Ndryshimi i fundit: E Premte, 07 Dhjetor 2018

Koncesioni Veliaj pėr shkolla kosto e rėndė nė kurriz tė taksapaguesve

12 muaj mė parė
share()?>
Bashkia e Tiranės ka vendosur tė aplikojė formulėn e shumėdebatuar tė partneritetit publik-privat, tė koncesionit edhe pėr shkollat. Fondi i vėnė nė dispozicion ėshtė 1.9 miliardė lekė tė reja pa TVSH, tė cilat do tė paguhen nga Bashkia e Tiranės dhe Ministria e Arsimit dhe do tė shkojnė pėr projektim, ndėrtim, mobilim, mirėmbajte, mbikėqyrje dhe kolaudim. “Open Data” publikoi nė fillim tė muajit nėntor, tenderin e Bashkisė sė Tiranės qė njoftonte se kishte hapur garėn pėr ndėrtimin e 3 objekteve shkollore nė Njėsinė Administrative 11 dhe dy objekte arsimore nė Njėsinė Administrative Nr. 9.

Referuar tė njėjtit njoftim tė Bashkisė sė Tiranės thuhet se, “Kompania Koncesionare qė do tė krijohet pas lidhjes sė kontratės sė Koncesionit do tė likuidohet tėrėsisht pėr totalin e shumės sė investuar (shpenzuar) nė njė periudhė kohore prej 7 vitesh nga data e dorėzimit tė objekteve, duke i pėrllogaritur edhe njė rimbursim pėr marzh fitimi nė masėn 6.28% nė vit. Koncesionari do tė pėrballojė me tė ardhurat e veta tė gjithė investimin pėr projektimin, ndėrtimin, mobilimin, pajisjen me laboratorė, mirėmbajtjen, mbikėqyrjen dhe kolaudimin si dhe vėnien nė funksion tė tyre. Pas ndėrtimit dhe vėnies nė funksion tė objekteve arsimore, koncesionari/PPP do tė mirėmbajė objektet pėr njė periudhė 7 (shtatė) vjeēare, ndėrkohė qė objektet shkollore duhet tė pėrfundojnė brenda 18 muajve, duke filluar qė nga momenti i nėnshkrimit tė kontratės koncensionare”. Afati i fundit pėr dorėzimin e dokumentacionit qė ėshtė njėkohėsisht edhe data e zhvillimit tė tenderit pėr dhėnien me koncension tė shkollave tė Tiranės, ėshtė caktuar data 27 dhjetor, kur dihet se vėmendja e njerėzve ėshtė tek festat e fundivitit, duke i shtuar edhe mė shumė hijet e dyshimit rreth mėnyrės se si do tė zhvillohet kjo procedurė.

Ekspertėt kundėr

Aplikimi i kėsaj formule kundėrshtohet nga ekspertėt e ekonomisė dhe politikave fiskale. Zef Preēi, drejtor i Qendrės Shqiptare pėr Kėrkime Ekonomike, e sheh kėtė si njė praktikė qė ia delegon barrėn e borxhit qeverisė pasardhėse.

“Ēdo Parlament, si ai i Bashkisė pra Kėshilli Bashkiak, qoftė ai i qeverisė, ėshtė zgjedhur pėr tė qeverisur pėr njė periudhė 4-vjeēare, kėshtu qė edhe projektet e mėdha strategjike duhet tė jenė brenda kėtij mandati. Por ky ėshtė njė koncesion qė ėshtė parashikuar qė tė nisė, pasi tė mbaojė mandati i kryetarit aktual tė Bashkisė dhe kjo nuk ėshtė e drejtė. Ndaj unė e shoh kėtė koncesion si njė shtim artificial tė borxhit publik, pavarėsisht se nga ku do tė dalin fondet nga qeveria apo nga Bashkia”, thotė pėr “Citizens Channel”, Preēi.

Sa i pėrket konkretisht kėtij koncensioni, Preēi thotė se ai duhet parė me shumė kujdes. “Duhet parė transparenca e projektit, sa konkurues do tė jetė ai qė do tė fitojė, ēfarė kostosh do tė ketė, sepse rrezikon tė bjerė nė njė tender tė zakonshėm dhe nė kėtė rast mundėsia pėr korrupsion dhe paracaktimin e fituesit janė tė mėdha, sqaron Preēi. Unė e shikoj kėtė vetėm si rritje tė panevojshme tė borxhit, pasi periudhat e ndėrtimit tė shkollės dihen dhe nuk ėshtė nevoja qė tė lėsh pasardhėsve borxhe”, pėrfundon ai.

Selami Xhepa, ekspert i njohur i ekonomisė ėshtė shumė drastik sa i pėrket formulės sė pėrzgjedhur, ashtu si edhe kostove qė ajo do tė ketė. “Kjo formulė shihet si shumė e dyshimtė pėr vende nė tranzicion si ky i yni dhe rekomandohet apo aplikohet vetėm nė ato vende ku nivelet e korrupsionit janė thuajse zero, ndaj pėr mua ėshtė njė nisje e gabuar qė nė fillim. Pėr mua nuk duhej tė ishte aplikuar fare kjo formulė, ka plot zgjidhje tė tjera pėrpara se tė arrish tek PPP-tė. Sė dyti, ky koncension nuk do tė bėjė tjetėr, vetėm se do t’i shtojė njė tjetėr barrė pėr t’u paguar taksapaguesve shqiptarė. Ndaj unė jam kundėr njė formule tė tillė qė do tė rrisė edhe mė, nė mėnyrė fiktive dhe tė paargumentuar, borxhin e shqiptarėve, sepse nė fund tė ditės do tė jenė taksapaguasit qė do ta mbajnė mbi kurriz”, na thotė Selami Xhepa.

Suzana Guxholli, njė ndėr ekspertet mė tė afėrta tė ish-kryeministrit Berisha, nuk e sheh tė keqen tek formula e pėrdorur, por tek transparenca dhe mėnyra se si do tė menaxhohet ky koncesion.

“Kjo ėshtė njė formulė e njohur dhe rregullat dhe kriteret janė tė pėrcaktuara dhe duhen, ndaj unė nuk e shoh me skepticizėm kėtė formulė. Pėr mua ka dy pika kyēe: e para ėshtė transparenca, pra sa transparente do tė jetė Bashkia kundrejt kėsaj procedure dhe e dyta: ky koncesion do tė jetė njė tjetėr barrė qė i shtohet borxhit publik. Pėr mua Bashkia e Tiranės ėshtė treguar shumė e zgjuar qė ka futur garant Ministrinė e Arsimit pėr t’i paguar kėtė borxh, por nė fund tė ditės kėto para nuk do t’i paguajnė vetėm qytetarėt e Tiranės, por do t’i paguajnė tė gjithė shqiptarėt. Sepse logjika e koncesionit kjo ėshtė: qė qeveria merr borxh pėr tė likuiduar koncesionarin dhe pėrveē kostove i paguan atij edhe njė interes, por kjo nuk bėn gjė tjetėr veēse rrit edhe mė borxhin publik. Pikėrisht kjo ėshtė “Thembra e Akilit” qė e kanė kritikuar me forcė edhe ndėrkombėtarėt”, shpjegon Guxholli pėr “Citizens Channel”.Multimedia: Rilindja Demokratike
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 19/12/2017
Titulli i publikimit: Koncesioni Veliaj pėr shkolla kosto e rėndė nė kurriz tė taksapaguesve
Pėrshkrim i publikimit: Bashkia e Tiranės ka vendosur tė aplikojė formulėn e shumėdebatuar tė partneritetit publik-privat, tė koncesionit edhe pėr shkollat. Fondi i vėnė nė dispozicion ėshtė 1.9 miliardė lekė tė reja pa TVSH, tė cilat do tė paguhen nga Bashkia e Tiranės dhe Ministria e Arsimit dhe do tė shkojnė pėr projektim, ndėrtim, mobilim, mirėmbajte, mbikėqyrje dhe kolaudim. “Open Data” publikoi nė fillim tė muajit nėntor, tenderin e Bashkisė sė Tiranės qė njoftonte se kishte hapur garėn pėr ndėrtimin e 3 objekteve shkollore nė Njėsinė Administrative 11 dhe dy objekte arsimore nė Njėsinė Administrative Nr. 9.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :