Ndryshimi i fundit: E Premte, 07 Dhjetor 2018

Policia heq tre licencat e firmave tė sigurisė 'Balili',i firmosi Ēako

12 muaj mė parė
share()?>
Nė njė kohė kur gjykata ka vendosur tė sekuestrojė 39 pasuri, ku mes tyre janė 3 trualle me sipėrfaqe tė pėrgjithshme 185.665 m2, kompleksin “Santa Quaranta” dhe plot 35 apartamente qė janė tė rregjisruar nė emėr tė Bashkim Balilit dhe familjarėve tė Kelmend Balilit, policia e Shtetit ka urdhėruar heqjen e tre liēencave tė policive private qė administrojnė Balilėt.

Njė komision pranė Drejtorisė sė Policisė sė Shtetit, ka marrė nė shqyrtim tre liēensat 1.3 A dhe 1.3 B tė kompanisė “Balili-Co” dhe liēencėn e “SB-Security”, ku ka vendosur qė tė treja tė hiqen. Shkak i kėsaj ėshtė bėrė njė hetim i nisur nga prokuroria dhe policia e shtetit e cila ka pasur nė sitė tė gjitha pasuritė e vllezėrve Balili, pėrfshirė kėtu dhe tė kėrkuarin Kelmend Balilin.

Njė burim pranė Policisė sė Shtetit i tha “Shqiptarja.com” se vendimi pėr heqjen e liēencave ėshtė marrė nga Departamenti pėr Sigurinė Publike pranė kėtij institucioni. Mėsohet se kompania “Balili&Co” administrohet nga vėllai i Kelmendit, Bashkim Balili, ndėrsa kompania tjetėr “SB-Security” administrohet nga vllai tjetėr Selim Balili.

Licencat u firmosėn nga Haki Ēako

Njė burim pranė policisė sė Shtetit i tha “Shqiptarja.com” se mė 31 maj tė vitit 2012 ai ka marrė licencėn pėr shoqėrinė e ruajtjes fizike “Balili KO” dhe licenca mban emrin dhe firmėn e drejtorit tė pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit Haki Ēako, i cili mė 23 dhjetor tė vitit 2015 e ka firmosur licencėn pėr kompaninė e vėllait tė Kelment Balilit, ndėrsa mė datė 17 dhjetor 2017 ka urdhėruar heqjen e kėsaj license. Licensat e tė dyja kompanive ishin aktive edhe pas nisjes sė hetimit pėr trafik droge.

Pavarėsisht kėrkesave pėr arrestim dhe ekstradim, por edhe thirrjeve tė diplomatėve, shteti vijonte dhe i jepte para kompanisė “Balili KO” pėr tė ruajtur ndėrtesat shtetėrore nė Sarandė. Pagesa ėshtė bėrė nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve me njė vlerė prej 42 mijė dollarė. Open Data ka nxjerrė tė dhėna pėr 297 transaksione, me njė vlerė totale prej 94 milionė lekė kryera nga kompania “Balili&Co”.

Ruante prokurorėt

Gjithmonė sipas “Open Data” 1.4 milionė lekė janė paguar nga Bashkia e Sarandės nė dhjetor tė 2016 pėr kėtė kompani, ndėrsa 8.2 milionė lekė i ka dhėnė Ministria e Kulturės pėr ruajtjen e Parkut Butrinti. Ministria e Bujqėsisė nga viti 2015 deri nė 2017, ka dhėnė 13.7 milionė lekė pėr ruajtjen e rezervateve tė midhjeve nė parkun e “Butrintit” nė Sarandė.

Open Data tregohet se edhe Prokuroritė e Sarandės dhe Gjirokastrės paguanin kompaninė e Balilit pėr tė ruajtur godinat e tyre ndėrsa kontrata tė ngjashme kanė edhe spitalet nė jug.Multimedia: Shqiptarja.com
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 18-12-2017
Titulli i publikimit: Policia heq tre licencat e firmave tė sigurisė 'Balili',i firmosi Ēako
Pėrshkrim i publikimit: Nė njė kohė kur gjykata ka vendosur tė sekuestrojė 39 pasuri, ku mes tyre janė 3 trualle me sipėrfaqe tė pėrgjithshme 185.665 m2, kompleksin “Santa Quaranta” dhe plot 35 apartamente qė janė tė rregjisruar nė emėr tė Bashkim Balilit dhe familjarėve tė Kelmend Balilit, policia e Shtetit ka urdhėruar heqjen e tre liēencave tė policive private qė administrojnė Balilėt.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :