Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Raport krahasimor i Shqipėrisė me vendet e rajonit pėr peshėn qė zėnė Shpenzimet pėr Shėndetėsinė nė Buxhetin e Shtetit

9 vite mė parė
share()?>

Agjentėt financues, tė cilėt shpenzojnė pėr shėndetėsinė nė njė vend mund tė jenė publik ose privat. Sektori publik, nėpėrmjet institucioneve tė tij, kryen shpenzime pėr investime, paga, mirėmbajtje, rimbursim ilacesh, etj. Ndėrsa shpenzimet e sektorit privat janė pagesa direkte qė bėjnė individėt pėr tė siguruar shėrbimin shėndetėsor.

Shpenzimet e sektorit publik pėr shėndetėsinė llogariten si shuma e buxhetit tė Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe e fondeve tė kontributeve shėndetėsore. Sasia e financimit qė alokon njė shtet nga Buxheti i tij pėr shėndetėsinė ėshtė njė tregues shumė i mirė i prioritetit qė i jepet kėtij sektori dhe akoma mė tej i rėndėsisė qė merr jeta e njė shtetasi nė shifrat e Buxhetit.

ODA ka kryer njė hulumtim mbi shumat qė shpenzojnė vendet e rajonit nga Buxheti i tyre pėr shėndetėsinė, nė raport me shpenzimet totale tė Buxhetit.


 

Burimi: Organizata Botėrore e Shėndetėsisė
Komentet dhe pėrpunimi: ODA


Vendi qė shpenzon mė pak nga buxheti i tij pėr shėndetėsinė ėshtė Shqipėria. Nė vitet 2003-2006 pesha e buxhetit tė alokuar pėr kėtė sektor, ndaj Buxhetit Total pėrjetoi rritje, por 2007-a e gjeti Shqipėrinė me njė rėnie 15% krahasuar me njė vit mė parė. Vitet 2008 dhe 2009 vazhduan ta shkėputin vendin tonė nga pjesa tjetėr e rajonit duke shpenzuar vetėm 8.4% tė Buxhetit pėr shėndetėsinė, krahasuar me njė minimum prej 10.2% qė po shpenzonin fqinjėt tanė.

Mesatarja e kėtij indikatori pėr vitet 2007-2009, tregon qartė prioritetin e secilit prej vendeve tė rajonit pėr kujdesin shėndetėsor.

 

Burimi: Organizata Botėrore e Shėndetėsisė
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Shqipėria ėshtė vendi qė nė mėnyrė tė vazhdueshme ka shpenzuar mė pak nga buxheti i saj pėr shėndetin. Ky fakt shoqėrohet me shpenzime tė larta tė sektorit privat. Nė kushtet kur shteti nuk paguan njė shėrbim, individi paguan drejpėrsėdrejti vetė pėr tė. Nėse studiohet pesha qė zėnė shpenzimet publike ndaj shpenzimeve totale pėr shėndetėsinė, do tė shikohet se Shqipėria ėshtė vendi ku shpenzimet publike zėnė peshėn mė tė vogėl. Pra, shqiptarėt shpenzojnė mė shumė nga xhepi i tyre pėr kujdesin shėndetėsor se sa fqinjėt. Ndėrkohė, Kroacia ėshtė vendi qė shpenzon mė shumė nga buxheti pėr shėndetėsinė. Nė fakt, edhe shpenzimet private tė individėve janė mė tė ultat nė rajon.


 

Burimi: Organizata Botėrore e Shėndetėsisė
Komentet dhe pėrpunimi: ODA


Shpenzimet per shendetesine si % e PBB
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc