Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 11 Maj 2019

Pasuri marramendėse/ Meta dhe Kryemadhi “tė zhytur” nė luks

1 vit mė parė
share()?>
Pasuria  kreut tė shtetit, Ilir Meta, tė paktėn ajo e deklaruar nė ILDKPKI  arrin njė vlerė prej miliona eurosh.

Meta dhe bashkėshortja e tij Monika Kryemadhi, ndonėse nuk kanė asnjė biznes, gjithnjė sipas asaj qė kanė deklaruar, rezultojnė milionerė.

Por ajo ēfarė vėrehet nė deklarimin e pasurisė sė tyre, sipas tė dhėnave tė marra nga Open Spending Albania, ēifti Meta ndėr vite kanė deklaruar tė ardhura nė versione tė ndryshme.

CNA.al  sjell pasurinė deklaruar nga ēifti Meta, nga viti 2013-2016, referuar tė dhėnave nga Open Spending Albania dhe formularėve tė marrė pranė ILDKPKI-sė.

Mediat mė herėt kanė raportuar se Presidenti Ilir Meta, nė vitin 2010, kishte blerė njė apartament banimi 200 metra katrorė, me vlerė 400 000 euro.

Po gjatė atij viti, Meta kishte blerė vilėn me sipėrfaqe 317 metra katror nė fshatin turistik nė Gjirin e Lalzit Durrės, me kontratė sipėrmarrjeje me Lura sh.p.k.

Nė deklaratat e pasurisė, tė viteve tė fundit, nuk ėshtė deklaruar njė pronė e tillė.

Sipas deklaratės sė pasurisė pėr vitin 2013, ēifti Meta kanė nga secili nga njė kredi pėr blerje banese, por pa pėrcaktuar tė dhėna shtesė rreth banesės qė kanė blerė.

Shuma e pėrbashkėt qė ēifti Meta kanė pėr tė shlyer kredi  shkon nė vlerėn 361.185 mijė euro.

Ndėrsa pas tre vitesh, pra nė vitin 2016, rezulton se Monika Kryemadhi, ka shitur pasuri tė paluajtshme me vlerė mbi gjysmė milioni euro brenda vitit, ndėrsa tė ardhura ka vetėm dy paga, tė vetėn dhe tė bashkėshortit.

Viti 2013 Ilir Meta

Tė ardhura nga paga dhe pėrfitime tė tjera financiare si Deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė 2 318 877 lekė

Bashkėshortja, Znj. Monika Kryemadhi, tė ardhura nga paga deri nė dt. 09.09.2013, 663 897 lekė.
Znj. Kryemadhi, tė ardhura nga paga dhe pėrfitime tė tjera financiare nė periudhėn 9.09-31.12, 714 099 lekė

Znj. Kryemadhi, gjendja e detyrimit overdraft pėr kartėn e kreditit nė fund tė vitit 95 093 lekė.

Pagesė detyrimi me vlerė 13 321 euro pėr njė kredi bankare.

Viti 2013 Monika Kryemadhi

Apartament me sip. 200 m2, vlerė 400 000 euro, nė Rr. “Brigada 8”, Tiranė. Burimi: 200 000 euro ėshtė financuar nga shitja e njė shtėpie pushimi nė Qerret, pjesa tjetėr me kredi.
Apartament me sip. 99.5 m2, pėrfituar me privatizim, pa vlerė tė specifikuar ku Znj. Kryemadhi zotėron 1/3, marrė me trashėgimi.
Apartament me sip. 75.5 m2, pa vlerė tė specifikuar, pėrfituar me trashėgimi nga i ati. Znj. Kryemadhi zotėron 1/3.Tokė me sip. 1200 m2, vlerė 5 000 000 lekė, ku 700 m2 janė blerė me tė ardhurat e veta nė vitin 2007, ndėrsa pjesa tjetėr ėshtė pėrfituar me dhurim nė vitin 1995 nga i vėllai.
Kontratė sipėrmarrje lidhur nė vitin 2008 me kompaninė Agi-Kons shpk, pa vlerė tė specifikuar, pėr ndėrtimin e njė godine nė tokėn me sip. 1900 m2.
Kontratė sipėrmarrje me kompaninė Lura shpk, pa vlerė tė specifikuar, pėr njė apartament me sip. totale 317.33 m2.
Bashkėshorti, Z. Ilir Meta, deklaron se zotėron njė apartament 2 dhoma e kuzhinė, pėrfituar nga privatizim, pjesa e Z. Meta 25%.

Llogari bankare me vlerė 234 930 lekė.
Gjendje cash 21 000 euro.
Depozitė bankare 2 190 dollarė.

Kredi bankare me vlerė detyrimi tė pashlyer 175 400 euro, marrė nė vitin 2010 pėr blerje apartamenti.
Detyrimi pėr kartė krediti minus 600 euro.

Automjet me vlerė 33 954 euro, blerė nė vitin 2005.

Shitur ap. banimi me sip. 104.74 m2, nė vlerėn 60 958 euro, nga tė cilat janė arkėtuar 55 503 euro dhe mbeten pėr t’u arkėtuar dhe 5 455 euro.
Shitur ap. banimi me sip. 166.2 m2, nė vlerėn 85 088 euro, arkėtuar e gjithė shuma.
Shitur ap. banimi me sip. 108.5 m2, nė vlerėn 57 885 euro, arkėtuar e gjithė shuma.
Shitur sipas kontratės sė datės 26.02.2016 ap. banimi me sip. 200 m2, nė vlerėn 345 000 euro, nga tė cilat 100 000 euro janė arkėtuar nė vitin 2016 dhe 245 000 euro mbeten pėr t’u arkėtuar nė vazhdim. Blerėsi merr pėrsipėr dhe detyrimet e kredisė nė njė bankė tė nivelit tė dytė nė shumėn 155 000 euro.

Gjendje llogari dyemėrore, sė bashku me vajzėn Bora, shtuar me 9 181 lekė.
Gjendje llogari bankare, shtuar me 174 403 euro.
Mbyllur kredia nė vlerėn 155 000 euro mė 25.02.2016 pasi ėshtė zėvendėsuar debitori.
Pakėsuar gjendja nė llogari Bankare e zotit Meta me 1 113 620 lekė.
Bashkėshorti, Ēelur llogari bankare studentore pėr djalin mė 03.09.2016, vlera 43 727 lekė.
Zoti Meta llogari dy emėrore me person tjetėr tė familjes ēelur nė datėn 11.05.2016, vlerė 1 001 029 lekė.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -155 000 euro pėr kredi bankare pėr blerje ap., me marrėveshje pėr zėvendėsim debitori dhe tė ardhura nga shitja apartament, pjesė e regjimit martesor.
Shlyer nė vitin 2016 -1 327 056 lekė pėr overdraft tė marrė nė vitin 2015.

Viti 2014 Ilir Meta

Tė ardhura nga paga dhe tė tjera, nga Kuvendi i Shqipėrisė, 1 964 421 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga paga dhe tė tjera nga Kuvendi i Shqipėrisė, 2 295 826 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 269 524 lekė.
Kredi nė njė bankė tė nivelit tė dytė, detyrimi financiar i pashlyer, 163 506 euro.

Bashkėshortja, pronare me 100 % e 13 apartamenteve tė banimit me sip. totale 1444.8 m2, pėrfituar nga shtojca e kontratės sė sipėrmarrjes me Agi-Kons shpk, pėr caktimin nė natyrė tė pjesės takuese.

Bashkėshortja, tė ardhura nga shitja e apartamentit tė banimit, tė pėrfituar nga kontrata e sipėrmarrjes, 57 798 euro.
Bashkėshortja, kontratė shitje e apartamenti tė banimit, tė pėrfituar nga kontrata e sipėrmarrjes, e palikuiduar deri mė 31.12.2014, 64 020 euro.
Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 56 778 euro.
Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 2 336 669 lekė.
Bashkėshortja, gjendja cash, pakėsuar me 8 000 euro.
Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, (nė emėr tė fėmijės), 11 038 euro.
Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, (nė emėr tė fėmijės), 82 086 lekė.
Bashkėshortja, detyrim financiar i shlyer nė formėn e overdraftit nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 1 500 000 lekė.

Viti 2014 Monika Kryemadhi

Tė ardhura nga paga dhe pėrfitime tė tjera financiare si deputete, 2 295 826 lekė.

Bashkėshorti, tė ardhura nga paga dhe pėrfitime tė tjera financiare si deputet, 1 964 421 lekė.

Pronare me 100 % e 13 ap. tė banimit me sip. totale 1444.8 m2.
Tė ardhura nga shitja e e ap. tė banimit, 57 798 euro.
Tė ardhura nga shitja e ap. tė banimit, vlera e palikuiduar 64 020 euro.
Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 56 778 euro.
Gjendja e llogarisė bankare dy emėrore, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 2 336 669 lekė.
Gjendja cash, pakėsuar me 8 000 euro.
Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 11 038 euro.
Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 82 086 lekė.
Kredi bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, detyrimi financiar i pashlyer 163 506 euro.
Bashkėshorti, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 269 524 lekė.

Shpenzime pėr pėrvjetorin e ditėlindjes, 24.03.2014, 1 822 400 lekė.

Shpenzime pėr energjinė elektrike 338 640 lekė.

Viti 2015 Ilir Meta

Paga si Kryetar i Kuvendit tė Shqipėrisė dhe tė tjera nga ky funksion 2 015 182 (dy milion e pesėmbėdhjetė mijė e njėqind e tetėdhjetė e dy) Lekė.

Bashkėshortja zonja Monika Kryemadhi tė ardhura nga paga dhe tė tjera nga funksioni si deputete 2 629 956 (dy milion e gjashtėqind e njėzet e nėntė mijė e nėntėqind e pesėdhjetė e gjashtė) lekė.

Zonja Kryemadhi deklaron likuidim tė kontratės sė shitjes sė apartamentit sipas deklarimit pėr vitin 2015 me vlerė totale 64 020 euro dhe gjendja e llogarisė ku ėshtė bėrė hyrje shuma nė datėn 31 dhjetor 2015 ėshtė 60 818 euro.

Shtesė nė llogari bankare zoti Meta me vlerė 1 815 082 (njė milion e tetėqind e pesėmbėdhjetė mijė e tetėdhjetė e dy) lekė.
Pakėsuar njė llogari bankare nė euro nė emėr tė zonjės Kryemadhi 12 175 euro.
Shtuar gjatė llogaria bankare dy emėrore pjesėtarė tė familjes me 14 609 lekė.
Shtuar nga Interesat bankare njė llogari nė emėr tė njėrit nga fėmijėt me plus 182 euro.
pakėsuar llogari bankare me 35 915 lekė.

Shlyer gjatė vitit 2015 vlerėn 12 036 Euro njė kredi tė mėparshme pėr blerje apartamenti , mbetet nė datėn 31 dhjetor 2015 edhe 154 036 Euro pėr shlyerje.
tek rubrika detyrime financiare zonja Kryemadhi deklaron njė gjendje detyrimi me overdraft prej 1 235 677 (njė milion e dyqind e tridhjetė e pesė mijė e gjashtėqind e shtatėdhjetė e shtatė)lekė.

Viti 2015 Monika Kryemadhi

Tė ardhura nga paga dhe pėrfitime tė tjera financiare si deputete, 2 629 956 lekė.

Tė ardhura nga interesa bankare, 14 609 lekė.

Vajza, tė ardhura nga interesa bankare, 182 euro.
Bashkėshorti, tė ardhura nga paga, 2 015 182 lekė.

Vlera e kontratės sė shitjes sė ap. tė deklaruar vitin e kaluar pėr vlerėn 64 020 euro, ėshtė likujduar pėr 60 818 euro pas zbritjes sė komisioneve.
Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, pakėsuar me 12 175 euro.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 14 609 lekė, sė bashku me vajzėn,
Vajza, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 182 euro.
Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, pakėsuar me 35 915 lekė.
Detyrime tė papaguara nė vlerėn 154 207 euro pėr njė kredi bankare pėr blerje apartamenti.
Detyrime tė papaguara nė vlerėn 1 235 677 lekė pėr overdraft bankar.

Bashkėshorti, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 1 815 082 lekė.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -12 036 euro pėr njė kredi bankare pėr blerje apartamenti.

Viti 2016 Ilir Meta

Paga neto si Kryetar i Kuvendit tė Shqipėrisė, 1 955 743 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga paga dhe tė tjera nga funksioni si deputete, 1 993 076 lekė.

Pakėsuar gjendja nė llogari Bankare e zotit Meta me 1 113 620 lekė.

Ēelur llogari bankare studentore pėr djalin mė 03.09.2016, vlera 43 727 lekė.
Zoti Meta llogari dy emėrore me person tjetėr tė familjes ēelur nė datėn 11.05.2016, vlerė 1 001 029 lekė.
Bashkėshortėt kanė likuiduar njė kredi tė mėparshme pėr blerje apartamenti me vlerė kredie 155 000 euro.

Likuidimi ėshtė bėrė pėrmes njė kontrate shitje apartamenti datė 25. 02. 2016, ku blerėsit i ėshtė transferuar me zėvendėsim detyrimi kreditor. Apartamenti 200 m2 ėshtė shitur nė shumėn 345 000 Euro, ku deklarohet se nė vitin 2016 ėshtė arkėtuar shuma 100 000 euro. Do tė arkėtohet gjatė vitit nė vijim 245 000 euro.

Bashkėshortja zonja Kryemadhi ka shitur njė apartament banimi me sipėrfaqe 104.74 m2, nė vlerėn 60 958 euro, nga tė cilat janė arkėtuar 55 503 euro dhe kanė mbetur pėr tu arkėtuar nga tė tretė 5 455 Euro.

Bashkėshortja ka shitur apartament banimi me sipėrfaqe 166.2 m2, me vlerė shitje, te arkėtuar plotėsisht 85 088 euro.
Shitur apartament banimi me sipėrfaqe 108.5 m2, vlera e shitjes, e arkėtuar 57 885 euro.
Shtesa Llogari Bankare Bashkėshortja:
Llogari bankare shtuar gjatė 2016 me 174 403 euro.
Shitur mė 26.02.2016 apartament banimi me sipėrfaqe 200 m2, 345 000 euro, nga tė cilat 100 000 euro janė arkėtuar, 245 000 euro janė pa arkėtuar dhe marrėveshje pėr zėvendėsim debitori pėr 155 000 euro kredi bankare qė do shlyhet nga blerėsi apartament.
Vajza, gjendje llogarisė bankare studentore, 50 473 lekė.
Llogari bankare dyemėrore Bora Metaj dhe Monika Kryemadhi shtuar me 9 181 lekė.

Viti 2016 Monika Kryemadhi

Tė ardhura nga paga, pėrfitimet e tjera financiare dhe bonuset si deputet, 1 993 076 lekė.

Bashkėshorti, tė ardhura nga paga nė Kuvend, 1 955 743 lekė.

Shitur ap. banimi me sip. 104.74 m2, nė vlerėn 60 958 euro, nga tė cilat janė arkėtuar 55 503 euro dhe mbeten pėr t’u arkėtuar dhe 5 455 euro.
Shitur ap. banimi me sip. 166.2 m2, nė vlerėn 85 088 euro, arkėtuar e gjithė shuma.
Shitur ap. banimi me sip. 108.5 m2, nė vlerėn 57 885 euro, arkėtuar e gjithė shuma.
Shitur sipas kontratės sė datės 26.02.2016 ap. banimi me sip. 200 m2, nė vlerėn 345 000 euro, nga tė cilat 100 000 euro janė arkėtuar nė vitin 2016 dhe 245 000 euro mbeten pėr t’u arkėtuar nė vazhdim. Blerėsi merr pėrsipėr dhe detyrimet e kredisė nė njė bankė tė nivelit tė dytė nė shumėn 155 000 euro.

Gjendje llogari dyemėrore, sė bashku me vajzėn Bora, shtuar me 9 181 lekė.
Gjendje llogari bankare, shtuar me 174 403 euro.
Mbyllur kredia nė vlerėn 155 000 euro mė 25.02.2016 pasi ėshtė zėvendėsuar debitori.
Pakėsuar gjendja nė llogari Bankare e zotit Meta me 1 113 620 lekė.
Bashkėshorti, Ēelur llogari bankare studentore pėr djalin mė 03.09.2016, vlera 43 727 lekė.

Zoti Meta llogari dy emėrore me person tjetėr tė familjes ēelur nė datėn 11.05.2016, vlerė 1 001 029 lekė.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -155 000 euro pėr kredi bankare pėr blerje ap., me marrėveshje pėr zėvendėsim debitori dhe tė ardhura nga shitja apartament, pjesė e regjimit martesor.
Shlyer nė vitin 2016 -1 327 056 lekė pėr overdraft tė marrė nė vitin 2015.Multimedia: City News Albania
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 08/04/2018
Titulli i publikimit: Pasuri marramendėse/ Meta dhe Kryemadhi “tė zhytur” nė luks
Pėrshkrim i publikimit: Pasuria kreut tė shtetit, Ilir Meta, tė paktėn ajo e deklaruar nė ILDKPKI arrin njė vlerė prej miliona eurosh. Meta dhe bashkėshortja e tij Monika Kryemadhi, ndonėse nuk kanė asnjė biznes, gjithnjė sipas asaj qė kanė deklaruar, rezultojnė milionerė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :