Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 11 Dhjetor 2019

Zbardhet pasuria e gjyqtares sė Zaganit/ Dhurata, pėr Flora Hajredinajn

2 vite mė parė
share()?>
Njė pjesė e gjyqtarėve dhe prokurorėve  s’kanė para as pėr tė ngrėnė. Pėr kėtė arsye ata marrin borxhe apo ua dhurojnė , motrat, vellėzėrit, kunetėrit e mbarė fisi.

Sigurisht qė kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Por, ky fenomen ėshtė kthyer nė legjendė urbane nė Shqipėri, duke patur parasysh se ēfarė ata kanė deklaruar pranė ILDKPKI-sė.

Madje qytetarėt me nota humori, pasi lexojnė nė media pėr pasurinė e tyre, apelojnė pėr hapjen e njė xhiro-llogarie pėr t’i ndihmuar tė “varfėrit” e drejtėsisė.

Nė fakt, kjo situatė nuk ėshtė pėr tė qeshur, por pėr tė dhėnė alarmin se korrupsioni nė prokurori e gjykata ėshtė ulur kėmbėkryq dhe pėr pasojė qytetarėt nė mjaft raste i zgjidhin gjėrat me vet-gjyqėsi.

Gjatė karrierės se saj gjyqtare, Hajredinaj ėshtė lakuar edhe pėr ndryshimin e moshės, pasi sipas formularit tė vetdeklarimit, ka ulur moshėn me tre vjet.


Njė pjesė e gjyqtarėve dhe prokurorėve  s’kanė para as pėr tė ngrėnė. Pėr kėtė arsye ata marrin borxhe apo ua dhurojnė , motrat, vellėzėrit, kunetėrit e mbarė fisi.

Sigurisht qė kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Por, ky fenomen ėshtė kthyer nė legjendė urbane nė Shqipėri, duke patur parasysh se ēfarė ata kanė deklaruar pranė ILDKPKI-sė.

Madje qytetarėt me nota humori, pasi lexojnė nė media pėr pasurinė e tyre, apelojnė pėr hapjen e njė xhiro-llogarie pėr t’i ndihmuar tė “varfėrit” e drejtėsisė.

Nė fakt, kjo situatė nuk ėshtė pėr tė qeshur, por pėr tė dhėnė alarmin se korrupsioni nė prokurori e gjykata ėshtė ulur kėmbėkryq dhe pėr pasojė qytetarėt nė mjaft raste i zgjidhin gjėrat me vet-gjyqėsi.

Gjatė karrierės se saj gjyqtare, Hajredinaj ėshtė lakuar edhe pėr ndryshimin e moshės, pasi sipas formularit tė vetdeklarimit, ka ulur moshėn me tre vjet.

Nė formularin e vetėdeklarimit, Hajredinaj thotė se ka lindur nė datėn 01.11.1969, por sipas saj, kjo datėlindje ėshtė njė gabim i zyrės sė gjendjes civile. Ajo thotė se ka lindur nė datėn 01.11.1972, pra tre vjet mė vonė.

Gabim i gjendjes civile, apo dėshira e Hajredinajt pėr tė ulur moshėn, pėr arsye qė i di ajo?

Gjyqtarja Flora Hajredinaj, njihet edhe si “gjyqtarja e Zaganit”.

Zagani u arrestua nė 3 Maj tė vitit 2014 me akuzėn e shpėrdorimit tė detyrės pasi dyshohej pėr dekonspirim tė operacioneve antidrogė.

Arresti ndaj Zaganit u bė pasi mė 2 maj 2014, pasi gjyqtarja Flora Hajredinaj kishte caktuar ndaj tij masėn e sigurisė nė mungesė arrest me burg pėr shpėrdorim detyre e moskallėzim krimi, masė kjo e kėrkuar nga prokurori Anton Martini.

Nė korrik 2015, Dritan Zagani u lirua nga Prokuroria, pa dalė ndonjėherė  gjykatės, ndėrsa gjyqtarja qė kishte marrė pėr sipėr ēėshtjen e tij, ėshtė i vendosur nė listėn e zezė tė gjykatėsve shqiptarė nga Shtetet e Bashkuara.

Sė fundmi gjyqtarja Hajredinaj ka nė dorė edhe rastin e 39 tė arrestuarve pėr trafik tė emigrantėve nga Shqipėria drejt SHBA-ve, Kanadasė e Anglisė.

Nė kuadėr tė Vettingut, CNA.al , po sjell pasuritė e deklaruara nga vetė gjyqtarėt dhe prokurorėt.

Gjyqtarja e Krimeve tė Rėnda Flora Hajredinaj, rezulton se ka marrė dhuratė nga kunati 4990 dollarė dhe 871. 34 euro. Kush nuk do tė donte njė kunat si i gjyqtares Hajredinaj.

Viti 2014, sipas Open Spending Albania

Tė ardhura nga pagat si gjyqtare, 1 695 082 lekė.

Tė ardhura nga vizita studimore nė Itali, organizuar dhe financuar nga OPDAT dhe PAMECA IV, 670 dollarė.

Bashkėshorti, tė ardhura si ndihmėsadministrator pranė Agjencisė sė Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara nė Ministrinė e Financave, 437 170 lekė.

Shtesa nė kursimet vjetore, 450 000 lekė.

Hua dhėnė vėllait, 800 000 lekė.

Kredi bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 5 000 000 lekė, me afat 300 muaj, normė interesi 3 %, detyrimi financiar i pashlyer, 3 728 161 lekė.

Viti 2016

Shtuar nga kursimet vjetore, bashkėshortore (tė ardhura nga paga, shpėrblime, orė jashtė orarit)

Shtuar dhuratė nga kunati dhe familja e tij nė shumat 4990 dollarė dhe 871. 34 euro.

Llogari e pakėsuar si rezultat i dhėnies hua babait, pa afat (nga kursimet ndėr vite bashkėshortore), nė shumėn 250 000 lekė.

Paga si gjyqtare dhe tė ardhura tė tjera si rezultat i orėve jashtė orarit, shpėrblime tė tjera pėr shkak tė pozicionit, nė Gjykatėn e Shkallės sė Parė pėr Krimeve tė Rėnda,nė shumėn 1 708 828 lekė.

Shlyerje kredie me keto terma: Shuma 5 000 000 lekė, me afat 300 muaj, interes 3 pėrqind nė vit, me kėst mujor 23.710.4 lekė, disbursuar me datė 30.08.2006. Janė paguar 284 526.84 lekė prej tq cilave principali ėshtė 180.401.38 lekė. Janė pa paguar 3 372.683.73 lekė.

Paga dhe tė ardhura tė bashkėshortit si ndihmės-administrator pranė Agjencisė sė Administrimit tė pasurive tė sekuestruara dhe tė konfiskuara, nė Ministrinė e Financave, nė shumėn 452 110 lekė./CNA.alMultimedia: City News Albania
Datė publikimi: 26/04/2018
Titulli i publikimit: Zbardhet pasuria e gjyqtares sė Zaganit/ Dhurata, pėr Flora Hajredinajn
Pėrshkrim i publikimit: Njė pjesė e gjyqtarėve dhe prokurorėve s’kanė para as pėr tė ngrėnė. Pėr kėtė arsye ata marrin borxhe apo ua dhurojnė , motrat, vellėzėrit, kunetėrit e mbarė fisi. Sigurisht qė kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Por, ky fenomen ėshtė kthyer nė legjendė urbane nė Shqipėri, duke patur parasysh se ēfarė ata kanė deklaruar pranė ILDKPKI-sė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :