Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Mungesė transparence pėr vjedhjen e pronės nė Dhėrmi, ende prokuroria hesht

1 vit mė parė
share()?>
  Petraq Barjami

  Irini Bua: Ndėrtimi i fshatit turistik nė Dhėrmi nga Papuli bėhet nė pronėn time tė vjedhur

  Dje, nė korridoret e Kryesisė tė Kuvendit, gazetarėt i kėrkuan njė prononcim deputetit socialist, Alket Hyseni, pėr akuzat publike qė i janė bėrė pėr vjedhjen e 11000 metra katrorė tokė nė Dhėrmi, mirėpo deputeti socialist nuk denjoi tė shpjegonte, tė paktėn, tė mohonte akuzat ndaj tij. 

  Akuza e banores nga Dhėrmiu: Pronėn ma vodhi zyrtari, ia dha Gon Papulit tė ndėrtojė 
  Irini Bua, banore nė Dhėrmi, ngriti publikisht akuzėn se Alket Hyseni, asokohe me detyra tė larta, sot deputet i PS-sė, i vodhi 11000 metra katrorė tokė, duke falsifikuar dokumente dhe, paskėtaj, ia shiti Gon Papulit, qė ky i fundit, tė ndėrtojė fshat turistik. Deri tani, prokuroria nuk ka vepruar, as tė hapė dosje hetimore pėr akuzat. Disa ditė mė parė, prokuroria e Lezhės ngriti akuza penale pėr tjetėrsimin me falsifikim, tė pronave nė Bregdet, nga dhjetėra zyrtarė tė Bashkisė sė Lezhės, midis tyre edhe kryebashkiaku i Lezhės,dhe ndaj tyre ėshtė marrė masa e sigurisė “arrest nė shtėpi”. Ndėrsa, tani, nė rastin e akuzave, po pėr vjedhjen e pronave nė Bregdet, nga deputeti socialist Alket Hyseni, prokuroria hesht, duke e zbatuar ligjin me 2 standarde. 

  Taulant Balla: Akuzat janė politike
  Dje, kryetari i PS-sė dhe kryeministėr, Edi Rama mblodhi Grupin Parlamentar tė PS-sė. Ēėshtja e akuzave pėr vjedhje tė pronave nga deputeti socialist Alket Hyseni u diskutua nė Grupin Parlamentar tė PS-sė. Deputetit Hyseni, iu kėrkua qė tė sqarohej dhe tė jepte deklaratė publike. Ndėrkohė, Taulant Balla, si kryetari i Grupit Parlamentar tė PS-sė, informoi deputetėt mbi sulmet ndaj deputetit Alket Hyseni, duke i cilėsuar ato politike. “Jam informuar nga deputeti mbi akuzat e pabaza pėr njė pronė tė blerė, kur nuk ka qenė nė detyra shtetėrore dhe me tė ardhura tė ligjshme tė krijuara para shumė viteve.” - tha Balla nė mbledhjen e grupit. Mė pas deputeti Hyseni ka kėrkuar fjalėn dhe ka sqaruar mė me detaje Grupin Parlamentar, i cili tha se “Pronėn e shkėmbeva nė natyrė, gjyqin e fituam 8 herė”. “Atėherė, dil dhe sqarojė publikisht”, i tha kryeministri Rama.

  Ja pasuria (e madhe) e deputetit socialist Alket Hyseni
  Zbardhet pasuria marramendėse e deputetit Alket Hyseni. I angazhuar nė disa detyra shtetėrore tė rėndėsishme, pjesė e profesionistėve qė i bashkohen pushtetit, deputet i ri nė legjislaturėn e fundit, Hyseni ka njė pasuri tė konsiderueshme, sipas vetė-deklarimit tė depozituar nė Inspektoratin e Lartė tė Deklarimit, Kontrollit tė Pasurisė dhe tė publikuar nga “Open Data”. Sipas deklarimit tė tij, ai zotėron shuma tė mėdha me para nė depozita bankare, si edhe pasuri tė patundshme, nė troje shtėpi dhe tokė bujqėsore. 

  Vitet 2003-2016
  PASURI TE PALUAJTSHME
  1) Pronar me 100 % i dy apartamenti banimi me sipėrfaqe 120 m2 secili.
  2) Pronar me 100 % i njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 120.3 m2.
  3) Pronar me 100 % i njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 120.3 m2..
  4) Pronar i tre garazheve me sipėrfaqe 30 m2 secili dhe i njė garazhi me sipėrfaqe 50 m2.
  5) Pronar me 22.2 % (zotėron 2/9 e truallit) i njė trualli me sipėrfaqe 1913 m2.
  6) Pronar me 100 % i njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 225.6 m2,nė Tiranė.
  7) Garazh me sipėrfaqe 12.5 m2, nė Tiranė, i blerė me 13.05.2016 vlera 18 700 euro. 
  8) Garazh me sipėrfaqe 12.5 m2, nė Tiranė, i blerė me 13.05.2016 vlera 18 700 euro. 
  9) Pronar me 100 % i njė trualli me sipėrfaqe 584.81 m2 dhe ndėrtese me sipėrfaqe 284 m2. 
Multimedia: GazetaTelegraf
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 27/03/2018
Titulli i publikimit: Mungesė transparence pėr vjedhjen e pronės nė Dhėrmi, ende prokuroria hesht
Pėrshkrim i publikimit: Dje, nė korridoret e Kryesisė tė Kuvendit, gazetarėt i kėrkuan njė prononcim deputetit socialist, Alket Hyseni, pėr akuzat publike qė i janė bėrė pėr vjedhjen e 11000 metra katrorė tokė nė Dhėrmi, mirėpo deputeti socialist nuk denjoi tė shpjegonte, tė paktėn, tė mohonte akuzat ndaj tij.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
  Dataset-et nė format XML, N3 :