Ndryshimi i fundit: E Premte, 07 Dhjetor 2018

Transaksionet brenda familjes, zbardhen dyshimet pėr pasurinė e Kelmend Balilit

12 muaj mė parė
share()?>
Nėn dyshimin se pronat e vėllezėve Balili nė Sarandė e Delvinė mund tė tjetėrsohen, prokuroria e Krimeve tė Rėnda kėrkoi sekuestrimin e tyre me akuzėn se janė krijuar pjesėrisht nga aktiviteti kriminal, njė akuzė qė familjarėt e Kelmend Balilit e mohojnė me forcė, shkruan BIRN.

Mė 3 prill 2016, Alma Balili, bashkėshorte e Kelmend Balilit, regjistroi nė Qendrėn Kombėtare tė Biznesit kompaninė me emrin tregtar ‘Santa Quaranta’ me objekt veprimtarie Hotel, Bar Kafe, Restorant dhe me kapital themeltar 100 lekė. Njė muaj mė vonė, nė maj 2016, njė operacion masiv antidrogė i policisė greke nė bashkėpunim me agjencinė amerikane tė luftės kundėr drogės DEA, solli shpalljen nė kėrkim tė Kelmend Balilit, 44 vjeēarit qė nė kėtė kohė mbante postin e Drejtorit tė Shėrbimeve tė Transportit Rrugor dega Sarandė. Nė korrik 2016, kohė kur fati i Kelmendit ishte i paqartė pasi autoritetet shqiptare nuk prononcoheshin nėse ai ishte apo jo i shpallur nė kėrkim, Alma e ēregjistroi kompaninė Santa Quaranta.

Njė vit e gjysmė mė vonė, kjo kompani jetėshkurtėr pėrbėn njė prej argumenteve me tė cilat Prokuroria e Krimeve tė Rėnda kėrkoi vendosjen e hotelit luksoz nė dalje tė Sarandės nėn sekuestro nė bazė tė ligjit pėr parandalimin dhe goditjen e krimit tė organizuar, tė njohur mė sė shumti si ligji antimafia.

Sipas prokurorisė, veprimet e Alma Balilit me pronat e familjes lidhen me faktin se bashkėshorti i saj Kelmendi ėshtė i shpallur nė kėrkim si i hetuar pėr trafik ndėrkombėtar tė lėndėve narkotike.

Kėrkesa e prokurorisė e nėntorit 2017 pranė Gjykatės pėr Krimet e Rėnda nė Tiranė solli vendosjen e sekuestros pėr njė numėr tė madh pronash tė anėtarėve tė ndryshėm tė familjes Balili, gjithsej 39 objekte, ku pėrfshihen toka, apartamente si dhe hoteli‘Santa Quaranta’ nė Sarandė, i cili u inagurua nė prani tė disa zyrtarėve tė lartė tė maxhorancės qeverisėse nė gusht 2015. 

Familja Balili shpreson se pronat e saj do tė konsiderohen pa lidhje me subjektin e hetimit, shtetasin Kelmend Balili, aktualisht i shpallur nė kėrkim, ndėrkohė qė prokuroria gjykon se tė gjitha pronat e saj janė me prejardhje tė dyshimtė dhe pėr kėtė arsye ka kėrkuar vendosjen e tyre nėn regjimin e sekuestrimit dhe administrimin e tyre nga zyrtarė tė Agjencisė pėr Administrimin e Pasurive tė Sekuestruara dhe tė Konfiskuara pranė Ministrisė sė Financave.

Sipas dokumenteve tė Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit si dhe sipas kėrkesės sė sekuestros sė prokurorisė pėr Gjykatėn e Krimeve tė Rėnda, kompania nė fjalė tregon lidhjen mes tė shpallurit nė kėrkim Kelmend Balili dhe resortit luksos tė njohur si Santa Quaranta, njė pronė shumėmilionėshe, e cila ėshtė nėn pronėsinė e kompanisė Balili-KO, ku aksioner i vetėm ėshtė Bashkim Balili, vėllai i Kelmendit i cili nuk pėrballet me asnjė akuzė.

Bashkim Balili i tha BIRN nė lidhje telefonike se prokuroria nuk ka tė drejtė tė kėrkojė sekuestrimin e ‘Santa Quaranta’, pasi ky ėshtė objekt nėn pronėsinė e tij dhe jo tė tė vėllait, tė cilit, media greke i ka ngjitur nofkėn “Eskobari i Ballkanit”.

“Alma Balili ka njė dyqan floktore nė Sarandė, qė nxjerr vetėm bukėn e gojės dhe asnjė gjė me shumė. Kėtė jua them me shumė bindje. Ndėrsa pėr hotelin, sėrish jua them me shumė bindje se nė kėtė pronė nuk ka asnjė lidhje vėllai im, Kelmend Balili dhe gruaja e tij. Kelmendi ėshtė shpirti im, ėshtė vllai im, pėr tė marr dhe pushkėn, por kėtė pronė e ka Bashkim Balili”-tha ky i fundit pėr BIRN.

Nė lidhje me kompaninė e regjistruar nga Alma Balili me emrin Santa Quaranta dhe qė mė pas u ēregjistrua, financierja e kompanisė “Balili&Co” Alba Hodaj tha pėr BIRN se Alma Balili nuk ka asnjė lidhje me hotelin dhe se ky NIPT ėshtė hapur pasi, gruaja e Kelmendit ka marrė njė ambjent me qira tek “Santa Quaranta”, ku do ushtronte aktivitetin e saj.

“Pėr kėtė ambient ka njė kontratė qiraje mes Alma Balilit dhe kompanisė. Biznesi ėshtė hapur por pas problemeve me punėn e bashkėshortit, Alma, ka vendosur tė heqė dorė nga marrja me qira e kėtij ambienti dhe njėherėsh ka bėrė dhe ēregjistrimin e biznesit nė QKR”, tha Hodaj.

Pas kėsaj, mė 1 dhjetor 2017, vėllai i Kelmendit, Bashkimi, regjistroi njė kompani tjetėr nė QKB tė quajtur “Santa Quaranta Premium Resort”. Regjistrimi i kompanisė sė re ndodhi vetėm 9 ditė pasi Gjykata e Krimeve tė Rėnda e kishte vendosur objektin nėn sekuestro.

Zbatimi i vendimit tė gjykatės bėri qė kompania e re tė vihej nėn administrimin e dy zyrtarėve tė Ministrisė sė Financave, tė cilėt do tė duhet tė kryejnė administrimin fizik dhe ekonomik tė kompanisė deri nė njė vendim final.

Sekuestrimi nė bazė tė ligjit antimafia ėshtė njė vendim i ndėrmjetėm i cili nuk ia heq pronėsinė Bashkim Balilit, por i krijon mundėsi prokurorisė qė tė hetojė pėr origjinėn e parave qė kanė krijuar pronėn ndėrsa i kalon barrėn e provės pronarit pėr tė vėrtetuar se prona nuk ėshtė produkt i aktiviteteve kriminale.

Lidhje tė shumėfishta

Prokuroria nė kėrkesėn e sekuestrimit rendit disa tė dhėna tė grumbulluara gjatė hetimit qė lidhin tė kėrkuarin Kelmend Balili dhe bashkėshorten e tij me aktivitetin e Bashkim Balilit dhe anėtarėve tė tjerė tė familjes. Ekzistenca e kompanisė jetėshkurtėr Santa Quaranta nėn pronėsinė e Alma Balilit ėshtė vetėm njė nga kėto lidhje.

Lidhja tjetėr e gjetur nga prokuroria ėshtė njė kredi bankare e marrė nga Bashkim Balili me vlerė 500 mijė euro nė tė cilin, Kelmendi rezulton dorėzanės.

“Nė kontratėn e kredisė bankare nr.1010 rep. Nr.281/1 kol datė 31.07.2015 rezulton se dorėzanėsi numėr 1 nė kėtė kontratė pėr pagimin e kredisė ėshtė i hetuari Kelmend Balili”, shkruhet nė kėrkesėn e prokurorisė pėr gjykatėn.

Njė lidhje e tretė e dalluar nga prokuroria, e cila dyshon se njė pjesė e madhe e pronave tė familjes janė krijuar nga aktiviteti i dyshuar kriminal i Kelmendit, ėshtė njė kontatė shit-blerjeje aksionesh mes Alma Balilit, bashkėshortes sė Kelmendit me Hektor Balilin, vėllain tjetėr tė familjes. Sipas kontratės, Alma bleu 50 pėr qind tė aksioneve tė kompanisė “Balili Security” pėrkundrejt shumės 2.5 milionė lekė, transaksion i kryer mė 5 tetor 2015. Mė 20 prill 2016, Alma ia transferoi aksionet pas Hektorit pėrmes njė kontrate dhurimi.

”Unė Alma Balili, ortakja qė zotėroj 50 % tė kuotave tė kapitalit tė shoqėrisė “Balili Security” me vullnetin tim tė plotė vendosa qė kuotat e mia tė kapitalit nė shoqėri t’ia dhuroj Hektor Balilit,” shkruhet nė kontratė.

Por financierja dhe kontabilistja e kompanisė “Balili&Co”, Alba Hodaj i tha BIRN se kjo shitje ėshtė bėrė me qėllim qė Alma Balili tė kishte njė biznes nė Shqipėri, me qėllim sigurimin e njė vėrtetimi, qė do e fuste nė dosjen e tė birit, pasi djali do konkurronte nė njė shkollė nė Angli.

“Ky veprim ėshtė kryer vetėm pėr tė siguruar njė vėrtetim qė Alma Balili dizpononte njė biznes nė shqipėri. Madje transaksioni prej 25 milionė lekė tė vjetra nuk ėshtė kryer. Pasi djali nuk ka fituar tė drejtėn e shkollimit nė Angli, Alma ka firmosur dhe dokumentin tjetėr, duke ja dhuruar pjesėn e aksioneve kunatit Hektor Balili”-thotė kontabilistja.

Pavarėsisht kėsaj, prokuroria nuk duket e bindur. Konkluzioni i prokurorisė ėshtė qė pasuritė qė gjenden nėn emrin e Kelmend Balilit “janė tė fituara pėrpara pėrfshirjes sė tij nė aktivitetin kriminal, ndėrsa shumica e pasurive ėshtė e regjistruar nė emėr tė vėllai tė tij Bashkim Balili”.

Prokuroria del nė konkluzionin se nga tė 39 pasuritė e vendosura nė sekuestro dhe qė i pėrkasin kryesisht Bashkim Balilit, “njė pjesė janė krijuar pas pėrfshirjes tė tė hetuarit nė veprimtarinė kriminale tė trafikimit tė lėndėve narkotike”.

Prokuroria e argumenton mė tej kėrkesėn e sekuestros me konkluzionin se “nga hetimi provohet se kėta tė fundit dhe familjarėt e tyre nuk kanė tė ardhura tė cilat mund tė justifikojnė njė pasuri tė tillė”.

Prokuroria e argumenton kėrkesėn e saj pėr sekuestro pjesėrisht me dyshimin se pronat mund tė tjetėrsohen nė rast se ato nuk sekuestrohen. Sipas prokurorisė, ka njė lidhje mes hapjes sė hetimeve ndaj Kelmend Balilit dhe veprimeve tė Alma Balilit pėr tė mbyllur kompaninė Santa Quaranta dhe pėr tė dhuruar aksionet e Balili-KO.

“Njė nga elementėt ilustrues nė kėtė drejtim ėshtė fakti se me marrjen dijeni tė hetimeve, nė datė 18.05.2016, bashkėshortja e tė hetuarit Kelmend Balili ka hequr dore nga aksionet e shoqėrisė “Balili Security”. Edhe nė rastin e objektit Ish-Kampi i Puntorėve, sot rezidenca “Santa Quaranta”, ekziston kushti i tjetėrsimit tė saj duke parė dhe kalimin e saj nė korrik tė vitit 2016 si aset i shoqėrisė “Balili-Ko” sh.p.k,” thuhet nė kėrkesėn e prokurorisė.

Kelmend Balili ėshtė zyrtarisht i shpallur nė kėrkim nė Shqipėri, por policia thotė se disa operacione tė kryera gjatė muajve tė fundit nė kėrkim tė tij kanė rezultuar tė dėshtuara.

Emri i Balilit u rikthye nė qendėr tė vėmendjes publike sė fundmi pėr shkak tė hetimit pasuror nga ana e prokurorisė si dhe pėr faktin se njė investigim gazetaresk nga Top Channel zbuloi se kompanitė e sigurisė sė familjes Balili vijonin tė dispononin kontrata pėr ruajtjen fizike me disa institucione shtetėrore dhe vijonin tė pėrfitonin tė ardhura nga buxheti i shtetit. Duke iu referuar tė dhėnave nga organizata Open Data, kompania e ruajtjes fizike Balili-Ko rezulton se ka pėrfituar gjatė viteve tė fundit qindramijėra euro nga kontratat e ruajtjes fizike me institucione tė tilla si Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, Drejtoria e Peshkimit nė Ministrinė e Bujqėsisė, Prefektura e Vlorės si dhe, ironikisht, Prokuroria e Rrethit Sarandė dhe ajo e rrethit Gjirokastėr.

Pyetur nga BIRN, zėdhėnėsi i Policisės sė Shtetit Genti Mullai i tha BIRN se licenca pėr kėtė kompani dhe kompaninė tjetėr “SB-Securiti” tashmė ėshtė hequr.

“Njė komision pranė Policisė sė Shtetit qė vlerėson dhe jep licencat pėr policitė private ka analizuar situatėn dhe nė bazė tė hetimeve pasurore qė ka nisur policia dhe prokuroria, ky komision ka vendosur tė heqė licencat pėr subjektet “Balili-KO” dhe “SB-Securiti”-tha Mullai.

Pyetur se kur policia e ka marrė kėtė vendim, Mullai nuk dha njė pėrgjigje.

Sipas tė dhėnave tė Open Data Albania, faturat e fundit tė likujduara pėr kompaninė Balili-Ko nga buxheti i shtetit i pėrkasin dhjetorit tė vitit 2017.Multimedia: Koha Jone
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 20-12-2017
Titulli i publikimit: Transaksionet brenda familjes, zbardhen dyshimet pėr pasurinė e Kelmend Balilit
Pėrshkrim i publikimit: Nėn dyshimin se pronat e vėllezėve Balili nė Sarandė e Delvinė mund tė tjetėrsohen, prokuroria e Krimeve tė Rėnda kėrkoi sekuestrimin e tyre me akuzėn se janė krijuar pjesėrisht nga aktiviteti kriminal, njė akuzė qė familjarėt e Kelmend Balilit e mohojnė me forcė, shkruan BIRN.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :