Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 11 Maj 2019

AKTUALITET Trampolina politike e deputetit demokrat/ Sa ėshtė shtuar ndėr vite pasuria e Alibeajt?

1 vit mė parė
share()?>
Niveli i pagave, tė cilat i marrin zyrtarėt e lartė nė institucionet e Shqipėrisė, konsiderohet i mjaftueshėm pėr njė jetesė standarde nė vend.

Por  pasuria qė  ata deklarojnė pranė ILDKPKI,  nuk rezulton nė pėrputhje me tė hyrat qė ata i kanė pėr punėn qė bėjnė. Tė paktėn njė pjesė zyrtarėve si nga politika ashtu edhe nga fusha e drejtėsisė nuk e justifikojnė dot.

Prandaj procesi i Vetingut shihet si shpresė pėr spastrimin e politikės dhe tė drejtėsisė nga tė korruptuarit dhe tė inkriminuarit.

Nė vijimėsi te zbardhjes sė deklarimit tė pasurive, CAN.al sjell pasurinė e deputetit demokrat Enkelejd Alibeaj, sipas tė dhėnave tė pasqyruara nga Open Spending Albania.

Refeeuar deklaratave tė pasurisė nga viti 2003 deri nė vitin 2014, rezulton se deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj nga vit nė vit ka shėnuar njė rritje tė konsiderueshme tė pasurisė.

Nė vitin 2003, ai ka vetėm tė ardhurat nga puna  e tij dhe e bashkėshortes si avokatėdhe pėrveēse njė makinė “Benz Mercedes”, vlera 9 000 000 lekė, nuk ka pasuri tė patundshme. Ndėrsa nė vitin 2004, ai ka blerė njė tjetėr makinė, ‘Mercedes’ , me vlerė 300 000 lekė.

Nė vitin 2005, kur mbante postin e Drejtorit tė Departamentit tė Kontrollit tė Brendshėm-Antikorrupsion, nė Kėshillin e Ministrave, ka jetuar vetėm me tė ardhurat nga paga e tij dhe bashkėshortes. Nė vitin 2006, ai sėrish ka blerė njė automjet tip “Renault Clio” viti 1991 nė emėr tė bashkėshortes autoveture.

Nė vitin 2007,   para se tė merrte postin e Ministrit tė  Drejtėsisė, rezulton se  i ka shtuar tė ardhurat. Ai ka deklaruar tė ardhurat nga shtatė burime dhe dy gjendje llogarie, pėrfshirė edhe bashkėshorten qė shkonė nė shumėn mbi 30 milionė lek.  Edhe nė vitin 2008, ka deklaruar tė ardhura nga gjashtė burime dhe dy llogari bankare.

Nė vitin 2009, si deputetet, ėshtė bėrė edhe ponari i njė ‘Toyota’, me vlerė 1 000 000 lekė. Nė vitin 2010, bashkėshortja, Arjana Alibeaj, ėshtė bėrė pronare me 50 % e njė trualli me sip 343 m2, ndėrtese me sip. 116 m2, tė deklaruar sit ė trashėguar nga babai. Nė vitin 2011, Alibeja ka deklaruar ta ardhura nga puna si pedagog dhe nė 2014 ka deklaruar pesė burime tė ardhurash dhe dy gjendje llogarie bankare.

Nė vitin 2013, nė deklarimin e pasurisė pas lėnies sė detyrės, Alibeaj, ka deklaruar gjashtė llogari bankare  pėrfshirė llogaritė e bashkėshortes,  me katėr burime tė ardhurash, qė shkojnė nė vlerėn rreth 80 milion lekė.

Ndėrsa nė vitin 2017 para fillimit tė detyrės, ka deklaruar  shtatė llogari bankare, duke pėrfshirė kėtu edhe bashkėshorten.

Viti 2003

Pronar me 100 % i njė makine tip “Benz Mercedes”, blerė me tė ardhurat nga avokatia, vlera 9 000 000 lekė.

Tė ardhura nga puna si avokat, 20 000 000 lekė. Bashkėshortja, Znj. Ariana Alibeaj tė ardhura nga puna, 6 000 000 lekė.

Viti 2004

Shpenzime pėr blerjen e njė automjeti tip ‘Mercedes’ nė nėntor 2004, vlera 300 000 lekė.

Tė ardhura nga veprimtaria si avokat, rreth 20 000 euro. Bashkėshortja, Znj. Arjana  Alibeaj, tė ardhura nga veprimtaria si avokate, rreth 7 000 euro.

Viti 2005

Tė ardhura nga paga e muajit dhjetor, 93 248 lekė.

Tė ardhura nga shpėrblimi i fundvitit, 27 728 lekė.

Viti 2006

Tė ardhura vjetore nė funksionin e drejtorit tė DKBA-sė, nė Kėshillin e Ministrave, 1 117 727 lekė.

Bashkėshortja Arjana Alibeaj, tė ardhura si juriste nė Agjencinė e Trajtimit tė Kredisė (03.11.2006 – 31.12.2006.), 108 686 lekė.

Shpenzime pėr blerjen e njė autoveture ti “Renault Clio” viti 1991, regjistuar nė emėr tė bashkėshortes, 800 euro plus taksa doganore.

Viti 2007

Tė ardhura nga paga dhe shpėrblimi si ministėr ( 19.11.2007 – 31.12.2007.), 201 470 lekė neto.

Tė ardhura nga paga si drejtor i DKBA-sė nė Kėshillin e Ministrave, (01.01.2007 – 19.11.2007.), 1 148 093 lekė neto.

Tė ardhura si lektor nė Shkollėn e Magjistraturės, financuar nga fondacioni “Hanns Seidel”, 72 000 lekė neto.

Tė ardhura nga Komisioni i Vlerėsimit nė Shkollėn e Magjistraturės, 74 720 lekė neto.

Tė ardhura nga Komisioni i Hartimit tė Tezės sė Noterisė, 35 000 lekė neto.

Bashkėshortja, Znj. Arjana Alibeaj, tė ardhura nga paga dhe shpėrblime si Avokate Shteti, (23.04.2007 – 31.12.2007.), 1 113 035 lekė.

Bashkėshortja, Znj. Arjana Alibeaj, tė ardhura si juriste pranė ATK-sė (01.01.2007 – 23.04.2007.), 217 886 lekė neto.

Gjendja e llogarisė rrjedhėse, llogari page, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 166 320 lekė.

Gjendja e llogarisė rrjedhėse nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 1 194 991 lekė.

Viti 2008

Tė ardhura nga paga dhe shpėrblimi si ministėr 1 546 911 lekė neto.

Tė ardhura nga pagesa si anėtar i Kėshillit Rregullator tė Territorit tė Republikės sė Shqipėrisė, 54 000 lekė neto.

Tė ardhura nga pagesa si anėtar I Kėshillit Kombėtar tė Punės, 7 300 lekė neto.

Tė ardhura si anėtar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, 45 000 lekė neto.

Bashkėshortja, Znj. Arjana Alibeaj, tė ardhura nga paga dhe shpėrblime si Avokate Shteti, 1 545 078 lekė neto.

Gjendja e llogarisė rrjedhėse, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 1 099 506 lekė.

Gjendja e llogarisė rrjedhėse, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 1 216 094 lekė.

Tė ardhura nga shitja e autoveturės tip ‘Renault’ mė 30.12.2008, 250 000 lekė.

Viti 2009

Tė ardhura nga paga si deputet (shtator – dhjetor 2009.), 631 423 lekė.

Tė ardhura nga paga dhe si ministėr 1 174 912 lekė.

Tė ardhura si anėtar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, (janar – shtator 2009.), 144 000 lekė.

Tė ardhura nga pagesa si anėtar i Kėshillit Rregullator tė Territorit tė Republikės sė Shqipėrisė, (janar – shtator 2009.), 18 000 lekė neto.

Bashkėshortja, Znj. Arjana Alibeaj, tė ardhura nga paga vjetore, 1 523 475 lekė.

Pronar me 50 % i njė autoveture tip ‘Toyota’, vlera 1 000 000 lekė.

Viti 2010

Tė ardhura nga paga si deputet 2 593 422 lekė.

Tė ardhura nga pagesa si lektor nė universitetin jopublik, “Ilyria’, 113 858 lekė.

Pagesė si udhėheqės punimi diplome nė Shkollėn e Magjistraturės, 28 800 lekė.

Bashkėshortja, Znj. Arjana Alibeaj, tė ardhura tė pėrfituara nga shpėrblimi i babait si ish i pėrndjekur, 50 000 lekė, pjesa takuese 50 %.

Bashkėshortja, Znj. Arjana Alibeaj, pronare me 50 % e njė trualli me sip 343 m2, ndėrtese me sip. 116 m2, regjistruar nė ZRPP Tiranė, trashėguar nga babai.

Viti 2011

Paga dhe shpėrblime si deputet, 2 588 171 lekė neto.

Tė ardhura si lektor nė TBU, 36 000 lekė neto.

Tė ardhura si lektor nė universitetin ‘Ilyria’, 141 400 lekė neto.

Tė ardhura si lektor pranė qendrės ‘LIST’, 28 500 lekė neto.

Bashkėshortja, Znj. Arjana Alibeaj, tė ardhura nga paga pėr gjithė vitin 2011 plus shpėrblime, 1 866 192 lekė

Gjendja e llogarisė rrjedhėse nė njė bankė tė nivelit tė dytė, pakėsuar 1 496 897.45 lekė.

Gjendja e llogarisė rrjedhėse nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar 302 631.79 lekė.

Viti 2012

Tė ardhura nga paga, dieta, honorare komisioni dhe pėr karburant nė dispozicion tė punės si deputet, 2 764 184 lekė.

Tė ardhura nga pagesa si lektor nė simpoziumin mbi “Nxitja e debatit publik mbi drejtėsinė dhe shtetin e sė drejtės pėrmes botimit periodik Obiter Dictum” dhe si ekspert i gazetės periodike elektronike, GAJUS, projekte tė organizuara nga qendra ‘LIST’, 15 120 lekė dhe 83 925 lekė.

Tė ardhura nga pagesa nė cilėsinė e lektorit nė formimin vazhdues tė Shkollės sė Magjistraturės, tė financuar nga donatorė britanikė, 286 euro.

Tė ardhura nga pagesa si lektor nė Shkollėn e Magjistraturės, 46 180 lekė.

Bashkėshortja, Znj. Arjana Alibeaj, tė ardhura nga paga dhe shpėrblime si Avokate e Shtetit nė Avokaturėn e Pėrgjithshme tė Shtetit, 1 517 019lekė.

Gjendja e llogarisė rrjedhėse nė njė bankė tė nivelit tė dytė, (paga dhe shpėrblime) mė 31.12.2012, 3 899 380.81 lekė.

Gjendja e llogarisė rrjedhėse nė njė bankė tė nivelit tė dytė mė 31.12.2012, 274.33 euro. Tė ardhura nga shitja e automjetit tip ‘Benz’ mė 05.09.2012, 10 000 euro.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė mė 29.03.2013, 688 581.6 lekė.

Viti 2013, deklarimi i pasurisė pas lėnies sė detyrės

Gjendja e llogarisė rrjedhėse nė njė bankė tė nivelit tė dytė mė 04.09.2013, (paga e shpėrblime), 333 235.9 lekė.

Gjendja e llogarisė rrjedhėse nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 274.33 euro.

Gjendja e depozitės bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, kursime tė kaluara nga llogaria rrjedhėse mė 01.07.2013, 4 000 000 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė mė 06.09.2013, kursime, 54 110.45 lekė.

Gjendja e depozitės bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, kursime tė kaluara nga llogaria rrjedhėse mė 01.07.2013, 500 000 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, – 469.26 euro.

Tė ardhura nga paga, dieta, honorare komisioni dhe pėr karburant nė dispozicion tė punės si deputet, 1 725 729.6 lekė.

Tė ardhura nga pagesa si ekspert i gazetės periodike elektronike GAJUS, projekt i organizuar nga qendra’ LIST’, 2 144 880 lekė.

Tė ardhura nga pagesa si lektor nė formimin vazhdues nė Shkollėn e Magjistraturės, 6 480 lekė.

Tė ardhura nga pagesa nė cilėsinė e lektorit nė Fakultetin Juridik nė Universitetin ‘Ilyria’, 45 000 lekė.

Viti 2017 deklaratė para fillimit tė detyrės

Bashkėshortja, Arjana Alibeaj, pronare me 50 % e njė shtėpie banimi dhe trualli me sip. 343 m2 nė Tiranė, trashėgim nga prindėrit.

Gjendja e depozitės bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, krijuar nė 2013 nga paga si deputet 2009-2013 dhe tė ardhura tė tjera nga puna nė vite, 4 000 000 lekė.

Gjendja e depozitės bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, krijuar nė 2017 nga tė ardhura pėr kėshillim ligjor pėr njė shoqėri tregtare tė huaj, 10 000 dollarė.

Gjendja e depozitės bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė krijuar mė 2013 nga paga si deputet nė legjistlaturėn 2013-2017, 500 000 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė krijuar nė vitin 2017, 1 500 lekė.

Bashkėshortja, Znj. Arjana Alibeaj, gjendja e depozitės bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga pagat dhe kursime, 7 123 974.76 lekė.

Bashkėshortja, Arjana Alibeaj, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga paga pas largimit nga puna, 241 000 lekė.

Bashkėshortja, Arjana Alibeaj, gjendja e llogarisė rrjedhėse nė njė bankė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga paga pas largimit nga puna, 213 700 lekė.

Pronar me 100 % i njė autoveture tip ‘Toyota’ prodhim i vitit 2009, blerė nė vitin 2009, vlera 10 500 euro.Multimedia: City News Albania
Kategoria e medias: Agjensi telegrafike
Datė publikimi: 11-04-2018
Titulli i publikimit: AKTUALITETTrampolina politike e deputetit demokrat/ Sa ėshtė shtuar ndėr vite pasuria e Alibeajt?
Pėrshkrim i publikimit: Niveli i pagave, tė cilat i marrin zyrtarėt e lartė nė institucionet e Shqipėrisė, konsiderohet i mjaftueshėm pėr njė jetesė standarde nė vend. Por pasuria qė ata deklarojnė pranė ILDKPKI, nuk rezulton nė pėrputhje me tė hyrat qė ata i kanė pėr punėn qė bėjnė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :