Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Buxheti i Shtetit 2018, Shpenzime sipas Funksioneve

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton se si do tė shpėrndahet burimet sipas sektorėve duke analizuar Buxhetin e vitit 2018 sipas funksioneve. Burim pėr kėtė hulumtim ėshtė ligji Nr. 109/2017 “Pėr Buxhetin e Vitit 2018”, i miratuar nė datė 30 nėntor 2017. Sipas tij shpenzimet pėr vitin 2018 parashikohen tė jenė (katėrqind e nėntėdhjetė e shtatė) 497 miliardė lekė.  

Metodologjia e pėrdorur nė klasifikimin e propozuar, ėshtė nė pėrputhje me ligjin nr. 9936, dt. 26. 06. 2008, Pėr menaxhimin e sistemit buxhetor nė Republikėn e Shqipėrisė, neni 11 Klasifikime Buxhetore, nė tė cilin parashikohet klasifikimi ekonomik i transaksioneve sipas natyrės sė tyre dhe me Standardet Ndėrkombėtare tė Kontabilitetit (IPSAS 1, artikull 46; 112; 116). 

Referuar tabelės sė publikuar nga ministria e Financave dhe Ekonomisė mbi shpenzimet sipas funksioneve tė qeverisė, ato ndahen nė 11 tė tilla: Shėrbimet e pėrgjithshme publike; Mbrojtja; Rendi dhe Siguria Publike; Ēėshtjet Ekonomike; Mbrojtja e Mjedisit; Strehimi dhe Komoditetet e Komunitetit; Shėndetėsia; Argėtimi Kultura dhe Feja; Arsimi; Mbrojtja Sociale; si dhe shpenzimet e Borxhit; Pushtetit Vendor; Fond Kontigjencė. 

Buxheti i Shtetit 2018, Shpenzime sipas Funksioneve

Tė dhėnat e marra nga tabela e publikuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisė,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA 


Tė dhėnat e marra nga tabela e publikuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisė,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA Tė dhėnat e marra nga tabela e publikuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisė,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA 

Mbrojtja Sociale ėshtė funksioni qė mban peshėn mė tė madhe nė Buxhetin 2018, me rreth 30 pėr qind tė totalit tė shpenzimeve tė parashikuara pėr vitin. Shpenzimet pėr kėtė funksion referuar tė njėjtės tabelė janė 148.6 miliardė lekė. Sipas klasifikimit sipas standardeve ndėrkombėtare tė kontabilitetit, funksioni i Mbrojtjes Sociale pėrbėhet nga dy kategori nėnfunksionesh: Sigurimi Shoqėror dhe Pėrkujdes Social; dhe Tė Ardhura nga Fondi Special pėr Sigurime Shoqėrore (pėrcaktimi mė i saktė do tė ishte: Tė ardhura pėr Sigurime Shoqėrore nga Fondi Special). 

Funksioni i dytė me peshėn mė tė madhe ndaj totalit (20.1 pėr qind e totalit) janė shpenzimet pėr Borxhin, shpenzimet pėr Pushtetin Vendor, pėr fondin kontigjencė dhe fondin rezervė. Referuar klasifikimit sipas standardit ndėrkombėtar, nėnfunksionet janė: Kosto Borxhi (tė cilat nė 2018 parashikohen nė rritje); Shpenzimet e Pushtetit Vendor; Fond Rezervė dhe Kontigjencė; Huadhėnie pėr Energjinė; Tė tjera). Ky zė nė buxhetin sipas funksionit 2018 parashikohet 99.6 miliardė lekė.

Funksioni i Shėndetėsisė ėshtė i treti pėr sa i pėrket peshės ndaj totalit tė shpenzimeve nė buxhetin e 2018-s. Nė total shpenzimet pėr shėndetėsinė do tė jenė nė 2018-n 48.64 miliardė lekė, rreth dhjetė pėr qind e totalit tė buxhetit tė kėtij viti. Nėnfunksionet e kėtij zėri janė: Shėrbimi spitalor; Shėndeti publik; Shėrbimi pėrgjithshėm mjekėsor; Tė ardhura nga fondi special pėr sigurime shėndetėsore. 

Pėr Ēėshtjet Ekonomike (nėntė pėr qind e totalit tė shpenzimeve 2018) janė parashikuar 45.7 miliardė lekė. Kėtu bėjnė pjesė nėnfunksionet: Ēėshtjet e pėrgjithshme tė punėsimit; Bujqėsia, pyjet, peshkimi dhe gjuetia; Energjia; Transporti; Tė tjera; Komunikacioni; Industri tė tjera; Shfrytėzim minerar, industria pėrpunuese dhe ndėrtim; Zhvillimi ekonomik.

Pėr Arsimin janė parashikuar rreth 41 miliardė lekė, apo rreth tetė pėr qind e totalit. Sipas standardit ndėrkombėtar nėnfunksionet kryesore janė: Arsimi parashkollor dhe fillor; Arsimi i mesėm; Arsimi i lartė; shkencor dhe Tė Tjera.

Shėrbimet e Pėrgjithshme Publike janė parashikuar me 36.4 miliardė lekė, apo rreth 7 pėr qind e totalit tė shpenzimeve. Nėnfunksionet e kėtij zėri janė: Shėrbimi i administratės publike; Organet legjislative dhe ekzekutive, ēėshtjet fiskale dhe financiare, punėt e jashtme; dhe Tė tjera. 

Funksioni  Strehimi dhe Komoditetet e Komunitetit kanė njė peshė prej gjashtė pėr qind ndaj totalit tė shpenzimeve dhe parashikohet se do tė jenė 31.4 miliardė lekė. nėnfunksionet janė: Strehimi dhe urbanistika; Sigurimi i ujit.

Rendi dhe Siguria Publike kanė njė peshė prej 5.8 pėrqind dhe parashikohet se do tė jenė 28.8 miliardė lekė. nėnfunksionet janė: Policia; Gjykatat dhe Pushteti Gjyqėsor; Burgjet; Shėrbimi kundėr zjarrit, emergjencat dhe Tė tjera. 

Shpenzimet pėr funksionin e Mbrojtjes kanė njė peshė ndaj totalit prej dy pėr qind apo rreth 11.6 miliardė lekė. nė kėtė pėrfshihet vetėm funksioni i mbrojtjes ushtarake.

Argėtimi, Kultura dhe Ēėshtjet Fetare kanė njė peshė mė tė vogėl se njė pėr qind nė totalin e shpenzimeve nė Buxhetin sipas funksioneve. Ky zė i funksionit ndahet nė kėto nėnfunksione: Sporti; Publikime dhe transmetime; Feja dhe shėrbimet e tjera komunitare; Shėrbimet kulturore. Nė 2018-n parashikohen 3.4 miliardė lekė pėr kėtė funksion.

Mbrojtja e mjedisit zė njė peshe prej 0.2 pėr qind nė totalit e shpenzimeve nė Buxhetin sipas funksioneve, apo 1.2 miliardė lekė. nėnfunksionet e kėsaj kategorie janė: Menaxhimi Ujėrave; Mbrojtje e Mjedisit; Menaxhimi i Mbetjeve.

Po tė krahasojmė dy Planet Buxhetore, konkretisht ai i vitit 2017 dhe viti aktual 2018, shohim se janė disa funksione qė kanė mė pakė vlera tė parashikuara nė vitin pasardhės. Tkurrjen mė tė madhe nė 2018 do ta ketė funksioni Ēėshtjet Ekonomike me 12 miliardė lekė. Ky funksion ka njė gamė tė gjerė nėnfunksionesh si: Ēėshtjet e pėrgjithshme tė punėsimit; Bujqėsia, pyjet, peshkimi dhe gjuetia; Energjia; Transporti; Tė tjera; Komunikacioni; Industri tė tjera; Shfrytėzim minerar/industria pėrpunuese dhe ndėrtim; Zhvillimi ekonomik.

Buxheti i Shtetit ndryshime nė vlerė 2017 me 2018, Shpenzime sipas Funksioneve (nė 000 lekė)

Tė dhėnat e marra nga tabela e publikuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisė,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA 


Tė dhėnat e marra nga tabela e publikuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisė,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA 

Krahasuar me njė vit ushtrimor mė parė, katėr funksione do tė njohin tkurrje tė shpenzimeve.

Tkurrjen mė tė madhe nė 2018 do ta ketė funksioni Ēėshtjet Ekonomike me 12 miliardė lekė. Ky funksion ka njė gamė tė gjerė nėnfunksionesh si: Ēėshtjet e pėrgjithshme tė punėsimit; Bujqėsia, pyjet, peshkimi dhe gjuetia; Energjia; Transporti; Tė tjera; Komunikacioni; Industri tė tjera; Shfrytėzim minerar, industria pėrpunuese dhe ndėrtim; Zhvillimi ekonomik.

Nė 2017-n shpenzimet pėr kėtė funksion llogariteshin 57.8 miliardė lekė. pėr vitin aktual janė parashikuar 45.7 miliardė lekė.

Funksioni i dytė sipas tkurrjes ėshtė Rendi dhe Siguria Publike. Rreth 2.8 miliardė lekė mė pak se nė 2017-n do tė shkojnė pėr nėnfunksione si Policia; Gjykatat dhe pushteti gjyqėsor; Burgjet; Shėrbimi kundėr zjarrit, emergjencat dhe Tė tjera. Gjithsesi nuk ka pėsuar ulje buxheti vjetor pėr institucione si Policia, Burgjet, Buxheti pėr Gjykatat dhe Emergjencat.

Funksioni i tretė me tkurrje nė shpenzime nė krahasim me njė vit mė parė janė shpenzimet e pakualifikuara, ku pėrfshihen nėnfunksione si: Kosto Borxhi (tė cilat nė 2018 parashikohen nė rritje); Shpenzimet e Pushtetit Vendor; Fond Rezervė dhe Kontigjencė; Huadhėnie pėr Energjinė; Tė tjera). Shpenzimet e paklasifikuara parashikohen rreth 2.67 miliardė lekė mė pak se njė vit mė parė.

Funksioni i katėrt ku do tė shkojnė mė pak burime se viti qė lamė pas ėshtė Mbrojtja e Mjedisit. Parashikohet tė shpenzohen rreth 2.2 miliardė lekė mė pak se njė vit mė parė. 

Tabela e Buxhetit sipas Funksioneve, ne vlere pėr periudhėn 2009-2018(nė 000 lekė)

Tė dhėnat e marra nga tabela e publikuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisė,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA 

Nė tėrėsi vit pas viti duket se funksioni Mbrojtja Sociale ėshtė funksioni qė zė edhe peshėn mė tė madhe kundrejt totalit ky zė nė dhjetė vitet e fundit ka derivuar nga njėzet e katėr deri tridhjetė pėrqind e buxhetit. Nė tre vitet e fundit ky zė ka ēdo vit tridhjetėpėrqind tė totalit tė shpenzimeve tė parashikuara.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ledina LOGA