Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Koncesionet me mbėshtetje buxhetore 2018

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi kontratat koncesionare apo Partneritetet Publike Private tė cilat marrin mbėshtetje me financim drejtpėrdrejt nga buxheti i shtetit. Sipas Relacionit mbi Buxhtin e vitit 2018, hartuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisė, janė tetė kontrata ekzistuese koncesionare apo PPP qė marrin mbėshtetje buxhetore. Nė relacion parashikohet qė gjatė 2018 tė startojnė edhe tre kontrata tė reja me mbėshtetje si financim i drejtpėrdrejt nga buxheti i shtetit. 
Kosto vjetore e pėrllogaritur pėr vitin 2018 pėr kėto tetė koncesione apo PPP, qė financohen direkt nga buxheti i shtetit, ėshtė nėntė miliardė e katėrqind e njėzet e njė milionė lekė (9,421,609,000).
Ministritė e linjės qė janė lidhur kėto kontrata janė: Ministria e Shendetesise dhe e Mbrojtjes Sociale; Ministra e Infrastruktures dhe e Energjise; Ministria e Financave dhe Ekonomise; Ministria e Arsimit dhe Bashkia Tiranė.

Kosto nė Buxhetin e Shtetit sipas Koncesioneve /PPP 2018

Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė, Analiza dhe Komenti ODA
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė, Analiza dhe Komenti ODA
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Ministria e Shėndetėsisė ka katėr kontrata tė lidhura. Kosto pėr vitin 2018 e koncesioneve nė shėndetėsi pėrllogariten 3.9 miliardė lekė. Kostot e koncesioneve nė Shėndetėsi kanė peshėn mė tė lartė ndaj totalit tė kontratave me mbėshtetje buxhetore, me 42.2 pėr qind tė totalit tė kostove. Kontrata janė: Ofrimi i Shėrbimit tė Kontrollit Bazė (Check-Up); Shėrbimi i Hemodializės; Ofrimi i setit tė personalizuar tė instrumenteve kirurgjikale, material mjekėsor steril njėpėrdorimėsh nė sallat kirurgjikale, trajtimi i mbetjeve biologjike dhe dezinfektimi i sallave kirurgjikale; dhe Ofrimi i shėrbimeve laboratorike spitalore.

Buxheti pėr koncesione/PPP ministri linje, ministria e Shėndetėsisė, viti 2018
Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė, Analiza dhe Komenti ODA
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė, Analiza dhe Komenti ODA
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Ofrimi i Shėrbimit Bazė tė Check -up-it, nė 2018-n do tė kushtojė 876 milionė lekė. Kjo kontratė koncesionare ka njė kohėzgjatje prej 10 vjetėsh, pėr periudhėn 2015-2024. Vlera totale e kontratės ėshtė 6.4 miliardė lekė. Kjo kontratė ka si palė shoqėrinė 3P Life Logistic sh.p.k, shoqėri e themeluar nė dhjetor tė vitit 2014. 

Kontrata e dytė e lidhur nėpėrmjet Ministrisė sė Shėndetėsisė ėshtė Ofrimi i Shėrbimit tė Hemodializės. Pėr 2018-n kostot e kėtij shėrbimi tė paguara nga buxheti i shtetit janė parashikuar 655 milionė lekė. edhe kjo kontratė ka njė kohėzgjatje prej 10 vjetėsh dhe shtrihet nė periudhen 2016-2025. Nė total vlera e kėsaj kontrate ėshtė 8.7 miliardė lekė. Kjo kontratė ka si palė DiaVita shpk , shoqėri e themeluar nė tetor 2015.
Kontrata e tretė ėshtė ofrimi i setit tė personalizuar tė instrumenteve kirurgjikale, material mjekėsor steril njėpėrdorimėsh nė sallat kirurgjikale, trajtim i mbetjeve biologjike dhe dezinfektim i sallave kirurgjikale. Kosto vjetore e kėtij shėrbimi parashikuar pėr vitin 2018 ėshtė 1.5 miliard lekė. Kohėzgjatja  kontratės ėshtė 10 vjet pėr periudhėn 2015-2024. Vlera e kontratės sė kėtij shėrbimi nė total ėshtė 10 miliardė lekė. 
Ofrimi i shėrbimeve laboratorike ėshtė koncesioni i fundit i kėsaj Ministrie. Kohėzgjatja ėshtė 10 vjet dhe fillon nga viti 2018 dhe pėrfundon nė vitin 2027. Kosto nė buxhetin e shtetit pėr 2018-n parashikohet 886 milionė lekė, ndėrsa nė total kjo kontratė ka njė vlerė prej 9 miliardė lekė. Kjo kontratė ėshtė fituar nė proces prokurimi tė shpallur nė datėn shkurt 2017, nga njė operator bashkim shoqėrish, konkretisht shoqėritė  Labopharma sh.p.k; Exalab dhe  AB Laboratory Solutions.
Koncesionet e lidhura nėpėrmjet Ministrisė sė Infrastrukturės dhe Energjisė do tė kenė njė kosto vjetore nė 2018-n prej 2.7 miliardė lekė apo 30 pėr qind e totalit tė kostove tė koncesioneve me mbėshtetje buxhetore.

Buxheti pėr koncesione/PPP ministri linje, ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė, viti 2018
Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė, Analiza dhe Komenti ODA
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė, Analiza dhe Komenti ODA
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Inceneratori i qarkut Elbasan do tė kushtojė nė pėrllogaritje pėr Buxhetin e Shtetit 2018-n 752 milionė lekė. Kjo kontratė ka njė kohėzgjatje prej 7 vjetėsh dhe ka njė shtrirje nė periudhėn 2015-2022. Nė total kjo kontratė ka njė vlerė prej 2.8 miliardė lekėsh. Kjo kontratė po zbatohet nga njė kompani me emrin Albtek Energy. Kontrata e dytė ėshtė Inceneratori i qytetit tė Fierit. Kosto nga buxheti i shtetit nė 2018-n parashikohet 661 milionė lekė. Kohėzgjatja e kontratės ėshtė 6 vjet, ndėrsa periudha 2017-2022. Kjo kontratė po zbatohet nga njė shoqėri Integrated Technology Waste Treatment Fier.
Dy kontrata e tjera, Ndertimi dhe Operimi i Rruges se Arbrit, si dhe Ndėrtimi, pėrmirėsimi, shfrytėzimi dhe mirėmbajtja e Autostradės Milot-Morinė,  pritet qė fillojnė gjatė kėtij viti. Ndėrtimi i rrugės sė Arbrit ka njė vlerė kontrate prej 24 miliardė lekė dhe njė kohėzgjatje prej 13 vitesh. Periudha e shtrirjes sė kėsaj kontrate ėshtė 2018-2030. 
Ndėrtimi, pėrmirėsimi, shfrytėzimi dhe mirėmbajtja e Autostradės Milot-Morinė ka njė vlerė kontrate prej 2 miliardė lekėsh. Kohėzgjatja e kėtij koncesioni ėshtė 30 vjet pėr periudhėn 2018-2047.
Rimbursimi i ndėrtimit tė rrugėve zėvendėsuese nė HEC-in mbi Devoll ėshtė njė kontratė qė nė total kap vlerėn e 7 miliardė lekėve. Kohėzgjatja e tyre e saj ėshtė 5 vjet, nga 2015-2019. Kosto vjetore nė 2018-n ėshtė 1.3 miliardė lekė. Kontrata zbatohet nga shoqėria Devoll Hydropower shpk
Bashkia Tiranė nė bashkėpunim me dy ministri linje, atė Infrastrukturės dhe Energjisė, si dhe Ministrinė e Arsimit ka lidhur dy kontrata koncesionare: Inceneratori i Tiranės dhe Ndertimi i Shkollave ne Arsimin Parauniversitar ne Bashkine e Tiranes. 
Inceneratori i Tiranės do kushtojė nė 2018-n 1.039 miliardė lekė. Kjo kontratė koncesionare do tė zgjasė 30 vjet, pėr periudhėn 2018-2047. Nė total Inceneratori i Tiranės ka vlerėn 18.3 miliardė lekė. Deri tani pėr kėtė kontratė ėshtė bėrė e njohur vetėm ekzistenca e njė propozimi tė pakėrkuar nga shoqėria Integrated Energy B.V shpk.

Buxheti pėr koncesione/PPP autoritet prokurues Bashkia Tiranė dhe Ministri viti 2018
Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė, Analiza dhe Komenti ODA
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

“Ndėrtimi i shkollave tė Tiranės nė Zonėn Tirana 1, nė Zonėn Tirana 2, nė Zonėn Tirana 3, nė Zonėn Tirana 4” ka njė vlerė kontrate prej 6.4 miliardė lekėsh. Ministria e Financave dhe Ekonomisė nuk ka parashikuar kosto gjatė 2018-s. Kohėzgjatja e kėsaj kontrate ėshtė 8 vjet, pėr periudhėn 2017-2024. 
Koncesioni i fundit me mbėshtetje buxhetore ėshtė Shėrbimi i Skanimit nė Dogana, njohur gjatė si PPP pėr Financimin, ngritjen dhe operimin e shėrbimit tė skanimit tė kontejnerėve e automjeteve tė tjera nė Republikėn e Shqipėrisė. Marrėveshja koncesionare zbatohet nga shoqėria S2 Albania. Ky koncesion do tė kushtojė nė 2018-n 1.6 miliardė lekė. Kontrata ka njė kohėzgjatje prej 15 vjetėsh pėr periudhėn 2014-2029. Nė total vlera e kontratės ėshtė 27.6 miliardė lekė.
Tė dhėna mbi shoqėri koncesionare tė themeluara pėr zbatimin e marrėveshjeve dhe kontratave Koncesionare apo PPP janė tė publikuara nė portalin tonė Open Corporates Albania, rubrika shoqėri koncesionare. Po nė kėtė portal mund tė aksesoret informacion nė formatin opendata pėr njė numėr tė gjerė shoqėri biznesi qė veprojnė nė vend. Ky informacion synon tė njohė publikun me subjekte juridike qė menaxhojnė kontrata publike; kontrata koncesionare apo PPP; zotėrojnė licenca publike apo ofrojnė shėrbime nė vendin tonė. Qėllimi ėshtė transparenca; informacioni; kontrolli dhe edukimi qytetar. Portali Open Corporates Albania ėshtė dizenjuar me financim nga programi Lėviz Albania ndėrsa katalogu me tė dhėna  mbi shoqėri Koncesionare apo shoqėri qė zbatojnė marrėveshje tė Partneritetit Publik Privat PPP ėshtė realizuar nė kuadėr tė programit Money; Government and Politics, program i mbėshtetur nga Ambasada e Mbretėrisė sė Holandės nė Tiranė. Tė dhėna nė formatin open data janė tė dhėna tė publikuara nė njė format qė ėshtė i lehtė pėr tu gjetur, pėrdorur dhe ripėrdorur nga publiku. Ēdo e dhėnė e publikuar nė njė portal publik, mund tė konvertohet nė tė dhėna tė hapura open data dhe tė bėhet i lexueshėm edhe nga makineritė (on line) e kėrkimit (machine readable).
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ledina LOGA