Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 03 Tetor 2018

I kujt ėshtė Balili?! Zbulohen dokumentat qė implikojnė Partinė Socialiste

10 muaj mė parė
share()?>
Javėn e shkuar, nė interpelancėn e thirrur pėr Ministrin e Bujqėsisė, Niko Peleshi, u rihap debati pėr tė ashtuquajturin “Eskobari i Ballkanit”, Klement Balili. Deputeti socialist, Erion Braēe publikoi dy kontrata tė Ministrisė sė Bujqėsisė, qė u kishte dhėnė Balilajve tokė bujqėsore pėr shfrytėzim.

Toka prej 21 hektarėsh e ish-Shkollės Bujqėsore Delvinė, qė shkolla e kishte pasur pėr nevojat e saj mėsimore, i kaloi Ministrisė sė Bujqėsisė pas propozimit tė Ministrisė sė Arsimit.

Sipas kėsaj VKM-je argumenti i kalimit tė tokės nga Ministria e Arsimit te ajo e Bujqėsisė ėshtė pėr vėnien nė efiēencė tė tokave tė pakultivuara dhe tė lėna djerrė.

Pas kėtij momenti, toka doli nė ankand dhe fitues u shpall kompania “Balili Co”, nė pronėsi tė vėllait tė Klemeni Balili, qė i mori 21 ha me njė qira vjetore prej 280 mijė lekė me afat 90-vjeēar.

Por kėto toka qė PS kėrkon tė implikojė LSI-nė, bėhet me qėllimin e vetėm pėr tė fshehur tė vėrtetėn e madhe!

Sipas tė dhėnave nga Open Data, tė publikuara edhe nga Top Channel, biznesi i Balilajve shtrihet nė tė gjitha institucioneve kryesore nė vend. Mė datė 28 dhjetor 2016, Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve e cila kontrollohej nga Partia Socialiste, i dha kompanisė “Balili Co” 7.3. milion lekė shtesė mbi kontratėn 35 milion lekė pėr ruajtjen e godinės nė Sarandė.

Biznesi i Balilajve me shtetin ka vazhduar, pavarėsisht thirrjeve publike tė ambasadorit Lu ku kėrkonte arrestimin e Klement Balilit. Nė 3 prill tė 2017, zyra e administrim-koordinimit Butrint, njė institucion nė varėsi tė Ministrisė sė Kulturės, i ka dhėnė njė tjetėr tender kompanisė “Balili Co” me vlerė 70 milion lekė. Madje pėrmes procedurės kėrkesė pėr propozim, pra jo me garė tė hapur. Ministria e Kulturės pėr 4 vite edhe nė vazhdim ėshtė drejtuar nga Partia Socialiste.

Tė dhėnat zyrtare nga Thesari i Shtetit tregojnė se gjatė tre viteve tė fundit “Balili Co”, kompania e zotėruar nga vėllai i Klement Balilit ka pėrfituar mbi 850 mijė dollarė tendera publikė.

Kulmi i ironisė ėshtė shėrbimi i ruajtjes me polici private qė Bashkim Balili i ka ofruar prokurorive tė rretheve, pikėrisht kur vėllai i tij, Klement Balili, ishte shpallur nė kėrkim ndėrkombėtar pėr trafik droge.

Kompania e zotėruar nga Bashkim Balili ka marrė para pėr tė ruajtur prokuroritė nė jug tė vendit: prokurinė e Sarandės, tė Gjirokastrės dhe tė Pėrmetit, siē tregohet edhe nga transaksionet e Thesarit. Por skandali thellohet edhe mė tej, pasi sot e kėsaj dite, kompania “Balili Co” ka linēencėn pėr rojet private, qė jepet nga Ministria e Brendshme, e cila edhe kjo kontrollohej nga Partia Socialiste.

Sipas dokumentave tė bėrė publike nga “Open Data Albania”, pėr periudhėn 2015-2017, kompania “Balili Co” ka pėrfituar kontrata publike nga njė sėrė institucionesh shtetėrore: Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, Bashkia Sarandė, Prefektura e Qarkut Vlorė, Drejtoria e Peshkimit dhe Akua-kulturės nė Tiranė, Spitali i Delvinės, Universiteti Politeknik, Parku i Butrintit, etj.

Tė gjitha kėto institucione tė pėrmendura mė sipėr, janė nė varėsi tė drejtuesve tė Partisė Socialiste. Por deputetėt socialist kėrkojnė sot tė krijojnė njė alibi se Klement Balili ėshtė favorizuar nga Lėvizja Socialiste pėr Integrim, madje edhe nga Partia Demokratike.

Erion Braēe tundte dokumentat nė dorė pėr dy kontratė pėr tokė bujqėsore qė i kishte pėrfituar vėllai i Balilit, por kyēi gojėn pėr dhjetra kontrata dhe qindra mijėra euro fitime tė realizuara nga institucione qė kontrollohen nga Partia Socialiste.

Sipas ekstraktit nė Qendrėn Kombėtare tė Biznesi “Balili Co” rezulton tė jetė themeluar nė vitin 2001. Por tė dhėnat zyrtare nga Open Data Albania, tregojnė se xhiroja e kompanisė u rrit me gati tre herė nė tre vitet e fundit, nga rreth 500 mijė dollarė qė ishte nė vitin 2014 nė 1.5 milionė dollarė vitin e kaluarMultimedia: Te Pa Ekspozuarit
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 18-12-2017
Titulli i publikimit: I kujt ėshtė Balili?! Zbulohen dokumentat qė implikojnė Partinė Socialiste
Pėrshkrim i publikimit: Javėn e shkuar, nė interpelancėn e thirrur pėr Ministrin e Bujqėsisė, Niko Peleshi, u rihap debati pėr tė ashtuquajturin “Eskobari i Ballkanit”, Klement Balili. Deputeti socialist, Erion Braēe publikoi dy kontrata tė Ministrisė sė Bujqėsisė, qė u kishte dhėnė Balilajve tokė bujqėsore pėr shfrytėzim.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :