Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Buxheti sipas Institucioneve 2018

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi shperndarjen e burimeve sipas Institucioneve dhe Programeve. Bazė pėr kėtė hulumtim ka qenė ligji nr 109 datė 30 nėntor 2017. Sipas tabelės sė publikuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisė, janė parashikuar pėr Institucionet dhe Programet treqind e tetė pikė nentė miliardė lekė (308,9) . Njė vit mė parė Buxheti sipas Institucioneve u parashikua dyqind e tetėdhjetė e tre pikė tetė miliardė lekė( 283,8), me njė rritje prej 9 pėr qind krahasuar me njė vit mė parė, rritja mė e madhe pėr periudhėn 2012-2018. Nė pesėvjeēarin e fundit ky ėshtė viti me rritjen nė tė lartė kundrejt vitit tė mėparshėm.

Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė, tabelat e Buxhetit sipas Institucioneve nė vite 
pėr 2012:  Buxheti_2012_Tabelat_Kuvendi
Komente dhe analiza: Open Data Albania

Pėr vitin 2018 ėshtė parashikuar qė tė gjitha Ministritė sė bashku do tė shpenzojnė dyqind e shtatėdhjetė e gjatė miliardė lekė (276.3). Duke i renditur sipas peshės sė shpenzimeve tė parashikuara pėr tė gjitha ministritė, ato janė: Ministria e Financave dhe Ekonomisė; Ministria e Shėndetėsisė dhe Mbrotjes Sociale; Ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė; Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisė; Ministria e Brendshme; Ministria e Mbrojtjes; Ministria e Bujqėsisė dhe Zhvillimit Rural; Ministria e Drejtėsisė; Ministria pėr Evropėn dhe Punėt e Jashtme; Ministria e Turizmit dhe Mjedisit; Ministria e Kulturės.


Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė, tabelat e Buxhetit sipas Institucioneve nė vite 
pėr 2012:  Buxheti_2012_Tabelat_Kuvendi
Komente dhe analiza: Open Data Albania


Buxheti sipas Institucioneve Ministri 2018
Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė, tabelat e Buxhetit sipas Institucioneve nė vite 
pėr 2012:  Buxheti_2012_Tabelat_Kuvendi
Komente dhe analiza: Open Data Albania


Ministria me peshėn mė tė lartė ndaj totalit tė shpenzimeve tė institucioneve ėshtė Ministria e Financave dhe Ekonomisė me 60.8 miliardė lekė tė parashikuar pėr kėtė instutucion, 22 pėr qind e totalit tė shpenzime. Zėrat kryesore tė shpenzimeve tė kėsaj ministrie ndahen nė: Planifikimi, Menaxhimi dhe Administrimi; Menaxhimi i Shpenzimeve Publike; Ekzekutimi i Pagesave tė Ndryshme; Menaxhimi i tė Ardhurave Tatimore; Menaxhimi i tė Ardhurave Doganore; Lufta kundėr Transaksioneve Financiare Jo-Ligjore; Mbėshtetje pėr Zhvillim Ekonomik; Mbėshtetje pėr Mbikėqyrjen e Tregut, Infrastrukturė e Cilėsisė dhe Pronėsisė Industriale; Sigurimi Shoqėror; Tregu i Punės; Inspektimi nė Punė; Arsimi i Mesėm (profesional); Strehimi.

Ministria e dytė me peshėn mė tė lartė tė shpenzimeve ėshtė Ministria e Shėndetėsisė dhe e Mbrojtjes Sociale me 60.1 miliardė lekė. Nė kėtė ministri zėrat e shpenzimeve janė: Planifikimi, Menaxhimi dhe Administrimi; Shėrbimet e Kujdesit Parėsor; Shėrbimet e Kujdesit Dytėsor; Shėrbimet e Shėndetit Publik; Shėrbimi Kombėtar i Urgjencės; Pėrkujdesi Social; Pėrfshirja Sociale; dhe Rehabilitimi i tė Pėrndjekurve Politik.

Ministria e tretė sipas peshės ėshtė Ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė, ku shpenzimet pėrllogariten tė jenė 47.8 miliardė lekė, 13.9 pėr qind e totalit tė shpenzimeve tė shpėrndara sipas institucioneve. Zėrat kryesore tė kėsaj ministrie janė: Planifikimi, Menaxhimi dhe Administrimi; Transporti rrugor; Transporti Detar; Transporti Hekurudhor; Transporti Ajror; Furnizimi me Uje dhe Kanalizime; Menaxhimi i Mbetjeve Urbane; Mbeshtetje per Energjine; Mbeshtetje per Burimet Natyrore; Mbeshtetje per Industrine; Planifikimi Urban.

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisė gjatė 2018-s parashikohet se do tė shpemzojė 38.3 miliardė lekė, me njė peshė prej 13.9 pėr qind. Zėrat kryesorė tė kėsaj ministrie janė: Planifikimi, Menaxhimi dhe Administrimi; Arsimi Bazė (pėrfshirė parashkollorin); Arsimi i Mesėm (i pėrgjithshėm); Arsimi Universitar; Fonde pėr Shkencėn; Zhvillimi i Sportit dhe Rinisė.

Ministria e Brendshme parashikohet sipas Buxhetit sipas Institucioneve 2018 tė jetė 21.1 miliardė lekė, apo 7.6 pėr qind e totalit. Nė kėtė ministri pėrfshihen kėto zėra: Planifikimi, Menaxhimi dhe Administrimi; Policia e Shtetit; Garda e Republikes; Prefekturat dhe Funksionet e Deleguara te Pushtetit Vendor; Sherbimi i Gjendjes Civile.

Pėr Ministrinė e Mbrojtjes parashikohet tė shpenzohet 19.7 miliardė lekė, rreth 7.2 pėr qind e totalit tė shpenzimeve tė parashikuara pėr ministritė. Nė kėtė ministri zėrat kryesorė tė shpenzimeve janė: Planifikimi, Menaxhimi dhe Administrimi; Forcat e Luftimit; Arsimi Ushtarak; Mbėshtetja e Luftimit; Mbėshtetje pėr Shėndetėsinė; Mbėshtetje Sociale pėr Ushtarakėt; Emergjencat Civile.

Shpenzimet e Ministrisė sė Bujqėsisė dhe e Zhvillimit nė vitin ushtrimor 2018 do tė jenė 10.9 miliardė lekė, apo 4 pėr qind e totalit tė shpenzimeve tė ministrive. Zėrat kryesore qė ndahen shpenzimet e kėsaj Ministrie janė: Planifikimi, Menaxhimi dhe Administrimi; Siguria ushqimore dhe mbrojtja e konsumatorit; Menaxhimi i infrastrukturės sė kullimit dhe ujitjes; Zhvillimi Rural duke mbesht. Prodh. Bujq, Blek, Agroind dhe Market.; Kėshillimi dhe Informacioni Bujqėsor; Menaxhimi qendrueshem i tokės bujqėsore; Mbėshtetje pėr Peshkimin; Administrimi i ujrave.

Ministria e Drejtėsisė parashikohet se gjatė 2018-s shpenzimet do t’i ketė 10.9 miliardė lekė, 3.7 pėr qind e totalit. zėrat kryesorė tė kėsaj ministrie janė: Planifikimi, Menaxhimi dhe Administrimi; Publikimet Zyrtare; Mjekėsia Ligjore; Sistemi i Burgjeve; Shėrbimi i Pėrmbarimit Gjyqėsor; Shėrbimet pėr ēėshtjet e birėsimeve; Shėrbimi i Kthimit dhe Kompensimit tė Pronave; Shėrbimi i Provės.

Ministria pėr Evropėn dhe Punėt e Jashtme do tė shpenzojė gjatė 2018-s 2.9 miliardė lekė, apo 1.1 pėr qind e totalit tė shpenizmeve tė ministrive. Sipas zėrave shpenzimet e kėsaj ministrie ndahen nė: Planifikimi, Menaxhimi dhe Administrimi; Mbėshtetje diplomatike jashtė shtetit; Aktiviteti diplomatik dhe konsullor; Mbėshtetja Institucionale pėr Procesin e Integrimit.

Pėr Ministrinė e Turizmit dhe Mjedisit janė parashikuar qė gjatė 2018-s do tė shpenzohen rreth 2.1 miliardė lekė, mė pak se 1 pėr qind e totalit tė shpenzimeve tė ministrive. Zėrat kryesorė tė kėsaj Ministrie janė: Planifikimi, Menaxhimi dhe Administrimi; Programe per mbrojtjen e Mjedisit; Administrimi i Pyjeve; Zhvillimi i Turizmit.

Ministria e fundit pėr sa i pėrket peshės ndaj totalit tė shpenzimeve tė ministrive ėshtė Ministria e Kulturės. Nė 2018-n pėr Kulturėn do tė shkojnė rreth 2 miliardė lekė, apo 0.7 pėr qind e totalit. Sipas zėrave shpenzimet kėsaj ministrie do tė shkojnė pėr: Planifikimi, Menaxhimi dhe Administrimi; Trashegimia Kulturore dhe Muzete; Arti dhe Kultura.

* Kliko me tė majtė pėr tė kaluar njė nivel mė poshtė dhe tek emri i ministrisė pėr t'u rikthyer tek tabela fillestare

Open Data Albania ka hulumtur edhe mbi institucionet tė tjera tė pavaruara me peshė ndaj totalit tė shpenzimeve sipas instituciove. Nga tė dhėnat e publikuara nga Ministria e Ekonomisė dhe Financave, grupi i Institucioneve tė tjera Qeveritare ėshtė grupi me vlerėn e shpenzimeve mė tė lartė, me rreth 4 miliardė lekė. Pėr periudhėn kohore 2013-2018 shpenzimet pėr grupin Institucione tė Tjera Qeveritare janė rritur me gat 3 herė. 

Nė kėtė kategori pėrfshihen kėto zėra: Shėrbime Qeveritare; Shėrbimi i Prokurimit Publik; Shėrbime pėr diasporėn; Shėrbime tė tjėra; e-Qeverisja; Menaxhimi dhe Zhvillimi i Administratės Publike; Mbėshtetje pėr Kultet Fetare. Peshėn mė tė lartė nė kėtė grup e ka shėrbimi i e-qeverisjes, me 2.3 miliardė lekė, mė shumė se gjysma e totalit tė gjithė grupit. Qeverisja elektronike ofron shėrbimet e institucioneve qeveritare nėpėrmjet teknologjisė sė informacionit dhe komunikimit. Krahasur me 2017-n pėr kėtė grup janė parashikuar rreth 3 miliardė lekė mė shumė. 

Zyra e Administrimit tė Buxhetit Gjyqėsor ėshtė parashikuar se gjatė 2018-s do tė shpenzojnė 2.2 miliardė lekė. Ky institucion ka pasur njė rritje prej 30 pėr qind nė krahasim me vitin 2013. Nė krahasim me njė vit mė parė, nga buxheti i shtetit kėtij institucioni i janė parashikuar rreth 98 milionė lekė mė shumė. Institucione tė tjera tė pavarura (nė 000 lekė)
Burimi: Ministria e Financave dhe Ekonomisė, tabelat e Buxhetit sipas Institucioneve nė vite 
pėr 2012:  Buxheti_2012_Tabelat_Kuvendi
Komente dhe analiza: Open Data Albania


Prokuroria e Pėrgjithshme nė 2018-n parashikohet se do tė shpenzojė 1.6 miliardė lekė. kėtė vit ku institucion parashikohet tė shpenzojė rreth 20 milionė lekė mė shumė se nė vitin qė lamė pas. 

Shėrbimi Informativ Shtetėror ėshtė parashikuar qė do tė shpenzojė 1.5 miliardė lekė. Pėr kėtė institucion janė parashikuar rreth 77 milionė lekė mė shumė nė krahasim me njė vit mė parė. 

Pėr 2018-n parashikohen mė pak para pėr institucionin e Kontrollit tė Lartė tė Shtetit. Nė 2018-n sipas tė dhėnave tė marra nga Ministria e Financave dhe Ekonomisė, Kontrolli i Lartė i Shtetit do tė shpenzojė rreth 482 milionė lekė, 93 milionė mė pak se njė vit mė parė.

Gjykata Kushtetuese ėshtė parashikuar se do tė ketė 128 milionė lekė shpenzime nė 2018-n, tė cilat do tė shkojnė pėr veprimtarinė e kėtij institucioni. 

Avokati i Popullit, institucion tjetėr i pavarur, parashikohet se nė 2018-n do tė shpenzojė rreth 116 milionė lekė, apo 9.5 milionė mė shumė se nė 2017-n.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ledina LOGA