Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 25 Maj 2019

Bizneset e grave nė Shqipėri luftojnė tė fitojnė mė shumė tendera tė Bashkive

1 vit mė parė
share()?>
Vetėm 5 pėr qind e tenderėve tė bashkive janė fituar nga subjekte tė biznesit tė zotėruara nga gratė – zbuloi tė mėrkurėn njė raport i Institutit Shqiptar tė Shkencės i prezantuar nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Grave.

Gjetjet e raportit “Kontratat Publike tė Bashkive me Biznese tė Drejtuara apo Zotėruara nga Gratė” treguan pėr pjesėmarrje tė ulėt tė bizneseve tė zotėruara nga gratė nė kuadėr tė kontratave tė lidhura me njėsitė e qeverisjes vendore.

Studiuesit analizuan 4820 tenderė nga periudha korrik 2015 deri 31 janar 2016 pėr tė zbuluar peshėn qė zėnė bizneset e grave nė prokurimet publike.

Bizneset e drejtuara nga gratė nė 61 bashkitė e vendit ia dolėn tė fitojnė 256 tenderė me vlerė 731.6 milionė lekė pėrkundrejt totalit prej 22.8 miliardė lekė ose thėnė ndryshe 3.2 pėr qind e vlerės sė tyre.

Raporti zbuloi gjithashtu se pesha qė zėnė gratė nė postet drejtuese tė 102 shoqėrive tė biznesit nė pronėsi tė bashkive ėshtė mė pak se 4 pėr qind.

Megjithatė, raporti theksoi se konkurrenca te tenderėt e fituara nga gratė ishte mė e madhe dhe vėshtirėsia mė e lartė, duke iu referuar diferencės mes vlerės limit tė tenderėve me vlerėn e ofertės qė ėshtė shpallur fituese.

Raporti vlerėsoi se kontratat me vlerė dhe peshė mė tė madhe tė cilat janė fituar nga gratė nė biznes janė lidhur me bashkinė Cėrrik, ndėrsa sipas numrit, bashkia Shkodėr ka dhėnė mė shumė tenderė ndaj kompanive nė pronėsi tė grave.

Ndėrsa studiuesit vėrejtėn se kontratat e lidhura me gratė kanė qenė relativisht tė vogla nė vlerė, paneli i diskutimit qartėsoi se kjo vjen pėrgjithėsisht pėr shkak tė bizneseve ku gratė pėrfshihen. Tė dhėnat e INSTAT tregojnė se vetėm 10 pėr qind e kompanive tė konstruksionit zotėrohen nga gratė nė Shqipėri, ndėrsa tenderėt e infrastrukturės nė bashkitė zėnė peshėn mė tė madhe tė kontratave tė lidhura.

Aranita Brahaj, drejtoreshė e Open Data Albania tha se fakti qė bizneset e zotėruara/nė bashkėpronėsi nga gratė janė kryesisht persona fizikė dhe shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar, kjo nėnkupton se bizneset janė subjekte tė vogla dhe jo shumė tė mbrojtura nė ekonomi – krahasuar me bizneset mė tė mėdha tė drejtuara nga burrat qė marrin tenderė me vlerė mė tė madhe.

Bashkitė Fushė Arrėz, Tepelenė, Mat, Poliēan, Bulqizė, Librazhd, Libohovė, Devoll nuk kanė asnjė kontratė tė lidhur me subjekte biznesi tė kanė pronare gra.

Ekspertėt theksuan se konteksti gjinor i tė dhėnave reflekton situatėn e pėrgjithshme nė Shqipėri, ku gratė pėrballen me diskriminim gjinor. Ata gjithashtu sqaruan se tė dhėnat paraprake tė raportimit duhet tė merren nė kontekstin e realitetit shqiptar, ku nė disa raste gratė pėrdoren si fasadė e pronarit tė vėrtetė tė njė biznesi, i cili mund tė ketė konflikt interesi.

“[Raporti] rrit transparencėn pėr kontratat e shėrbimeve publike me bizneset dhe na jep tė gjithėve mundėsinė tė shikojmė llogaridhėnien nė nivel vendor,” tha nė prezantim Valbona Kuko, drejtore ekzekutive e Lėviz Albania, ndėrsa shtoi se vėzhgimi i tenderėve nė lupėn gjinore ndihmon nė kthimin e barazisė gjinore nė zbatim nė realitet pėrtej shkresave.

“Kontratat Publike tė Bashkive me Biznese tė Drejtuara apo Zotėruara nga Gratė” ėshtė pjesė e projektit Monitoro Klientė tė Bashkive nė Kontrata Publike, projekti i financuar nga Lėviz Albania Demokracia Vendore nė Veprim dhe i mbėshtetur nga Agjencia Zvicerane pėr Zhvillim dhe Bashkėpunim.Multimedia: Reporter.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 08/03/2018
Titulli i publikimit: Bizneset e grave nė Shqipėri luftojnė tė fitojnė mė shumė tendera tė Bashkive
Pėrshkrim i publikimit: Vetėm 5 pėr qind e tenderėve tė bashkive janė fituar nga subjekte tė biznesit tė zotėruara nga gratė – zbuloi tė mėrkurėn njė raport i Institutit Shqiptar tė Shkencės i prezantuar nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Grave.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :