Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Nuk ndalet Rama, jepen edhe 10 koncesione tė tjera, pas 223 kontratave nė 4 vite

1 vit mė parė
share()?>
Edhe pse Fondi Monetar Ndėrkombėtar nė raportin e pak ditėve mė parė pėr Shqipėrinė ripėrsėriti thirrjen ndaj qeverisė qė tė ndalojė aplikimin e skemės sė PPP-ve (Partneritet Publik Privat), Rama duket se nuk ka ndėrmend tė ndalet.

Vetėm pėr vitin nė vazhdim, 2018, janė 6 kontrata koncesionare tė reja pritet tė lidhen nė sektorin e transportit, me njė vlerė totale qė arrin nė 140.6 miliard lekė tė reja. Tė dhėnat I raporton “Open Data Albania” e cila I referohet ministria sė Financave dhe Ekonomisė.
Referuar kėtyre dhėnave pėr 2018-ėn parashikohet tė fillojė ndėrtimi me koncesion pėr ndėrtimin dhe Operimin e Aksit Tirane-Thumane-Vore; i Rrugės Kardhiq – Delvine dhe Kashar – Rrogozhine; Po ashtu, parashikohen tė lidhen kontratė koncesionare edhe pėr akset Milot – Balldren; Orikum-Himarė dhe ajo e rrugės sė Arbrit.

Sektori i transportit mban peshėn kryesore tė kontratave koncesionare qė pritet tė lidhen pėrgjatė vitit 2018, duke qenė se nė total parashikohet nėnshkrimi i 8 tė tillave, kurse 2 kontratat e tjera i takojnė sektorit tė arsimit, pėr ndėrtimin e shkollave nė Tiranė dhe atij tė shėndetėsisė pėr ndėrtimin e Spitalit tė Fierit.

Nė total qeveria shqiptare  ka nėnshkruar 223 kontrata koncesionare apo partneritete publike-private, me njė vlerė totale prej 504.8 miliard lekė, ku peshėn mė tė madhe tė tyre e mban sektori energjetik me 75% tė totalit. Kurse pas nėnshkrimit tė kontratave tė reja pėr vitin 2018 vlera e koncesioneve ekzistuese dhe atyre tė parashikuara do tė shkojė nė  661,5 miliard lekė.Multimedia: Lajmi i Fundit
Datė publikimi: 23/03/2018
Titulli i publikimit: Nuk ndalet Rama, jepen edhe 10 koncesione tė tjera, pas 223 kontratave nė 4 vite
Pėrshkrim i publikimit: Edhe pse Fondi Monetar Ndėrkombėtar nė raportin e pak ditėve mė parė pėr Shqipėrinė ripėrsėriti thirrjen ndaj qeverisė qė tė ndalojė aplikimin e skemės sė PPP-ve (Partneritet Publik Privat), Rama duket se nuk ka ndėrmend tė ndalet.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :