Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Jetė sheikėsh me paratė e shqiptarėve/ Meta dhe Kryemadhi “tė zhytur” nė luks

1 vit mė parė
share()?>
Pasuria kreut tė shtetit, Ilir Meta, tė paktėn ajo e deklaruar nė ILDKPKI arrin njė vlerė prej miliona eurosh.

Meta dhe bashkėshortja e tij Monika Kryemadhi, ndonėse nuk kanė asnjė biznes, gjithnjė sipas asaj qė kanė deklaruar, rezultojnė milionerė.

Por ajo ēfarė vėrehet nė deklarimin e pasurisė sė tyre, sipas tė dhėnave tė marra nga Open Spending Albania, ēifti Meta ndėr vite kanė deklaruar tė ardhura nė versione tė ndryshme.

"CNA.al" sjell pasurinė deklaruar nga ēifti Meta, nw vitet 2015- 2016, referuar tė dhėnave nga Open Spending Albania dhe formularėve tė marrė pranė ILDKPKI-sė.

Mediat mė herėt kanė raportuar se Presidenti Ilir Meta, nė vitin 2010, kishte blerė njė apartament banimi 200 metra katrorė, me vlerė 400 000 euro.

Po gjatė atij viti, Meta kishte blerė vilėn me sipėrfaqe 317 metra katror nė fshatin turistik nė Gjirin e Lalzit Durrės, me kontratė sipėrmarrjeje me Lura sh.p.k.

Nė deklaratat e pasurisė, tė viteve tė fundit, nuk ėshtė deklaruar njė pronė e tillė.

Sipas deklaratės sė pasurisė pėr vitin 2013, ēifti Meta kanė nga secili nga njė kredi pėr blerje banese, por pa pėrcaktuar tė dhėna shtesė rreth banesės qė kanė blerė.

Shuma e pėrbashkėt qė ēifti Meta kanė pėr tė shlyer kredi shkon nė vlerėn 361.185 mijė euro.

Ndėrsa pas tre vitesh, pra nė vitin 2016, rezulton se Monika Kryemadhi, ka shitur pasuri tė paluajtshme me vlerė mbi gjysmė milioni euro brenda vitit, ndėrsa tė ardhura ka vetėm dy paga, tė vetėn dhe tė bashkėshortit.

Viti 2015 Ilir Meta

Paga si Kryetar i Kuvendit tė Shqipėrisė dhe tė tjera nga ky funksion 2 015 182 (dy milion e pesėmbėdhjetė mijė e njėqind e tetėdhjetė e dy) Lekė.

Bashkėshortja zonja Monika Kryemadhi tė ardhura nga paga dhe tė tjera nga funksioni si deputete 2 629 956 (dy milion e gjashtėqind e njėzet e nėntė mijė e nėntėqind e pesėdhjetė e gjashtė) lekė.

Zonja Kryemadhi deklaron likuidim tė kontratės sė shitjes sė apartamentit sipas deklarimit pėr vitin 2015 me vlerė totale 64 020 euro dhe gjendja e llogarisė ku ėshtė bėrė hyrje shuma nė datėn 31 dhjetor 2015 ėshtė 60 818 euro.

Shtesė nė llogari bankare zoti Meta me vlerė 1 815 082 (njė milion e tetėqind e pesėmbėdhjetė mijė e tetėdhjetė e dy) lekė.

Pakėsuar njė llogari bankare nė euro nė emėr tė zonjės Kryemadhi 12 175 euro.

Shtuar gjatė llogaria bankare dy emėrore pjesėtarė tė familjes me 14 609 lekė.

Shtuar nga Interesat bankare njė llogari nė emėr tė njėrit nga fėmijėt me plus 182 euro.

pakėsuar llogari bankare me 35 915 lekė.

Shlyer gjatė vitit 2015 vlerėn 12 036 Euro njė kredi tė mėparshme pėr blerje apartamenti , mbetet nė datėn 31 dhjetor 2015 edhe 154 036 Euro pėr shlyerje.

tek rubrika detyrime financiare zonja Kryemadhi deklaron njė gjendje detyrimi me overdraft prej 1 235 677 (njė milion e dyqind e tridhjetė e pesė mijė e gjashtėqind e shtatėdhjetė e shtatė)lekė.

Viti 2015 Monika Kryemadhi

Tė ardhura nga paga dhe pėrfitime tė tjera financiare si deputete, 2 629 956 lekė.

Tė ardhura nga interesa bankare, 14 609 lekė.

Vajza, tė ardhura nga interesa bankare, 182 euro.

Bashkėshorti, tė ardhura nga paga, 2 015 182 lekė.

Vlera e kontratės sė shitjes sė ap. tė deklaruar vitin e kaluar pėr vlerėn 64 020 euro, ėshtė likujduar pėr 60 818 euro pas zbritjes sė komisioneve.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, pakėsuar me 12 175 euro.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 14 609 lekė, sė bashku me vajzėn,

Vajza, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 182 euro.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, pakėsuar me 35 915 lekė.

Detyrime tė papaguara nė vlerėn 154 207 euro pėr njė kredi bankare pėr blerje apartamenti.

Detyrime tė papaguara nė vlerėn 1 235 677 lekė pėr overdraft bankar.

Bashkėshorti, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 1 815 082 lekė.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -12 036 euro pėr njė kredi bankare pėr blerje apartamenti.

Viti 2016 Ilir Meta

Paga neto si Kryetar i Kuvendit tė Shqipėrisė, 1 955 743 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga paga dhe tė tjera nga funksioni si deputete, 1 993 076 lekė.

Pakėsuar gjendja nė llogari Bankare e zotit Meta me 1 113 620 lekė.

Ēelur llogari bankare studentore pėr djalin mė 03.09.2016, vlera 43 727 lekė.

Zoti Meta llogari dy emėrore me person tjetėr tė familjes ēelur nė datėn 11.05.2016, vlerė 1 001 029 lekė.

Bashkėshortėt kanė likuiduar njė kredi tė mėparshme pėr blerje apartamenti me vlerė kredie 155 000 euro.

Likuidimi ėshtė bėrė pėrmes njė kontrate shitje apartamenti datė 25. 02. 2016, ku blerėsit i ėshtė transferuar me zėvendėsim detyrimi kreditor. Apartamenti 200 m2 ėshtė shitur nė shumėn 345 000 Euro, ku deklarohet se nė vitin 2016 ėshtė arkėtuar shuma 100 000 euro. Do tė arkėtohet gjatė vitit nė vijim 245 000 euro.

Bashkėshortja zonja Kryemadhi ka shitur njė apartament banimi me sipėrfaqe 104.74 m2, nė vlerėn 60 958 euro, nga tė cilat janė arkėtuar 55 503 euro dhe kanė mbetur pėr tu arkėtuar nga tė tretė 5 455 Euro.

Bashkėshortja ka shitur apartament banimi me sipėrfaqe 166.2 m2, me vlerė shitje, te arkėtuar plotėsisht 85 088 euro.

Shitur apartament banimi me sipėrfaqe 108.5 m2, vlera e shitjes, e arkėtuar 57 885 euro.

Shtesa Llogari Bankare Bashkėshortja:

Llogari bankare shtuar gjatė 2016 me 174 403 euro.

Shitur mė 26.02.2016 apartament banimi me sipėrfaqe 200 m2, 345 000 euro, nga tė cilat 100 000 euro janė arkėtuar, 245 000 euro janė pa arkėtuar dhe marrėveshje pėr zėvendėsim debitori pėr 155 000 euro kredi bankare qė do shlyhet nga blerėsi apartament.

Vajza, gjendje llogarisė bankare studentore, 50 473 lekė.

Llogari bankare dyemėrore Bora Metaj dhe Monika Kryemadhi shtuar me 9 181 lekė.

Viti 2016 Monika Kryemadhi

Tė ardhura nga paga, pėrfitimet e tjera financiare dhe bonuset si deputet, 1 993 076 lekė.

Bashkėshorti, tė ardhura nga paga nė Kuvend, 1 955 743 lekė.

Shitur ap. banimi me sip. 104.74 m2, nė vlerėn 60 958 euro, nga tė cilat janė arkėtuar 55 503 euro dhe mbeten pėr t’u arkėtuar dhe 5 455 euro.

Shitur ap. banimi me sip. 166.2 m2, nė vlerėn 85 088 euro, arkėtuar e gjithė shuma.

Shitur ap. banimi me sip. 108.5 m2, nė vlerėn 57 885 euro, arkėtuar e gjithė shuma.

Shitur sipas kontratės sė datės 26.02.2016 ap. banimi me sip. 200 m2, nė vlerėn 345 000 euro, nga tė cilat 100 000 euro janė arkėtuar nė vitin 2016 dhe 245 000 euro mbeten pėr t’u arkėtuar nė vazhdim. Blerėsi merr pėrsipėr dhe detyrimet e kredisė nė njė bankė tė nivelit tė dytė nė shumėn 155 000 euro.

Gjendje llogari dyemėrore, sė bashku me vajzėn Bora, shtuar me 9 181 lekė.

Gjendje llogari bankare, shtuar me 174 403 euro.

Mbyllur kredia nė vlerėn 155 000 euro mė 25.02.2016 pasi ėshtė zėvendėsuar debitori.

Pakėsuar gjendja nė llogari Bankare e zotit Meta me 1 113 620 lekė.

Bashkėshorti, Ēelur llogari bankare studentore pėr djalin mė 03.09.2016, vlera 43 727 lekė.

Zoti Meta llogari dy emėrore me person tjetėr tė familjes ēelur nė datėn 11.05.2016, vlerė 1 001 029 lekė.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -155 000 euro pėr kredi bankare pėr blerje ap., me marrėveshje pėr zėvendėsim debitori dhe tė ardhura nga shitja apartament, pjesė e regjimit martesor.

Shlyer nė vitin 2016 -1 327 056 lekė pėr overdraft tė marrė nė vitin 2015Multimedia: Shqiperia Ime
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 08/04/2018
Titulli i publikimit: Jetė sheikėsh me paratė e shqiptarėve/ Meta dhe Kryemadhi “tė zhytur” nė luks
Pėrshkrim i publikimit: Pasuria kreut tė shtetit, Ilir Meta, tė paktėn ajo e deklaruar nė ILDKPKI arrin njė vlerė prej miliona eurosh. Meta dhe bashkėshortja e tij Monika Kryemadhi, ndonėse nuk kanė asnjė biznes, gjithnjė sipas asaj qė kanė deklaruar, rezultojnė milionerė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :