Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Raporte gjinore nė drejtimin e shoqėrive tregtare zotėruar nga bashkitė

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me raportet gjinore nė drejtimin e shoqėrive publike duke veēuar ato qė zotėrohen nga Bashkitė. Shoqėri Tregtare, aksione apo kuota tė tė cilave zotėrohen nga njė institucion publik dhe buxhetor njihen si shoqėri me zotėrim publik, nė kontekstin e kėtij artikulli shoqėri publike. Nė Republikėn e Shqipėrisė janė tė regjistruara nė QKB (Qendra Kombėtare e Biznesit) dyqind e njėzetė shoqėri publike, nga tė cilat njėqind e trembėdhjetė (51%) zotėrohen nga Bashkitė. Nga kėto 113 shoqėri aksionare vetėm gjashtė kanė njė administrator tė gjinisė femėrore. Pra, raporti gjinor i administratorėve tė shoqėrive publike qė zotėrohen nga bashki ėshtė 5.3% administrator femra dhe 94.7% administrator meshkuj. Nga pėrditėsimi i ndryshimeve kryer nga kėto shoqėri pranė QKB nė periudhėn 2016-2017 rezulton se kanė ndryshuar administrator 21 shoqėri. Nga kėto vetėm njė shoqėri ka emėruar njė administrator tė gjinisė femėrore.

Shoqėritė publike qė zotėrohen nga bashki dhe kanė njė administrator femėr
 
Burimi: QKB(Qendra Kombėtare e Biznesit) dhe Open Corporates Albania
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Kėshillat mbikėqyrės janė gjithashtu organe drejtuese tė shoqėrive. Nga 113 shoqėri tregtare me zotėrim nga bashkitė janė vetėm dyzet e tre shoqėri qė kanė tė paktėn njė anėtare tė kėshillit drejtues femėr. Futboll Klub Kukėsi dhe Futboll Klub Apolonia janė dy shoqėri qė kanė plotėsisht anėtarėt e kėshillit drejtues femra. Ndėrkohė, janė shtatėdhjetė shoqėri tė zotėruara nga bashkitė qė nuk kanė asnjė anėtare femėr nė kėshillin mbikėqyrės.

Shoqėritė publike qė zotėrohen nga bashki dhe kanė anėtare femra ne borde apo kėshilla mbikėqyrės
Burimi: QKB(Qendra Kombėtare e Biznesit) dhe Open Corporates Albania
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

 
Po tė marrim nė total shoqėritė tregtare me zotėrues publik, Nga 220 shoqėri publike nė total, njėzetė e gjashtė (11.8%) kanė administrator femėr. Kanė emėruar administrator tė ri nė periudhėn 2016-2017 dyzetė e gjashtė shoqėri publike. Shtatė nga kėto emėrime kanė qenė tė gjinisė femėrore.

Shoqėritė publike qė kanė njė administrator femėr
Burimi: QKB(Qendra Kombėtare e Biznesit) dhe Open Corporates Albania
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Nė total njėqind e gjashtėmbėdhjetė shoqėri me zotėrues njė institucion publik nuk kanė asnjė anėtare femėr nė kėshillin mbikėqyrės.
Shoqėritė publike qė kanė anetare femra ne borde apo kėshilla mbikėqyrės
Burimi: QKB(Qendra Kombėtare e Biznesit) dhe Open Corporates Albania
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Raporti i administrimit nga gjinia femėrore nė shoqėritė publike qė zotėrohen nga bashkitė kundrejt atyre publike nė total totale ėshtė 5.3% me 11.8%. Kjo tregon qė bashkitė kanė mė pak emėrime tė femrave nė kėshilla mbikėqyrės krahasuar kjo me institucione tė tjera kryesisht ministri.
Tė dhėnat pėr shoqėri tregtare me zotėrim tė njė institucioni publik janė tė publikuara nė databazėn opencorporates.al . Kjo databazė shfaq tė dhėna nė njė format tė hapur opendata. Pasaportat kanė informacion pėr zotėrues tė shoqėrive, drejtues tė tyre, licenca qė posedojnė, ēėshtje ligjore kryesisht tė formės sekuestro, status dhe performancė ekonomike pėr shoqėrinė. Informacioni ėshtė i gjetshim lehtėsisht edhe pėrmes makinave tė kėrkimit machine readable. Ky informacion vjen i lidhur edhe me tė dhėna tė pagesave tė pėrfituara nga transaksione thesari, me kontrata tė fituara nė prokurime me njėsi tė qeverisjes vendore, etj. Qėllimi i publikimit ėshtė tė rriten vizibiliteti, informacioni pėr palė tė treta dhe subjekte tė interesuara nė ēėshtje qė kanė tė bėjnė me menaxhim e aseteve dhe parave publike sikurse nė mbrojtjen e konsumatorit.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci