Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Maskarada me tenderat

2 vite mė parė
share()?>
Ajo qė po ndodh me tenderat ėshtė njė maskaradė. Paratė e taksapaguesve po vidhen hapur dhe ditėn pėr diell dhe askush nuk reagon. Prokuroria e kapur nga Rama ka nisur gjueti shtrigash ndaj protestuesve, por kurrsesi nuk mund tė hetojė aferat e Ramės dhe tė ortakėve tė tij me tė cilėt ndan paratė qė u vjedh shqiptarėve pėrmes taksave.
Kompania e pastrimit e Beliajt bėn tender dhe ja jep paratė ortakut tė vet, ndėrsa Rama bėn tender dhe Gjici konkurron me kompaninė e dytė qė ka nė pronėsi.
ECO RECYCLING u themelua nga dy ortakė: ECO TIRANA dhe MEG ALBANIA. Nė 26 shkurt 2018 MEG ALBANIA ia shet kuotat e veta shoqerisė koncesionare offshore pėr inceneratorin e Tiranės, pra Zotos. Nė 13 mars 2018 ECO TIRANA shpall tenderin me objekt “Blerje makineri pastruese me kapacitet tė vogėl dhe tė madh pėr rrugėt”. Nė tė merr pjesė dhe ortakja e saj deri para pak ditėsh, MEG ALBANIA e cila fiton tenderin.
Po ashtu nė 13 shkurt 2018 shoqėria koncesionare e inceneratorit Tiranė, “Integrated Energy B.V” spv blen 49% tė kuotave tė shoqėrisė sė Eco Recycling, shoqėria e riciklimit me ortak kryesor biznesmenin qė ndėrmjetėsoi marrėveshjen midis bashkisė sė Tiranės dhe asaj tė Veronės pėr krijimin e kompanisė sė pastrimit “Eco Tirana”.
“E thėnė ndryshe, kuotat ia blen ortakut “MEG Albania”, famėkeqja e tragjedisė rrėnqethėse tė Sharrės, ku humbi jetėn Ardit Gjoklaj.
Statuti i shoqėrisė “Integrated Energy BV”, na tregon se pėrfaqėsues i kėsaj shoqėrie ėshtė i kudogjenduri ndėr inceneratorė, Klodian Zoto. Nė fakt, vendimin pėr ndryshimin e selisė, e nėnshkruan edhe Zoto, nė cilėsinė e drejtorit.
Nė fakt, kontrata e blerjes sė 49% pjesėmarrje tek shoqėria “Eco Recycling”, si mė sipėr treguar, kėsaj here nuk pėrmban nėnshkrimin e Zotos.

Lidhjet e Veliajt me kompaninė“Eco Tirana”
“Eco Tirana” ėshtė kompania e krijuar nga vetė kreu i Bashkisė sė Tiranės, Erion Veliaj me qėllim dhėnien e tenderave klientelistė dhe kalimin e qindra milionė lekėve nė xhepin e tij dhe klientėve tė tij. Me ardhjen e tij nė krye tė Bashkisė Tiranė, Erion Veliaj shpiku Eco Tiranėn, njė kompani publike ku 50% tė aksioneve do t’i kishte Bashkia kėtu dhe Bashkia e Veronės dhe 50% dhe 50 % nga njė kompani italiane me pronarė veronez, miq tė kryebashkiakut tė Veronės dhe Veliajt gjithashtu. Dy vite nga krijimi i saj, pas pėrfshirjes skandaloze nė landfillin e vdekjes, ku pėr shkak tė kushteve skandaloze humbi jetėn 17-vjeēari Ardit Gjoklaj, kjo kompani e administruar direkt nga Veliaj pėrfiton pėrmes firmės dhe vulės sė kryetarit tendera me vlerė qindra miliona lekė, para tė taksapaguesve tė Tiranės.
Sipas portalit tė tė dhėnave, Open Data nė vetėm 5 javė, konkretisht nė muajin e fushatės zgjedhore, qershor dhe njė tender nė muajin korrik, Veliaj i ka dhėnė kėsaj kompanie gjashtė tendera me njė vlerė prej 1.5 miliardė lekėsh. Pagesat janė kryer pėr shėrbimin e pastrimit tė kryeqytetit. Tenderat ndahen nė llokma tė mėdha parash, njė tender kap vlerėn e deri 350 milionė lekėve, tė tjerė 300 milionė apo edhe 200 milionė lekė. Tė gjitha pagesat janė kryer nė muajin qershor dhe vetėm njė tender rezulton tė jenė paguar nė javėn e parė tė muajit korrik. Ky ėshtė vijimi i rasteve korruptive, ku Veliaj i akordon kėsaj kompanie miliona para prej dy vitesh, duke majmur xhepat e tij dhe ortakėve pranė tij.

Pėrfitimet klienteliste, Veliaj krijoi Eco Tiranėn nė shkelje flagrante me ligjin
Zanafilla e paligjshmėrisė Veliaj nis me krijimin e shoqėrisė Eco Tirana, me dhėnien e 49 pėr qind tė kapitaleve njė firme italiane, pa garė, pa konkurs pa transparencė, dhe mė pas me kushtet e rėnda tė paligjshmėrisė nė punėn qė bėhej nė landfillin e Sharrės, ku pėr tė gjitha ėshtė pėrgjegjės, drejtuesi i Bashkisė, Erion Veliaj.
Trajtimi nga Bashkia e Tiranės e shoqėrisė aksionere “Eco Tirana”, sh.a, e cila do tė ofronte disa shėrbime publike, ka njė sėrė parregullsish dhe paligjshmėrish. Paligjshmėri kėto qė ngarkojnė drejtuesin e Bashkisė sė Tiranės me pėrgjegjėsinė e konsumimit tė veprės penale tė shpėrdorimit tė detyrės dhe pėr kėto shkaqe, ai ėshtė kallėzuar penalisht nė Prokurori nga kėshilltarėt e djathtė.
Nė rastin e pėrfshirjes sė njė Etniteti Publik nė njė shoqėri tregtare, nė bazė tė ligjit “Pėr tregtarėt dhe shoqėritė tregtare”, duhet mė parė qė nga ekspertė tė licencuar tė pėrllogariten kontributet reale me tė cilat Etniteti publik kontribuon nė kėtė shoqėri.
Dhe nė bazė tė kėtyre kontributeve tė pėrcaktohet mė pas pjesa takuese e aksioneve tė Etnitetit Publik nė shoqėrine e krijuar. Nė kėtė rast, Bashkia Tiranė ka kontribuar nė “Eco Tirana” sh.a, jo vetėm me shumėn prej 1.989.000 lekė, por dhe me sasinė e mbetjeve urbane qė prodhon qyteti, tė cilat kalojnė nė favor tė shoqėrisė sė krijuar, si dhe me vėnien nė dispozicion tė “Eco Tirana” tė territorit tė Landfillit tė Sharrės.
Pavarėsisht kėtij kontributi trefish tė Bashkisė sė Tiranės, kjo e fundit ka pėrfituar aksione vetėm pėr shumėn e kapitalit fillestar qė ajo ka derdhur nė llogari tė shoqėrisė, dhe nuk janė pėrfshirė nė kontributet e saj pėr shoqėrinė tregtare, vlera e mbetjeve urbane qė krijohet ēdo vit dhe vlera e pėrdorimit tė territorit tė Landfillit tė Sharrės nga ana e “Eco Tirana”
Pavarėsisht se Bashkia Tiranė i ėshtė referuar nenit 33/1/d tė Ligjit “Pėr organizimin dhe Funksionimin e Pushtetit Vendor” ku parashikohet mundėsia e themelimit tė njė shoqėrie tregtare nga ana e saj nė bashkėpronėsi, pėr ofrimin e shėrbimeve publike, ajo me akordimin nė favor tė shoqėrisė “Eco Tirana” qė nė vitin e parė tė njė shume prej 2.5 milionė euro, ka shkelur nė mėnyrė flagrante nenin 33/3 tė po tė njėjtit ligj qė e ndalon Bashkinė e Tiranės tė akordojė fonde shtetėrore nė favor tė shoqėrive tregtare nė bashkėpronėsi dhe ku njėsia vendore nuk zotėron Kapital tė plotė tė shoqėrisė. Shoqėria “Eco Tiana”, pėrfiton nga veprimet e kryetarit tė Bashkisė, pa kundėrshpėrblim, pronėsinė dhe tė drejtėn e administrimit tė mbetjeve urbane tė riciklueshme tė Tiranės pėr 25 vite qė pėrbėjnė 200 mijė ton mbetje urbane nė vit. Kjo pronė e luajtshme e Bashkisė sė Tiranės pėrbėn njė burim tė madh potencial tė ardhurash pėr administruesin dhe poseduesin e saj dhe kalimi i kėsaj prone publike njė shoqėrie me aksionerė private, pa kundėrshpėrblim, pėrbėn shpėrdorim detyre gjithashtu.

Cila ėshtė Eco Tirana dhe lidhja me Bashkinė e Veronės
Nė datėn 22 qershor 2016, nė Qendrėn Kombėtare tė Biznesit (QKB), u regjistrua kompania publike “Eco Tirana”, e cila pėrbėhet nga njė kapital aksioner i pėrbashkėt mes Bashkisė sė Veronės dhe asaj tė Tiranės. 49% tė kėtyre aksioneve janė nė pronėsi tė Holding AGSM Albania, 51% e ka nė pronėsi bashkia e kryeqytetit. Nė bordin e kompanisė po ashtu ka anėtarė, tė cilėt janė marrė nga kompania publike qė pastron qytetin e Veronės. Emra si Giampaolo Tessari, Andrea Miglioranzi, Diego Testi, Fabio Venturi, Maurizio Alfeo figurojnė nė dokumentet e regjistrimit tė firmės si administratorė apo anėtarė tė bordit mbikėqyrės, tė cilėt pasohen nga emra tė njohur nė menaxhimin e Bashkisė sė Tiranės, duke nisur me Taulant Tushėn, Dorjan Shehun, Jonida Halilin dhe Arbjan Maznikun. Afati pėr tė mbajtur kėto poste nė kompaninė joint-venture ėshtė 3 vjet pėr secilin dhe qėllimi i krijimit tė saj ėshtė i shprehur qartė nė dokumentet qė dy bashkitė kanė depozituar nė QKB. “Menaxhimi i shėrbimeve mjedisore, duke pėrfshirė, por pa u kufizuar nė: mbledhjen, transportin, ndėrmjetėsimin dhe tregtimin e mbetjeve dhe tė materialeve qė rrjedhin prej tyre, duke pėrfshirė edhe grumbullimin e diferencuar tė tyre, si dhe pastrimin e hapėsirave publike, ndėrtimin dhe manaxhimin, edhe pėr llogari tė palėve tė treta, tė impianteve pėr rikuperimin, riciklimin, trajtimin dhe asgjėsimin e mbetjeve, rehabilitimin e zonave nga substancat ndotėse, veprimtari tė riparimit tė automjeteve, elektroauto, llamarinist, gomist, xhenerik dhe motorist”, thuhet nė pėrshkrimin e objektit tė aktivitetit tė “Eco Tirana”.

Ēfarė fshihet
Edhe pse nė thelb tė saj kompania ėshtė publike, 49% e aksioneve janė nė pronėsi tė “Holding AGSM Albania” (kjo e fundit ėshtė nė pronėsi 75% nga AGSM Verona dhe 25% nga Amia Verona), fakt qė nuk pėrjashton marrjen sėrish tė operatorėve privatė nė menaxhimin e saj. Nė 18 muajt e parė tė saj, ose nė harkun kohor tė njė viti e gjysmė, ndėrmarrja “Eco Tirana” do tė menaxhojė njė fond prej 2.5 milionė eurosh, ku 10% e kėtij fondi do tė shtohet pėr tė mundėsuar mbledhjen e diferencuar tė mbetjeve. Zona ku do tė punohet fillimisht nga kjo kompani njihet si zona e kuqe, qė ėshtė pjesa e qendrės dhe Tiranės sė Re. “Monitor” ka siguruar planin e biznesit tė saj. “Nė pėrfundim tė kėsaj periudhe, menaxhimi i shėrbimeve dhe mbledhja e diferencuar do tė zgjerohen automatikisht deri nė pėrfshirjen e tė gjithė territorit tė Bashkisė sė Tiranės, ku pėrfshihet territori i Bashkisė pėrpara reformės territoriale. Nga 1 qershori 2017, zona zgjerohet nė 50% tė territorit qė mbetet dhe nga 1 qershori 2018 do tė mbulojė tė gjithė territorin si mė sipėr”, thuhet nė planin e biznesit tė “Eco Tirana”.
Multimedia: RD
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 24/04/2018
Titulli i publikimit: Maskarada me tenderat
Pėrshkrim i publikimit: Ajo qė po ndodh me tenderat ėshtė njė maskaradė. Paratė e taksapaguesve po vidhen hapur dhe ditėn pėr diell dhe askush nuk reagon. Prokuroria e kapur nga Rama ka nisur gjueti shtrigash ndaj protestuesve, por kurrsesi nuk mund tė hetojė aferat e Ramės dhe tė ortakėve tė tij me tė cilėt ndan paratė qė u vjedh shqiptarėve pėrmes taksave.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :