Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

SUPERSKANDALET e ish-ministrit/ Pasuria “koncensionare” e Ilir Beqajt, i mbyll gojėn Prokurorisė

2 vite mė parė
share()?>
Ilir Beqaj, ish-ministri i Shėndetėsisė apo i ashtuquajturi ministri  megaskandaleve tė korrupsionit nė Qeverinė “Rama 1”, ka njė pasuri miliona euro.

Nė karrierėn e tij si ministėr, Beqaj mbahet mend si ministri i hetuar pėr koncensione tė dyshimta, qė kapnin vlerėn e dhjetėra milionė eurove.

Por, ish kryeprokurori Adriatik Llalla para se tė largohej u kujdes qė tė mbyllte pėrfundimisht dosjen e koncesioneve, duke pushuar nė kėtė mėnyrė hetimet pėr ish-ministrin e Shėndetėsisė, Ilir Beqaj dhe vartėsit e tij.

Beqaj do tė mbahet mend edhe pėr skandalin, ku  shkarkoi me telefon drejtorin e Fondit tė Kujdesit Shėndetėsor nė Tropojė, Ndriēim Hajdarmataj, pasi ky i fundit mungoi nė mbledhjen e PS-sė,  nė Tropojė.

Beqaj i kėrkon llogari nė telefon se pėrse nuk ishte nė mbledhjen e partisė dhe nė fund i thotė, madje i pėrsėrit disa herė shprehjen: “Suksese nė jetė!”, duke i lėnė tė kuptohet se ėshtė i shkarkuar nga detyra.

Miloneri i PS –sė, pavarėsisht skandaleve ka arritur deri mė tani t’i shpėtojė drejtėsisė,  por, Llalla qė i mbylli hetimet pėr koncensionet pėrfundoi vetė nėn hetim pėr pastrim parash.

A do tė ketė edhe Beqja tė njėjtin fat si tė Llallės?

Deputeti socialist qė nė vitin 2012 -2013, deklarohej me aksione nė kompani, por qė me marrjen e detyrės kishte shitur  51 pėr qind tė aksioneve nė kompaninė INTECH+.

Nė  pasurinė e vitit 2014, rezulton se Beqaj dhe bashkėshortja e tij kanė rreth 7 llogari bankare, me vlerė rreth 20 mijė euro.  Mė tej, Beqaj ka deklaruar tė ardhura nga kompania e tij “INTEXH+” me vlerė 112 milionė lekė tė vjetra nė vit.

Nė deklaratėn e pasurisė pėr vitin 2015 nė ILDKPKI, ministri i Shėndetėsisė, Ilir Beqaj deklaron  se po vijon shlyerjen njė kredie pėr blerjen e njė apartamenti, si dhe pakėsimin e disa llogari rrjedhėse nė banka tė ndryshme.

Bashkėshortja e ministrit tė Shėndetėsisė rezulton se pėr vitin 2015 ka pasur dy burime tė ardhurash. Tė ardhurat e zonjės Adriana Beqaj janė shtuar nga puna nė njė bankė tė nivelit tė dytė qė kapin vlerėn e 3 663 000 lekėve si dhe tė ardhura nga shitja e shoqėrisė Proinvest sh.p.k me vlerėn e 1800 eurove.

CNA.al  sjell mė poshtė pasurinė e Beqajt nga viti 2012 -2015, sipas tė dhėnave tė Open Spending Albania dhe pasurinė para fillimit tė detyrės tė deklaruar mė 25 shtator 2017.

VITI 2012

Paga si Kėshilltar i Grupit parlamentar tė PS 1 030 000 lekė.

Apartament i dhėnė me qira nė vlerėn 900 000 lekė.

Fitime nga Intech shpk 19 278 000 lekė.

Bashkėshortja zonja Adriana Beqaj tė ardhura nga paga nė Procredit-Bank sha 4 635 000 lekė.

DSSH paguan detyrime ndaj subjektit Ilir Beqaj nė vlerėn 634 000 lekė pėr suplement pėr pozicionin e ish deputetit.

Detyrime tė paguara nė vlerėn 2 750 dollar si pjesė e njė kontrate me objekt material njė apartament me detyrim tė pėrgjithshėm 5 500 dollar.
Detyrime tė paguara nė vlerėn 13 000 euro pėr njė kredi pėr blerje apartamenti dhe garazhi me principal 100 000 euro dhe afat shlyerje 10 vjet.

VITI 2013

Paga si Kėshilltar i Grupit Parlamentar tė PS janar- shtator 2013 vlera 940 000 lekė.
Paga nė Ministrinė e Shėndetėsisė shtator- dhjetor 2013 vlera 620 000 lekė.

Qira apartamenti nė Tiranė nė vlerėn 900 000 lekė.

Tė ardhura nga fitimi i kompanisė Intech shpk pėr vitin financiar 2012 nė vlerėn 12 000 000 lekė.

Bashkėshortja zonja Adriana Beqaj tė ardhura nga shitja e kuotave nė Proinvest shpk nė vlerėn 21 000 euro.

Bashkėshortja zonja Adriana Beqaj paga nė ProcreditBank 4 529 000 lekė.

Tė tretėt kanė shlyer vlerėn 18 360 000 lekė si detyrim qė lind nga kontrata noteriale e shitjes sė 51% tė kuotave nė kompaninė Intech shpk, sipas sė cilės 7 000 000 lekė paguhen deri nė 31.01.2014, 6 000 000 lekė deri nė 31.10.2014 dhe 5 360 000 lekė deri nė 31.05.2015.

Pėrshkrim shpenzimi

Detyrime tė paguara nė vlerėn 13 000 euro pėr kredi pėr blerje apartamenti dhe garazhi me principal 100 000 euro dhe afat shlyerje 10 vjet.

VITI 2014

Tė ardhura nga paga, 1 597 000 lekė.

Tė ardhura nga pjesėmarrja nė kėshilla administrativė dhe borde, 153 000 lekė.

Tė ardhura nga qiraja e ap. nė Rr: “Ibrahim Rugova”, Tiranė, 900 000 lekė.

Tė ardhura nga shitja e 51 % tė kuotave nė kompaninė, Intech shpk nė 29.08.2013, me vlerė tė pėrgjithshme, 18 360 000 lekė, vlere vjetore 1 000 000 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga puna nė bankė, 3 648 000 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 600 dollarė.
Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, pakėsuar me 2 506 euro.
Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 2 146 euro.
Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 1 357 300.
Kredi nė njė bankė tė nivelit tė dytė, me vlerė detyrimi financiar tė pashlyer, – 31 503 euro, e marrė nė gusht 2007 me principal 100 000 euro, afat shlyerje 10 vjet, interes bazė 5.7 %, pėr blerje ap. me sip. 205 m2 dhe garazh.
Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 1 119 132 lekė.

Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 1 267 886 lekė.
Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare nė njė njė bankė tė nivelit tė dytė pakėsuar me 6 107 euro.
Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 250 dollarė.
Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 420 dollarė.

VITI 2014

Tė ardhura neto nga Paga dhe tė tjera nė Ministrinė e Shėndetėsisė 1 597 000 (njė milion e pesėqind e nėntėdhjetė e shtatė mijė) lekė.

Tė ardhura nga pjesėmarrja nė kėshilla administrativ dhe borde 145 000 (njėqind e dyzet e pesė mijė) lekė.

Tė ardhura nga qiradhėnia e njė apartamenti, neto vjetore 900 000 lekė.

Bashkėshortja zonja Adriana Beqaj tė ardhura nga puna nė njė bankė tė nivelit tė dytė 3 663 000 (tre milion e gjashtėqind e gjashtėdhjetė e tre mijė) lekė.

Tė ardhura nga shitja e shoqėrisė Proinvest shpk 1800 euro.

Tė ardhura nga shitja e 51% tė kuotave tė kompanisė Intech shpk 10 000 000 (dhjetė milion) lekė. Nuk specifikohet nėse ėshtė neto apo bruto pa zbritje tė tatimit mbi tė ardhurėn personale,shitja ėshtė bėrė nė datėn 29. 08. 2013. Pagesa me kėste.

Shtuar njė nga depozitat bankare me 260 USD. Pakėsuar njė llogari rrjedhėse me 1 240 euro, shtuar llogaria rrjedhėse me 300 euro. Shtuar njė llogari rrjedhėse nė lekė 7 270 000 (shtatė milion e dyqind e shtatėdhjetė mijė) lekė. Bashkėshortja ka shtuar llogari bankare nė vlerėn 1 485 000 lekė, dhe njė llogari tjetėr me vlerė 1 216 000 lekė me burim tė ardhura nga puna. Gjithashtu bashkėshortja ka pakėsim nė llogari bankare vlerėn minus 4 350 euro, shtuar njė depozitė nė vlerėn 400 USD dhe njė tjetėr nė vlerėn 250 USD.

Shlyer nė vlerėn 12 700 euro njė kredi tė marrė nė vitin 2007 pėr blerje apartamenti 205 m2 dhe garazhi. Afati i kredisė 10 vite, vlera totale e kredisė 100 000 euro, kėsti mujor 1 058 euro. Shuma e mbetur si principal pa paguar nė datėn 31 dhjetor 2015 ėshtė 19 420 mijė lekė.

Deklarata e interesave private para fillimit tė detyrės, viti 2016

Apartament me sipėrfaqe 199 metra katrorė nė Tiranė me vlerė 145.000 euro. Kontratė porosie nė vitin 2005 dhe kontratė shitjeje nė vitin 2016. Financuar me tė ardhurat e familjes nga puna, shėrbimet  e konsulencės, tė ardhura nga biznesi dhe kredi bankare.

Garazh me sipėrfaqe 20.5 metra katrorė nė Tiranė, pėrfshirė nė ēmimin e apartamentit me sipėrfaqe 199 metra katrorė.

Apartament me sipėrfaqe 139 metra katror, nė Tiranė. Ndėrtim i para vitit 1990. Privatizuar nė vitin 1998.

Apartament me sipėrfaqe 112 metra katror nė Tiranė. Kontratė porosie e vitit 1996 dhe kontratė shitje  vitit 1999. Financuar me tė ardhurate  familjes nga puna, kredi bankare dhe dhuratė nga prindėrit. Vlera e apartamentit ėhstė 3.600.000 lekė.\

Apartament me sipėrfaqe 141.5 metėr katror nė Tiranė. Kontratė porosie e vitit 2000 dhe kontratė shitjeje nė vitin 2002. Financuar me tė ardhura nga puna dhe shėrbime tė konsulencės. Vlera e apartamentit ėhstė 76.000 dollarė.

Llogari bankare me  tė ardhura nga puna dhe shitja e aksioneve   tė shoqėrisė INTECH+, nė shumėn 8.280 000 lekė.

Llogari bankare nė vlerėn 1.895.000 lekė, me tė ardhura nga puna, dividend nga aktiviteti privat dhe shitja e akioneve tė shoqėrisė INTECH+.

Llogari bankare nė vlerėn 1 500 000 lekė me tė ardhura nga puna, dividend nga aktiviteti privat dhe shitja e akioneve tė shoqėrisė INTECH+.

Llogari bankare nė shumėn 1 900 dollarė me tė ardhura nga puna.

Depozitė bankare me tė ardhura nga puna dhe shėrbime tė konsulencės nė shumėn 40 000 dollarė.

Tė ardhura nga paga si ministėr nė shumėn 359 000 lekė.

Tė ardhura nga pagesa kalimtare pas pėrfundimit tė detyrės sė ministrit nė shumėn 420.000 lekė.

Tė ardhurat nga shpėtblimet pėr pjesėmarrje nė organet drejtuese tė institucioneve publike nė shumėn 51.000 lekė.

Tė ardhurat nga qiraja e njė apartamenti 420.000 lekė.

Tė ardhura neto nga shitja e aksionevė nė shoqėrinė tregtare INTECH+ nė vlerėn 7 300 000 lekė.

Llogari bankare e bashkėshortes  Adriana Beqaj, me tė ardhura nga puna nė shumėn 9 518 000 lekė

Llogari bankare e bashkėshortes nė shumėn 1.100 dollarė.

Llogari bankare e bashkėshortes nė shumėn  1700 euro.

Llogari bankare e bashkėshortes tė pėrbashkėt me tezen nė shumėn  2 300 000 lekė

Depozitė bankare e bashkėshortes nė shumėn  25 000 dollarė

Depozitė bankare e bashkėshortes nė vlerėn  25 000 dollarė

Llogari bankare e bashkėshortes nė shumėn 2 168 000 lekė

Llogari bankare e bashkėshortes nė shumėn 7.100 euro

Bashkėshortja, tė ardhura nga aktiviteti privat nė shumė 500 000 lekė

Bashkėshortaj tė ardhura nga aktiviteti privat nė shumėn 3 500 lekė.

Vajza, Deborah Beqaj, llogari bankare nė shumėn 11 000 lekė

Vajza, Deborah Beqaj, shpėrblim nga punėdhėnėsi nė shumėn 105.000 lekė.

Vajza, Deborah Beqaj, tė ardhura nga puna nė banke nė shumėn 502 000 lekė./CNA.alMultimedia: Standard
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 09-04-2018
Titulli i publikimit: SUPERSKANDALET e ish-ministrit/ Pasuria “koncensionare” e Ilir Beqajt, i mbyll gojėn Prokurorisė
Pėrshkrim i publikimit: Ilir Beqaj, ish-ministri i Shėndetėsisė apo i ashtuquajturi ministri megaskandaleve tė korrupsionit nė Qeverinė “Rama 1”, ka njė pasuri miliona euro. Nė karrierėn e tij si ministėr, Beqaj mbahet mend si ministri i hetuar pėr koncensione tė dyshimta, qė kapnin vlerėn e dhjetėra milionė eurove.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :