Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Saimir Tahiri mesazh Grida Dumės/ Pasuria gjunjėzon deputeten e luksit

2 vite mė parė
share()?>
Sekretarja e marrėdhėnieve me publikun nė Partinė Demokratike,Grida Duma, e cila rastėsisht ka tė njėjtat iniciale me bashkėbiseduesin-en G.D., nė video-skandalin erotik tė deputetit demokrat, Ervin Salianji, ėshtė personazhi mė i pėrfolur nė skenėn politike.

Ditėt e fundit, emri i Dumės ėshtė lakuar pas njė replike nė distancė  me ish-Ministrin e Brendshėm Saimir Tahiri.

Ndėrsa nė emisionin “Opinion”,  ku ishte e ftuar edhe deputetja Duma po  flitej pėr kodimin dhe ē’kodimin e deklaratave tė Saimir Tahirit, ky i fundit, ka ndėrhyrė me anė tė njė bisede telefonike.

Tahiri nė prononcimin e tij ndėr tė tjera ka thėnė: “E di Grida Duma si e kam bėrė detyrėn”. Kjo deklaratė u konsiderua si njė mesazh i drejtpėrdrejtė pėr zonjėn Duma, e cila nga ai moment heshti dhe nuk foli asnjė fjalė.

Grida Duma, e cila pėrgjithėsisht ėshtė e ashpėr ndaj politikave qeverisėse asnjėherė nuk ka nguruar tė flasė pėr tema tė ndryshme.

E vetmja ēėshtje, pėr tė cilėn Duma ka heshtur ėshtė lakimi i emrit tė saj, pasi pėrkonte me inicialet G.D. nė videon-erotike tė deputetit Ervin Salianji.

Pas replikės sė ish-Ministrit tė Brendshėm, duke se Duma do tė shtojė nė CV-nė e saj tė heshtjes edhe rastin “Tahiri”.

Grida Duma, e cila u zgjodh deputete pėr herė tė parė nė korrik tė vitit tė shkuar,  sė fundmi e kemi parė tė flasė pėr varfėrinė.

Nė disa raste, deputetja ka “braktisur” pėr disa orė luksin ku jeton pėr tė vizituar familjet e varfra tė cilat janė hequr nga skema e ndihmės ekonomike.
Referuar tė dhėnave tė pasurisė tė pėrgatitura nga Open Spending Albania dhe tė dhėnave tė marrė nga CNA.al pranė ILDKPKI –sė, vėrehet se Duma nė rolin e  zėvendės-ministres gjatė qeverisjes sė Berishės, ka nė pronėsi dy apartamenteve luksoze, njėri nė Tiranė dhe tjetri nė Durrės me njė vlerė totale prej 162 000  euro.

Gjithashtu deputetja ka nė pronėsi gjithashtu edhe njė fuoristradė luksoze prej 30 000 eurosh si edhe njė tjetėr makinė, kėsaj radhe BMW me vlerė 15 000 euro.

Ndėr tė tjera ajo ka edhe katėr llogari bankare, tė cilat deri nė momentin e deklarimit kishin rreth 2.4 milion lekė kursime.

Deklarata fillestare tė vitit 2011

Pronare me 50 % e njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 153 m2 nė Tiranė blerė nė vitin 1999, vlera 18 500 dollarė.

Pronare me 100 % e njė ap. banimi me sip. 152 m2 nė Tiranė, blerė nė vitin 2005 me divident nga aksione nė partneritet, vlera 90 000 euro.

Pronare me 100 % e njė ap. banimi me sip 121 m2 + tarracė 90 m2, blerė nė vitin 2008 me divident nga aksione nė partneritet, vlera 72 000 euro.

Kredi bankare leasing nė njė bankė tė nivelit tė dytė pėr blerje automjeti, detyrimi i mbetur pashlyer, 11 600 euro (shumė e mbetur pėr t’u paguar nė gusht 2016.).

Pronare me 100 % i njė makine ‘Chevrolet Captiva’ blerė nė gusht 2007, 22 000 euro leasing, vlera 33 000 euro.

Burimi i tė ardhurave nga Puna:

Tė ardhura nga Fakulteti i Shkencave Sociale, departamenti i Sociologjisė.

Tė ardhura nga Universiteti “Marin Barleti”.

Tė ardhura nga Universiteti Europian i Tiranės.

Tė ardhura nga Agjencia e Akreditimit (MASH).

Tė ardhura nga OSBE, Departamenti pėr Demokratizim.

Tė ardhura nga paga si zėvendėsministre deri mė 05.09.2013, 1 230 702 lekė.

Pronare me 100 % e njė apartamenti  banimi me sip. 152 m2 nė Tiranė, blerė me kursime, divident nė shoqėri private, vlera 90 000 euro.

Pronare me 100 % e njė apartament banimi me sip 121 m2 + tarracė 90 m2 nė Durrės, blerė nė vitin 2008 me divident, vlera 72 000 euro.

LEXO EDHE:  Perversitet nė Kuvend/ Zbardhet pasuria e deputetit tė video-skandalit erotik
Pronare me 100 % i njė makine ‘Chevrolet Captiva’ blerė me tė ardhura nga shitja e makinės sė vjetėr + leasing, vlera 33 000 euro.

Tė ardhura nga shitja e ap. me sip 53 m2 nė Tiranė, 4 910 000 lekė.

Kontratė leasing nė njė bankė tė nivelit tė dytė pėr blerje makine. Detyrimi i shlyer 11 040 euro, detyrimi i mbetur pashlyer, 11 040 euro.

Shpenzime pėr blerjen e njė makine ‘BMĖ’, blerė me kursime, tė ardhura nga shitja e makinės sė vjetėr, tė ardhura nga shitja e ap., vlera 15 000 euro.

Viti 2012

Tė ardhura nga paga si zėvendėsministre deri mė 05.09.2013, 1 230 702 lekė.

Pronare me 100 % e njė apartamenti banimi me sip. 152 m2 nė Tiranė, blerė me kursime, divident nė shoqėri private, vlera 90 000 euro.

Pronare me 100 % e njė apartamenti banimi me sip 121 m2 + tarracė 90 m2 nė Durrės, blerė nė vitin 2008 me divident, vlera 72 000 euro.

Pronare me 100 % i njė makine ‘Chevrolet Captiva’ blerė me tė ardhura nga shitja e makinės sė vjetėr + leasing, vlera 33 000 euro.

Tė ardhura nga shitja e ap. me sip 53 m2 nė Tiranė, 4 910 000 lekė.

Kontratė leasing nė njė bankė tė nivelit tė dytė pėr blerje makine. Detyrimi i shlyer 11 040 euro, detyrimi i mbetur pashlyer, 11 040 euro.

Shpenzime pėr blerjen e njė makine ‘BMĖ’, blerė me kursime, tė ardhura nga shitja e makinės sė vjetėr, tė ardhura nga shitja e ap., vlera 15 000 euro.

Viti 2017 para fillimit tė detyrės

Pronare me 50 % (pjesė e regjimit martesor, 50 % me 50 % me bashkėshortin) e njė ap. banimi me sip. 152 m2 nė Tiranė, blerė nga deklaruesja sipas kontratės sė porosisė me kursime, kontribute prindėrore, divident nga ortakėria nė sipėrmarrje private, vlera 90 000 euro.

Apartament banimi nė Durrės i cili nuk ėshtė nė pronėsi tė deklarueses pėr shkak tė moszbatimit tė kontratės nga pala sipėrmarrėse. Pėr kėtė arsye kontrata e pronėsisė ėshtė nė proces gjyqėsor nė Tiranė nė njė kohė qė nė vitin 2009 ishin paguar pėr kėtė ap. 72 000 euro

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga paga si lektore me kohė tė pjesshme dhe tė plotė, 287 756 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga paga si lektore me kohė tė pjesshme dhe tė plotė, 372 573.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga paga si lektore me kohė tė pjesshme dhe tė plotė, 3 558 euro.

Gjendja cash, 1 250 000 lekė.

Pronare me 100 % i njė makine ‘Chevrolet Captiva’ blerė me leasing dhe vlera e makinės lėnė nė koncesionar, shlyer me tė ardhura nga pagat, vlera 33 000 euro.

Pronare me 100 % e njė makine BMĖ, blerė me tė ardhura nga shitja e ap. me sip 53 m2, vlera 15 000 euro.

Tė ardhura si lektore me kohė tė plotė nė Fakultetin e Shkencave Sociale, Universiteti i Tiranės, 582 489 lekė.

Tė ardhura si lektore e ftuar, Lead Albania, 255 dollarė.

Bashkėshorti, Z. Ilir Shqina, tė ardhura si specialist (grada kėshilltar), nė Ministrinė pėr Europėn dhe Punėt e Jashtme, (janar-gusht 2017.), 740 040 lekė.
Multimedia: City News Albania
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 23/04/2018
Titulli i publikimit: Saimir Tahiri mesazh Grida Dumės/ Pasuria gjunjėzon deputeten e luksit
Pėrshkrim i publikimit: Sekretarja e marrėdhėnieve me publikun nė Partinė Demokratike,Grida Duma, e cila rastėsisht ka tė njėjtat iniciale me bashkėbiseduesin-en G.D., nė video-skandalin erotik tė deputetit demokrat, Ervin Salianji, ėshtė personazhi mė i pėrfolur nė skenėn politike.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :