Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 11 Dhjetor 2019

Avokatja miliardere e Lulzim Bashės/ Zbulohet pasuria e Erinda Ballancės

2 vite mė parė
share()?>
Erinda Ballanca u zgjodh Avokat i Popullit me  datė 22 maj 2017 me njė mandat 5-vjeēar, sipas vendimit tė Kuvendit nr. 70/2017.

Ballanca, nė rrethin politik por edhe mė gjėrė, lakohet si avokatja e kreut tė PD –sė, Lulzim Basha. Dhe jo rastėsisht, por pėr shkak tė pėrfshirjes sė saj nė rastet qė kanė tė bėjnė me familjen e Bashės.

Nė janar tė vitit 2018 u zbardh vendimi i Gjykatės sė Strasburgut, qė  detyron qeverinė tė dėmshpėrblejė pronarėt e pallatit tė prishur me 16,8 milionė euro, me pretendimin se prishja ishte e paligjshme.

Ndėrkaq ky vendim hodhi dritė mbi njė tjetėr skandal. Pasi kjo ēėshtje, ku palė ishte edhe Xhaferr Isufi, vjehrri i Lulzim Bashės, i cili pėrfitonte 13 milionė euro,  ishte pėrfaqėsuar nė Strasburg, nga Erinda Ballanca, sot Avokate e Popullit.

Por, neni 10 i Ligjit pėr Avokatin e Popullit, saktėson se Avokatit tė Popullit i ndalohet tė bėjė pjesė nė parti apo organizata politike, tė kryejė veprimtari tjetėr politike, shtetėrore e profesionale dhe tė marrė pjesė nė organizmat drejtues tė organizatave shoqėrore, ekonomike dhe tregtare.Nė kėtė mėnyrė, Erinda Ballanca ka  shkelur ligjin, duke bėrė avokaten e vjehrrit tė Bashės, nė Strasburg.

Skandali nuk mbaron vetėm me tė qenit e Ballancės nė konflikt interesi, por vijon mė tej.

Pasi, mes atyre qė kėrkon tė marrė dėmshpėrblim nga paratė e qytetarėve  shqiptarė ėshtė vetė e ashtuquajtura Avokate e Popullit, Erinda Ballanca, e cila kishte blerė apartament tek kompleksi i vjehrrit tė Lulzim Bashės.

Kėshtu Erinda Ballanca mbetet de fakto avokatja e Lulzim e Bashės  dhe  avokatja kundėr popullit dhe shtetit shqiptar.

Pasi ka kėrkuar rrjepjen e qytetarėve, pėr tė plotėsuar luksin e saj, Ballanca, sė fundmi ėshtė pėrfshirė dhe nė njė tjetėr skandal.

Pak ditė ma parė ajo shfaq publikisht duke i dhėnė mbėshtetje tė hapur gjyqtares sė Kushtetueses Altina Xhoxhaj, e cila nuk mundi tė justifikonte apartamentet dhe miliona lekė para Komisionit tė Pavarur tė Kualifikimit.Nė kėto rrethana shihet se sa i pavarur ėshtė institucioni i Avokatit tė Popullit.

“Avokatja e Bashės”, duket se nuk do t ‘ia dijė pėr ligje apo pavarėsi institucioni. Ballanca duket e gatshme qė edhe pse nė konflikt tė hapur interesi tė “grabisė” qytetarėt, vetėm e vetėm, qė luksi i saj tė mos cėnohet.

Sipas deklarimit tė pasurisė pranė ILDKPKI -sė, luksi i Erinda Ballancės nuk njeh kufij.

Ballanca ka deklaruar se posedon njė vilė nė Mullet tė Tiranės me vlerė 451 mijė euro.

Gjithashtu ajo ka deklaruar se nė datėn 05.09.2013 ka nėnshkruar njė kontratė, pėr blerje tė njė shtėpie banimi me sipėrfaqe ndėrtese 603 m2 dhe parcelė 1 547 m2 nė Mullet, me vlerė 451 000 euro.

Si burim tė ardhurash pėr justifikimin e kėsaj shume, ajo ka deklaruar tė ardhura nga paga, dividentė dhe kredi bankare.

Mė tej, Avokatja e Popullit deklaron se ka marrė njė kredi bankare me 30.05.2016 me principal 100 000 euro, me afat shlyerje 13 vjet, interes 2.85% dhe kėst mujor 770 euro.

Ballanca deklaron 61 000 000 lekė nga shpėrndarja e fitimeve nė kompaninė LawOffice sh.p.k, ku ėshtė ortake e vetme, nė harkun kohor nga viti 2009 deri nė vitin 2017.

Gjatė  tė njėjtės periudhė,  Ballanca deklaron se ka pėrfituar 50 000 000 lekė tė ardhur si administratore e kompanisė. Njė  tjetėr kontratė nė vitin 2009, pėr blerje apartamenti me sipėrfaqe 125 m2 dhe garazhi, me vlerė 150 000 euro, ėshtė deklaruar nga Ballanca.

Ndėr tė tjera, Ballanca ka deklaruar  edhe apartamentin e banimit, nė Vlorė, me sipėrfaqe 92.69 m2, me vlerė 75 000 euro.  Nuk kanė tė mbaruar apartamentet e Avokates sė Popullit.

LEXO EDHE:  Perversitet nė Kuvend/ Zbardhet pasuria e deputetit tė video-skandalit erotik
Sipas tė dhėnave  tė Open Spending Albania ajo rezulton pronare e njė apartamenti tjetėr nė Tiranė, me sipėrfaqe 107 m2

Ballanca gjithashtu ėshtė pronare me 1/3 pjesė e njė tjetėr apartament banimi me sipėrfaqe 55.3 m2 nė Rr. Todi Shkurti, Tiranė.Pasuria e Erinda Ballancės

Pronare me 100% e njė ap. banimi me sip. 107 m2 nė Rr. Brigada VIII, Tiranė, kontraktuar nė vitin 2001, pėrfituar 50% e pronėsisė nė vitin 2002 dhe total pronėsia nė vitin 2012. Apartamenti ėshtė blerė pėr 57 000 dollar me tė ardhura nga kursime dhe kredi bankare shlyer total detyrimi nė vitin 2013 dhe ėshtė rivlerėsuar mė 14.09.2011 pėr 18 725 000 lekė.

Pronare e 1/8 pjesė takuese e njė shtėpie banimi nė Tiranė, me sipėrfaqe ndėrtese 76.5 m2 dhe sip. trualli 432 m2. Pasuria ėshtė krijuar nė vitin 1924 nga stėrgjyshi dhe ka kaluar tek trashėgimtarėt ligjorė. Ēmimi i referencės pėr truallin sipas VKM pėrkatėse ėshtė 66 906 lekė/m2.

Pronare e 1/3 pjesė takuese e njė ap. banimi me sip. 55.3m2 nė Rr. Todi Shkurti, Tiranė, pėrfituar me privatizim nė vitin 1994 nga e ėma znj. Natasha Ballanca (kryefamiljare), 9 960 lekė. Aktualisht apartamenti ėshtė i rėnduar me barrė hipotekore prej familjes sė vėllait.

Kontratė sipėrmarrje e datės 26.06.2009 pėr blerje apartament me sipėrfaqe 125 m2 dhe garazhi, ende nė proces ndėrtimi, pėr vlerėn 150 000 euro, nga tė cilat janė likujduar 145 000 euro me tė ardhura nga paga dhe dividentė ndėr vite dhe kanė mbetur pa shlyer 5 000 euro.

Kontratė sipėrmarrje e datės 12.04.2013 pėr blerje apartament banimi nė Vlorė me sipėrfaqe 92.69 m2 dhe sipėrfaqe tė pėrbashkėta 14.38 m2, 75 000 euro. Apartamenti ėshtė shpronėsuar sipas VKM 1015, datė 27.11.2013 dhe ēėshtja ėshtė nė proces gjyqėsor pėr dėmshpėrblim. Vlera e dėmshpėrblimit sipas vendimit gjyqėsor tė Gjykatės sė Apelit Administrativ ėshtė 131 000 euro, tė cilat ende nuk janė marrė nga Znj. Ballanca pasi ēėshtja ėshtė pezulluar nė Gjykatėn e Lartė.

Kontratė sipėrmarrje e datės 05.09.2013 pėr blerje shtėpi banimi me sipėrfaqe ndėrtese 603 m2 dhe sip. parcele 1 547 m2 nė Mullet, Tiranė, 451 000 euro, nga tė cilat janė likujduar 201 000 euro me tė ardhura nga paga, dividentė dhe kredi bankare.

Llogari bankare, gjendje 9 263 euro.

Llogari bankare, gjendje 8 652 dollar.

Llogari bankare, gjendje 4 293 euro.

Llogari bankare, gjendje 137 602 lekė.

Llogari bankare, gjendje 129 euro.

Gjendje para cash, 400 000 lekė.

Pronare me 100% e njė automjeti tip Mitsubishi Outlender, blerė nė vitin 2010 pėr 22 000 euro ose 3 047 000 lekė, me tė ardhura nga shitje automjeti dhe paga.

Pėr periudhėn 1996-1998 ka punuar pranė Studio Legale Tonucci sh.p.k.

Pėr periudhėn 1998-2009 ka ushtruar aktivitet privat avokate dhe ka patur kontratė ekskluzive shėrbimesh me Studio Legale Tonucci sh.p.k.

Pėr periudhėn 2009-15.06.2017 administratore dhe ortake e vetme e “Ballanca LaėOffice sh.p.k”. Tė ardhurat e pėrfituara si administratore kanė qenė rreth 50 000 000 lekė dhe tė ardhurat nga dividentė rreth 61 000 000 lekė.

Deklaron tė ardhura nga qira sipas kontratės sė datės 01.05.2016, 616 280 lekė.

Pėrfituar nga trashėgimia e gjyshėrve 5 300 dollar.

Kredi bankare marrė mė 30.05.2016 me principal 100 000 euro, afat shlyerje 13 vjet, interes 2.85% dhe kėst mujor 770 euro. Detyrimi i mbetur nė datėn e deklarimit ėshtė 93 027 euro.

Detyrim i mbetur papaguar pėr blerjen e shtėpisė nė Mullet, 250 000 euro.

Detyrim i mbetur papaguar pėr blerjen e apartamentit dhe garazhit, 5 000 euro./CNA.al

http://spending.data.al/files/money_power/Erinda%20Balanca.pdfMultimedia: City News Albania
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 25/04/2018
Titulli i publikimit: Avokatja miliardere e Lulzim Bashės/ Zbulohet pasuria e Erinda Ballancės
Pėrshkrim i publikimit: Erinda Ballanca u zgjodh Avokat i Popullit me datė 22 maj 2017 me njė mandat 5-vjeēar, sipas vendimit tė Kuvendit nr. 70/2017. Ballanca, nė rrethin politik por edhe mė gjėrė, lakohet si avokatja e kreut tė PD –sė, Lulzim Basha. Dhe jo rastėsisht, por pėr shkak tė pėrfshirjes sė saj nė rastet qė kanė tė bėjnė me familjen e Bashės.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :