Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Bulqizė, 550 mijė euro dhe dy tendera fiktivė “asfiksuan” 60 nxėnės

2 vite mė parė
share()?>
Para pak ditėsh 60 nxėnės tė shkollės sė mesme Rifat Manjani nė Shupenzė tė Bulqizės, rrezikuan jetėn pasi sistemi jofuksional i kaldajės lėshoi tė gjithė tymin nga lėnda djegėse nė klasat ku po zhvillohej mėsim.

10 prej nxėnėsve ndodhen nė gjendje mė tė rėnduar shėndetėsore, ndėrsa njė mėsuese dhe njė nxėnės janė trasportuar pėr nė Tiranė, pėr tė marrė njė shėrbim mė tė ndėrlikuar mjekėsor.

Nga kontrollet e derimėtanisht, grupet e inspektimit qė po mbikėqyrin instalimin e sistemit tė kaldajės, shprehen se kaldaja nuk ishte testuar asnjėherė mė parė. Po tė ishte testuar qoftė edhe njė herė, do tė ishte vėnė re se tubat e vendosur keq dhe oxhaku i mbyllur, nė vend qė ta nxirrnin tymin jashtė, e shpėrndanin nėpėr klasa.

Tenderi i rikonstruktimit tė shkollės “Rifat Manjani”

Bashkia Bulqizė hapi tenderin pėr rikostruksionin e shkollave nė Shupenzė (mė saktėsisht dy shkollave: njė shkollė e mesme dhe njė shkollė 9-vjeēare) nė gusht tė vitit 2016, me njė fond limit prej rreth 535 mijė eurosh.

Nė garė morėn pjesė 7 kompani, por gjashtė prej tyre u skualifikuan sepse nuk dorėzuan dokumentacionin e plotė. Kompania fituese, Ndregjoni shpk, pavarėsisht se kishte paraqitur ofertėn e dytė mė tė lartė, u shpall fituese, pėr shkak tė skualifikimit tė gjithė ofertuesve tė tjerė.

Pėr supervizimin e punimeve u realizua njė tender tjetėr, i veēantė, me vlerė rreth 13 mijė euro, por duket se asnjėra prej dy kompanive nuk ka vėnė re se sistemi i ngrohjes ishte montuar gabimisht.

Kompanitė kanė bėrė punimet me ngut pėr ta “pėrfunduar” punėn gjatė fushatės elektorale, kur dhe u bė inagurimi i rikonstruktimit tė dy shkollave, pa menduar se punimet jo cilėsore, me ngut dhe tė pa mbikėqyrura do tė vinin nė rrezik jetėn e 60 nxėnėsve.Multimedia: exit
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 21-11-2017
Titulli i publikimit: Bulqizė, 550 mijė euro dhe dy tendera fiktivė “asfiksuan” 60 nxėnės
Pėrshkrim i publikimit: Para pak ditėsh 60 nxėnės tė shkollės sė mesme Rifat Manjani nė Shupenzė tė Bulqizės, rrezikuan jetėn pasi sistemi jofuksional i kaldajės lėshoi tė gjithė tymin nga lėnda djegėse nė klasat ku po zhvillohej mėsim. 10 prej nxėnėsve ndodhen nė gjendje mė tė rėnduar shėndetėsore, ndėrsa njė mėsuese dhe njė nxėnės janė trasportuar pėr nė Tiranė, pėr tė marrė njė shėrbim mė tė ndėrlikuar mjekėsor.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :