Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Koncesionet dhe Partneritet Publike Private PPP, Vlera e tyre e Investimit sipas Sektorėve

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi kontratat koncesionare apo tė partneritetit Privat Publik PPP, tė cilat janė lidhur ndėr vite. Hulumtimi bazohet tek tė dhėna pėr kontratat apo marrėveshjet koncesionare sipas njė evidentimi tė bėrė nė dokumentin "Relacioni pėr Projekt Buxhetin e Shtetit 2018". Kontratat janė ndarė sipas sektorėve ekonomik. Kontratat koncesionare dhe PPP apo marrėveshjet janė mjaft dinamike. Vlerat e parashikuara janė tė lidhura me efekte realizimi dhe mosrealizimi sikurse me efekte tė ndryshimeve, shtesave apo riformulimeve qė ju bėhet kontratave. Gjithashtu kėto lloj kontratash kanė njė shtrirje tė gjatė nė kohė dhe shpesh regjime apo referenca ekonomike tė tregut, sjellin ndryshime tė mundshme nė parashikime dhe realizime tė kontratės.

Sipas listės tė publikuar nga Ministria e Financave, nė total janė dyqind e njėzet e tre kontrata koncesionare, tė ndarė nė gjashtė sektorė: Sektori i Energjisė, Sektori i Transportit; Sektori i Shėndetėsisė; Sektori Tatimor dhe Doganor; Sektori i Mjedisit; Sektori i Bujqėsisė. Vlera e pėrllogaritur e kontratave koncesionare ėshtė pesėqind e katėr miliardė pikė tetė lekė (504.8 mld lekė). Pėr vitin 2018 janė parashikuar edhe tetė kontrata tė reja koncesionare. Nė total vlera e koncesioneve ekzistuese dhe tė parashikuara llogaritet 661,594,257,243 lekė.
* Kliko me tė majtė pėr tė kaluar njė nivel mė poshtė dhe tek emri i sektorit pėr t'u rikthyer tek tabela fillestare
Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė
Komentet dhe Analiza: ODA

Aktualisht sipas Relacionit pėr Buxhetin 2018, prej tė gjitha kontratave vetėm tetė marrin mbėshtetje nga buxheti i shtetit. Kėto kontrata janė hulumtuar nė njė artikull tė sapo publikuar nė portalin tonė. 

Kontratat e tjera (vecanėrisht HEC-et) financimi bėhet nga privatėt.
 
Sektori qė ka peshėn mė tė madhe tė kontratave nė vlerė ėshtė Energjia, me 75 pėr qind tė totalit tė vlerės. Ky sektor numėron njė qind e tetėdhjetė e pesė kontrata (185) nga 223 kontrata qė janė nė total, me njė vlerė prej 379.4 miliardė lekėsh. Tė gjitha kontratat koncesionare tė kėtij sektori janė tė llojit Ndėrtim, Operim, dhe Transferim/Mirėmbajtje hidroncetrali. 
Kontrata me peshėn mė lartė ndaj totalit tė vlerės sė kėtij sektori ėshtė kontrata koncesionare e Ndėrtim, operim dhe transferim hidrocentrali Kaskada e Devollit, me njė vlerė prej 130 miliardė lekėsh. 

Lista e Kontratave Koncesionare/PPP aktive sipas vlerave tė kontratės (ekzistuese dhe parashikim 2018) nė lekė
Ndërtim, operim dhe transferim hidrocentrali Kaskada e Devollit                       130,000,000,000
Ndërtim, operim dhe transferim të Hidrocentraleve në Kaskadën e Osumit                         30,994,337,216
Ndërtimin, pronësinë, shfrytëzimin, mirëmbajtjen dhe transferimin e Hidrocentralit të ri në Ashta                         19,520,000,000
Ndërtim, operim dhe transferim hidrocentrali Dukagjini 1 2 3                         18,876,907,000
Ndërtim, Operim, Transferim i hidrocentralit Poçem                         14,134,724,113
Ndërtim, operim, transferim i Hidrocentraleve mbi Lumin Curraj, Rrethi Tropojë                         13,728,387,330
Ndërtim, operim dhe transferim hidrocentrali mbi lumin Fan i Madh dhe Fan i Vogël ( 5 hec-e: gojan, gjegjan, peshqesh, Ura e fanit, fangu), rrethi Mat                         13,600,000,000
Ndërtim, operim dhe transferim Hec-et mbi lumin Gostime                           7,806,058,026
Ndërtim, operim dhe transferim hidrocentrali Valbona                           7,331,612,960
Ndërtim, operim dhe transferim hidrocentrali Mbi lumin Shkumbin (9 hece-QUKES)                           6,249,092,892
Ndërtim, operim dhe transferim hidrocentrali Zalli i Qarrishtes                           5,273,943,244
Ndërtim, operim dhe transferim i hidrocentraleve KUKUR 1, 2, 3, 4 dhe 5                           4,547,551,449
Ndërtimi operimi dhe mirëmbajtja e hidrocentralit Lumi Zalli i Okshtunit                           4,443,351,400
Ndërtim, operim dhe transferim hidrocentrali “Gjoni”, “Blishta”, “Klosi”, “Domi”, “Luci”, “Shoshaj”, “Zenishti”  dhe “Burreli”                           4,069,596,314
Ndërtim, operim, transferim e Hidrocentraleve Çaje, Reke, Livadhe, Shkinak, Lapaj 2, Bushtrica 1, Bushtrica 2 dhe Bushtrica 3                           3,673,402,000
Ndërtimi operimi dhe mirëmbajtja e hidrocentraleve  Orgjost i Ri; Ble1, 2; Topojan 1,2                           3,565,744,707
Për ndërtimin, operim dhe transferim të Hidrocentraleve Veleshica 1, 2, 3, 4, 5, 6 Sllove dhe Bjeshke                           3,254,323,134
Ndërtim, operim, transferim i Hidrocentralit Suha-1                           3,181,563,000
Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė
Komentet dhe Analiza: ODA

Sektori i dytė me peshė mė tė lartė pėr sa i pėrket vlerės sė kontratave ėshtė Transporti, me 7 pėr qind tė totalit tė vlerės sė kontratave, apo 37.5 miliardė lekė. Ky sektor numėron 14 kontrata koncesionare, tė ndara sipas llojit nė tre kontrata shėrbimesh dhe 11 kontrata tė Ndėrtimit, Operimit dhe Transferimit.  
Kontrata me vlerėn mė tė lartė nė kėtė sektor ėshtė “Ndėrtimi, Operimi dhe Transferimi i Aeroportit "Nėnė Tereza"”, me njė vlerė prej 9.3 miliardė lekė. 
Kontrata e dytė me vlerė mė tė lartė nė kėtė sektor ėshtė kontrata e “Ndėrtimi, Operimi dhe Transferimi (BOT) HEC mbi lumin Devoll, rimbursimi i ndėrtimit tė rrugėve zėvendėsuese” me njė vlerė prej 7 miliardė lekė.  Kjo kontratė realizohet me mbėshtetje nga buxheti i shtetit.

Sektori i Shėndetėsisė ėshtė sektori i tretė me peshėn mė tė lartė pėr sa i pėrket vlerės sė kontratave tė kėtij sektori ndaj totalit tė shumės sė tė gjitha kontratave. Tė gjitha kontratat e kėtij sektori janė me mbėshtetje buxhetore. 
Nė sektorin e Shėndetėsisė janė lidhur katėr kontrata shėrbimesh: Ofrimi i setit tė personalizuar tė instrumenteve kirurgjikale, material mjekėsor steril njėpėrdorimėsh nė sallat kirurgjikale, trajtimi i mbetjeve biologjike dhe dezinfektimi i sallave kirurgjikale; Shėrbimi i Hemodializės; Ofrimi i Shėrbimit tė Kontrollit Bazė (Check-Up); Ofrimi i shėrbimeve laboratorike spitalore. Nė total vlera e koncesioneve e kėtij sektori llogaritet 34.2 miliardė lekė.

Kontrata nė Sektorin e Shėndetėsisė  (nė lekė)
Ofrimi i setit të personalizuar të instrumenteve kirurgjikale, material mjekësor steril njëpërdorimësh në sallat kirurgjikale, trajtimi i mbetjeve biologjike dhe dezinfektimi i sallave kirurgjikale.           10,055,472,000
Shërbimi i Hemodializës             8,706,600,000
Ofrimi i Shërbimit të Kontrollit Bazë (Check-Up)             6,435,520,000
Ofrimi i shërbimeve laboratorike spitalore             9,058,000,000
Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė
Komentet dhe Analiza: ODA


Sektori i Tatimeve dhe Dogana ka njė faturė koncesionare prej 28.1 miliardė lekė. Ky sektor numėron dy kontrata shėrbimesh:Financimi, ngritja dhe operimi i shėrbimit tė skanimit tė konteinerve e automjeteve tė tjera nė Republikėn e Shqipėrisė me vlerė 27.6 miliardė lekė; Shėrbimi i markimit dhe monitorimit tė karburanteve me vlerė 475 milionė lekė. 

Kontratat nė Sektorin Tatimor dhe Doganor (nė lekė)
Financimi, ngritja dhe operimi i shërbimit të skanimit të konteinerve e automjeteve të tjera në Republikën e Shqipërisë.           27,663,364,824
Shërbimi i markimit dhe monitorimit të karburanteve                475,380,000
Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė
Komentet dhe Analiza: ODA

Sektori i Mjedisit ka lidhur kontrata me  vlerė  25.4 miliardė lekėsh. Ky sektor ka tre lloje kontratash tė lidhura: njė kontratė shėrbimesh Menaxhimi dhe zhvillimi teknologjik i prodhimit tė fidanėve pyjor, arror nė Fidanishten Shtetėrore tė Cėrrikut, Elbasan; tri kontrata tė llojit Ndėrtim, Operim dhe Mirėmbajtje (tė cilat marrin mbėshtetje nga buxheti i shtetit): Ndėrtimi dhe administrimi i impiantit tė pėrpunuar tė mbetjeve urbane tė qarkut Elbasan; Pėr ndėrtimin e administrimin e Impjantit tė trajtimit tė mbetjeve urbane tė Qarkut Fier dhe prodhimin e energjisė; Inceneratori i Tiranes dhe njė kontratė koncesionare shfrytėzimi: Shfrytezimi i Burimit ujor "Sasaj, Bunec", Sarandė. 
Inceneratori i Tiranės ka vlerėn mė tė lartė tė kėtij sektori prej 18.3 miliardė lekė dhe ėshtė njė kontratė qė do tė marrė mbėshtetje nga buxheti i shtetit. 

Kontratat koncesionare Sektori i Mjedisit
Lloji i kontratës koncesionare Objekti i koncesionit Vlera e kontratave në lekë 
Kontrate Shërbimesh                    49,660,000
  Menaxhimi dhe zhvillimi teknologjik i prodhimit të fidanëve pyjor/arror në Fidanishten Shtetërore të Cërrikut, Elbasan                  49,660,000
Ndërtim, Operim, Transferim            24,935,343,761
  Ndërtimi dhe administrimi i impiantit të përpunuar të mbetjeve urbane të qarkut Elbasan             2,894,400,000
  Për ndërtimin e administrimin e Impiantit të trajtimit të mbetjeve urbane të Qarkut Fier dhe prodhimin e energjisë             3,666,177,561
  Inceneratori i Tiranes           18,374,766,200
Shfrytëzim                  503,712,646
  Shfrytëzimi i Burimit ujor "Sasaj, Bunec", Sarandë                503,712,646
TOTAL             25,488,716,407
Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė
Komentet dhe Analiza: ODA

Sektori i Bujqėsisė ėshtė sektori me mė pak peshė pėr sa i pėrket faturės koncesionare me vlerė prej 1.9 milionė lekė.  Lloji i kontratės sė lidhur ėshtė Ndėrtim, Operim, Transferim pėr  kultivimin e ullirit deri nė 1000 ha, nė Kavajė.

Vlera tė kontratave koncesionare sipas sektorėve
Sektori Vlera në total e PPP
Sektori i Energjisë                             379,478,818,639
Sektori i Transportit                                37,513,358,873
Sektori i Shëndetësisë                                34,255,592,000
Sektori Tatimor dhe Doganor                                28,138,744,824
Sektori i Mjedisit                                25,488,716,407
Sektori i Bujqësisë                                          1,906,500
Totali                             504,877,137,243
Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė
Komentet dhe Analiza: ODA

Pėr vitin 2018 janė parashikuar 8 kontrata tė reja koncesionare tė ndarė sipas sektorėve: 1 nė Sektorin e Arsimit; 1 nė Sektorin e Shėndetėsisė dhe 6 nė Sektorin e Transportit.
Nė Sektorin e Arsimit parashikohet ndėrtimi me koncesion i 17 shkollave nė Bashkinė Tiranė me njė vlerė prej 6.4 miliardė lekė.
Ndertim, Operim, Transferim i Spitalit Rajonal Fier me koncesion ka njė vlerė prej 9.5 miliardė lekėsh.

Kontrata tė Parashikuara pėr vitin 2018 (nė lekė)
Sektori Lloji i kontrates Objekti i koncesionit  Kontratat në vlerë (lekë) 
Sektori i Arsimit Ndërtim, Operim, Transferim                          6,440,000,000
    Ndërtimi i Shkollave ne Arsimin Parauniversitar ne Bashkinë e Tiranës                         6,440,000,000
Sektori i Shëndetësisë Ndërtim, Operim, Transferim                          9,598,120,000
    Spitali Rajonal i Fierit                         9,598,120,000
Sektori i Transportit Ndërtim, Operim, Transferim                      140,679,000,000
    Ndërtimi dhe Operimi i Aksit Tirane-Thumane-Vore                       34,307,000,000
    Ndërtimi dhe Operimi i Rrugës Kardhiq - Delvine                         8,652,000,000
    Ndërtimi dhe Operimi i Rrugës Kashar - Rrogozhine                       41,580,000,000
    Ndërtimi dhe Operimi i Rrugës Milot - Balldren                       14,280,000,000
    Ndërtimi dhe Operimi i Rrugës Orikum - Himare                       17,808,000,000
    Ndërtimi dhe Operimi i Rrugës se Arbrit                       24,052,000,000
Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė sektorin e Transportit pėr 2018-ėn parashikohen tė fillojė ndėrtimi me koncesion pėr kėto projekte: Ndertimi dhe Operimi i Aksit Tirane-Thumane-Vore; Ndertimi dhe Operimi i Rruges Kardhiq – Delvine; Ndertimi dhe Operimi i Rruges Kashar – Rrogozhine; Ndertimi dhe Operimi i Rruges Milot – Balldren; Ndertimi dhe Operimi i Rruges Orikum – Himare; Ndertimi dhe Operimi i Rrugės se Arbrit.
Tė dhėna mbi shoqėri biznesi qė zbatojnė njė kontratė koncesioni apo Partneriteti Publik Privat ju mund ti gjeni nė Portalin tonė pėr shoqėri biznesi. Ky portal ėshtė ndėrtuar si projekt i mbėshtetur nga programi Lėviz Albania, ndėrsa tė dhėnat pėr shoqėritė dhe kontratat koncesionare janė pėrgatitur dhe analizuar me mbėshtetje tė programim Para, Qeverisje dhe Politikė projekt i mbėshtetur nga Ambasada e Mbretėrisė sė Holandės nė Tiranė. Portali pėr Shoqėri Biznesi publikon nė formatin open data, tė dhėna tė shoqėrive tė biznesit. Tė dhėnat janė zyrtare dhe tėrhiqen nga databaza dhe portale publike. Vendosja e tyre nė njė katalog pėr OpenData, bėn qė kėto tė dhėna tė gjenden, pėrdoren dhe ripėrdoren lehtėsisht edhe pėrmes kėrkimit on line(machine readible). Informacioni i aksesueshėm nė kėtė format informon qytetarėt, rrit transparencėn dhe llogaridhėnien, edukon qytetarin tė pėrdorė informacionin zyrtar pėr shoqėritė e biznesit dhe edukon konsumatorin shqiptarė tė njohė shoqėritė dhe bizneset nga tė cilat merr potencialisht shėrbime apo pėrfshihet nė marrėdhėnie palėsh.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ledina Loga