Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Thellohet skandali ndėrmjet Bashkisė Tiranė dhe kompanisė Alko Impex

2 vite mė parė
share()?>
Bashkia e Tiranė dhe tė gjitha bashkitė e tjera tė cilat kanė kontrata tė lidhura me kompaninė Alko Impex duhet t’i ndėrpresin ato, tė bėjė verifikimet dhe tė nisin procedim penal ndaj kompanisė.

Kompania Alko Impex e Arbėr Abazi, nipi i deputetit socialist Sadri Abazi, u skalifikua pėr 1 deri nė 3 vjet nga procedurat e prokurimit publik pėr dorėzim tė dokumenteve me pėrmbajtje tė rreme. Ky fakt ėshtė bėrė i ditur nė vendimin e Agjensisė sė Prokurimeve Publike. Nė kėtė vendim pėrfshihen ndėr tė tjera dhe arsyet si: veprime korruptive, dėnime pėr vepra penale, mospėrmbushje tė detyrimeve penale.

Bashkia e Tiranė dhe tė gjitha bashkitė e tjera tė cilat kanė kontrata tė lidhura me kompaninė Alko Impex duhet t’i ndėrpresin ato, tė bėjė verifikimet dhe tė nisin procedim penal ndaj kompanisė.

Kompania Alko Impex e Arbėr Abazi, nipi i deputetit socialist Sadri Abazi, u skalifikua pėr 1 deri nė 3 vjet nga procedurat e prokurimit publik pėr dorėzim tė dokumenteve me pėrmbajtje tė rreme. Ky fakt ėshtė bėrė i ditur nė vendimin e Agjensisė sė Prokurimeve Publike. Nė kėtė vendim pėrfshihen ndėr tė tjera dhe arsyet si: veprime korruptive, dėnime pėr vepra penale, mospėrmbushje tė detyrimeve penale.


Vendimi i APP-sė
Vendimi i APP-sė erdhi pasi Bashkia Elbasan verifikoi dokumentat e paraqitura nga kompania pėr pjesmarrje nė tender me objekt “Pastrimin dhe gjelbėrimin e qytetit Elbasan”.

Bashkia Elbasan i kėrkoi Universitetit tė Prishtinės tė verifikonte diplomėn e dorėzuar nga kompania pėr personin Bekim Selmani. Sipas, pėrgjigjes tė Universitetit tė Prishtinės vėrtetohet se kompania ka dorėzuar diplomė tė fallsifikuar pėr personin nė fjalė. Pėrdorimi i dokumenteve tė rreme u denoncuan nga exit.al nė artikullin e mėparshėm.

Pas vėrtetimit tė dokumentave tė rreme, Bashkia Elbasan ka hapur ēėshtje penale ndaj kompanisė. Ndėrsa kjo e fundit paraqiti kėrkesė pėr tėrheqje nga tenderi pavarėsisht se Komisioni i Prokurimeve Publike e kishte shpallur fituese.

Kompania, tė paktėn nė dy tendera, tė Bashkisė Tiranė me objekt “pastrimin e Tiranės, Zona III” tė zhvilluara nė vitin 2014 dhe nė vitin 2017 ka pėrdorur dokumenta tė fallsifikuara, si rrjedhojė tenderat e fituara prej saj janė tė paligjshme.

Kompania Alko Impex Construction ka marrė rreth 10, 8 milionė euro tender nga 7 bashki tė majta, nga viti 2014 deri mė 2017. Tenderat e fituara prej tij janė kryesisht me objekt pastrimin dhe gjelbėrimin e qytetit. Ndėr to 6 kontrata i ka fituar vetėm nga Bashkia Tiranė, prej sė cilės vetėm nė periudhėn 2016, 2017 ka marrė 2 tendera pėr pastrimin e Tiranės Zona III me vlerė pėrkatėsisht 4,9 milionė euro dhe 4,1 milionė euro. Pėrveē kėsaj, vetėm pak ditė mė parė kjo kompani ka paraqitur ofertė, me tė njėjtat dokumenta pėr tenderin e hapur nga Bashkia Kamėz pėr pastrimin e qytetit.Multimedia: exit
Kategoria e medias: Agjensi telegrafike
Datė publikimi: 18-04-2018
Titulli i publikimit: Thellohet skandali ndėrmjet Bashkisė Tiranė dhe kompanisė Alko Impex
Pėrshkrim i publikimit: Bashkia e Tiranė dhe tė gjitha bashkitė e tjera tė cilat kanė kontrata tė lidhura me kompaninė Alko Impex duhet t’i ndėrpresin ato, tė bėjė verifikimet dhe tė nisin procedim penal ndaj kompanisė. Kompania Alko Impex e Arbėr Abazi, nipi i deputetit socialist Sadri Abazi, u skalifikua pėr 1 deri nė 3 vjet nga procedurat e prokurimit publik pėr dorėzim tė dokumenteve me pėrmbajtje tė rreme.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :