Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 07 Janar 2019

Koncensionet e 2018-ės, 9.4 miliardė lekė pėr 8 kontrata

1 vit mė parė
share()?>
Tetė kontrata koncensionare do tė financohen kėtė vit nga buxheti i shtetit. Sipas tė dhėnave tė Open Data Albania, qė bazohen tek buxheti i shtetit 2018, janė tetė kontrata ekzistuese koncesionare apo PPP qė marrin mbėshtetje buxhetore, ndėrkohė qė gjatė 2018 pritet tė startojnė edhe tre kontrata tė reja, me mbėshtetje si financim i drejtpėrdrejt nga buxheti i shtetit.

“Kosto vjetore e pėrllogaritur pėr vitin 2018 pėr kėto tetė koncesione apo PPP, qė financohen direkt nga buxheti i shtetit, ėshtė 9.4 miliardė lekė. Ministritė e linjės qė janė lidhur kėto kontrata janė: Ministria e Shėndetėsisė dhe e Mbrojtjes Sociale; Ministra e Infrastrukturės dhe e Energjisė; Ministria e Financave dhe Ekonomisė; Ministria e Arsimit dhe Bashkia Tiranė”, theksohen Open Data Albania.

Koncensionet e Ministrisė sė Shėndetėsisė

Ministria e Shėndetėsisė ka katėr kontrata tė lidhura. Kosto pėr vitin 2018 e koncesioneve nė shėndetėsi pėrllogariten 3.9 miliardė lekė. Kostot e koncesioneve nė Shėndetėsi kanė peshėn mė tė lartė ndaj totalit tė kontratave me mbėshtetje buxhetore, me 42.2 pėr qind tė totalit tė kostove.


Kontrata janė: Ofrimi i Shėrbimit tė Kontrollit Bazė (Check-Up); Shėrbimi i Hemodializės; Ofrimi i setit tė personalizuar tė instrumenteve kirurgjikale, material mjekėsor steril njėpėrdorimėsh nė sallat kirurgjikale, trajtimi i mbetjeve biologjike dhe dezinfektimi i sallave kirurgjikale; dhe Ofrimi i shėrbimeve laboratorike spitalore.

Koncensionet e Ministrisė sė Infrastrukturės dhe Energjisė

Koncesionet e lidhura nėpėrmjet Ministrisė sė Infrastrukturės dhe Energjisė do tė kenė njė kosto vjetore nė 2018-n prej 2.7 miliardė lekė apo 30 pėr qind e totalit tė kostove tė koncesioneve me mbėshtetje buxhetore.Koncesionet e lidhura me kėtė linjė ministrie janė: Ndėrtimi dhe administrimi i impiantit tė pėrpunimit tė mbetjeve urbane tė qarkut Elbasan; Pėr ndėrtimin e administrimin e Impjantit tė trajtimit tė mbetjeve urbane tė Qarkut Fier dhe prodhimin e energjisė; Ndertimi dhe Operimi i Rruges se Arbrit; Ndėrtimi, pėrmirėsimi, shfrytėzimi dhe mirėmbajtja e Autostradės Milot-Morinė; Ndėrtimi, Operimi dhe Transferimi (BOT) HEC mbi lumin Devoll, rimbursimi i ndėrtimit tė rrugėve zėvendėsuese.

Koncensione tė tjera

Sipas Open Data Albania, Bashkia Tiranė nė bashkėpunim me dy ministri linje, atė Infrastrukturės dhe Energjisė, si dhe Ministrinė e Arsimit ka lidhur dy kontrata koncesionare: Inceneratori i Tiranės dhe Ndėrtimi i Shkollave nė Arsimin Parauniversitar nė Bashkinė e Tiranės.Koncesioni i fundit me mbėshtetje buxhetore ėshtė Shėrbimi i Skanimit nė Dogana, njohur gjatė si PPP pėr Financimin, ngritjen dhe operimin e shėrbimit tė skanimit tė kontejnerėve e automjeteve tė tjera nė Republikėn e Shqipėrisė. Marrėveshja koncesionare zbatohet nga shoqėria S2 Albania. Ky koncesion do tė kushtojė nė 2018-n rreth 1.6 miliardė lekė. Kontrata ka njė kohėzgjatje prej 15 vjetėsh pėr periudhėn 2014-2029. Nė total vlera e kontratės ėshtė 27.6 miliardė lekė.
Multimedia: Ekonomix
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 13-02-2018
Titulli i publikimit: Koncensionet e 2018-ės, 9.4 miliardė lekė pėr 8 kontrata
Pėrshkrim i publikimit: Tetė kontrata koncensionare do tė financohen kėtė vit nga buxheti i shtetit. Sipas tė dhėnave tė Open Data Albania, qė bazohen tek buxheti i shtetit 2018, janė tetė kontrata ekzistuese koncesionare apo PPP qė marrin mbėshtetje buxhetore, ndėrkohė qė gjatė 2018 pritet tė startojnė edhe tre kontrata tė reja, me mbėshtetje si financim i drejtpėrdrejt nga buxheti i shtetit.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :