; Neni 331 Shkelja e sė drejtės sė zgjedhjes; Neni 332 Shpėrdorimi i autoritetit ushtarak. Procedimet penale iniciohen edhe me bazė Kodin Zgjedhor pėr veprime si votimi mė shumė se njė herė apo braktisja e detyrės nga anėtarėt e komisioneve tė zgjedhjeve. Ky veprim pėrbėn edhe rastin mė tė shpeshtė tė procedimeve dhe njė veprim tė pritshėm e tė paralajmėruar pėr datėn tetė maj.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj