Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 07 Janar 2019

Zbardhet pasuria e 6 kryepolicėve nė vend/ Ja kush ėshtė mė i pasuri

1 vit mė parė
share()?>
Ata qė do tė kalojnė tė parėt nė sitėn e kontrollit tė Policisė do tė jenė 300 oficerė me grada tė larta, duke nisur nga vetė kreu i Policisė sė Shtetit, Haki Ēako. Kėshtu do tė kontrollohen pasuritė e drejtuesve tė policisė nė gjithė vendin.

Ky proces pritet tė zhvillohet me tre faza, kontrolli i efektivėve me grada tė larta, ata me grada tė mesme dhe nė fund efektivėt e nivelit zbatues. Referuar deklarimeve tė zbardhura nga Open Data, nė Money&Power (One Stop Integrate Data Source) bėhen publike tė dhėnat pėr pasuri, tė ardhura dhe shpenzime tė deklaruara nga funksionarė tė lartė publik, shkruan GSH.al.

Tė dhėnat janė sipas deklarimeve zyrtare tė njė viti tė caktuar apo deklarim fillestar pėrpara marrjes sė detyrės. Veē subjektit nė deklarim pėrfshihen edhe persona tė tjerė pjesėtarė tė familjes me detyrim ligjor pėr tė deklaruar. Deklarimi vjetor karakterizohet nga informacioni pėr tė ardhura tė krijuara nė atė vit; pasuri tė fituara gjatė vitit nė fjalė; sikurse shpenzime pėr tė cilat subjektet kanė detyrim ligjor pėr deklarim.

Tė dhėnat pėr secilin nga drejtuesit e lartė tė policisė:

Haki Ēako

Sipas Open Data Haki Ēako aktualisht Drejtor i Policisė sė Shtetit, nė vitin 2016 rezulton se ka tė ardhura nga paga si Drejtor i Policisė sė Shtetit 1 533 692 lekė.

Bashkėshortja Alketa Ēako rezulton tė ketė tė ardhura nga paga nė Autoritetin Shėndetėsor Rajonal dhe nė Drejtorinė Rajonale tė Sigurimeve Shoqėrore, shumėn 630 201 lekė. Ndėrkohė sipas tė ardhurave nga Detyrime tė Shlyera nga tė Tretė, paraqitet ndryshim Pasurie pėrmes Zgjidhjes sė Kontratės Noteriale me objekt pronotim apartamenti nė Durrės dhe kthim i tė drejtave dhe detyrimeve nė gjendje fillestare. Vlera e detyrimit tė kthyer 32 773 euro. Ky ndryshim pasuror krijon gjendje cash prej 30 000 euro; Ndryshim Pasurie nga Shitje Automjeti pėrmes kontratės noteriale tek njė person fizik. Vlera e shitjes 7 000 euro. Nga shtija krijohet gjendja cash prej 7 000 euro. Gjendje nė llogari bankare tė Drejtorit tė Pėrgjithshėm Haki Ēako, ēelur pėr kalim pagash ėshtė shuma 738 751 lekė, si dhe gjendje cash 37 000 euro e krijuar nga efekte tė kontratave noteriale tė vitit, pėrkatėsisht kontrata pėr zgjidhje marrėveshje pronotim apartamenti dhe kontrata shitblerje makine.

Ardi Veliu

Referuar deklarimeve tė zbardhura nga Open Data, rezulton se Drejtori i Drejtorisė Vendore tė Policisė Tiranė, Ardi Veliu, ka tė pėrfshirė nė deklaratė bashkėshorten Matilda Veliu. Sipas tė dhėnave pėr tė ardhurat dhe angazhimet nė veprimtari publike dhe private, tė deklaruara sė fundmi nė vitin 2016, tė ardhurat nga paga dhe pagesė uniforme, nė Policinė e Shtetit tė Ardi Veliut, pėr periudhėn 01.01.2016-31.12.2016, janė 1 057 081 lekė.

Ndėrkohė deklarohet se bashkėshortja Matilda Veliu, tė ardhura nga paga si personel akademik me kohė tė plotė pranė Departamentit tė Ekonomiksit nė Universitetin “Ismail Qemali”, orėt suplementare, honoraret si anėtare e Kėshillit tė Fakultetit si edhe si personel akademik nė Universitetin Shtetėror tė Tiranės pėr vitin 2016, janė 1 171 756 lekė. Gjendja e depozitės bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, nė 31.12.2016 (depozita mė parė ishte nė emėr tė bashkėshortes, tani ka kaluar nė emėr tė z. Veliu), rezulton tė jetė 730 608 lekė. Ndėrsa pėr bashkėshorten Veliu, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė nė fund tė vitit 2016, kursime plus paga, ėshtė 400 000 lekė.

Gentian Shehaj

Sipas Open Data Gentian Shehaj, aktualisht Kreu i Drejtorisė sė Policisė sė Qarkut Vlorė, tė dhėnat pėr pasurin e deklarimit fillestar, rezultojnė tė jenė tė vitit 2012. Nė kėtė periudhė kohore Shehaj ka deklaruar si pasuri tė paluajtshme njė apartamenti banimi 2+1, kati i 6, me sip. 85.7 m2. Apartamenti ėshtė blerė me kursimet bashkėshortore dhe njė kredi prej 26 000 eurosh, vlera 35 994 euro.

Ndėrsa pėr gjendjen cash, ka deklaruar kursime nga puna e kryer nga viti 2008 e deri nė 2012 shumėn 2000 euro. E pėrfshirė nė kėto deklarime ėshtė edhe bashkėshortja e tij Iva Shehaj. Rezulton se nė 17.12.2007 Shehaj ka marrė njė kredi bankare pėr banesė, tė pėrbashkėt me bashkėshorten, nė shumėn totale 26000 euro dhe me afat shlyerje deri nė vitin 2022, kėst mujor 247 euro nga tė cilat 137 euro interesa dhe 110 principali. Detyrimi financiar mbetur i pashlyer, 20 500 euro. Nė vitin 2012, periudhė e cila rezultojnė deklarimet e Gentian Shehaj, ky i fundit rezulton tė ketė qenė drejtor i Policisė Dibėr. Sipas tė dhėnave pėr tė ardhurat dhe angazhimet nė veprimtarinė publike dhe private nė 2012, rezulton se tė ardhura neto nga paga si punonjės policie me gradėn kryekomisar, pranė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė, pėr periudhėn 01.01.2012 – 15.10.2012, kanė qenė 621 830 lekė.

Ndėrkohė pėr bashkėshorten Iva Shehaj rezulton se tė ardhura nga paga si mjeke pranė Drejtorisė sė Policisė, Qarku Tiranė, pėr periudhėn 01.01.2012 – 15.10.2012, kanė qenė 306 452 lekė. Pėr sa i pėrket tė ardhurave nga babai, nga qiraja e apartamentit nė pronėsi tė babait, nė kombinatin e mishit, Yzberisht, paraqitet shuma 130000 lekė.

Alfred Ēepe

Referuar tė dhėnave mbi pasurinė e Alfred Ēepe, aktualisht drejtor nė policinė e Durrėsit, rezulton se deklarimi i fundit i pasurisė i paraqitur nė open data ėshtė e vitit 2013. Pėr sa i pėrket pasurive tė paluajtshme Ēepe nė kėtė periudhė kohore ėshtė pronar me 50 % i njė apartamenti me sip. 101 m2, blerė me kredi tė marrė nė njė bankė ne nivelit tė dytė dhe kursimet, vlera 48 150 euro.

Gjendja e llogarisė sė tij bankare, llogari page, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, paraqitet 20 000 lekė. Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, kursime, ėshtė 1 571.28 euro, zotėron 50 %. Ndėrsa bashkėshortja, Silda Ēepe, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, kursime plus paga, nė kėtė periudhė kohore rezulton tė ketė pasur shumėn 1 000 euro, zotėron 50 %. Gjithashtu, bashkėshortja, sipas tė dhėnave, rezulton nė njė bankė tjetėr tė nivelit tė dytė, tė ketė shumėn 530.68 euro. Ccepe rezulton tė ketė marrė kredi bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, marrė nė 20.10.2004 pėr blerje apartamenti, 25 000 euro, afati i shlyerjes 10 vjet, kėsti mujor 380 euro.

Detyrimi financiar i pashlyer, 3 947.16 euro, si dhe kredi konsumatore nė njė bankė tė nivelit tė dytė, marrė nė 15.05.2007, 1 000 000 lekė, afati i shlyerjes 7 vjet, kėsti mujor 21 000 lekė. Detyrimi financiar i pashlyer, 138 743.75 lekė. Alfred Ēepe sipas tė dhėnave tė deklaruar sė fundmi nė vitin 2013, rezulton tė jetė pronar i njė autoveture tip BMĖ me vit prodhimi 2001, blerė nė vitin 2007, vlera 500 000 lekė. Ndėrsa bashkėshortja, Silda Ēepe, pronare e njė automjeti tip Benz A Class i 2002, blerė nė vitin 2012 me kursime dhe pagėn, vlera 4 500 euro. Sipas tė dhėnave pėr tė ardhurat dhe angazhimet nė veprimtari publike dhe private, pėr vitin 2016 rezulton se tė ardhura nga paga neto si punonjės i Policisė sė Shtetit, shkojnė nė vlerėn 1 167 543 lekė. Ndėrsa tė ardhura nga paga si anėtare e Bordit tė Birėsimeve, pėr bashkėshorten, shkojnė nė vlerėn 34 000 lekė, tė ardhura nga paga si drejtore e Kabinetit nė Ministrinė e Brendshme, kapin vlerėn 1 171 356 lekė. Gjendja e llogarisė bankare tė tij nė njė bankė tė nivelit tė dytė, llogari page rezulton tė jetė 419 095 lekė;

Gjendja cash si kursime sė bashku me bashkėshorten, figuron 200 000 lekė.; Gjendja e llogarisė bankare tė bashkėshortes nė njė bankė tė nivelit tė dytė, llogari page, rezulton e shtuar me 1 048 633 lekė; Gjendja e depozitės bankare tė bashkėshortes nė njė bankė tė nivelit tė dytė, paga plus kursime, rezulton e shtuar me plus 1 444 euro. Bashkėshortja, e tij figuron pėr kėtė periudhė kohore pronare me 16.7 % e njė shtėpie dykatėshe, 110 m2 pėr kat nė Vlorė, trashėgimi nga nėna; pronare me 7 % e njė trualli nė Jal, Vuno, Vlorė me sip. 5253 m2. Brenda truallit ndodhet njė shtėpi. Shtuar me 2 % pjesa e trashėgimisė sė lėnė nga gjyshi. Pasuria ėshtė trashėguar nga nėna; Pronare me 7 % e njė trualli nė Vuno, Vlorė 900 m2. Brenda truallit ndodhet njė shtėpi. Shtuar me 2 % pjesa e trashėgimisė sė lėnė nga gjyshi. Pasuria ėshtė trashėguar nga nėna. Gjithashtu Silda Ēepe rezulton tė ketė marrė kredi konsumatore 1 000 000 lekė me interes 6.9 %, me kėst mujor 19 745 lekė, afat shlyerje 4 vjet, marrė nė 21.04.2016. Shuma e shlyer, 97 751.89 lekė, detyrimi mbetur i pashlyer, 902 248.11 lekė.

Gjovalin Loka

Referuar tė dhėnave tė zbardhura nga Open Data, Gjovalin Loka, aktualisht drejtor nė policinė e Shkodrės, deklarimet e pasurisė sė fundmi rezultojnė tė jenė tė vitit 2013. Loka figuron pronar i njė apartamenti banimi me sip. 55.6 m2, adresa rr. Labinoti, Tiranė, blerė nė vitin 2003 me kursimet familjare ndėr vite, me vlerė 1 900 000 lekė; Pronar me 1/10 i njė banese nė Sang tė Mirditės me sip. 120 m2, trashėgimi familjare; pronar me 1/10 i njė sipėrfaqeje toke prej 850 m2 nė Sang tė Mirditės, trashėgimi familjare; pronar i njė automjeti tip ‘Benz 190’, blerė nė vitin 2006 me kursimet familjare, vlera 250 000 lekė; pronar i njė motori ‘Jaėa’, vlera 15 000 lekė.

Sipas tė dhėnave pėr tė ardhurat dhe angazhimet nė veprimtari publike, private tė deklaruara pėr vitin 2016 rezulton se tė ardhurat nga paga si drejtori i Rendit Publik pranė Departamentit tė Sigurisė nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit, pėr vitin 2016, shkojnė nė vlerėn 1 251 228 lekė. E pėrfshirė nė kėto deklarime ėshtė edhe bashkėshortja e tij, Jorika Loka dhe nėna Dava Loka. Tė ardhurat nga paga e bashkėshortes pėr kėtė periudhė kohore, si nėndrejtoreshė e shkollės 9-vjeēare “Fan.S.Noli”, pėr vitin 2016, shkojnė nė vlerėn 608 208 lekė. Ndėrsa tė ardhura nga pensioni tė nėnės, pėr vitin 2016, shkojnė nė vlerėn 112 848 lekė. Gjithashtu, nė emėr tė Gjovalinit paraqitet gjendja e llogarisė bankare, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, me shumėn 194 200 lekė.

Albert Nushi

Referuar tė dhėnave tė pasurisė tė deklaruara sė fundmi pėr vitin 2015, rezulton se Albert Nushi, aktualisht drejtor i policisė sė Fierit ėshtė pėrfitues i 4000 m2 tokė nė Lushnjė, pėrfituar sipas ligjit nr. 7051, pėr tė cilėn nuk ka marrė akoma certifikatėn e pronėsisė. Tė pėrfshirė nė kėto deklarime janė bashkėshortja e tij, Alketa Nushi, djali Arjon Nushi dhe vajza Anisa Nushi. Bashkėshortja, Alketa Nushi figuron tė jetė bashkėpronare nga viti 1998-2001 i njė biznesi restorant-fast food, nga i cili janė pėrfituar 2 500 000 lekė qė janė investuar pėrsėri me tė njėjtin bashkėpronar pėr shkak tė njohjes familjare, nė njė aktivitet me firmėn “Chipstar” sh.p.k nė Vlorė.

Djali, Arjon Nushi, rezulton tė jetė pronar i njė makine tip ‘Ford’, blerė nė vitin 2013 me kursimet familjare, vlera 500 000 lekė. Sipas tė dhėnave pėr tė ardhurat dhe angazhimet nė veprimtari publike, pėr vitin 2016 rezulton se tė ardhurat nga paga si shef i Njėsisė Speciale pėr K&M “Delta, nė periudhėn kohore 01.01.2016 – 31.12.2016, shkojnė nė shumėn 1 134 000 lekė. Tė ardhurat e bashkėshortes nga trajtimi nė bazė tė VKM nr. 183, datė 09.02.2011 ‘Pėr kompensimin pėr privacionet dhe humbjet qė i shkaktohen punonjėsit tė Policisė sė Shtetit, pėr shkak tė nevojave tė punės dhe tė shėrbimit’, (pagė bashkėshorte), 01.01.2016 – 31.12.2016, shkojnė nė shumėn 178 300 lekė.

Tė ardhura e djalit nga paga nė Komisariatin e Policisė Vlorė, 01.01.2016 – 04.11.2016, shkojnė nė shumėn 571 844 lekė dhe tė ardhurat e tij nga paga nė Drejtorinė e Policisė sė Shtetit, pėr periudhėn kohore 04.11.2016 – 31.12.2016, kapin vlerėn 106 086 lekė. Gjithashtu, djali i tij ka pėrfituar shumėn 2200 euro nga shitja e njė automjeti tip “Ford”. Albert Nushi rezulton, gjithashtu, tė jetė pronar i njė shtese nė pallatin 1337, nė katin e dytė, pranė apartamentit tė prindėrve, me sip. 59 m2, nė lagjen “Lirimi”. Ndėrsa djali i tij Arjon rezulton tė jetė pronar i njė automjeti tip “Mercedes Benz”, blerė me tė ardhurat nga shitja e automjetit tė mėparshėm dhe kursimet familjare, vlera 4 200 euro.

Gjithashtu, nė tė dhėnat e zbardhura nga Open Data rezulton se Alberti ka marrė kredi bankare nė datė nė datė 11.11.2016, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 50 000 euro me afat shlyerje 180 muaj dhe kėst kredie 356 euro, pėr blerjen e njė apartamenti tė ri. Shuma e shlyer 741.64 euro dhe detyrimi mbetur i pashlyer 49 777.65 euro.Multimedia: City News
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 5 Janar, 2018
Titulli i publikimit: Zbardhet pasuria e 6 kryepolicėve nė vend/ Ja kush ėshtė mė i pasuri
Pėrshkrim i publikimit: Ata qė do tė kalojnė tė parėt nė sitėn e kontrollit tė Policisė do tė jenė 300 oficerė me grada tė larta, duke nisur nga vetė kreu i Policisė sė Shtetit, Haki Ēako. Kėshtu do tė kontrollohen pasuritė e drejtuesve tė policisė nė gjithė vendin.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :