Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kosto e borxhit publik, pėr frymė 2018

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi treguesin e kostove tė borxhit pėr frymė. Ky tregues pėrllogaritet si raport i shumės sė interesave qė paguhen nga buxheti i shtetit pėr borxhin e marrė, i cili nuk ėshtė shlyer ende, me popullsinė e vendit nė vitin ushtrimor. Tė dhėnat pėr popullsinė pėr vitin 2018 janė marrė nga projeksionet e INSTAT. ODA ka marrė nė shqyrtim ecurinė e kėtij treguesi pėr periudhėn 2010-2018. 

Kostot e borxhit pėr frymė pėrllogariten se do tė jenė nė fillim tė 2018-s nė vlerėn 14 410 (katėrmbėdhjetė mijė e katėrqind e dhjetė). Kosto e borxhit nė total sipas projektbuxhetit tė 2018-s parashikohet tė jetė dyzet e njė pikė pesė miliard lekė. Kjo ėshtė shumė e interesave tė borxhit tė jashtėm, interesave tė borxhit tė brendshėm dhe kontigjencės sė rritjes sė borxhit. Sipas tabelės sė treguesve fiskalė tė publikuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisė, kostot e borxhit nė 2018-n parashikohen tė jenė sa 2.5 pėr qind e Prodhimit tė Brendshėm Bruto. 

Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Pėr sa i pėrket kostove tė borxhit pėr frymė pėr periudhėn nga 2010-2018, treguesi shėnoi vlerėn mė tė lartė nė 2013-n, kur pėrllogaritej tė ishte 14 952 lekė.  Nė dy vitet qė do tė vinin mė pas, kostot e borxhit pėr frymė do tė pėsonin rėnie. Pėr periudhėn e marrė nė shqyrtim, viti 2016 pati nivelin mė tė ulėt tė kėtij treguesi me 12 564 lekė.

Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė 2018-n rritja e kostove tė borxhit pėr frymė pėrllogaritet tė jetė 9.61 pikė pėrqindje. Njė vit mė parė kostot e borxhit pėr frymė u rritėn me 4.64 pikė pėrqindje. Kostot e borxhit pėr frymė janė nxitur kryesisht nga rritja e interesave, tė cilat janė dyfishuar nė krahasim me njė vit mė parė. 

Ndėrkohė  qeveria po synon qė tė ulė nivelin e stokut tė borxhit nė 68.8 pėrqind tė Prodhimit tė Brendshėm Bruto.

Kosto e borxhit, Popullsia dhe Kosto e Borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2017
Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ledina Loga