Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Sistemi Bankar nė Kosovė

8 vite mė parė
share()?>

Sistemi bankar kosovar ėshtė njė sistem relativisht i ri, por qė pas vitit 1999, ka shfaqur njė zhvillim tė shpejtė. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi sistemin bankar nė Kosovė, bazuar nė tė dhėnat e Bankės Qėndrore tė Republikės sė Kosovės.Aktualisht sistemi bankar pėrbėhet nga 8 banka:Burimi: Banka Qėndrore e Republikės sė Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


I gjithė sistemi bankar kosovar ėshtė i privatizuar, dhe pjesa mė e madhe e kapitalit zotėrohet nga entitete tė huaja (6 nga 8 banka). Numri i bankave tė huaja ėshtė rritur veēanėrisht nė 2008, kur u shtuan edhe 2 banka tė reja. Gjithashtu bankat me kapital tė huaj kanė edhe pjesėn mė tė madhe tė aktiveve tė sistemit (rreth 90%), ndėrkohė qė bankat me kapital vendas zėnė vetėm 10% tė totalit tė aktiveve.

Vlera totale e aktiveve tė sektorit bankar nė Kosovė nė fund tė vitit 2009 vlerėsohet nė rreth 2.2 miliardė Eur, duke paraqitur njė rritje vjetore prej 21.9% (krahasuar me njė vit mė parė). Bazuar nė kėto tė dhėna vlerėsohet se aktivet e sistemit bankar janė rreth 56.5% tė Produktit tė Brendshėm Bruto.


Aktivet e sistemit bankar gjatė viteve kanė ndryshuar sipas tabelės:


*Te dhenat jane deri ne qershor 2010
Burimi: Banka Qėndrore e Republikės sė Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


Pjesėn mė tė madhe tė aktiveve tė sistemit bankar e pėrbėjnė kreditė (58.5%).


Ndėrkohė nė krahun e pasivit, depozitat kanė peshėn mė tė madhe (rreth 79%), ndėrkohė qė kapitali aksioner zė rreth 9.3% tė totalit. Krahasuar me vitin 2009, vlera totale e depozitave ėshtė rritur me rreth 21% nga viti paraardhės.


Konkretisht vlera e depozitave nė sistemin bankar nė Kosovė paraqitet sipas tabelės:


*Te dhenat jane deri ne qershor 2010
Burimi: Banka Qėndrore e Republikės sė Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


Depozitat kanė ardhur vazhdimisht nė rritje, madje edhe nė vitet e krizės botėrore tė viteve 2008-2009.


Grafikisht vlera e aktiveve dhe depozitave gjatė viteve tė fundit paraqitet sipas grafikut:


 

*Te dhenat jane deri ne qershor 2010
Burimi: Banka Qėndrore e Republikės sė Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


Njė ndėr problemet potenciale tė sistemit bankar nė Kosovė ėshtė pėrqėndrimi i aktivitetit nė dy banka: Procredit Bank dhe Raiffeisen Bank Kosovo, tė cilat sėbashku kanė rreth 65% tė aktiveve totale, gjė qė ndikon negativisht nė konkurrencėn e sistemit bankar.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE