Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 07 Janar 2019

Zbardhen pasuritė e 5 kryepolicėve, ja kush ėshtė mė i pasuri

1 vit mė parė
share()?>
Tė parėt do tė jenė 300 oficerė me grada tė larta pėr spastrimin e policisė nga korrupsioni. Kontrolli do tė nisė me drejtorin e Pėrgjithshėm Haki Ēako.

Ky proces do tė kalojė nė sitė tė gjitha pasuritė dhe tė ardhurat e policėve nė mbarė vendin. Referuar deklarimeve tė ardhura nga Open Data Albania bėhen publike tė dhėnat pėr pasurinė e disa prej kryepolicėve.
Deklarimi karakterizohet nga tė ardhurat nė vit, pasuri tė fituara gjatė vitit dhe shpenzimet, shkruan gsh.

Haki Ēako
Gjatė vitit 2016 rezulton se tė ardhurat nga paga si drejtor i pėrgjithshėm ėshtė 1 533 692 lekė. Personat e pėrfshirė nė familje janė gruaja dhe vajza, Alketa dhe Altea. E shoqja rezulton tė fitojė tė ardhura nga paga nė autoritetin shėndetėsor rajonal dhe nė drejtorinė rajonale tė SSH 630 201 lekė. Familja Ēako ka nė zotėrim njė apartament nė Durrės me vlerė 30 mijė euro, ndėrsa mjeti i tij ka vlerė 7 mijė euro. Nė llogari bankare, gjendje Ēako ka 37 mijė euro.

Ardi Veliu
Drejtori i Drejtorisė Vendore tė Policisė Tiranė ka pėrfshirė vetėm bashkėshorten, Matildėn nė deklarimin e pasurisė. Nga paga e tij nė 2016-ėn tė ardhura janė 1 057 081 lekė. Ndėrkohė e shoqja nė nivel akademik nė fakultetin ekonomik tė universitetit Ismail Qemali merr njė pagė prej 1171756 lekė. Gjendja e depozitės bankare rezulton 730 608 lekė.

Gentian Shehaj
Kreu i drejtorisė sė policisė sė qarkut Vlorė rezulton tė ketė deklaruar pasurinė fillestare qė nė 2012. Ka deklaruar pasuri tė paluajtshme njė apartament 2+1 85 m katror i blerė rreth 40 mijė euro, nga kėto 26 mijė euro tė marra kredi. Pėr gjendjen kesh ka deklaruar se nga puna e kryer nga 2008-2012 shumėn 2 mijė euro. Pas 2012, kur ishte drejtor policie nė Dibėr rezulton se tė ardhurat nga paga ėshtė 621 830 lekė.

Alfred Ēepe
Drejtori i policisė sė Durrėsit rezulton tė ketė deklaruar pasurinė qė nga 2013. Sa i pėrket pasurisė sė paluajtshme rezulton tė jetė 50% pronar i njė apartamenti me sipėrfaqe 101 metėr katror e tė blerė me kredi. Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė ėshtė 1571 28 euro. Bashkėshortja Silda Ēepe nė njė bankė tė nivelit tė dytė rezulton tė ketė 50% tė 1000 eurove. Nė njė bankė tjetėr ka 530 68 euro. Rezulton tė ketė marrė kredi bankare nė njė banke tė nivelit tė dytė pėr blerjen e njė apartamenti 25 mijė euro.
Alfred Ēepe ėshtė pronar i njė makinė tip BMV i vitit 2001, ndėrsa e shoqja ka njė makinė “Benz A Clas” me vlerė 4500 euro. Nga paga si punonjės i policisė tė ardhurat janė 11 67 543 lekė. Po ashtu, bashkėshortja e tij figuron trashėgimtare e njė apartamenti nė Vlorė me sipėrfaqe 110 m2.

Alber Nushi
Referuar tė dhėnave tė pasurisė tė deklaruara sė fundmi, rezulton se Albert Nushi, aktualisht drejtor i Policisė sė Fierit ėshtė pėrfitues i 4000 m katrorė tokė nė Lushnjė, pėrfituar sipas ligjit nr.7051 pėr tė cilėn nuk ka marrė akoma certifikatėn e pronėsisė. Tė pėrfshirė nė kėto deklarime janė bashkėshortja e tij, Alketa Nushi, djali Arjon Nushi dhe vajza Anisa Nushi. Bashkėshortja rezulton tė jetė bashkėpronare nė njė biznes restorant-fastfood. Djali rezulton tė jetė bashkėpronar i njė makine tip ‘Ford’ blerė nė vitin 2013. Ndėrsa tė ardhurat e bashkėshortes nga trajtimi nė bazė tė VKM, nr. 183 “Pėr kompensim pėr privatsionet dhe humbjet qė i shkakton punonjėsit tė Policisė sė Shtetit pėr shkak tė nevojave tė punės dhe tė detyrės”, shkojnė nė shumėn 178 300 lekė. Tė ardhurat e djalit nga paga e Komisariatit tė Policisė Vlorė shkojnė nė shumėn 571 844 lekė dhe tė ardhurat e tij nga paga nė Drejtorinė e Policisė sė shtetit kapin vlerėn 106 086 lekė. Albert Nushi rezulton gjithashtu tė jetė pronar i njė shtese nė pallatin 1337 nė katin e dytė pranė apartamentit tė prindėrve. Ndėrsa djali i tij rezulton tė jetė pronar i njė tjetėr makine tip “Benz”.Multimedia: Lajmi i Fundit
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 15-01-2018
Titulli i publikimit: Zbardhen pasuritė e 5 kryepolicėve, ja kush ėshtė mė i pasuri
Pėrshkrim i publikimit: Tė parėt do tė jenė 300 oficerė me grada tė larta pėr spastrimin e policisė nga korrupsioni. Kontrolli do tė nisė me drejtorin e Pėrgjithshėm Haki Ēako. Ky proces do tė kalojė nė sitė tė gjitha pasuritė dhe tė ardhurat e policėve nė mbarė vendin. Referuar deklarimeve tė ardhura nga Open data Albania bėhen publike tė dhėnat pėr pasurinė e disa prej kryepolicėve.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :