Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Tė punėsuar nė sektorin publik, buxhetuar pėr vitin 2018

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat nė lidhje me numrin e tė punėsuarve nė institucionet buxhetore pėr vitin 2018. Tė dhėnat janė marrė nga tabelat shoqėruese tė ligjit pėr buxhetin e shtetit 2018. Insitucionet Buxhetore janė ministritė, drejtoritė nė vartėsi tė drejtpėrdrejtė apo institucionet e pavarura dhe ato kushtetuese. Pagat e tyre mbulohen nga Buxheti i Shtetit.
Nė vitin 2018, sipas ligjit nr.109/2017 pėr buxhetin e shtetit, nė institucionet buxhetore tė Republikės sė Shqipėrisė do tė jenė tė punėsuar 81 753 (tetėdhjetė e njė mijė e shtatėqind e pesėdhjetė e tre) punonjės. Krahasuar me vitin 2017, pėr totalin kemi njė rritje me vetėm 40 punonjės.

Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015, Ligji Nr.130/2016, Ligji Nr.109/2017 
Komente dhe analiza: Open Data Albania

Institucionet me numrin mė tė madh tė tė punėsuarve pėr vitin 2018 janė Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisė, Ministria e Brendshme, Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Financave dhe Ekonomisė, Ministria e Drejtėsisė dhe Ministria e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale. Vetėm Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisė zė rreth 38% tė numrit total tė tė punėsuarve buxhetorė pėr vitin 2018.
Nga ana tjetėr, institucioni me mė pak tė punėsuar ėshtė Kėshilli Kombėtar i Kontabilitetit me 6 anėtarė. Kjo shifėr ka mbetur e pandryshuar edhe nga vitet e kaluara.

Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015, Ligji Nr.130/2016, Ligji Nr.109/2017 
Komente dhe analiza: Open Data Albania

Nė vitin 2018, do tė kemi 5 ministri mė pak se nė vitin 2017, kjo si shkak i shkrirjes sė kėtyre ministrive dhe bashkimi me ministri tė tjera. Nė vitin 2017 kishim 16 ministri, ku sė bashku me tė punėsuarit nė Kryeministri, bėnin njė numėr total prej 75 996 punonjėsish. Kėtu flitet pėr aparatet e ministrive dhe institucione tė vartėsisė nga ministritė. Nė vitin 2018 do tė kemi 11 ministri dhe po ashtu aparatin kryeministror. Kjo pėrbėn njė numėr total prej 75 654 punonjėsish. Shkrija e kėtyre ministrive ka ulur numrin e tė punėsuarve nė ministri me 248 punonjės. Vetėm kryeministria nga 244 punonjės qė ka pasur njė vit mė parė, nė 2018 parashikon tė ketė 150. Mė shumė se shkurtime pozicionesh kėto janė zhvendosje e personelit. Po ashtu edhe kryeministria ka njė tkurrje me 94 punonjės nė vitin 2018 krahasuar me vitin 2017. Nė total nė vitin 2018 do tė kemi njė tkurrje me 342 punonjės nė aparatin e organigramat e ministrive dhe kryeministrise. Njė pjesė e shkurtimeve reflektohen nė zhvendosjen e punonjėsve tė sektorit tė teknologjisė sė informacionit drejt AKSHI-t. Kjo vlen sė bashku me  institucionet e vartėsisė.

Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015, Ligji Nr.130/2016, Ligji Nr.109/2017 
Komente dhe analiza: Open Data Albania

Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015, Ligji Nr.130/2016, Ligji Nr.109/2017 
Komente dhe analiza: Open Data Albania

Nė institucionet e tjera jo ministri, do tė kemi tė punėsuar 6 099 punonjės pėr vitin 2018. Nė krahasim me vitin 2017, kemi 382 punonjės mė shumė nė vitin 2018. Pothuajse tė gjithė institucionet e tjera jo ministri kanė tė njėjtin numėr punonjėsish ose kanė rritje tė kėtij numri. Pėrjashtim bėn Autoriteti Shtetėror Gjeohapsinor (ASIG) qė ka njė tkurrje me 2 punonjės.

Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015, Ligji Nr.130/2016, Ligji Nr.109/2017 
Komente dhe analiza: Open Data Albania

Shtimin mė tė madh tė numrit tė punonjėsve nė institucionet e tjera jo ministri kanė Agjencia Kombėtare e Shoqėrisė sė Informacionit, Agjencia e Zhvillimit tė Territorit, Agjencia pėr Hapje, Dialog dhe Bashkėqeverisje, Kontrolli Lartė i Shtetit, Agjencia Telegrafike Shqiptare, Instituti Statistikės, Autoriteti pėr tė Drejtėn e Informimit mbi dokumentet ish-sigurimit dhe Presidenca.


Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015, Ligji Nr.130/2016, Ligji Nr.109/2017 
Komente dhe analiza: Open Data Albania

Nė vitin 2018, sipas parashikimeve buxhetor na rezulton se krijohen disa institucione tė reja. Kėshtu buxhetohen pėr herė tė parė tre Institucione tė Sistemit tė Drejtėsisė: Komisioni i Pavarur i Kualifikimit  me 50 punonjės, Kolegji i Posaēėm i Apelimit me 37 punonjės, Komisioneri Publik me 26 punonjės dhe Institucione tė tjera si: Qendra kundėr Ekstremizmit tė Dhunshėm dhe Radikalizmit dhe Agjencia pėr Diasporėn. Institucione tė tjera tė drejtėsisė nuk kanė patur ndryshime tė theksuara, pėrjashto Gjykatėn Kushtetuese me njė shtesė prej 10 pozicione punėsh.

Institucione te reja, 2018

Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015, Ligji Nr.130/2016, Ligji Nr.109/2017 
Komente dhe analiza: Open Data Albania

Open Data Albania ku publikuar vit pas viti, numrin e tė punėsuarve buxhetor sipas Buxhetit tė Shtetit pėr Vitin.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MBA, MSc. Ina Baja