Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 25 Maj 2019

Zbardhet pasuria e Edi Ramės/ Kryeministri i Shqipėrisė nė ditė tė zezė nga borxhet...

1 vit mė parė
share()?>
Kryeministri Edi Rama vijon tė jetė me borxhe, edhe pse nė njė raport konfidencial, tė publikuar nė 2015, thuhej se kishte investuar 200 mln euro nė kompanitė offshore.

Pavarėsisht se nuk pėrbėnte njė qėndrim zyrtar tė OSBE-sė, rapoprti nuk ėshtė mohuar asnjėherė nga hartuesit e tij. Tė dhėnat i referoheshin informacioneve konfidenciale, atyre tė publikuara nė media apo nė kabllogramet e ambasadės amerikane, tė publikuara nga Wikileaks.
Sipas tė njėjtit raport, kjo shumė e frikshme ėshtė krijuar nėpėrmjet ryshfetit me lejet e ndėrtimit nė Bashkinė e Tiranės, tė cilėn Rama e ka drejtuar plot 12 vite.

“Edi Rama (PS): Kryetar i PS, Kryetar i Bashkisė sė Tiranės 2000 – 2011 dhe tani Kryeministėr. Ėshtė folur shumė nė lidhje me dyshimet pėr pėrfitimin e njė tarife pėr lejet e ndėrtimit, me rreth 10 – 20 % tė vlerės sė ndėrtesave. Shumė i kujdesshėm pėr tė operuar nėpėrmjet personave tė tretė, ai ka mohuar vazhdimisht ēdo pėrfshirje nė korrupsion apo krime. Pasuria e tij pėrflitet tė jetė rreth 200 milionė euro, tė investuara nė kompani “offshore” pėrmes vėllait tė tij, Olsit, nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, shkruhej nė  raport.

Ndėrkaq, Rama nė njė debat me qytetarėt nė rrjetet sociale, ka thėnė se pasuria e tij ėshtė hetuar njėherė nga ILDKPI, nė kohėn kur ishte nė opozitė.

“Nuk ka e nuk do tė ketė kurrė asnjė njeri qė tė ketė njė qindarkė tė veten nė xhepin tim e as kurrė nuk ka pasur e nuk do tė ketė njė qindarkė nė tė ardhurat e mia, qė tė jetė e arkės sė shtetit shqiptar”, i ėshtė  kundėrpėrgjigjur Rama, njė qytetari, ndėrsa ky i fundit e ka shenjėstruar pėr pasurinė.

Ky eshte deklarimi i pasurisė sė Kryeministrit nga viti 2013 deri nė vitin 2016, referuar tė dhėnave nga Open Spending Albania dhe tė dhėnave tė marra nga ILDKPI.

Nė deklaratėn e tij tė pasurisė, rezulton se bashkėshortja zonja Linda Rama, fiton mė shumė se kryeministri. Ajo ka deklaruar tė ardhura nga paga, honorare, tė ardhura nga qiraja e njė apartamenti banimi dhe tė ardhura nga interesat bankare. Paga e zonjės Rama ėshtė mė e lartė se e kryeministrit me 3 142 579 lekė qė ajo paguhet  si eksperte, kundrejt pagės sė kryeministrit prej 2 021 748 lekė.

Ajo ka deklaruar gjithashtu tė ardhura nga qiraja e njė apartamenti nė shumėn 2 milion lekė si dhe tė ardhura nga honorarė nė shumėn 814 mijė lekė.

Djali i kryeministrit Gregor Rama ka deklaruar shtesė llogarie 14 mijė euro. Tė ardhurat e tij nga shitja e veprave tė artit pėr vitin 2016 kanė qenė 25 mijė euro. Gregor Rama ka deklaruar te kategoria e detyrimeve dhe njė kontratė qeraje 2 vjeēare, pėr tė cilėn duhet tė paguajė 432 mijė lekė

Viti 2013

Pronar me 100% i apartament banimi Tiranė, tip parafabrikat me sip. 59 m2 , fituar me privatizim, sipas rivlerėsimit tė 2012 vlera 5 422 100 lekė.

Pronar me 100% tė studio artisti Tiranė, sip. 65 m2, me trashėgimi nga babai, me vlerė tė raportuar 2 500 000 Lekė.

Bashkėpronar me 50% e ku 50% tė tjera pjesė e regjimit martesor me bashkėshorten Lindita RAMA, shtėpi banimi me sipėrfaqe tė padeklaruar, pėrcaktuar njė kat, me vlerė ndėrtimi 39 607 741 lekė, vendndodhja e shtėpisė nė fshat Surrel, Komuna Dajt, pasuri qė justifikohet me dokument leje ndėrtimi, momenti i deklarimit pa titull pronėsie.

Bashkėshortja Lindita Rama si e pavarur nga regjimi martesor ėshtė pronare me 100% e apartament sip. 146.15 m2 + verandė 68 m2 + garazh 17 m2, vendndodhja Tiranė, blerė me pjesė nė 2015 dhe 2009.

Bashkėshortja Lindita Rama e pavarur nga regjimi martesor ėshtė pronare e tokė arė me sip. 4 483.5 m2 Surrel, Dajt, blerė nė vitet 2005 dhe 2009, me titull pronėsie pėr tokė arė.

Gjendje e datės 10. 09. 2013 nė llogari bankare personale nė vlerė 2 007 789,3 lekė, burim tė ardhurash paga e mėhershme dhe shitja e librit “Kurban”.

Kesh (cash) nė vlerėn 988 700 lekė, burim i tė ardhurave kursime personale.

Kredi nė bankė tė nivelit tė dytė me vlerė detyrimi financiarė tė pashlyer – 336 383 lekė , e marrė nė datėn 12. 05. 2000 me principal 2.5 milion lekė, afat shlyerje 15 vjet, interes bazė 3%.

Detyrim i papaguar subjektit ndėrtues tė ?shtėpisė sė banimit nė Surrel? me vlerė ? 12 056 241 lekė, detyrim si pjesė e regjimit martesor 50 me 50 me bashkėshorten.

Detyrim i papaguar i qira vjetore apartament banimi sipas kushtit pėr pagim njė herė nė vit, vlera e detyrimit -573 280 lekė detyrim si pjesė e regjimit martesor 50 me 50 me bashkėshorten.

Zonja Lindita Rama nė cilėsinė e bashkėshortes dhe me tė drejta tė pavarura nga regjimi martesor, zotėron vlerėn e dhėnė si hua tė tretėve prej 70 000 euro, hua pa interes, e papėrcaktuar data e huadhėnies.

Bashkėshortja Lindita Rama zotėron gjendje llogari bankare mė 10. 09. 2013 nė vlerėn 6 206 644.3 lekė, deklarohet 100% pjesėtare.

Posedues i njė koleksion me krijimtari artistike tė babait, koleksion i trashėguar.

Tė ardhura neto nga paga dhe shpėrblime, 2 021 748 lekė.

Tė ardhura nga honorare, 204 000 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura neto nga paga si eksperte, 3 142 579 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura neto nga honorare, 814 085 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura neto nga qira ap. banimi, 2 069 019 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura neto nga interesa bankare, 2 902 lekė.

Djali, tė ardhura nga krijimtari dhe shitje punė artistike, 25 000 euro.

Gjendje llogarisė bankare, 1 043 896 lekė.

Detyrime tė papaguara nė vlerėn 30 638 euro pėr kredi bankare aktivizuar mė 22.10.2013 me principal 80 000 euro dhe afat shlyerje 10 vjet, pjesė e regjimit martesor.

Bashkėshortja, gjendje llogarisė bankare, -601 699 lekė.

Bashkėshortja, gjendje para kesh, 78 000 lekė.

Djali, gjendje llogarisė bankare, 2 177 lekė.

Djali, gjendje llogarisė bankare, 14 831 euro.

Djali, blerė veturė tip Audi, 400 000 lekė.

Djali, detyrime tė papaguara nė vlerėn 432 000 lekė pėr qira me afat 2-vjeēar.

Djali, detyrime tė papaguara nė vlerėn 400 000 lekė, tė marra hua.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -35 238 euro pėr kredi bankare aktivizuar mė 22.10.2013 me principal 80 000 euro dhe afat shlyerje 10 vjet, pjesė e regjimit martesor.

Djali, detyrime tė paguara nė vlerėn -432 000 lekė pėr qira me afat 2-vjeēar.

Viti 2014

Tė ardhura nga paga si kryeministėr, 2 173 405 lekė.

Te ardhura nga honorare te tjera, 161 468 leke.

Tė ardhura nga vijimi i shitjes sė librit “Kurban’, 159 700 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga puna si eksperte, 8 582 342 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 234 555 lekė.

Gjendja cash pakėsuar me 645 700 lekė.

Kredi nė njė bankė tė nivelit tė dytė, vlera e detyrimit financiar tė pashlyer, – 72 022 euro, marrė mė 22.10.20013, me principal 80 000 euro, afat shlyerje 10 vjet, pjesė e regjimit martesor ku bashkėshortėt detyrohen me nga 50 % tė vlerės secili.

Bashkėshortja, Lindita Rama gjendja e llogarisė bankare personale, shtuar me 427 546 lekė.

Bashkėshortja Lindita Rama e pavarur nga regjimi martesor ėshtė pronare 100 % e njė tokė arė me sip. 886.5 m2 Surrel,Tiranė, blerė mė 06.02.2014, si rikthim i sipėrfaqes sė tokės nė gjendjen fillestare, tashmė pjesė integrale e tokės ku ėshtė ndėrtuar godina e banimit, me vlerė 400 000 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga qiraja ap. Tiranė, 744 269 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga interesat bankare, 9 642 lekė.

Viti 2015

Tė ardhura nga Paga pėr vitin 2015 vlera neto pas pagimit tė detyrimeve tatimore 2 037 188 (dy milion e tridhjetė e shtatėmijė e njėqind e tetėdhjetė e tetė) lekė.

Tė ardhura nga krijimtaria artistike: shitje libri Kurban, shitje punė artistike vlera neto me detyrime tatimore tė zbritura 2 694 009 (dy milion e gjashtėqind e nėntėdhjetė e katėr mijė e nėntė) lekė.

Zonja Lindita Rama, shtuar nė llogarinė personale nė bankė gjatė vitit 2015 vlera 3 044 470 lekė.

Zonja Lindita Rama shtuar Gjendja Cash shtuar me 115 000 lekė.

Zonja Linda tė ardhura nga paga dhe puna si eksperte nė vlerė neto pas pagimit tė detyrimeve tatimore 1 929 676 (njė milion e nėntėqind e njėzet e nėntė mijė e gjashtėqind e shtatėdhjetė e gjashtė) lekė.

Zonja Linda Rama tė ardhura nga qira apartamenti nė vlerė neto pas pagesės sė detyrimeve tatimore 1 939 237 (njė milion e nėntėqind e tridhjetė e nėntė mijė e dyqind e tridhjetė e shtatė) lekė.

Zonja Linda Rama tė ardhura nga interesa bankare vlera neto pas zbritjes sė detyrimit tatimor 4 294 (katėrmijė e dyqind e nėntėdhjetė e katėr) lekė.

Zoti Gregor Rama fituar nga shitja e veprave tė artit 3 400 Euro.

Gregor Rama pakėsuar njė llogari bankare me minus 197 629 lekė.

Llogari Bankare pa ndryshime.

Llogari bankare nė EU shtuar me plus 50.

Paguar bashkėrisht me zonjėn Rama, gjatė 2015, detyrim nė vlerėn 7 099 EU (shtatėmijė e nėntėdhjetė e nėntė) pėr Kredinė e marrė nė bankė tė nivelit tė dytė, aktivizuar kredia nė 22. 10. 2013 me vlerė 80 000 EU, afat shlyerje 10 vjet. Shuma e mbetur pa paguar pas datės 31 dhjetor 2015 ėshtė 64 923 EU.

Viti 2016

Tė ardhura neto nga paga dhe shpėrblime, 2 021 748 lekė.

Tė ardhura nga honorare, 204 000 lekė.

Tė ardhura neto nga krijimtari dhe shitje punė artistike, 1 285 665 lek

Bashkėshortja, tė ardhura neto nga paga si eksperte, 3 142 579 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura neto nga honorare, 814 085 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura neto nga qira apartament banimi, 2 069 019 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura neto nga interesa bankare, 2 902 lekė.

Djali, tė ardhura nga krijimtari dhe shitje punė artistike, 25 000 euro.

Gjendje llogarisė bankare, 1 043 896 lekė.

Detyrime tė papaguara nė vlerėn 30 638 euro pėr kredi bankare aktivizuar mė 22.10.2013 me principal 80 000 euro dhe afat shlyerje 10 vjet, pjesė e regjimit martesor.

Bashkėshortja, gjendje llogarisė bankare, -601 699 lekė.

Bashkėshortja, gjendje para kesh, 78 000 lekė.

Djali, gjendje llogarisė bankare, 2 177 lekė.

Djali, gjendje llogarisė bankare, 14 831 euro.

Djali, blerė veturė tip Audi, 400 000 lekė.

Djali, detyrime tė papaguara nė vlerėn 432 000 lekė pėr qira me afat 2-vjeēar.

Djali, detyrime tė papaguara nė vlerėn 400 000 lekė, tė marra hua.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -35 238 euro pėr kredi bankare aktivizuar mė 22.10.2013 me principal 80 000 euro dhe afat shlyerje 10 vjet, pjesė e regjimit martesor.Multimedia: Syri
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 29/03/2018
Titulli i publikimit: Zbardhet pasuria e Edi Ramės/ Kryeministri i Shqipėrisė nė ditė tė zezė nga borxhet...
Pėrshkrim i publikimit: Kryeministri Edi Rama vijon tė jetė me borxhe, edhe pse nė njė raport konfidencial, tė publikuar nė 2015, thuhej se kishte investuar 200 mln euro nė kompanitė offshore. Pavarėsisht se nuk pėrbėnte njė qėndrim zyrtar tė OSBE-sė, rapoprti nuk ėshtė mohuar asnjėherė nga hartuesit e tij. Tė dhėnat i referoheshin informacioneve konfidenciale, atyre tė publikuara nė media apo nė kabllogramet e ambasadės amerikane, tė publikuara nga Wikileaks.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :