Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Bashkia Tiranė Buxheti 2018

3 vite mė parė
share()?>
Open Data po hulumton mbi Buxhetin pėr vitin 2018 pėr Bashkinė e Tiranės. Buxheti ėshtė miratuar me shumicė votash nga Kėshilli Bashkiak nė 21 dhjetor 2017. Totali i tė Ardhurave dhe Totali i Shpenzimeve pėr Bashkinė Tiranė parashikohet gjashtėmbėdhjetė miliardė e treqind e pesėmbėdhjetė milion lekė (16 315 881 000 Lekė). 
Tė ardhurat e Bashkisė Tiranė ndahen nė dy grupe tė mėdha: Tė ardhura tė taksueshme dhe Tė ardhura jo-tatimore. Totali i tė ardhurave tatimore pėr vitin 2018 parashikohet tė jetė 8.7 miliardė lekė dhe pėrbėjnė rreth 67 pėr qind tė totalit tė tė ardhurave tė Bashkisė Tiranė. Sipas zėrave kryesorė tė ardhurat tatimore tė Bashkisė Tiranė pėrbėhet nga: Taksa e ndikimit nė Infrastrukturė; nga Ndėrtimet e Reja; Taksa mbi pasurinė e paluajtshme; Taksa e Pėrkohshme pėr Infrastrukturėn Arsimore; Taksa mbi Kalimin e tė Drejtės sė Pronėsisė pėr Pasuritė e Paluajtshme; Taksa e Tabelės; Taksa Vjetore e Mjeteve tė Pėrdorura; Taksa mbi tė Ardhurat Personale; Tatimi i Thjeshtuar mbi Fitimin e Biznesit tė Vogėl; Taksa e Fjetjes nė Hotel; Taksa mbi Truallin; Taksa mbi Tokėn Bujqėsore. 

Parashikimi i tė ardhurave tė Bashkisė Tiranė 2017-2020 (nė 000 lekė)
E m ė r t i m i 2017 2018 2019 2020
I Tė ardhura nga tatimet 7,074,590 8,782,500 8,923,645 8,950,206
1 Taksa mbi pasurinė e paluajtshme 1,835,767 2,510,000 3,050,000 3,170,000
a Familjarėt 235,767 510,000 850,000 870,000
b Subjektet Tregtare 1,600,000 2,000,000 2,200,000 2,300,000
2 Taksa mbi token Bujqėsore 25,000 50,000 55,000 61,000
3 Taksa mbi truallin 45,000 60,000 66,000 72,600
4 Tatimi Thjeshtuar mbi Fitimin e BV 231,000 170,000 175,100 180,353
5 Taksa e fjetjes nė hotel 150,000 80,000 82,400 84,872
6 Taksa e ndikimit ne infrastrukture nga ndėrtimet e reja 2,700,000 3,200,000 2,700,000 2,500,000
7 Taksa mbi kalimin tė drejtės pronėsisė pėr pasuritė e paluajtshme 415,000 680,000 700,400 721,412
8 Taksa vjetore e mjeteve te pėrdorura 291,000 380,000 391,400 403,142
9 Taksa mbi te ardhurat personale - 250,000 257,500 265,225
10 Taksa e tabelės 501,000 510,500 536,005 562,785
a Tabelė identifikuese/sinjalizuese 1,000 500 505 510
b Tabelė reklamuese 500,000 510,000 535,500 562,275
11 Taksa e pėrkohshme pėr infrastrukturėn Arsimore 880,823 892,000 909,840 928,817
a Familjarėt 330,823 342,000 348,840 355,817
b Subjektet Tregtare 550,000 550,000 561,000 573,000
II Tė ardhura jo tatimore 4,789,210 4,194,750 4,115,180 4,202,628
1 Tarifat 4,106,710 3,414,500 3,282,980 3,342,283
a Tarifa e pastrimit 2,422,710 2,166,000 2,070,000 2,103,400
a.1 Familjarėt 1,022,710 836,000 730,000 750,000
a.2 Subjektet Tregtare 1,400,000 1,330,000 1,340,000 1,353,400
b Tarifa e parkimit te automjeteve 450,000 450,000 469,980 490,883
b.1 Parkim me kontratė 100,000 126,000 129,780 133,673
b.2 Parkim me bileta 350,000 324,000 340,200 357,210
c Tarifa pėr shqyrtimin e kėrkesės pėr leje pėr punime 210,000 220,500 235,000 240,000
d Tarifa dhėnie licence tregtim karburanti +Lende djegėse 400,000 80,000
e Tarifa pėr zėnien e hapėsirave publike 610,000 490,000 500,000 500,000
e.1 Tarifa pėr zėnien e hapėsirave publike me platforma bet 530,000 440,000 450,000 450,000
e.2 Tarifa pėr zėnien e hapėsirave nė tregjet publike 80,000 50,000 50,000 50,000
f Tarifa e shėrbimit veterinare 6,000 3,000 3,000 3,000
g Tarifa shėrbimi te MZSH 8,000 5,000 5,000 5,000
2 Tė ardhura tė tjera 484,500 624,250 668,600 688,265
a Qera ndėrtese 34,000 58,000 63,800 66,990
b Qera trualli 3,500 7,500 8,250 9,075
c Te tjera 362,000 420,000 430,000 440,000
d Nga institucionet e varėsisė 85,000 138,750 166,550 172,200
3 Pagesa 198,000 156,000 163,600 172,080
a Pėr kopshtet e fėmijėve 122,000 94,240 98,952 103,900
b Pėr ēerdhet e fėmijėve 72,000 57,760 60,648 63,680
c Pėr Konviktet e Shkollave te Mesme 4,000 4,000 4,000 4,500
Shuma(I+II) 11,863,800 12,977,250 13,038,825 13,152,834
Transferta e pakushtėzuar 1,913,120 2,138,631 2,254,117 2,486,290
Te mbartura 954,646 1,200,000
Totali i tė ardhurave 14,731,565 16,315,881 15,292,942 15,639,125
Burimi: Bashkia Tiranė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Burimi: Bashkia Tiranė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
 
Burimi: Bashkia Tiranė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Taksa e Ndikimit nė Infrastrukturė nė totalin e tė ardhurave tatimore ka peshėn mė tė madhe nė totalin e tė ardhurave tatimore tė Bashkisė Tiranė, me rreth 36.4 pėr qind. Nė 2018-n parashikohen tė mblidhen nga taksa e ndikimit nė infrastrukturė 3.2 miliardė lekė.  Nė vitin qė lamė pas tė ardhurat nga Taksa e Ndikimit nė infrastrukturė ishin parashikuar 2.7 miliardė lekė. Nė 2016-n taksa e ndikimit nė infrastrukturė u parashikua 2.1 miliardė lekė. Sipas tė dhėnave tė publikuar nga Bashkia Tiranė mbi realizimin e tė ardhurave, nė vitin 2015, taksa e ndikimit nė infrastrukturė pati pėrqindjen mė tė lartė tė mos realizimit, nga 1.7 miliardė lekė qė parashikohej, u mblodhėn vetėm 128.3 milionė lekė. Ky mosrealizim nė vitin 2015 erdhi dhe si pasojė e bllokimit tė procesit tė dhėnies sė lejeve tė ndėrtimit nga pushteti vendor. Taksa e ndikimi nė infrastrukturė ndryshoi bazėn dhe vlerėn e aplikimit dhe gjatė vitit 2016. Kjo me ndryshimet qė u bėnė nė ligjin nr. 142/2015 datė 17.12.2015 “Pėr disa ndryshime dhe shtesa nė ligjin nr. 9632, datė 30.10.2006, “Pėr sistemin e taksave vendore”. Aktualisht kjo taksė aplikohet me 8% mbi ēmimin e shitjes.

Burimi: Bashkia Tiranė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Taksa mbi Pasurinė e Paluajtshme ėshtė zėri i dytė me peshėn mė tė lartė nė tė ardhurat tatimore tė Bashkisė Tiranė. Nė 2018-n parashikohet qė tė mblidhen 2.5 miliardė lekė nga pasuritė e paluajtshme. Njė vit mė parė tė ardhurat nga Taksa e Pasurive tė Paluajtshme parashikoheshin 1.7 miliardė lekė.  Rritja vjetore vjen gjithashtu pėr faktin se kėtė vit do tė aplikohet njė formė e re pėr vjeljen e kėsaj takse. Kjo taksė parashikohet qė tė mblidhet nė vlerėn 2 miliard lekė nga subjektet tregtare (tė biznesit) dhe nė vlerėn 510 milion lekė nga familjarėt.
Taksa e tretė me peshėn mė tė lartė ndaj totalit tė tė ardhurave tatimore ėshtė taksa e pėrkohshme e infrastrukturės nė arsim. Sipas Buxhetit tė Bashkisė 2018 parashikohet qė tė mblidhen 892 milionė lekė ku subjektet tregtare (biznesi) mban 550 milion lekė dhe familjarėt 342 milion lekė. 


Burimi: Bashkia Tiranė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Grupi i dytė i tė ardhurave tė Bashkisė Tiranė janė Tė Ardhurat jo-tatimore, tė cilat janė parashikuar nė 2018-n 4.2 miliardė lekė. Zėrat kryesorė tė Tė ardhurave Jo-Tatimore janė: Tarifat; Tė ardhura tė tjera; Pagesa.  Tek pagesa ėshtė pėrfshirė edhe Transferta e Pakushtėzuar.
Zėri i Tarifave ka peshėn mė tė madhe ndaj totalit tė Tė Ardhurave jo-Tatimore tė Bashkisė, 81 pėr qind e totalit. Nė vlerė parashikohet qė tė vilen si tarifa 3.4 miliardė lekė. Zėrat kryesorė tė tarifave qė mbledh Bashkia Tiranė janė: Tarifa e pastrimit; Tarifa e parkimit tė automjeteve; Tarifa pėr shqyrtimin e kėrkesės pėr leje pėr punime; Tarifa dhėnie licence tregtim karburanti dhe Lėnde djegėse; Tarifa pėr zėnien e hapėsirave publike; Tarifa e shėrbimit veterinar; Tarifa shėrbimi tė Mbrojtjes nga Zjarri. Prej tyre, peshėn mė tė lartė e ka tarifa e pastrimit. Bashkia Tiranė parashikon qė nė 2018-n tė mbledhė 2.1 miliardė lekė si tarifė pastrimi. E dyta ėshtė tarifa pėr zėnien e hapėsirės publike, me njė vlerė tė parashikuar prej 490 milionė lekė apo 14.4 pėr qind tė totalit tė tė ardhurve nga tarifat. Prej tarifės sė parkimit tė automjeteve, Bashkia Tiranė parashikon se do tė mbledhė nė 2018-n 450 milionė lekė. Tarifat e tjera sė bashku kanė njė peshė prej 23.4 pėr qind nė tė ardhurat prej tarifave tė Bashkisė. 
Tė ardhura tė Tjera tė Bashkisė, gjenerohen prej qirave tė ndėrtesave dhe tė trojeve, tė cilat janė nė pronėsi tė Bashkisė, dhe tė ardhurat qė do tė gjenerohen prej institucioneve tė tjera tė varėsisė. Nė 2018-n parashikohen se do tė mblidhen nė formėn e tė ardhurave tė tjera 624 milionė lekė. Zėri i tretė i tė ardhurave jo-tatimore janė tė ardhurat qė vijnė nga pagesat. Pagesat kryesore qė behėn nė emėr tė Bashkisė Tiranė janė: Pagesat e kopshteve, pagesat e ēerdheve dhe pagesat pėr konviktet e shkollave tė mesme. Nė total Bashkia Tiranė parashikon qė tė vjelė nė formėn e pagesave 156 milionė lekė. 
Ndėrsa tė ardhurat si transfertė e pakushtėzuar (nga buxheti qėndror pėr buxhetin lokal) pėr bashkinė e Tiranės nė vitin 2018 janė parashikuar nė vlerėn 2.13 miliard lekė.
Shpenzimet e Bashkisė Tiranė pėr vitin 2018 parashikohen tė jenė 16.3 miliardė lekė. Sipas programeve dhe njėsive shpenzuese ato ndahen nė: Shėrbime Publike Vendore; Menaxhimi i Rrugėve dhe Transportit Rrugor; Planifikim, Menaxhim dhe Administrim; Arsimi Parauniversitar dhe Edukimi; Strehim dhe Planifikim Territori; Siguria Publike; Kujdesi Social dhe Solidariteti; Kultura dhe Turizmi; Zhvillimi i Rinisė dhe Sportit; Zhvillimi ekonomik vendor, zhvillimi rural, bujqėsor dhe pyje.

Burimi: Bashkia Tiranė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Shpenzimet vendore kanė peshėn mė tė lartė ndaj totalit tė shpenzimeve tė Bashkisė, me 29.4 % tė totalit apo 4.8 miliardė lekė. Ky zė shpenzimesh pėrbėhet nga: Aparati i Bashkisė; Shėrbim Ndėrmarrja e Dekorit; Drejtoria e  Pėrgjithshme Nr.1 e Punėtorėve tė Qytetit; Agjencia pėr Mbrojtjen e Konsumatorit; Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit;Agjencia e Shėrbimeve Funerale. 
Njėsia e dytė shpenzuese ėshtė programi i Menaxhimit tė Rrugėve dhe Transportit Rrugor, e cila zė 21.3 pėr qind tė totalit tė shpenzimeve apo 3.4 miliardė lekė. nė kėtė program pėrfshihen: Aparati i Bashkisė; Drejtoria e Pėrgjithshme. Nr. 2 e Punėtorėve tė Qytetit; Tirana Parking.
Planifikimi, Menaxhimi dhe Administrimi parashikohet se do tė kėrkojė 2.7 miliardė lekė apo 16.8 pėr qind e totalit. Kjo njėsi shpenzuese pėrbėhet nga Aparati i Bashkisė dhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Taksave dhe Tarifave Vendore.
Programi i tretė shpenzues ėshtė Arsimi Parauniversitar Dhe Edukimi, me njė peshė prej 15.2 pėr qind dhe vlerė 2.4 miliardė lekė. Ky program pėrbėhet nga: Aparati i Bashkisė; Qendra Ekonomike e Zhvillimit dhe Edukimit te Fėmijėve; Drejtoria e  Pėrgjithshme Nr.3 e Punėtorėve tė Qytetit;Shkolla "Luigj Gurakuqi"; Drejtoria e Konvikteve. Programi i Strehimit dhe Planifikimit tė  Territorit parashikohet se do tė shpenzojė 1.2 miliardė lekė, apo 7.6 pėr qind e totalit tė shpenzimeve. Siguria Publike; Kujdesi Social dhe Solidariteti; Kultura dhe Turizmi; Zhvillimi i Rinisė dhe Sportit; Zhvillimi ekonomik vendor, zhvillimi rural, bujqėsor dhe pyje, tė gjitha sė bashku, kanė njė peshė prej 9.6 pėr qind tė totalit tė shpenzimeve tė Bashkisė Tiranė, apo me vlerė 1.5 miliardė lekė.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ledina LOGA