Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Partia Socialiste, Struktura tė Ardhura dhe Shpenzime Elektorale, Fushatė 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tė ardhura dhe shpenzime tė Fushatės Zgjedhore 2017 tė subjektit elektoral Partia Socialiste. Tė dhėnat janė sipas raporteve tė auditimit ligjor, me ekspert tė pavarur. Raporti final i auditimit sjell informacion mė tė plotė dhe mirė organizuar pėr shpenzime dhe tė ardhura. Auditimet ligjore realizohen nga Ekspert tė Pavarur pjesė e regjistrit publik tė Institutit tė Ekspertėve Kontabėl tė Autorizuar  IEKA. Kėto auditime bazohen nė kėrkesa tė Kodit Zgjedhor tė Republikės sė Shqipėrisė Ligji nr 10019, datė 29. 12. 2008 i ndryshuar dhe Ligjit “Pėr Partitė Politike”, Ligj nr 8580, datė 17. 02. 2000 i pėrditėsuar.  Nė kėtė fushatė zgjedhore paritė politike, subjekt zgjedhor, kanė pasur detyrim tė bėjnė deklarime dhe auditim tė financės sė shpenzimeve zgjedhore pėr njė periudhė kohore qė fillon me datėn e shpalljes sė zgjedhjeve. Nė rastin e zgjedhjeve tė pėrgjithshme tė 25 qershorit, datė e tillė ėshtė konsideruar data 5 dhjetor 2016.

Partia Socialiste ka bėrė deklarim me tė ardhura dhe shpenzime, konkretisht tė ardhura nė vlerėn 93 882 849 Lekė dhe shpenzime nė vlerėn  100 884 855 Lekė. Nė secilin rast si pėr tė ardhurat edhe pėr shpenzimet janė konsideruar jo vetėm ato tė realizuara kundrejt vlerės monetare, por edhe ato nė natyrė.  Tė ardhura apo shpenzime nė natyrė kanė tė bėjnė me shėrbime tė ofruara pa pagesė por pėr tė cilat ėshtė bėrė pranim nga pala pėrfituese. 

Tė ardhurat e kėsaj partie, bazuar nė dokumentin e auditimit kontabėl  janė nė total 93 882 849 Lekė.  Kėto tė ardhura pėrbėhen nga: fond nga buxheti i shtetit; fonde tė vetė partisė; nga donator tė fushatės.

Struktura e tė ardhurave tė PS, fushata 2017 (data 5 dhjetor deri 25 qershor 2017) nė Lekė
Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur, fushata zgjedhore 2017 Partia Socialiste e Shqipėrisė 
Komentet dhe Analiza: ODA

Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur, fushata zgjedhore 2017 Partia Socialiste e Shqipėrisė 
Komentet dhe Analiza: ODA
Partia Socialiste deklaron se ka marrė nga Buxheti i Shtetit vlerėn totale prej 28 044 942 Lekė. Nga fonde tė saj PS ka vėnė nė funksion tė fushatės vlerėn 56 624 633 Lekė ndėrsa nga donatorėt pėr fushatėn periudha 30 ditė pėrpara datės sė zgjedhjeve, ėshtė siguruar vlera 9 213 274 Lekė.

Tek fonde tė krijuara nga vetė partia janė kategorizuar tė ardhura nga Kuota e Anėtarėsisė duke kategorizuar sipas mėnyrės se si ėshtė bėrė pagesa drejtpėrdrejt nė llogarinė e asamblesė Socialiste tė Bashkive ku vlera e arkėtuar ėshtė 22 373 758 Lekė apo kuota anėtarėsie tė derdhura tek selia qendrore pėrpara fushatės me vlerėn 15 800 000 Lekė. Janė konsideruar tė ardhura tė partisė vėnė nė dispozicion tė fushatės edhe donacionet e bėra nė harkun kohorė 5 dhjetor deri 25 maj. Kėto donacione rezultojnė si donacione tė vitit dhe nuk janė cilėsuar si tė fushatės sa kohė qė janė bėrė pėrpara datės sė fillimit tė periudhės 30 ditore pėrpara zgjedhjeve. PS ka arkėtuar 14 milion Lekė nga katėrmbėdhjetė donator tė cilėt kanė nėnshkruar edhe dokumentin pėr parandalim tė konfliktit tė interesit.

Fonde tė  krijuara nga vetė partia, fushata 2017 PS (nė Lekė)
Komentet dhe Analiza: ODA

Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur, fushata zgjedhore 2017 Partia Socialiste e Shqipėrisė 
Komentet dhe Analiza: ODA

Donator jo tė fushatės, donacione tė vitit pėr vlera mbi 100 000 Lekė vėnė nė dispozicion tė fushatės
* Tė ardhurat nga kėto donacione konsiderohen tė vitit, pasi janė bėrė pėrpara datės sė fillimit zyrtar tė fushatės.
Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur, fushata zgjedhore 2017 Partia Socialiste e Shqipėrisė 
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur, fushata zgjedhore 2017 Partia Socialiste e Shqipėrisė 
Komentet dhe Analiza: ODA

Ndėrkohė tė ardhura nga Donacione pėr fushatėn PS deklaron nė total vlerėn prej 9 213 274 Lekė. Kėto ndahen nė donacione nė mjete monetar (para) dhe donacione nė natyrė qė janė dhurata tė bėra duke ofruar njė mall apo shėrbim jo kundrejt njė pagese. Konkretisht donacione nė Lekė janė nė vlerėn 5 102 000 Lekė dhe donacione nė natyrė janė nė vlerėn 4 111 274 Lekė.

Tė ardhura nga Donatorėt pėr fushatė (nė Lekė)
Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur, fushata zgjedhore 2017 Partia Socialiste e Shqipėrisė 
Komentet dhe Analiza: ODA

Nga donacionet nė natyrė peshėn mė tė madhe e mbajnė ofrimi i ambienteve pėr zyra elektorale nė territorin e bashkisė tiranė dhe bashkive tė tjera. Nė tiranė dhurimet pėr ambiente nė pėrdorim si zyra elektorale janė pėrllogaritur dhe deklaruar nė vlerėn prej 1 556 000 Lekė.

Donacione tė Fushatės nė Natyrė  (jo instruement financiar) sipas Llojit (nė Lekė)
Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur, fushata zgjedhore 2017 Partia Socialiste e Shqipėrisė 
Komentet dhe Analiza: ODA

Shpenzimet totale tė pėrllogaritura dhe audituara pėr Partinė Socialiste janė nė vlerėn 100 884 855 Lekė. Kėto deklarohen si shpenzime tė paguara brenda periudhės nėn raportim dhe si shpenzime tė papaguara brenda periudhės nėn raportim. 

Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur, fushata zgjedhore 2017 Partia Socialiste e Shqipėrisė 
Komentet dhe Analiza: ODA
Nė fakt si i papaguar rezulton njė detyrim me faturė pėr reklamė televizive nė Top Channel. Ndryshe nga partitė e tjera, PS nuk ka deklaruar dhurime nė natyrė nga subjekte mediatike.

Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur, fushata zgjedhore 2017 Partia Socialiste e Shqipėrisė 
Komentet dhe Analiza: ODA


Tek shpenzimet e paguara gjatė periudhės nėn raportim PS ka deklaruar disa zėra si Reklama dhe Spote Televizive; Evente tė hapjes dhe mbylljes sė Fushatės; Flamuj, bluza dhe byzylykė; konsulenca; qira salle dhe zyra elektorale dhe shpenzime administrative. Tek Shpenzime administrative janė pėrfshirė edhe transporti, qira tė makinave, tatime, dieta dhe telefoni.

Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur, fushata zgjedhore 2017 Partia Socialiste e Shqipėrisė 
Komentet dhe Analiza: ODA


Tek zėri shpenzime pėr reklama televizive, partia socialiste ka deklaruar transaksione dhe pagesa pėr tetė subjekte mediatike. Mė i paguari mbetet po Top Channel me 15 164 890 Lekė (tė paguara dhe detyrime apo tė papaguara nė pėrfundim tė periudhės nėn raportim)

Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur, fushata zgjedhore 2017 Partia Socialiste e Shqipėrisė 
Komentet dhe Analiza: ODA
Partitė kanė deklaruar edhe shpenzime pėr Konsulencė gjatė fushatės. Kėto shpenzime janė kryer nė bazė tė kontratave me dy kompani, konkretisht Ballard Partners me pagesa nė vlerėn 14 253 000 Lekė dhe Synclab LLC me 2 012 250 Lekė.

Burimi: Raporti i Audituesit tė Pavarur, fushata zgjedhore 2017 Partia Socialiste e Shqipėrisė 
Komentet dhe Analiza: ODA


Partia Socialiste nuk ka ndryshim mes vlerave qė ka raportuar online pranė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve si raportim financiar i detyruar me ligj (Paketa Ligjore me ndryshime nė maj 2017) dhe vlerave tė raportuara dhe audituara nė raportin kontabėl tė ekspertit IEKA.
Strukturėn pėr Tė Ardhura dhe Shpenzime pėr subjekte tė tjera elektorale mund ta gjeni nė rubrikėn Shpenzime Elektorale 2017 portali Open Data Albania. Po nė kėtė portal mund tė gjeni tė dhėna pėr strukturėn e shpenzimeve dhe tė ardhurave tė kėsaj partie nė fushata zgjedhore tė mėparshme, konkretisht Fushata 2015; Fushata 2013; Fushata 2011 dhe Fushata 2009.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania