Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 07 Janar 2019

MShMS, Ministria e dytė me peshėn mė tė lartė tė shpenzimeve

1 vit mė parė
share()?>
Sipas disa tė dhėnave tė publikuara nga Open Data Albania lidhur me shpėrndarjen e buxhetin sipas institucioneve pėr vitin 2018, rezulton se Ministria me peshėn mė tė lartė ndaj totalit tė shpenzimeve tė institucioneve ėshtė Ministria e Financave dhe Ekonomisė, me 60.8 miliardė lekė tė parashikuar pėr kėtė institucion, 22% e totalit tė shpenzime.

Ndėrkohė, Ministria e dytė me peshėn mė tė lartė tė shpenzimeve ėshtė Ministria e Shėndetėsisė dhe e Mbrojtjes Sociale me 60.1 miliardė lekė. Nė kėtė Ministri, zėrat e shpenzimeve janė: Planifikimi, Menaxhimi dhe Administrimi; Shėrbimet e Kujdesit Parėsor; Shėrbimet e Kujdesit Dytėsor; Shėrbimet e Shėndetit Publik; Shėrbimi Kombėtar i Urgjencės; Pėrkujdesi Social; Pėrfshirja Sociale dhe Rehabilitimi i tė Pėrndjekurve Politik.


Open Data Albania po hulumton mbi shpėrndarjen e burimeve sipas Institucioneve dhe Programeve. Bazė pėr kėtė hulumtim ka qenė ligji nr. 109, datė 30 nėntor 2017. Sipas tabelės sė publikuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisė, janė parashikuar pėr Institucionet dhe Programet treqind e tetė pikė nėntė miliardė lekė (308,9).

Njė vit mė parė Buxheti sipas Institucioneve u parashikua dyqind e tetėdhjetė e tre pikė tetė miliardė lekė( 283,8), me njė rritje prej 9% krahasuar me njė vit mė parė, rritja mė e madhe pėr periudhėn 2012-2018. Nė pesėvjeēarin e fundit ky ėshtė viti me rritjen nė tė lartė kundrejt vitit tė mėparshėm. Pėr vitin 2018 ėshtė parashikuar qė tė gjitha Ministritė sė bashku do tė shpenzojnė dyqind e shtatėdhjetė e gjatė miliardė lekė (276.3)Multimedia: Shendeti
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 17 Janar 2018
Titulli i publikimit: MShMS, Ministria e dytė me peshėn mė tė lartė tė shpenzimeve
Pėrshkrim i publikimit: Sipas disa tė dhėnave tė publikuara nga Open Data Albania lidhur me shpėrndarjen e buxhetin sipas institucioneve pėr vitin 2018, rezulton se Ministria me peshėn mė tė lartė ndaj totalit tė shpenzimeve tė institucioneve ėshtė Ministria e Financave dhe Ekonomisė, me 60.8 miliardė lekė tė parashikuar pėr kėtė institucion, 22% e totalit tė shpenzime.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :