Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

E rrallė, rival nė tender kishte kompaninė tjetėr tė tij, Rama, edhe 13 milionė tė tjera Gjicit

2 vite mė parė
share()?>
Vetėm pak ditė pasi doli nė mbrojtje tė Ramės pėr taksėn nė Rrugėn e Kombit, Safet Gjici ėshtė shpėrblyer nga Rama me njė tjetėr tender prej 13 milionė lekėsh. Rasti i rrallė ėshtė denoncuar nga Departamenti anti-korrupsion nė Partinė Demokratike. Nė tenderin pėr ruajtjen godinave tė spitalit tė Kukėsit me dy kompani “security” qė rezultojnė tė jenė tė dyja nė pronėsi tė tij, “Eurogjici-Security” dhe “Toni-Security”. Sipas PD, kjo vėrtetohet nga tė dhėnat qė kompania e dytė ka pėrdorur pėr regjistrimin nė QKB. Gjici ėshtė njė nga pėrfituesit e rregullt tė tenderave tė qeverisė.
Nga dokumentat e publikuara nė media, por edhe tė hedhura nė portalin e tė dhėnave Open Data rezulton se, vetėm pėr kėta tė dy nga koha e ardhjes sė Ramės nė pushtet janė dhėnė jo pak, por qindra tendera e kontrata tė lidhura e tė paguara nga paratė e buxhetit tė shtetit. 102 tendera kėto dy vite kanė shkuar vetėm pėr Safet Gjicin, i cili qendron nė krye tė listės sė klientėve tė favorizuar nė zhvatjen e tenderave.
Gjici ėshtė drejtues i dy kompanive private, njė qė merret me shėrbimet e securities dhe njė tjetėr qė merret me ndėrtim. Pėrmes tė dyja kėtyre kompanive, thuajse ēdo muaj Gjici fut nė xhep disa tendera. Pėrgjatė periudhės shtator 2013-dhjetor 2013, Gjici ka fituar 4 kontrata. Periudha janar 2014-dhjetor 2014 Gjici tejkalon nė mėnyrė galopante shifrėn, duke fituar 40 kontrata. Por kjo prap nuk duket se ka qenė periudha mė e artė e tij, duke parė se ēfarė ka fituar mė pas. Nė periudhėn janar 2015-dhjetor 2015, Gjici ka firmosur 58 kontrata.

Gjici, 8 miliardė lekė tendera nė dy vite
Safet Gjici, kandidati i PS pėr Bashkinė e Kamzės nė zgjedhjet e kaluara vendore dhe njėkohėsisht pronar i dy kompanive “Eurigjici Security” dhe “Kevin Construction” ėshtė nė krye tė listės sė pėrfituesve tė tenderave qindra milionėsh nga pushteti i Ramės. Nga njė investigim i thjeshtė nė portalin Open Data, rezulton se vetėm pėrmes njė kompanie, asaj tė ndėrtimit, “Kevin Construction”, Gjici brenda kėtyre dy viteve ka pėrfituar njė shumė stratosferike prej afro 8 miliardė lekėsh. Konkretisht, nė vitin 2014, kompania e Gjicit, “Kevin Construction” ka pėrfituar 328,868,569.00 lekė ose 3.3 miliardė lekė tė vjetra. Ndėrsa pėr vitin 2015, e njėjta kompani ka pėrfituar 266,771,273.44 lekė tendera ose rreth 2.7 miliardė lekė tė vjetra. Nga ana tjetėr, Gjici ka pėrfituar tendera qindra milionėsh me kompaninė tjetėr tė tij, Eurogjici. Brenda dy viteve, pėrmes kompanisė Eurogjici Security, Gjici ka zhvatur edhe dy miliardė lekė tė tjera. Konkretisht, nė vitin 2014, Eurogjici ka fituar 80,400,714, pra 800 milionė lekė tė vjetra. Ndėrkohė qė gjatė kėtij viti, Eurogjici ka pėrfituar plot 1 miliard lekė (101,525,562). Pra, nė total me tė dyja kompanitė e tij, Gjici brenda kėtyre dy viteve ka marė nga Rama rreth 8 miliardė lekė tendera. Rama e ka pėrdorur Gjicin prej kohėsh pėr financimin e fushatave zgjedhore dhe blerje votash derisa nė zgjedhjet e kaluara vendore e bėri edhe kandidat tė PS pėr Bashkinė e Kamzės. Nuk janė tė pakta rastet e denoncuara pėr Gjicin pėr blerje votash, ku tashmė Rama kėtė shėrbim po ia shpėrblen atij me tendera qindra milionėsh. Pak kohė mė parė nė media u denoncua se si kompania tjetėr e Gjicit, “Eurogjici Security” kishte futur nė xhep plot dhjetė tendera, duke fituar qindra miliona lekė. Mediat zbuluan dokumentet e 10 tenderave qė Rama i dha kandidatit tė tij pėr kryetar Bashkie tė Kamzės, Safet Gjici, gjatė fushatės zgjedhore tė 21 qershorit tė 2015 pėr blerjen e votave. Mediat kanė zbuluar 10 tenderat qė i janė dhėnė Gjicit pa konkurrim vetėm nė 30 ditėt e fushatės zgjedhore, ku kompania e Gjicit ka marrė pėrmes Komisionit tė Prokurimit, jo pak, por 620 milionė lekė.
Multimedia: RD
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 24/04/2018
Titulli i publikimit: E rrallė, rival nė tender kishte kompaninė tjetėr tė tij, Rama, edhe 13 milionė tė tjera Gjicit
Pėrshkrim i publikimit: Vetėm pak ditė pasi doli nė mbrojtje tė Ramės pėr taksėn nė Rrugėn e Kombit, Safet Gjici ėshtė shpėrblyer nga Rama me njė tjetėr tender prej 13 milionė lekėsh. Rasti i rrallė ėshtė denoncuar nga Departamenti anti-korrupsion nė Partinė Demokratike.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :