Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Investimet Publike nė Republikėn e Shqipėrisė, 2004-2018

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e Investimeve Publike ne Republikėn e Shqipėrisė ne vitet 2004-2018. 

Nė vitin 2018 Buxheti i Shtetit ka planifikuar pėr Investime Publike vlerėn 86.4 miliard lek ose rreth 639 milion Euro, duke shėnuar rritje kundrejt vitit paraardhės, dhe shėnuar vlerėn mė tė lartė pėr Investime Publike tė buxhetuara qė prej vitit 2010. 
Nivelin mė tė lartė tė investimeve pėr vitin 2018 e mban Ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė me rreth 50% tė totalit tė investimeve ose 42.8 miliard lek. Pas saj renditet Fondi i Zhvillimit Shqiptar me rreth 19.5% tė totalit tė investimeve ose 16.8 miliard lek. Pjesa tjetėr e investimeve ėshtė e ndarė mes ministrive dhe institucioneve nė vlera dhe pesha mė tė ulėta.

Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Shpenzime kapitale sipas ministrive te linjės dhe institucioneve buxhetore, 2018 (Nė 000 lek)


Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Shėnim: Vlerat pėr vitin 2017-2018 janė plan.

Niveli i investimeve publike ka pasur luhatje tė mėdha gjatė kėtyre viteve, ku rritja mė e madhe me bazė vjetore ėshtė shėnuar nė vitin 2008. Nė kėtė vit, investimet publike u rriten me 65% krahasuar me njė vit mė parė. Tendenca nė rritje vijoi edhe pėr vitin 2009. Nė vlerė absolute niveli mė i lartė i investimeve publike ėshtė shėnuar nė vitin 2009 me 95.9 miliard lek. Pas lėkundjeve tė vazhdueshme tė investimeve publike pėrgjatė viteve 2010-2018, nė vitin 2018 ėshtė buxhetuar edhe niveli mė i lartė i investimeve publike qė prej vitit 2010. Ky nivel i buxhetuar arrin vlerė e 86.4 miliard lek. Niveli i investimeve publike ka pasur luhatje tė mėdha gjatė kėtyre viteve, ku rritja mė e madhe me bazė vjetore ėshtė shėnuar nė vitin 2008. Nė kėtė vit, investimet publike u rriten me 65% krahasuar me njė vit mė parė. Tendenca nė rritje vijoi edhe pėr vitin 2009. Nė vlerė absolute niveli mė i lartė i investimeve publike ėshtė shėnuar nė vitin 2009 me 95.9 miliard lek. Pas lėkundjeve tė vazhdueshme tė investimeve publike pėrgjatė viteve 2010-2018, nė vitin 2018 ėshtė buxhetuar edhe niveli mė i lartė i investimeve publike qė prej vitit 2010. Ky nivel i buxhetuar arrin vlerė e 86.4 miliard lek. 

Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Shėnim: Vlerat pėr vitin 2017-2018 janė plan.

Pėrgjatė viteve 2004-2018 mesatarisht 64% e investimeve publike ėshtė financuar nga burime tė brendshme, ndėrsa 36% nga burime tė jashtme. Ēdo vit investimet publike janė dominuar nga nivele tė larta tė financimit tė brendshėm, me pėrjashtim tė vitit 2012 ku vetėm 44.5% e investimeve publike janė financuar nga burime tė brendshme. Viti 2007 pėrfaqėson vitin ku investimet publike janė financuar mė shumė nga burime tė brendshme, me rreth 85% te tyre. Nė dy vitet e fundit raporti financim i brendshėm dhe financim i jashtėm ka mbetur pandryshuar, ku 64% e investimeve publike janė financim i brendshėm dhe 36% janė financim i jashtėm. 

Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Shėnim: Vlerat pėr vitin 2017-2018 janė plan.


Njė raport interesant pėr tu shqyrtuar ėshtė dhe niveli investimeve publike pėr banor. Raporti investime publike pėr banor ka ardhur nė rritje tė vazhdueshme nga viti 2004 e deri nė 2009, ku viti 2009 shėnon edhe vitin me vlerėn mė tė lartė tė kėtij raporti prej 32,752 lek investime pėr ēdo banor. Ky raport ka qenė nė nivele rėnėse pas vitit 2009, por nė dy vitet e fundit, 2017-2018 ky raport ėshtė pėrmirėsuar ndjeshėm duke arritur nė nivelin e 29,788 lek investime pėr ēdo banor nė vitin 2018. 

Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Shėnim: Vlerat pėr vitin 2017-2018 janė plan.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MBA, MSc. Ina Baja