Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Raport krahasimor i Shqipėrisė me vendet e rajonit pėr % e Shpenzimeve Totale pėr Shėndetėsinė ndaj PBB-sė dhe Shpenzimeve Totale pėr Shėndetėsinė pėr frymė (per capita)

8 vite mė parė
share()?>

(Me siper grafiku i shpenzimeve per fryme /US$)
Dy nga indikatorėt mė tė rėndėsishėm qė flasin pėr rėndėsinė qė i jep njė shtet shėndetėsisė janė % e Shpenzimeve Totale pėr Shėndetėsinė ndaj PBB-sė dhe Shpenzimet Totale pėr Shėndetėsinė pėr frymė (per capita).

Studimet kanė treguar se ekziston njė lidhje midis pasurisė (varfėrisė) sė njė vendi dhe shpenzimeve pėr shėndetėsinė pėr frymė. Sa mė i pasur njė vend, aq me shumė shpenzon ai pėr shėndetin e tij dhe anasjelltas. Gjithashtu, ėshtė vėrejtur njė lidhje e drejtė midis shpenzimeve pėr shėndetėsinė pėr frymė dhe jetėgjatėsisė sė popullsisė. Sa mė shumė tė shpenzohet pėr shėndetėsinė, aq mė mirė jetojnė njerėzit, gjė qė ndikon nė jetėgjatėsinė e tyre.

Nisur nga kėto fakte, ODA ka kryer njė hulumtim midis vendeve tė rajonit pėr Shpenzimet Totale pėr Shėndetėsinė (SHTSH) pėr frymė, tė shprehura nė dollarė, bazuar nė Paritetin e Fuqisė Blerėse.


 

Burimi: Organizata Botėrore e Shėndetėsisė
Komentet dhe pėrpunimi: ODA


Shifrat e rendisin Shqipėrinė si vendi qė shpenzon mė pak nė rajon pėr frymė pėr shėndetėsinė. Prej vitit 2005 duket se janė rritur shpenzimet pėr frymė, por prapė kjo rritje nuk ka qenė ė mjaftueshme pėr tė kapur fqinjėt tanė, Maqedoninė apo Malin e Zi. Pėrkundrazi, diferenca me ta ėshtė thelluar.

Llogaritja e njė mesatareje tė SHTSH pėr frymė nė tre vitet e fundit, 2007-2009, mundėson njė pamje mė tė qartė tė renditjes sė vendeve tė rajonit lidhur me kėtė tregues. Shqipėria ėshtė e fundit, me 549 $/frymė dhe ka njė diferencė jo tė vogėl me vendin e dytė, Maqedoninė, rreth 30% me pak. Ende mė larg qėndron Mali i Zi, me SHTSH pėr frymė 2 herė mė shumė apo Greqia, qė kryeson listėn, me mbi 5 herė mė shumė.


Burimi: Organizata Botėrore e Shėndetėsisė
Komentet dhe pėrpunimi: ODA


Situata paraqitet mė interesante kur merret nė shqyrtim % e SHTSH ndaj PBB-sė. Shqipėria ėshtė e parafundit (vetėm 0.003% mė shumė se sa Maqedonia) nė rajon, por ajo ka bėrė shumė hapa pėrpara qė prej vitit 1995, duke angazhuar gjithmonė e mė shumė fonde pėr shėndetėsinė. Ndėrkohė qė Maqedonia ėshtė vendi ka pėrjetuar njė rėnie tė vazhdueshme nga 10.1% nė 1998-n, nė 6.9% nė vitin 2009.


 

Burimi: Organizata Botėrore e Shėndetėsisė
Komentet dhe pėrpunimi: ODA


Nė mesataren e llogaritur pėr periudhėn 2007-2009, listėn e kryeson Bosnja dhe Hercegovina, e cila ka pėrjetuar edhe rritje tė lartė tė SHTSH pėr frymė qė prej vitit 2003.

 

Burimi: Organizata Botėrore e Shėndetėsisė
Komentet dhe pėrpunimi: ODA


Ajo qė mund tė thuhet nė fund tė kėsaj analize ėshtė qė Shqipėria ndoshet ende larg standartave tė sigurimit tė njė shėrbimi shėndetėsor brenda parametrave tė fqinjėve tanė, e akoma mė larg standarteve tė BE-sė. Nėse nuk ka njė angazhim tė mjaftueshėm tė fondeve, nė paga, investime, mirėmbajtje, etj, ndalim tė pagesave nėn dorė dhe menaxhim efektiv dhe eficent tė burimeve nė dispozicion, shifrat do vazhdojnė ta rendisin Shqipėrinė si njė ndėr vendet qė nuk investon mjaftueshėm nė cilėsinė e jetės qė iu ofron qytetarėve tė saj.


Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :
      Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc