Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Nga kamarier, nė luks tė shfrenuar: Ku i gjeti paratė Lulzim Basha?

2 vite mė parė
share()?>
Politikanėt shqiptarė nuk ia dinė limitet pasurisė. Ēdo  ditė shumė prej tyre, tė veshur me kostumin e politikanit, flasin pėr varfėri, flasin pėr njė fenomen qė nuk e kanė prekur kurrė.

Njė ndėr ta ėshtė edhe shefi i Opozitės shqiptare Lulzim Basha, i cili nga kamarier nė Rinas dhe pėrkthyes nė Kosovė, ėshtė katapultuar nė njė politikan me pasuri pėrrallore.

Me vilė nė Hollandė, me pallate nė emėr tė vjehrrit nė Vlorė, me disa apartamente nė Tiranė, me vila nė bregdet, me vila nė Farkė, dhe me plot pasuri tė tjera tė patundshme, Lulzim Basha, ngre ēdo ditė zėrin pėr varfėrinė e qytetarėve.

Ėshtė tejet ironik dhe manipulues, fakti qė njė njeri i zhytur nė luks, tė vėrė maskėn e politikanit qė ndjen keqardhje pėr skamjen, ku jetojnė njė pjesė e madhė e qytetarėve tė Shqipėrisė.

Nė vitin 2015, kreu i PD –sė  Lulzim Basha, nė njė emision televiziv pranoi se pasuria e tij ėshtė mbi 1 milion euro dhe se kjo pasuri ėshtė vėnė para se ai tė futet nė politikė dhe tė jetė pjesė e saj.

Por pavarėsisht kėtij pohimi, ai kurrė nuk ka dhėnė njė pėrgjigje se si e bėri atė pasuri marramendėse qė pėrpara hyrjes nė politike.

Rikujtojmė se nė vitin 2005, nė kohėn kur Basha iu bashkua Partisė Demokratike, nė deklarimin e parė tė pasurisė, deklaronte shtėpi nė Holandė me vlerė 300 mijė euro, dy apartamente luksoze nė Tiranė, njė apartament nė Durrės, njė automjet Mercedes Benz me vlerė dhjetėra mijėra euro, pikturė me vlerė 6 500 euro, orė dore 5 200 euro, unazė diamanti 11 mijė euro, servis pjatash kineze 6 800 euro, aksione nė bursė 18 mijė euro.

Nė total, pasuria e Bashės kalonte 1 milionė euro, sipas tij tė pėrfituara nga rroga e tij gjatė punės nė Holandė.

CNA.al sjell pasurinė e  “ēmendur” tė Bashės nga viti 2005 deri nė vitin 2016, referuar tė dhėnave tė Open Spending Albania dhe formularėve tė deklarimit tė marrė pranė ILKDKPI-sė.

Basha asnjėherė nuk ka dhėnė llogari se si e ka krijuar kėtė pasuri, madje ai nuk ka dhėnė sqarime  edhe nė kohėn kur mediat raportuan se ndėrkohė qė ai drejtonte Bashkinė e Tiranės, ushtronte edhe dy punė tė tjera.

Nė deklaratėn e tij tė pasurisė, sė vitit 2014, Basha ka deklaruar se ka pėrfituar rreth 1.5 milionė lekė nė vit nga puna si kryebashkiak i Tiranės, por edhe njė pagė tė siguruar nga Holanda prej 26 mijė eurosh, si drejtuesi i programit EĖCP.

Kėshtu, nė vitin 2014,  nė kohėn qė Basha ishte kryetar i Bashkisė sė Tiranės, tė ardhurat e tij shkonin nė shumėn 1.5 milionė lekė nga rroga si kryetar bashkie dhe 26 mijė euro tė ardhura si rrjedhojė e dypunėsimit nė Holandė.

Ndėrsa nė total,  pauria e Bashės nė vitin 2014 shkonte nė 35 mijė euro nė vit ose rreth 2,5 milionė lekė tė vjetra nė muaj.

Deklarata e pasurisė sė Bashės  ėshtė bėrė shpesh objekt debatesh, pas akuzave tė kampit tė majtė pėr fshehje tė pasurive, mirė po deri mė tani nuk ėshtė hapur ndonjė procedurė hetimore ndaj tij.

 

Viti 2005

Pronar me 100% i njė shtėpie banimi nė Holandė nė vlerėn 510 000 gulden.

Pronar me 100% i njė apartamenti nė Tiranė nė vlerėn 205 000 dollar.

Pronar me 100% i njė apartamenti nė Durrės nė vlerėn 33 000 euro.

Bashkėpronar me 1/3 pjesė takuese i njė apartamenti nė Tiranė nė vlerėn 17 500 lekė.

Bashkėpronar me 1/4 pjesė takuese i njė apartamenti nė Tiranė nė vlerėn 62 000 dollar.

Bashkėpronar me 1/4 pjesė takuese i njė trualli me sip. 22 100 m2 nė Tepelenė, rikthim prone nė vitin 2004.

Depozitė bankare nė vlerėn 52 000 dollar.

Depozitė bankare nė vlerėn 81 000 euro.

Pronar me 100% i njė veture tip Mercedes Benz nė vlerėn 72 000 euro.

Pronar me 100% i njė pikture nė vlerėn 6 500 euro.

Pronar me 100% i njė ore dore nė vlerėn 5 200 euro.

Pronar me 100% i njė ore dore nė vlerėn 4 500 euro.

Pronar me 100% i njė unaze diamanti nė vlerėn 11 500 euro.

Pronar me 100% i njė servis porcelani nė vlerėn 6 800 euro.

Pronar me 100% i aksioneve nė NASDAQ nė vlerėn 18 000 dollar.

Kredi bankare me principal 204 000 euro, interes 4.2% dhe afat maturimi 7 vjet, pėr tė cilin ka mbetur ende pa shlyer njė vlerė prej 198 000 euro.

Paga dhe shpėrblime nė vlerėn 588 180 lekė.

Bashkėshortja paga nė vlerėn 12 000 euro.

Viti 2006

Paga dhe shpėrblime si Ministėr i Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit nė vlerėn 1 907 700 lekė.

Shpėrblime si Nėnkryetar i KRRTRSH nė vlerėn 80 000 lekė.

Bashkėshortja zonja Aurela Isufi paga si Drejtore Programesh pranė fondacionit EĖPPP nė Hollandė nė vlerėn 49 512 euro.

Bashkėshortja zonja Aurela Isufi tė ardhura nga shitja e apartamentit nė Tiranė nė vlerėn 100 000 euro, nė tė cilin ėshtė bashkėpronare me 33%.

Detyrime tė papaguara nė vlerėn 200 482 euro pėr rentė pėr hipotekėn e shtėpisė nė Hollandė.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -4 800 euro pėr qira banese.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -8 772 euro pėr rentė pėr hipotekėn e shtėpisė nė Hollandė.

Bashkėshortja zonja Aurela Isufi detyrime tė paguara nė vlerėn -5 000 euro pėr apartament nė Durrės.

Viti 2007

Paga dhe shpėrblime si Ministėr i Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit nė vlerėn 5 211 200lekė.

Paga dhe shpėrblime si Ministėr i Punėve tė Jashtme nė vlerėn 10 469 000 lekė.

Bashkėshortja zonja Aurela Basha paga nė vlerėn 51 391 euro.

Bashkėshortja zonja Aurela Basha tė ardhura nga shitja e veturės nė vlerėn 45 000 euro.

Tė ardhura nga shitja e banesės nė Hollandė nė vlerėn 257 500 euro

Detyrime tė paguara nė vlerėn -35 000 dollar pėr kredi pėr apartamentin nė Tiranė.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -199 726 euro pėr kredi pėr shtėpinė nė Hollandė.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -10 407 euro pėr shlyerjen e rentės pėr shtėpinė nė Hollandė.

Viti 2008

Paga dhe shpėrblime si Ministėr i Punėve tė Jashtme nė vlerėn 1 611 924 lekė.

Bashkėshortja zonja Aurela Basha paga si Drejtore Programesh pranė fondacionit EWPPP nė Hollandė nė vlerėn 29 753 euro.

Bashkėshortja zonja Aurela Basha tė ardhura nga shitja e apartamentit nė Durrės nė vlerėn 45 000 euro.

Bashkėshortja zonja Aurela Basha detyrime tė paguara nė vlerėn -40 000 euro pėr blerje e njė apartamenti nė Kavajė, pėr tė cilin ėshtė bashkėpronare me 50%.

 

Viti 2009

Paga dhe shpėrblime si Ministėr i Punėve tė Jashtme nė vlerėn 1 143 730 lekė.

Paga dhe shpėrblime si Ministėr i Brendshėm nė vlerėn 495 035 lekė.

Bashkėshortja zonja Aurela Basha paga si Drejtore Programesh pranė fondacionit EWPPP nė Hollandė nė vlerėn 11 389 euro.

Viti 2010

Paga dhe shpėrblime si Ministėr i Brendshėm nė vlerėn 1 652 127 lekė.

Bashkėshortja zonja Aurela Basha paga si Drejtore Programesh pranė fondacionit EWPPP nė Hollandė nė vlerėn 14 038 euro.

Viti 2011

Paga dhe shpėrblime si Kryetar Bashkie nė vlerėn 734 162 lekė.

Bashkėshortja zonja Aurela Basha pėrfitime afatshkurtra lejelindje nė vlerėn 10 808 euro.

Viti 2012

Tė ardhura nga paga si Kryetar Bashkie 1 699 352 lekė.

Tė ardhura tė bashkėshortes nga shitja e apartamentit nė Tiranė 10 450 000 lekė. Pjesa e Znj. Basha ėshtė 25%.

Viti 2013

Tė ardhura nga paga si Kryetar Bashkie 1 650 222 lekė.

Tė ardhura tė bashkėshortes pėr shėrbime si PR consultancy nėpėrmjet fondacionit EWPPP 22 000 euro.

Viti 2014

Tė ardhura nga paga neto si kryetar i Bashkisė sė Tiranės pėr vitin 2014, 1 520 008 lekė.

Bashkėshortja, Znj. Aurela Basha, tė ardhura nga paga si drejtuese e programit EĖCP (Head of Programs, EWCP) Holandė (part – time), 26 040 euro.

Viti 2015 pas largimit nga funksioni i kryetarit tė Bashkisė sė Tiranės

Tė ardhura nga paga si kryetar i Bashkisė sė Tiranės, (01.01.2015 – 29.07.2015.), 1 267 273 lekė bruto.

Bashkėshortja, Znj. Aurela Basha, tė ardhura nga paga si drejtuese e programit EĖCP (Head of Programs, EWCP) Holandė (part – time), 25 738 euro.

Viti 2016

Tė aedhura nga paga si kryetar i Partisė Demokratike nga 1 janar deri mė 8 shtator 2017 nė shumėn 923.200 lekė.

Tė ardhura nga puna e bashkėshortes si drejtuese programesh nė EWCP nga 1 janar 2017 deri mė 8.09.2017.Multimedia: Tema online
Datė publikimi: 15-04-2018
Titulli i publikimit: Nga kamarier, nė luks tė shfrenuar: Ku i gjeti paratė Lulzim Basha?
Pėrshkrim i publikimit: Politikanėt shqiptarė nuk ia dinė limitet pasurisė. Ēdo ditė shumė prej tyre, tė veshur me kostumin e politikanit, flasin pėr varfėri, flasin pėr njė fenomen qė nuk e kanė prekur kurrė. Njė ndėr ta ėshtė edhe shefi i Opozitės shqiptare Lulzim Basha,
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :