Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Kreu i Krimeve tė Rėnda nė “sitėn” e Vetingut/ Zbardhet pasuria e Sandėr Simon

2 vite mė parė
share()?>
Tė gjithė zyrtarėt e sistemit tė drejtėsisė i janė nėnshtruar njė kontrolli rigoroz  nė tre aspekte.

Nė kuadėr tė procesit tė Vettingut, gjyqtarėve dhe prokurorėve u janė verifikuar kontrolli i llogarive bankare, tė ardhurat e ēdo familjari dhe deri tek pasuritė e paluajtshme.

Nė lėvizje ėshtė vėnė edhe  Drejtoria e Pastrimit tė Parave, e cila ka ushtruar kontrolle brenda dhe jashtė vendit pėr ēdo transfertė bankare tė kryer prej tyre.

Gjithashtu gjyqtarėt dhe prokurėt, po “siten” edhe sa i pėrket pastėrtisė sė figurės, nėse kanė patur lidhje me persona tė inkrimuar.

Tashmė Vettingu ka startuar dhe deri mė tani ka prerė “kokat” e dy gjyqtarėve, atij tė Kushtetueses Fatos Lulos dhe Gjykatės sė Apelit Durrės, Besim Trezhnjeva.

 CNA.al, ka publikuar pasuritė e gjyqtarėve dhe prokurorėve dhe nė vijim sjell deklarimin e pasurisė sė kreut tė Gjykatės sė Shkallės sė Parė tė Krimeve Rėnda, Sandėr Simoni.

Nė vitin 2014 Sandėr Simoni ėshtė riemėruar nga Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė nė krye tė Gjykatės sė Krimeve tė Rėnda.

Referuar tė dhėnave tė Open Spending Albania, nė vitin 2014, gjyqtari Sandėr Simoni ka deklaruar tė ardhura nga shtatė burime pėrfshirė edhe tė ardhurat bashkėshortes. Nė total pasuria e tij arrin pėrreth 30 milion lekė.

Ndėrsa nė vitin 2016, ka deklaruar 8 burime tė ardhurash, duke llogaritur kėtu edhe pėrfitimet  e bashkėshortes, por vėrehet se ndryshe nga viti 2014, ka njė rėnie tė vlerės sė pasurisė qė nė total shkon rreth 23 milion lekė.

Vitin 2014

Tė ardhura nga paga si gjyqtar, 1 699 425 lekė.

Tė ardhura nga leksionet si pedagog i jashtėm pranė Shkollės sė Magjistraturės, 101 700 lekė.

Tė ardhura nga honoraret e mėsimdhėnies si pedagog i jashtėm nė “Albania University”, Fakulteti i Shkencave Shoqėrore, 151 200 lekė.

Tė ardhura nga honoraret e mėsimdhėnies si pedagog i jashtėm pranė Universitetit “Marlin Barleti”, Fakulteti i Shkencave Shoqėrore, 47 630 lekė

Bashkėshortja, tė ardhura nga Departamenti i Ligjit dhe i tė Drejtave tė Njeriut, Prezenca e OSBE-sė nė Shqipėri, si drejtuese projekti, 13 663 euro.

Bashkėshortja, tė ardhura nga aktiviteti si notere publike, Dhoma e Noterisė Tiranė, 629 494 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga shitja e njė automjeti “Mercedez Benz”, 500 000 lekė.

Kredi bankare, shuma 5 milionė lekė, afati 300 muaj, norma e interesit 3 %, detyrimi financiar i pashlyer, 3 597 100 lekė.

Bashkėshortja, kredi bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 10 000 euro, shlyer tėrėsisht nė dhjetor 2014.

Viti 2016

Paga si kryetar gjykate, orėt shtesė, paga e 13-tė, nė shumėn 1.755.193 lekė.

Tė ardhura nga leksionet si pedagog i jashtėm, pėrgjegjės stazhi, eskpert pranė shkollės sė magjistraturės, pranė Fakukultetit “Gjelogji-Miniera” nė shumėn 160.150 lekė.

Tė ardhura nga honoraret e mėsimdhėnies si pedagog  i jashtėm nė Albania University nė shumėn 70 592 lekė.

Tė ardhura nga angazhimi si ekspert-trjanues i projektit tė anti-trafikimit tė financuar nga Caritas nė vlerėn 310.660 lekė.\

Tė  ardhura nga honoraret si anėtar i komisionit pėr mbrojtjen e gjyqtarėve pranė Kėshillit tė lartė tė Drejtėsisė nė shumėn 34.000 lekė.

Tė ardhura nga paga e bashkėshortes si kėshilltare ligjore pranė organizatės pėr siguri dhe bashkėpunim nė Evropė,  nė shumėn 14.595 lekė.

Tė ardhura nga aktiviteti privat, zyrė noterie e bashkėshortes, nė vlerėn 40 493 lekė.

Tė ardhura nga kontrata e shėrbimit, Akademia Ndėrkombėtare eparimeve tė Nurembergut nė shumėn 500 euro.

Kredi bankare pėr banesė, shuma 5 000 000 lekė, afati 300 muaj, interesi 3 pėrqind, kėsti mujor 23 710 57 lekė, disbursuar me datė 22.12.2005. Ėshtė paguar shuma 284.526.84 lekė, ndėrsa rezulton pa paguar shuma 3.233.792 lekė./CNA.alMultimedia: City News Albania
Datė publikimi: 19-04-2018
Titulli i publikimit: Kreu i Krimeve tė Rėnda nė “sitėn” e Vetingut/ Zbardhet pasuria e Sandėr Simon
Pėrshkrim i publikimit: Tė gjithė zyrtarėt e sistemit tė drejtėsisė i janė nėnshtruar njė kontrolli rigoroz nė tre aspekte. Nė kuadėr tė procesit tė Vettingut, gjyqtarėve dhe prokurorėve u janė verifikuar kontrolli i llogarive bankare, tė ardhurat e ēdo familjari dhe deri tek pasuritė e paluajtshme.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :