Ndryshimi i fundit: E Premte, 07 Dhjetor 2018

DETAJE/ Qeveria pasi ju pagoi faturėn e fundit, u heq licencat Balilajve

12 muaj mė parė
share()?>
Mė poshtė lista e institucioneve qė ruhen nga Balili – Ko. Ndėrsa emri i Balilit ishte kthyer nė kryefjalė tė luftės politike pėr lidhjet e tij me politikėn dhe ai ishte vetė nė kėrkim, firmat e lidhura me tė merrnin licenca nga policia, por edhe fonde shtetėrore. Bėhet fjalė pėr kompaninė “Balili KO” nė pronėsi tė Bashkim Sabahudin Balilit. Nė 31 maj tė vitit 2012 ai ka marrė licencėn pėr shoqėrinė e ruajtjes fizike “Balili KO” dhe licenca mban emrin dhe firmėn e drejtorit tė pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit Haki Ēako, i cili mė 23 dhjetor tė vitit 2015 e ka firmosur licencėn pėr kompaninė e vėllait tė Klement Balilit, ndėrsa mė datė 17 dhjetor 2017 ka urdhėruar heqjen e kėsaj license.

Pavarėsisht procesit penal tė nisur, ligjet antimafia duket se kanė funksionuar shumė ngadalė aq sa Ministria e Brendshme nė kohėn e drejtuar nga Tahiri e deri me 17 dhjetor, neglizhonte njė fakt tė tillė.
Kompania e vėllait tė Klement Balilit kishte licence pėr sigurimin e objekteve dhe pėr transportimin e vlerave monetare. Nė tė njėjtėn ditė Haki Ēako ka firmosur heqjen e licencės edhe pėr kompaninė “SB Security” e cila ėshtė nė pronėsi tė Selim Samaudin Balilit, vėllait tjetėr tė Klementit. Licensat e tė dyja kompanive ishin aktive edhe pas nisjes sė hetimit pėr trafik droge. Pavarėsisht kėrkesave pėr arrestim dhe ekstradim, por edhe thirrjeve tė diplomatėve, shteti vijonte dhe i jepte para kompanisė “Balili KO” pėr tė ruajtur ndėrtesat shtetėrore nė Sarandė.
Pagesa ėshtė bėrė nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve me njė vlerė prej 42 mijė dollarė. Open Data ka nxjerrė tė dhėna pėr 297 transaksione, me njė vlerė totale prej 94 milionė lekė kryera nga kompania “Balili&Co”.
1.4 milionė lekė janė paguar nga Bashkia e Sarandės nė dhjetor tė 2016 pėr kėtė kompani, ndėrsa 8.2 milionė lekė i ka dhėnė Ministria e Kulturės pėr ruajtjen e Parkut Butrinti. Ministria e Bujqėsisė nga viti 2015 deri nė 2017, ka dhėnė 13.7 milionė lekė pėr ruajtjen e rezervateve tė midhjeve nė parkun e “Butrintit” nė Sarandė.

Open Data tregohet se edhe Prokuroritė e Sarandės dhe Gjirokastrės paguanin kompaninė e Balilit pėr tė ruajtur godinat e tyre ndėrsa kontrata tė ngjashme kanė edhe spitalet nė jug. Burime thonė pėr Top Channel se heqja e licencave ka ardhur si parashikim i ligjit anti-mafia qė parashikon qė nė rastet kur njė shtetas ka njė pasuri tė ngritur nga burime kriminale atėherė kjo pasuri sekuestrohet dhe familjarėt e tij bėhen pjesė e hetimeve.Multimedia: Droni.al
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 18-12-2017
Titulli i publikimit: DETAJE/ Qeveria pasi ju pagoi faturėn e fundit, u heq licencat Balilajve
Pėrshkrim i publikimit: Ndėrsa emri i Balilit ishte kthyer nė kryefjalė tė luftės politike pėr lidhjet e tij me politikėn dhe ai ishte vetė nė kėrkim, firmat e lidhura me tė merrnin licenca nga policia, por edhe fonde shtetėrore.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :