Ndryshimi i fundit: E Premte, 07 Dhjetor 2018

Bashkia e Tiranės e zhytur nė borxhe: Nė vend tė parė me 3.5 miliardė lekė

12 muaj mė parė
share()?>
Njė raport i Open Data Albania tregon se bashkitė janė zhytur nė borxhe, tė cilat shkojnė deri nė gati 9 miliard lekė.

Mė shumė se njė e treta e kėtij borxhi i pėrket Bashkisė sė Tiranės, e cila ka rreth 3.5 miliard lekė borxhe, qė zenė rreth 37 pėrqind tė totalit tė pėrgjithshėm. Mė pas vijnė Bashkia e Durrėsit me 6 pėrqind, Lezhės, Pogradecit dhe Vlorės, me 5 pėrqind.

Detyrime tė krijuara si pasojė e mospėrmbushjes nė afat tė detyrimeve kontraktore tė cilat kanė tė bėjnė kryesisht me realizimin e investimeve, blerjeve tė mallrave, realizimit tė shėrbimeve etj. Kėtu hyjnė edhe detyrime tė mos pagesės sė energjisė elektrike apo detyrimeve tė dėmit kontraktor e tė tjera si kėto.

Bashkia e Tiranės ka shfaqur probleme me tė ardhurat. Njė raport i organizatave mbikėqyrėse ndėrkombėtare, nė bashkėpunim me Ministrinė e Financave e nxorrėn Bashkinė e Tiranės, nė vend tė 8 pėrsa i pėrket performancės Financiare, ku nė vend tė parė rezultoi Bashkia e Kamzės dhe ajo e Shkodrės.

Megjithėse Erjon Veliaj pretendon se ka arritur tė rrisė nė nivele tė mėdha transparencėn, duke pretenduar edhe marrjen e njė ēmimi ndėrkombėtar nga qeveria e Suedisė, raportet tregojnė probleme tė mėdha me financat, aq nuk i afrohet dot as Bashkisė sė Xhelal Mziut.Multimedia: Civitas.al
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 23-12-2017
Titulli i publikimit: Bashkia e Tiranės e zhytur nė borxhe: Nė vend tė parė me 3.5 miliardė lekė
Pėrshkrim i publikimit: Njė raport i Open Data Albania tregon se bashkitė janė zhytur nė borxhe, tė cilat shkojnė deri nė gati 9 miliard lekė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :