Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Kryebashkiak mandati 2015-2019, tė ardhura tė deklaruara sipas burimit tė krijimit Viti 2016 Renditje

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka renditur Kryebashkiak tė Zgjedhur pėr mandat drejtues 2015-2019, sipas vlerave pėr tė ardhura tė deklaruara pėr vitin 2016. Analiza pėrkon vetėm me tė ardhura tė gjeneruara gjatė 12 muajve tė vitit 2016 dhe tė deklaruara pranė Inspektoratit pėrkatės. Kryebashkiakėt janė subjekt i deklarimit dhe kontrollit publik tė pasurive dhe konfliktit tė interesit. Kryebashkiaku duhet tė dorėzojė nė fillim viti njė Deklaratė ku bėhen tė ditura tė ardhura, shtesa apo pakėsim tė pasurisė pėr dymbėdhjetė muaj tė vitit tė fundit. Deklarimi bėhet brenda tremujorit tė parė tė vitit pasardhės, pėr ti lėnė mė pas vend depozitimit dhe verifikimit nga inspektorėt e ILKDPKI.

Nė hulumtimin e ODA ėshtė bėrė renditja dhe kategorizimi sipas burimit tė tė ardhurave, e nė fund pėr totalin e tė ardhurave tė krijuara nė vitin 2016. Deklarimet e detajuara janė nė rubrikėn Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania. Transparenca dhe kontrolli publik pėrmes publikimit nė format tė mirė strukturuar, bėhet si pjesė e aktiviteteve tė Projektit Para Pushtet dhe Polikė (MGP).

Renditja ėshtė bėrė pėr disa kategori tė ardhura dhe pėrfitime si: tė ardhura nga angazhimi nė detyrėn e kryebashkiakut dhe angazhime tė tjera profesionale; pjesėmarrje nė borde apo komisione; tė ardhura nga interesa bankare depozita, obligacione, bono thesari, tituj financiar dhe tė tjera forma tė aktivitetit financiar; tė ardhura nga qiradhėniet; tė ardhura nga biznese dhe sipėrmarrje ekonomike; tė ardhura tė personave tė familjes; dhurata; hyrje financiare pėr shkak tė shlyerjes sė detyrimeve kontraktore; e tė tjera kategori tė ardhurash.

Tė ardhura nga puna pėr Kryebashkiak, Viti 2016

Emri Mbiemri Pershkrimi Paga, Shpėrblime dhe tė ardhura nga puna (Leke)
Fatos TUSHE 1) Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Lushnje, 1 238 754 lekė./2) Tė ardhura nga shpenzime tė rimbursueshme pėr telefon dhe transport, 480 000 lekė. 1,718,754
Erion VELIAJ Tė ardhura neto nga paga si Kryebashkiak, 1 555 204 lekė. 1,555,204
Voltana ADEMI 1) Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Shkodėr, 1 290 024 lekė./2) Tė ardhura nga rimbursim shpenzime jashtė vendit, 1 270 euro. 1,466,554
Qazim SEJDINI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Elbasan, 1 397 956 lekė. 1,397,956
Vangjush DAKO Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Durrės, 1 397 528 lekė. 1,397,528
Fredi KOKONESHI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Divjakė, 1 385 274 lekė. 1,385,274
Armando SUBASHI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Fier, 1 366 758 lekė. 1,366,758
Dritan LELI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Vlorė, 1 306 824 lekė. 1,306,824
Fran FRROKAJ Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Lezhė, 1 300 281 lekė. 1,300,281
Xhelal MZIU Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Kamėz, 1 272 325 lekė. 1,272,325
Florjana KOKA 1) Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Sarandė, 1 003 393 lekė./2) Tė ardhura nga United Nations Development pėr trajnim, 255 euro./3) Tė ardhura nga dieta, 222 585 lekė. 1,261,423
Sotiraq FILO Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Korēė, 1 241 599 lekė. 1,241,599
Gėzim TOPCIU Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Maliq, 1 180 608 lekė. 1,180,608
Majlinda BUFI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Roskovec, 1 146 910 lekė. 1,146,910
Kastriot GURRA Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Librazhd, 1 140 000 lekė. 1,140,000
Bledjon NALLBATI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Devoll, 1 132 500 lekė. 1,132,500
Tonin MARINAJ Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Malėsi e Madhe, 1 126 620 lekė. 1,126,620
Zef HILA Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Vau Dejės, 1 114 745 lekė. 1,114,745
Eduart KAPRI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Pogradec, 1 098 003 lekė. 1,098,003
Zamira RAMI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Gjirokastėr, 1 097 483 lekė. 1,097,483
Artur BUSHI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Krujė, 1 096 620 lekė. 1,096,620
Ahilea DEĒKA Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Dropull, 1 087 556 lekė. 1,087,556
Bashkim SHEHU Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Kukės, 90 473 lekė nė muaj ose 1 085 676 lekė pėr vitin 2016. 1,085,676
Selfo KAPLLANI 1) Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Kuēovė, 1 068 420 lekė./2) Tė ardhura nga dieta, 17 000 lekė. 1,085,420
Elvis RROSHI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Kavajė, 1 082 520 lekė. 1,082,520
Artur BARDHI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Kurbin, 1 052 480 lekė. 1,052,480
Agron KAPLLANAJ Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Mallakastėr, 1 011 012 lekė. 1,011,012
Petrit SINAJ Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Berat, 1 010 051 lekė. 1,010,051
Juliana MEMAJ Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Ura Vajgurore, 987 880 lekė. 987,880
Arif TAFANI 1) Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Belsh, 865 800 lekė./2) Tė ardhura nga dieta, 118 500 lekė. 984,300
Durim RROSHI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Memaliaj, 963 635 lekė. 963,635
Edmond THEMELKO Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Pustec, 954 000 lekė. 954,000
Niko SHUPULI 1) Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Pėrmet, 822 240 lekė./2) Tė ardhura nga dieta, 124 000 lekė. 946,240
Klement NDONI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Kėlcyrė, 911 312 lekė. 911,312
Leonidha HRISTO Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Finiq, 910 920 lekė. 910,920
Ardian KOKOMANI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Shijak, 909 025 lekė. 909,025
Jorgo GORO Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Himarė, 892 920 lekė. 892,920
Ilia STEFO Tė ardhura nga paga si Kirurg, 892 247 lekė. 892,247
Pėrparim SHAMETAJ Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Selenicė, 888 000 lekė. 888,000
Luiza MANDI 1) Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Libohovė, 738 952 lekė./2) Tė ardhura nga dieta, 148 400 lekė. 887,352
Rigels BALILI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Delvinė, 879 260 lekė. 879,260
Luljeta DOLLANI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Gramsh, 876 720 lekė. 876,720
Altin TOSKA Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Cėrrik, 875 458 lekė. 875,458
Melaim DAMZI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Bulqizė, 875 420 lekė. 875,420
Miranda RIRA Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Pėrrenjas, 875 030 lekė. 875,030
Ndrec DEDAJ Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Mirditė, 867 620 lekė. 867,620
Beqir NUREDINI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Rrogozhinė, 865 320 lekė. 865,320
Saimir HASALLA Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Peqin, 854 880 lekė. 854,880
Rajmonda BALILAJ Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Patos, 850 512 lekė. 850,512
Basir ĒUPA Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Klos, 845 760 lekė. 845,760
Adem LALA Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Has, 840 000 lekė. 840,000
Fiqiri ISMAILI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Vorė, 808 668 lekė. 808,668
Nezir RIZVANI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Burrel, 782 450 lekė. 782,450
Adriatik ZOTKAJ Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Polican, 750 048 lekė. 750,048
Nesim SPAHIU Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Ēorovodė, 749 350 lekė. 749,350
Gjon GJONAJ Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Pukė, 745 680 lekė. 745,680
Tėrmet PECI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Tepelenė, 736 496 lekė. 736,496
Besnik DUSHAJ Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Tropojė, 712 692 lekė. 712,692
Fran TUCI Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Fushė - Arrėz, 356 006 lekė. 356,006
Muharem RAMA 1) Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Dibėr, 89 035 lekė nė muaj, 3muaj./ 2) Shpėrblime si mjek pėr turnin e rojes, 5 000 lekė pėr 24 orė shėrbim. 272,105
Shuaip BEQIRI Pa Deklarim
Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania 
Komentet dhe Analiza: ODA

Tridhjetė Kryetarė Bashkie deklarojnė Tė ardhura si Kėshilltar apo Anėtar Bordesh pėr vitin 2016. Vlerėn mė tė lartė e ka pėrfituar zoti Sotiraq Filo, i cili pėrveē tė ardhurave si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Korēė, ka pėrfituar tė ardhura dhe si Anėtar i Delegacionit tė Shqipėrisė nė Kongresin e Autoriteteve Vendore dhe Rajonale tė Kėshillit tė Europės. Nė total pėr kėtė kategori gjatė vitit 2016 kryebashkiaku Filo ka gjeneruar tė ardhura nė vlerė katėrqind e dyzetė e njė mijė e njėqind e shtatėdhjetė e shtatė lekė.

Tė ardhura si Kėshilltarė Anėtarė Bordesh pėr Kryebashkiak, Viti 2016

Emri Mbiemri Pėrshkrimi Vlera Totale (leke)
Sotiraq FILO 1) Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Korēė, 139 825 lekė./2) Tė ardhura si Anėtar i Delegacionit tė Shqipėrisė nė Kongresin e Autoriteteve Vendore dhe Rajonale tė Kėshillit tė Europės, 2 168 euro. 441177
Kastriot GURRA Tė ardhura si Anėtar I Kėshillit tė Qarkut Elbasan, 182 400 lekė. 182400
Zef HILA 1) Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Shkodėr, 141 610 lekė./2) Tė ardhura si Anėtar i Bordit Fondi i Zhvillimit Shqiptar, 29 431 lekė. 171041
Nezir RIZVANI Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Dibėr, 151 346 lekė. 151346
">Altin ">TOSKA Tė ardhura nga Kėshilli i Qarkut tė Elbasanit, 146 400 lekė. 146400
Vangjush DAKO Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Durrės, 140 845 lekė. 140845
Dritan LELI Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Vlorė, 140 250 lekė. 140250
Florjana KOKA Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Vlorė, 140 250 lekė. 140250
Voltana ADEMI Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Shkodėr, 139 655 lekė. 139655
Bledjon NALLBATI Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Korēė, 139 525 lekė. 139525
Gėzim TOPCIU Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Korēė, 139 525 lekė. 139525
Ardian KOKOMANI Tė ardhura nga Kėshilli i Qarkut tė Durrėsit, 139 060 lekė. 139060
Artur BUSHI Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Durrės, 139 060 lekė. 139060
Petrit SINAJ Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Berat, 135 660 lekė. 135660
Pėrparim SHAMETAJ Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut, 132 000 lekė. 132000
Qazim SEJDINI Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Elbasan, 129 200 lekė. 129200
Saimir HASALLA Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Elbasan, 129 200 lekė. 129200
Artur BARDHI Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut, 112 200 lekė. 112200
Klement NDONI Tė ardhura si Anėtar I Kėshillit tė Qarkut Gjirokastėr, 96 000 lekė. 96000
Basir ĒUPA Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut, 81 396 lekė. 81396
Armando SUBASHI Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Fier, 70 210 lekė. 70210
Niko SHUPULI Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Gjirokastėr, 47 160 lekė. 47160
Tėrmet PECI Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Gjirokastėr, 47 160 lekė. 47160
Gjon GJONAJ Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Shkodėr, 35 700 lekė. 35700
Fiqiri ISMAILI Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut, 22 610 lekė. 22610
Xhelal MZIU Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Tiranė, 22 610 lekė. 22610
Edmond THEMELKO Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Korēė, 20 350 lekė. 20350
Eduart KAPRI Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Korēė, 20 350 lekė. 20350
Elvis RROSHI Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut, 13 300 lekė. 13300
Tonin MARINAJ Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Shkodėr, 9 350 lekė. 9350
Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania 
Komentet dhe Analiza: ODA

Gjashtė nga gjashtėdhjetė Kryebashkiak deklarojnė Tė ardhura nga interesa nga depozita bankare, tituj dhe obligacion. Nuk janė konsideruar nė kėtė kategorizim interesa nga tituj kreditimi nė emėr tė bashkėshortėve dhe familjarėve, kategori tė ardhurash tė konsideruar mė njė renditje tė veēante.

Tė ardhura nga interesa nga depozita bankare, tituj dhe obligacione pėr Kryebashkiak, Viti 2016

Emri Mbiemri Pėrshkrimi Interesa pėr Obligacione dhe Depozita (nė lekė)
Zamira RAMI 1) Tė ardhura nga interes Bono Thesari, 51 418 lekė./2) Tė ardhura nga interes depozite, 48 480 lekė. 99898
Zef HILA Tė ardhura nga interesa depozite, 21 264 lekė. 21264
Rajmonda BALILAJ 1) Tė ardhura nga interesa bankare 0.42 dollar, pėr depozitė nė vlerėn 503 dollar./2) Tė ardhura nga interesa bankare 10.67 dollar, pėr depozitė nė vlerėn 1 792 dollar. 1386
Jorgo GORO Tė ardhura nga interesa bankare, 7 euro. 973
Dritan LELI Tė ardhura nga interesa bankare, 125 lekė. 125
Fiqiri ISMAILI Tė ardhura nga interesa bankare, 36 lekė. 36
Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania 
Komentet dhe Analiza: ODA

Janė gjashtė kryebashkiakėt qė pėrfitojnė tė ardhura nga qiratė. Vlerėn mė tė lartė nė vitin 2016 nga qiradhėnie e ka pėrfituar Kryetari i Bashkisė Vorė, Zoti Fiqiri Ismaili, pasuar nga zoti Altin Toska, Kryetari i Bashkisė Cėrrik, i cili ka pėrfituar gjashtė mijė e gjashtėqind euro nga qiradhėnie apartamenti nė Itali.

Tė ardhura nga Qiradhėnie pėr Kryebashkiak, Viti 2016

Emri Mbiemri Pėrshkrimi Vlera Totale (nė lekė)
Fiqiri ISMAILI Tė ardhura nga qiraja e njė dyqani, 1 270 000 lekė. 1,270,000
Altin TOSKA Tė ardhura nga qira ap. nė Itali, 6 600 euro. 917,400
Rigels BALILI Tė ardhura nga qira njėsie mė sip. 40m2, 4 muaj, 280 000 lekė. 280,000
Voltana ADEMI 1) Tė ardhura nga qiraja e njėsisė me sip. 20 m2, nga objekti me sip. 116.5 m2, 100 000 lekė./2) Tė ardhura nga qiraja e njėsisė me sip. 35.34 m2, 51 000 lekė./3) Tė ardhura nga qiraja e njėsisė me sip. 50 m2, nga objekti me sip. 116.5 m2, 68 000 lekė. 219,000
Adriatik ZOTKAJ Tė ardhura nga dhėnia me qira e njė sip. toke 1100 m2, 216 000 lekė. 216,000
Fredi KOKONESHI 1) Tė ardhura nga qira toke me sip. 1850 m2, 6 000 lekė./2) Tė ardhura nga qira toke bujqėsore pėr vreshtari me sip. 1250 m2, 4 000 lekė./3) Tė ardhura nga qira toke me sip. 1412 m2, 4 000 lekė. 14,000
Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania 
Komentet dhe Analiza: ODA

Tek kategoria tė ardhura nga biznese dhe sipėrmarrje rezulton se ka pėrfituar vlerėn mė tė madhe tė tė ardhurave zoti Beqir Nuredini, Kryetari i Bashkisė Rrogozhinė, pėrkatėsisht 70 000 euro si dividentė nė shoqėrinė Univers Promotion. Nga hulumtimi pranė Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit rezulton se zoti Beqir Nuredini ėshtė aksioner aktiv me tridhjetė e pesė pėrqind tė aksioneve pranė kompanisė Univers Promotion. Gjithashtu zoti Fiqiri Ismaili, Kryetari i Bashkisė Vorė, ka tėrhequr kontributin tek shoqėria me pėrgjegjėsi tė kufizuar Agro Blend , 6 000 000 lekė. Dy bashkėshortėt Ismaili janė aksionerėt e vetėm tė kompanisė Agro Blend me pėrkatėsisht 92.7% tė aksioneve zoti Fiqiri Ismaili dhe 7.3% tė aksioneve Zonja Hava Ismaili.

Tė ardhura nga Bizneset dhe Sipėrmarrjet individuale pėr Kryebashkiak, Viti 2016

Emri Mbiemri Pėrshkrimi Totali (nė lekė)
Beqir NUREDINI Tė ardhura nga dividentė nė kompaninė Univers Promotion, 70 000 euro. 9,730,000
Fiqiri ISMAILI Tė ardhura nga tėrheqja e kontributit tek “Agroblend” shpk, 6 000 000 lekė, kaluar tek llogaria e bashkėshortes. 6,000,000
Fredi KOKONESHI Tė ardhura nga prodhimet bujqėsore dhe vreshtaria, 2 824 000 lekė. 2,824,000
Petrit SINAJ Tė ardhura nga shitja e sherbelės sė kultivuar nė tokėn me sip. 44.3 ha marrė me qera pėr 99 vjet, 1 500 000 leke. 1,500,000
Pėrparim SHAMETAJ Tė ardhura nga aktiviteti blegtoral, 600 000 lekė. 600,000
Edmond THEMELKO 1) Tė ardhura tė siguruara nga bujqėsia dhe blegtoria, 143 000 lekė./2) Tė ardhura tė siguruara nga turizmi, 135 000 lekė. 278,000
Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania 
Komentet dhe Analiza: ODA

Renditja e Kryebashkiakėve sipas tė ardhurave mė tė larta tė personave tė familjes, kryesisht bashkėshortė apo bashkėjetues, kryesohet nga zonja Hava Ismaili. Gjatė vitit 2016 ajo ka pėrfituar tė ardhura nė vlerėn totale rreth nėntė pikė nėntė milionė lekė, tė cilat janė tė ardhura si administratore e shoqėrisė Agro Blend dhe tė ardhura nga shitje online. E dyta nė listė ėshtė Zonja Ajola Xoxa, bashkėjetuese e kryebashkiakut Erion Veliaj, e cila deklaron tė ardhura neto tė vitit nė vlerėn shtatė pikė nėntė milionė lekė. Zonja Xoxa ka kėto ardhura nga aktiviteti i saj si konsulent ligjor, person fizik i regjistruar me NIPT, si dhe nga konsulenca pėr projekte financuar nga UNICEF.

Kryebashkiakėt Qazim Sejdini dhe Fiqiri Ismaili, kryesojnė listėn pėr tė ardhura tė familjes gjatė vitit 2016. Kėto dy familje kanė gjeneruar rreth njėmbėdhjetė pikė tetė milionė lekė secila gjatė vitit 2016. Peshėn mė tė madhe tė tė ardhurave kėto dy familje e kanė prej kompanive familjare respektive Ujori shpk dhe Agro Blend shpk. Tek tė ardhura, kategori tė tjera janė ato nga interesa bankare, paga, qiradhėnie e tė tjera. Nė kėtė kategori tė ardhurash nuk kemi vendosur disa hyrje nė llogari tė cilat vinė si pasuri tė gjeneruara prej kontratave tė sipėrmarrjeve, investimeve apo shitblerjeve. Kėto hyrje pasurie nuk na japin njė kontekst tė qartė se cila pjesė ėshtė fitim i viti dhe cila pjesė ėshtė thjesht njė konvertim i pasurisė nga njė formė nė tjetrėn (kryesisht nga pasuri e patundshme nė para).

Tė ardhura tė personave pjesė e Certifikatės Familjare (Bashkeshorti/Bashkeshortja) pėr Kryebashkiak, Viti 2016

Emri Mbiemri Pershkrimi Totali Familjarėt (nė lekė)
Qazim SEJDINI 1) Bashkėshortja, Znj. Xhuljana Sejdini, paga nė kompaninė UJORI shpk, 234 432 lekė./2) Bashkėshortja, tė ardhura nga pensioni, 284 974 lekė./3) Bashkėshortja, tė ardhura nga bono thesari e riinvestuar nė vitin 2016, 16 472 lekė./4) Djali Alion, tė ardhura nga paga nė ISKSH, 733 564 lekė./5) Djali Alion, tė ardhura nga paga nė aktivitetin si person fizik, Club Alsion, radio lokale, 264 000 lekė./6) Djali Ation, tė ardhura nga fitimi, aktiviteti si person fizik, Club Alsion, radio lokale, 421 328 lekė./7) Vajza Ina, tė ardhura nga paga si pedagoge nė Univesitetin e Elbasanit, 786 418 lekė./8) Bashkėshortja e djalit, tė ardhura nga paga pranė A.I.D shpk, 98 568 lekė./9) Bashkėshortja e djalit, tė ardhura nga paga pranė UJORI shpk, 380 873 lekė./10) Bashkėshortja, tė ardhura nga qiraja e pronės trashėguar nga babai, 700 000 lekė./11) Bashkėshortja, tė ardhura nga dividentė nė kompaninė UJORI shpk, 5 000 000 lekė./12) Vajza Imelda, tė ardhura nga punėsimi, veprimtari akademike dhe mbėshtetėse pėr institucionin, si punonjėse nė Universitetin e Elbasanit, 1 317 227 lekė./13) Vajza Imelda, tė ardhura nga paga si konsulente pranė njė kompanie private sigurimesh, 492 066 lekė./14) Vajza Imelda, tė ardhura nga qira objekti, nė bashkėpronėsi me bashkėshortin, 96 500 lekė./15) Vajza Imelda, tė ardhura nga granti i projektit Tempus, 1 454 euro./16) Vajza Ina, tė ardhura nga paga si pedagoge nė Univesitetin e Elbasanit, 786 418 lekė. 11,814,946
Fiqiri ISMAILI 1) Bashkėshortja, Znj. Hava Ismaili, tė ardhura nga paga si administratore e “Agroblend” shpk, 1 418 400 lekė./2) Bashkėshortja, tė ardhura nga interesat bankare 38 lekė./3) Djali, Bledian, tė ardhura nga interesat bankare 10 lekė./4) Djali, Ender, tė ardhura nga interesat bankare 0.2 euro./5) Djali, Bledian, tė ardhura nga paga si punonjės nė Agroblend shpk, 501 600 lekė./6) Djali, Ender, tė ardhura nga paga si punonjės nė Agroblend shpk, 10 000 euro./7) Bashkėshortja, tė ardhura nga shit-blerje online, 8 457 381 lekė. 11,767,707
Erion VELIAJ 1) Bashkėjetuesja zonja Ajola Xoxa, tė ardhura neto nga aktiviteti konsulencė ligjore, biznes i vogėl me NIPT vlera 7 597 703 lekė.
2) Bashkėjetuesja Ajola Xoxa tė ardhura nga konsulenca pėr B. Y. L. A financuar nga UNICEF nė vlerėn 112 400 lekė.
3) Bashkėshortja, tė ardhura neto si drejtuese e konsulentėve, projekt i UNICEF, 153 000 lekė.
7,863,103
Nesim SPAHIU 1) Bashkėshortja, Znj. Valentina Spahiu, tė ardhura nga paga si punonjėse e Ujėsjellės-Kanalizime sh.a. Skrapar, 365 160 lekė./2) Djali, Klajdi Spahiu, tė ardhura nga paga pranė Agjensisė Kombėtare tė Burimeve Natyrore, 1 284 000 lekė./3) Vajza, Brisilda Celibashi, tė ardhura nga paga pranė Albcontrol, 2 805 911 lekė. 4,455,071
Zef HILA 1) Bashkėshortja, Znj. Domenika Hila, tė ardhura nga paga tek Qendra Shėndetėsore Bushat, 520 070 lekė./2) Djali Edjon Hila, tė ardhura nga shitje veture 700 000 lekė./3) Djali Edjon Hila, tė ardhura nga qira, 4 550 euro./4) Djali Edjon Hila, tė ardhura nga qira, 65 000 lekė./5) Vajza, Jozefina Hila, tė ardhura nga puna si Kėshilltare e Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, 261 423 lekė./6) Djali Edjon Hila, tė ardhura nga paga pranė GMB shpk, 818 667 lekė./7) Djali Edjon Hila, tė ardhura nga qira, 13 225 euro./8) Djali Edjon Hila, tė ardhura nga “Fondacione di religione”, 589 euro./9) Djali Edjon Hila, tė ardhura nga paga pranė Veve Group shpk, 3 250 euro. 4,217,756
Juliana MEMAJ Bashkėjetuesi Z. Aristotel Kito, tė ardhura nga paga pranė Aleat shpk, 2 792 747 lekė. 2,792,747
Luljeta DOLLANI 1) Bashkėshorti z. Adriatik Ibrahimi, tė ardhura nga paga si mėsues nė gjimnazin “Sh. Guzi”, 624 396 lekė./2) Djali, Elion, tė ardhura nga paga si pėrgjegjės i burimeve njerėzore nė universitetin “Epoka”, 814 500 lekė./3)Vajza, Ersiana, tė ardhura nga paga si specialiste IT nė Agjensinė Kombėtare tė Burimeve Natyrore, 714 816 lekė. 2,153,712
Majlinda BUFI 1) Bashkėshorti, Z. Arben Bufi, tė ardhura nga paga si ekonomist nė shoqėrinė Anbi shpk dhe administrator nė shoqėrinė Mariva shpk, 794 361 lekė. /2) Vajza, Iva, tė ardhura nga interesa depozite bankare, 23 298 lekė./3) Djali, Marvi, tė ardhura nga interesa depozite bankare, 23 299 lekė./4) Bashkėshorti, tė ardhura nga qiratė, 1 290 000 lekė. 2,130,958
Leonidha HRISTO 1) Bashkėshortja, Znj. Mila Hristo, pėrfituar dhuratė nga prindėrit shumėn 3 800 euro pėr shkollimin e djalit./2) Djali, Vasil Hristo, tė ardhura nga puna me kohė tė pjesshme dhe gjatė sezonit veror nė Angli, 6 500 paund./3) Bashkėshortja, Znj. Mila Hristo, tė ardhura nga paga si Specialiste pranė QKR, 537 804 lekė. 2,028,004
Fredi KOKONESHI 1) Bashkėshortja, Znj. Erjona Kokoneshi, tė ardhura nga paga si mėsuese nė gjimnazin “Miti Zoj Zaka” nė Divjakė, 551 719 lekė./2) Bashkėshortja, Znj. Erjona Kokoneshi, tė ardhura nga aktivitet privat, prodhim pije alkoolike, 1 467 600 lekė. 2,019,319
Basir ĒUPA 1) Bashkėshortja, Znj. Rajmonda Cupa, tė ardhura nga paga, 965 807 lekė./2) Djali, Geraldo, tė ardhura nga ushtrim aktiviteti privat, 934 900 lekė. 1,900,707
Kastriot GURRA 1) Bashkėshortja, Znj. Elsa Gurra, tė ardhura nga paga 41 922 lekė nė muaj./2) Babai, Z. Hasan Gurra, pension pleqėrie, 12 636 lekė nė muaj./3) Nėna, Znj. Hekurane Gurra, pension pleqėrie, 14 476 lekė nė muaj. 1,834,536
Petrit SINAJ 1) Bashkėshortja, Znj. Sonila Sinaj, tė ardhura nga paga si punonjėse e Bankės sė Shqipėrisė, 1 357 150 lekė./2) Bashkėshortja, tė ardhura nga paga si punonjėse me kohė tė pjesshme nė “Misioni pa kufi”, 402 000 lekė./3) Fėmijėt, tė ardhura nga interesa depozite, 14 557 lekė. 1,773,707
Gėzim TOPCIU 1) Bashkėshortja, Znj. Filloreta Topēiu, tė ardhura nga paga si Drejtore Kopshti nė Maliq, 567 276 lekė./2) Vajza, Joriana Topēiu, tė ardhura nga paga si Pėrgjegjėse nė Sektorin e Kėrkimit dhe hartimit tė Projekteve pranė Agjensisė Kombėtare tė Shoqėrisė sė Informacionit, 892 747 lekė. 1,460,023
Klement NDONI 1) Bashkėshortja, Znj. Vjolanda Ndoni, tė ardhura nga paga si Drejtore Dege pranė Raiffeisen Bank, 1 164 504 lekė./2) Bashkėshortja, tė ardhura nga investimi nė “Fond Invest” nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 139 739 lekė. 1,304,243
Shuap BEQIRI 1) Bashkėshortja, Znj. Zhaneta Beqiri, tė ardhura nga paga si Drejtoreshė e Qendrės Ekonomike tė Zhvillimit dhe Edukimit tė Fėmijėve, Bashkia Tiranė, 101 444 lekė nė muaj./2) Bashkėshortja, Znj. Zhaneta Beqiri, tė ardhura nga paga si pedagoge e jashtme nė Fakultetin e Shkencave Sociale, 80 670 lekė. 1,297,988
Miranda RIRA Bashkėshorti, Z. Julian Ēota, tė ardhura nga paga pranė Albanian University, 1 275 629 lekė. 1,275,629
Rajmonda BALILAJ 1) Bashkėshorti, Z. Mersin Balilaj, tė ardhura nga paga si punonjės i kompanisė “Albpetrol” sha, 803 580 lekė./2) Bashkėshorti, tė ardhura nga aktiviteti privat, 211 529 lekė./3) Vajza, Fioralba, tė ardhura nga paga si Specialiste nė Bashkinė Fier, 232 570 lekė./4) Vajza, Fioralba, tė ardhura nga interesa llogari kursimi 94 lekė. 1,247,773
Florjana KOKA 1) Bashkėshorti, Z. Virjon Koka, tė ardhura nga qira 1 038 889 lekė./2) Bashkėshorti, Z. Virjon Koka, tė ardhura nga qira 204 000 lekė. 1,242,889
Zamira RAMI 1) Bashkėshorti, Z. Dritan Rami, tė ardhura nga paga nė universitetin “Eqerem Ēabej”, 775 084 lekė./2) Bashkėshorti, tė ardhura nga paga si Mjek Ekspertize pranė Drejtoria Rajonale e Sigurimeve Shoqėrore, Gjirokastėr, 161 676 lekė./3) Vjerra, tė ardhura nga pension pleqėrie, 273 947 lekė. 1,210,707
Sotiraq FILO 1) Bashkėshortja, Znj. Frosela Filo, tė ardhura nga puna nė Ujėsjellės-Kanalizime, Korēė, 1 001 288 lekė./2) Bashkėshortja, Znj. Frosela Filo, tė ardhura nga pjesėmarrje nė projekt i shoqatės AVCD, 72 669 lekė. 1,073,957
Elvis RROSHI 1) Bashkėjetuesja, Znj. Irisa Guma, tė ardhura nga paga, 556 176 lekė./2) Babai, pension pleqėrie, 180 000 lekė./3) Nėna, pension pleqėrie, 271 920 lekė. 1,008,096
Bledjon NALLBATI Bashkėshortja, Znj. Elona Nallbati, tė ardhura nga paga si Zv. Drejtore e Societe Generale Albania, Bilisht, 980 747 lekė. 980,747
Voltana ADEMI 1) Bashkėshorti, Z. Fran Mjeda, tė ardhura nga paga si baterist pranė KESH, 634 329 lekė./2) Bashkėshorti, Z. Fran Mjeda, remitanca nga vėllai nė Itali, 1 994 euro. 911,495
Eduart KAPRI Bashkėshortja, Znj. Jerina Kapri, tė ardhura nga paga pranė Tirana Bank, 856 934 lekė. 856,934
Adriatik ZOTKAJ 1) Bashkėshortja, Znj. Mirela Zotkaj, tė ardhura nga paga si mėsuese nė shkollėn 9-vjeēare “70-vjetori i Pavarėsisė”, 01.01.2016 – 07.03.2016, 89 889 lekė./2) Bashkėshortja, Znj. Mirela Zotkaj, tė ardhura nga paga si drejtoresh e shkollės 9-vjeēare “70-vjetori i Pavarėsisė”, 07.03.2016 – 31.12.2016, 595 191 lekė./3) Djali, Z. Maliq Zotkaj, tė ardhura nga paga si jurist, tetor – dhjetor 2016, 111 528 lekė. 796,608
Selfo KAPLLANI Bashkėshortja, Znj. Elena Kapllani, tė ardhura nga paga, 785 388 lekė. 785,388
Dritan LELI Bashkėshortja, Znj. Suela Leli, tė ardhura nga paga si mjeke nė Spitalin Obstetrik Gjinekologjik Mbretėresha Geraldinė, 750 977 lekė. 750,977
Melaim DAMZI Bashkėshortja znj. Alma Damzi, tė ardhura nga paga si mjeke- kirurge, 718 584 lekė. 718,584
Durim RROSHI Bashkėshortja, Znj. Brunilda Rroshi, tė ardhura nga paga si mjeke familje pranė Qendrės Shėndetėsore Tepelenė, 710 448 lekė. 710,448
Fran FRROKAJ Bashkėshortja, Znj. Ermira Frrokaj, tė ardhura nga paga, 666 587 lekė. 666,587
Vangjush DAKO Bashkėshortja, Znj. Alba Dako, tė ardhura nga paga si pėrgjegjėse laboratori nė Drejtorinė Rajonale Shėndetėsore, 647 737 lekė. 647,737
Pėrparim SHAMETAJ Bashkėshortja, Znj. Eranda Shametaj, tė ardhura nga aktiviteti Fast Food, 600 000 lekė. 600,000
Armando SUBASHI Bashkėshortja, Znj. Irena Subashi, tė ardhura nga paga pranė Drejtorisė Arsimore Rajonale Fier, 594 937 lekė. 594,937
Arif TAFANI Bashkėshortja, Znj. Eli Tafani, tė ardhura nga paga si Drejtoreshė e Kopshtit Nr. 1, Elbasan, 575 460 lekė. 575,460
Muharem RAMA Bashkėshortja, Znj. Brunilda Rama, tė ardhura nga paga si Shefe Laboratori nė Spitalin Rajonal Dibėr, 47 758 lekė nė muaj. 573,096
Ahilea DEĒKA Bashkėshortja, Znj. Eli Decka, tė ardhura nga paga si mėsuese nė shkollėn 9-vjeēare “Jorgucat”, 566 400 lekė. 566,460
Ilia STEFO Bashkėshortja, Znj. Jorgjia Stefo, tė ardhura nga paga si mjeke pediatre, 542 868 lekė. 542,868
Tėrmet PECI Bashkėshortja, Znj. Juliana Peci, tė ardhura nga paga si mėsuese e ciklit tė ulėt, 521 768 lekė. 521,768
Tonin MARINAJ 1) Bashkėshortja, Znj. Lindita Marinaj, tė ardhura nga kultivimi i sherbelės, 200 000 lekė./2) Bashkėshortja, Znj. Lindita Marinaj, tė ardhura nga paga pranė Broker sha, 292 600 lekė. 492,600
Adem LALA Bashkėshortja, Znj. Dallėndyshe Lala, tė ardhura nga paga, 480 000 lekė. 480,000
Rigels BALILI Bashkėshortja, Znj. Ingrita Balili, tė ardhura nga paga si pėrgjegjėse finance nė Drejtorinė e Shėndetit publik Delvinė, 432 999 lekė. 432,999
Artur BARDHI Bashkėshortja, Znj. Donika Bardhi, tė ardhura nga paga pranė hotel “Mega Klaus”, 410 640 lekė. 410,640
Jorgo GORO Bashkėjetuesja Znj. Irena Mato, tė ardhura nga paga, 400 000 lekė. 400,000
Nezir RIZVANI 1) Bashkėshortja, Znj. Vjollca Rizvani, tė ardhura nga paga si punonjėse nė Blibliotekėn Publike Burrel, 84 261 lekė./2) Bashkėshortja, Znj. Vjollca Rizvani, tė ardhura nga paga pranė Herbi shpk, 300 000 lekė. 384,261
Luiza MANDI Vajza, Elektra, tė ardhura nga paga si mjeke nė Qendrėn Shėndetėsore Libohovė, 373 793 lekė. 373,793
Besnik DUSHAJ Fėmijėt, tė ardhura nga sigurimet shoqėrore pas vdekjes sė tė ėmės, 240 000 lekė. 240,000
Agron KAPLLANAJ Bashkėshortja, Znj. Etleva Kapllanaj, tė ardhura nga paga pranė “Shkėlqimi 09 shpk”, 234 432 lekė. 234,432
Fatos TUSHE Bashkėshortja, Znj. Blerta Tushe, tė ardhura nga paga, 56 968 lekė. 56,968
Bashkim SHEHU Bashkėshortja, Znj. Fjoralba Shehu, tė ardhura nga paga si pedagoge nė Fakultetin e Ekonomisė nė UT, 50 000 lekė. 50,000
Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania 
Komentet dhe Analiza: ODA

Gjithashtu janė njė grup veprimesh si shitje asetesh tė kompanive nėn zotėrim, kalim tė drejta pronėsie, rivlerėsim prone, legalizime, rimbursime dėmi, shkėmbime pronash tė cilat megjithėse krijojnė shtesa pasurie apo ndryshime pasurore, nuk reflektohen qartė se nė cilėn pjesė janė konvertim i njė pasurie nga njė formė nė tjetrėn, e nė secilin rast janė tė pasuri shtesė me efekte tė tatueshme. Kėshtu bashkėshortėt Bufi kanė kryer njė sėrė veprimesh tė kėsaj kategorie si: Blerė pesė apartamente banimi nė lagjen Apollonia, Fier me sipėrfaqe pėrkatėsisht 125.5 m2; 41.05 m2; 18.57 m2; 19.10 m2; 21.28 m2; pėr vlerėn totale 130 000 euro. Burimi i blerjes mė lart ėshtė kthim vlere nga revokim kontrate me shoqėrinė Ardit-06 shpk. Gjithashtu janė blerė tre apartamente Banimi nė lagjen Apolonia, Fier, me sipėrfaqe 20.19 m2; 19.1 m2; dhe 21.07 m2, pėr vlerėn totale katėr pikė pesė milion lekė, ku burimi i kėsaj pasurie ėshtė kthim vlere nga revokim kontrate me shoqėrinė Ardit-06 shpk. Bashkėshortėt kanė gjithashtu njė shtesė nė ndėrtim nė objektin godinė ekonomike tre kate plus njė kat nėntokė me sipėrfaqe ndėrtimi 574.2 m2 nė Roskovec. Vlera totale e situacioneve tė ndėrtimit ėshtė rreth shtatė milion lekė, kthim nga revokim kontrate Ardit-06 shpk. Po me detyrime kontraktore me shoqėrinė Arditi-06 shpk Bashkėshortėt kanė pakėsim pasurie nė sipėrfaqe ndėrtimore 311.3 m2 pėr vlerėn totale 390 000 euro, nga revokimi i kontratės sė shitjes sendi nė tė ardhmen me shoqėrinė Ardit-06 shpk. Njė tjetėr transaksion ėshtė kthimi i shumės sė paguar pėr blerjen e njė lokali nė lagjen “29 Nėntori”, Fier me sip. 311.3 m2, vlerė 366 253 euro, nga tė cilat ėshtė mbajtur 2 000 euro komision si penalitet pėr revokim tė kontratės sė shitjes sė sendit nė tė ardhmen me shoqėrinė Ardit-06 shpk. Bashkėshorti, gjithashtu deklaron pakėsim tė pasurisė tokė are me sipėrfaqe 3 120 m2. Pakėsimi bėhet pėr shkak tė  azhornimit prej Zyrės Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, ku certifikata e pronėsisė ėshtė azhornuar me njė pakėsim prej 120 m2.

Disa transaksione tė tjera qė spikasin janė dhurimi nga zonja Lindita Marinaj bashkėshorte e kryebashkiakut Tonin Marinaj, nė favor tė zotit Ylli Sterkaj i plotėsisht kuotave tė shoqėrisė  Marinaj-M shpk. Vlera e kapitalit tė kėsaj shoqėrie nė momentin e dhurimit ėshtė njėzet e pesė pikė tetėdhjetė e dy milion lekė.

Edhe zoti Elvis Rroshi kryebashkiak gjatė vitit 2016 i Bashkisė Kavajė ka deklaruar shitje tė njė njėsie me sipėrfaqe 246.45 m2 dhe blerje tė nė sipėrfaqe truall prej 4200 m2 po nė Kavajė (vlera 50 000 euro).

Bashkėjetuesja e kryebashkiakut Erion Veliaj, deklaron njė kontratė finale blerje apartament banimi gjatė vitit 2016 por kjo kontratė finale paraprihet nga njė kontratė porosie e nėnshkruar nė vitin 2012. Porosia ėshtė bėrė sėbashku me dy persona tė tjerė tė cilėt janė tėrhequr duke i kaluar tė gjitha tė drejtat dhe detyrimit e porosisė pėr zonjėn Xoxa. Vlera e porosisė ėshtė  88 641 euro.

Zoti Fiqiri Ismaili, ka kryer gjithashtu njė shitje pasurie pėr 3 737 656 lekė ku nuk na jepet e ndarė diferenca e vlerės fillestare sė pasurisė sė shitjes me vlerėn e shitjes. Kjo si njė diferencė qė pėrkon me fitim dhe tė ardhura tė drejtpėrdrejta. Po njėsoj Bashkėshortėt Frrokaj (kryebashkiaku Lezhė) kanė shitur njė pasuri nė Barbulloje, Lezhė. Leonidha Hristo, kryebashkiak nė Finiq deklaron se ka arkėtuar njė milion lekė nė Maj 2016, nga shitje prone ne vitin 2012 e nėnės zonja Irini Hristo. Prona ėshtė shitur pėr 9 580 684 lekė dhe ėshtė ndarė nė tre pjesė sipas trungut familjar. Pjesa takuese e zotit Hristo ėshtė 3 193 000 lekė. 

Kryebashkiaku Petrit Sinaj ka blerė shtėpi banimi me sipėrfaqe 109 m2, nė Tiranė, pėr 83 000 euro. Blerja ėshtė realziauar pasi ka shitur shtėpi banimi nė Qesarat, Tiranė, pėr vlerėn 62 000 euro.

Djali i kryebashkiakut Vangjush Dako, Xh. Dako bėhet zotėrues i tridhjetė e pesė pėrqind tė aksioneve tė shoqėrisė Artic-Group shpk, shoqėri e themeluar nė vitin 2016, vlera e kapitalit tė tij ėshtė 966 000 lekė, dhe si burim financimi deklarohet njė hua e marrė nga xhaxhai. Gjithashtu Xh. Dako deklarohet  edhe zotėrues i njėzet pėrqind tė aksioneve tė shoqėrisė DB Wash International, me vlerė aksionesh 20 000 lekė. Kjo shoqėri ėshtė themeluar nė vitin 2014, ndėrsa zoti Dako bėhet aksioner i saj pėrmes blerjes sė kuotave nė vitin 2016.

Kryebashkiake e Gjirokastrės zonjė Zamira Rami  deklaron se gjatė 2016 ka blerė njė pronė nė Gjirokastėr me sipėrfaqe trualli 290 m2 dhe sipėrfaqe ndėrtesė 168 m2 me vlerė 2 400 000 lekė.

Tė Ardhura nga Detyrime tė Shlyera nga tė Tretė dhe Te Tjera pėr Kryebashkiak, Viti 2016   

Emri Mbiemri Pėrshkrimi
Adem LALA Tė ardhura nga shitje veture tip Passat, 2 000 euro.
Ahilea DEĒKA Tė ardhura nga shitje veture tip Benz mė 23.09.2015, 300 000 lekė.
Ardian KOKOMANI 1) Certifikatė pronėsie lėshuar nga ZVRPP Durrės mė 29.02.2016 pėr pasuri tė paluajtshme tė llojit truall me sip. 500 m2 dhe ndėrtesė me sip. 247 m2 nė Hardhishtė, Durrės, 10 255 200 lekė.
2) Certifikatė pronėsie lėshuar nga ZVRPP Durrės mė 29.02.2016 pėr tokė arė me sip. 476.5 m2 nė Hardhishtė, Durrės.
Armando SUBASHI Tė ardhura nga shitje automjeti mė 09.08.2016, 100 000 lekė.
Bashkim SHEHU 1) Tė ardhura nga shitje automjeti mė 10.05.2016, 980 000 lekė./2) Bashkėshortja, Znj. Fjoralba Shehu, tė ardhura nga shitje automjeti mė 13.07.2016, 2 100 euro./3)Bashkėshortja, Znj. Fjoralba Shehu, blerė mė 18.10.2016 garazhd me tė ardhura familjare, 2 000 euro.
Elvis RROSHI Tė ardhura nga shitje njėsie me sip. 246.45 m2 dhe garazh me sip. 246.45 m2, nė Kryemėdhenj, Kavajė mė 23.09.2016, 487 500 euro. Kjo pasuri ishte fituar si pasojė e shkėmbimit tė truallit mbi tė cilėn ėshtė ndėrtuar ndėrtesa.
Erion VELIAJ Bashkėjetuesja, kontratė finale blerje apartament banimi mė 26.07.2016, porositur mė 06.05.2012 sė bashku me dy porositės tė tjerė tė cilėt janė tėrhequr duke mbetur Znj. Xoxa blerėse e vetme, 88 641 euro.
Fatos TUSHE Tė ardhura nga shitja e veturės tip Daimler Chrysler, 3 500 euro.
Fiqiri ISMAILI Tė ardhura nga shitje pasurie, 3 737 656 lekė.
Fran FRROKAJ Bashkėshortėt, shitur pasuri nė Barbulloje, Lezhė, me mjetet monetare tė pėrfituara bashkėshortja ka celur depozitė bankare nė shumėn 17 000 euro.
Fran TUCI Kthyer detyrimi prej 900 000 lekė qė kompania “Kristal-A” mė detyrohej pėr pagesa faturash dhe shėrbime rregullim mjete transporti nė kohėn qė isha i punėsuar nė pozicionin e menaxherit.
Gėzim TOPCIU Ēelur depozitė bankare mė 30.05.2016 me tė ardhura nga kontrata shit-blerjesh tė vitit 2013, 35 000 euro.
Jorgo GORO Tė ardhura nga shitje veture, 1 000 000 lekė.
Leonidha HRISTO Arkėtuar 1 000 000 lekė nė Maj 2016 nga shitje prone nga e ėma Znj. Irini Hristo sipas kontratės sė datės 19.05.2012. Prona ėshtė shitur pėr 9 580 684 lekė dhe ėshtė ndarė nė tre pjesė sipas trungut familjar. Pjesa takuese e Z. Leonidha ėshtė 3 193 000 lekė.
Majlinda BUFI 1) Bashkėshortėt blerė pesė ap. Banimi nė lagjja Apollonia, Fier me sip. 125.5 m2, 41.05 m2, 18.57 m2, 19.10 m2, 21.28 m2, pėr vlerėn totale 130 000 euro, burimi ėshtė kthim vlere nga revokim kontrate Ardit-06 shpk./2) Bashkėshortėt blerė tre ap. Banimi nė lagjja Apolonia, Fier me sip. 20.19 m2, 19.10 m2, 21.07 m2, pėr vlerėn totale 4 500 000 lekė, burimi i kėsaj pasurie ėshtė kthim vlere nga revokim kontrate Ardit-06 shpk./3) Bashkėshortėt shtesė nė ndėrtim nė objektin godinė ekonomike 3 kate + 1 kat nėntokė me sip. Ndėrtimi 574.2 m2 nė Roskovec. Vlera totale e situacioneve tė ndėrtimit 7 094 284 lekė, kthim nga revokim kontrate Ardit-06 shpk./4) Bashkėshorti, pakėsim pasurie sip. Ndėrtimore 311.3 m2 pėr vlerėn totale 390 000 euro, nga revokimi i kontratės sė shitjes sendi nė tė ardhmen me shoqėrinė Ardit-06 shpk./5) Kthim i shumės sė paguar pėr blerjen e njė lokali nė lagjen “29 Nėntori”, Fier me sip. 311.3 m2, 366 253 euro, nga tė cilat ėshtė mbajtur 2 000 euro komision si penalitet pėr revokim kontratės sė shitjes sendi nė tė ardhmen me shoqėrinė Ardit-06 shpk./6) Kthim i shumės sė paguar pėr blerjen e njė lokali nė lagjen “29 Nėntori”, Fier me sip. 311.3 m2, 3 000 000 lekė, pėr revokim kontratės sė shitjes sendi nė tė ardhmen me shoqėrinė Ardit-06 shpk./7) Bashkėshorti, pakėsim tokė are me sip. 3 120 m2 e datės 11.06.2007, tė cilės i janė zbritur 120 m2 nga azhornimi prej Zyrės Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, sipas certifikatės pronėsisė nr. 1339717, datė 14.09.2016.
Petrit SINAJ 1) Blerė shtėpi banimi me sip. 109 m2, tek Komuna e Parisit, Tiranė, 83 000 euro, me tė ardhura nga shitje shtėpie 62 000 euro dhe kursime familjare. Pėr kėtė ap. janė paguar ndaj shoqėrisė ndėrtuese -61 000 euro dhe mbeten papaguar 22 000 euro./2) Tė ardhura nga shitje shtėpi banimi mė 18.03.2016 nė Qesarat, Tiranė, 62 000 euro./3) Bashkėshortja, Znj. Sonila Sinaj, investuar 1 500 000 lekė nė tokėn e marrė me qera me sip. 44.3 ha.
Saimir HASALLA Tė ardhura nga shitje veture tip Golf IV, 150 000 lekė.
Shuap BEQIRI Tė ardhura nga shitje automjeti tip Audi, 3 500 euro.
Tonin MARINAJ Dhuruar 100% e kuotave te subjektit Marinaj-M shpk nė Koplik, Malėsi e Madhe, vlera 25 820 602 lekė.
Vangjush DAKO 1) Djali, Xh. Dako, zotėrues i 35% tė aksioneve tė shoqėrisė Artic-Group shpk, 966 000 lekė, me para marrė borxh nga xhaxhai./2) Djali, Xh. Dako, zotėrues i 20% tė aksioneve tė shoqėrisė DB Wash International, 20 000 lekė.
Voltana ADEMI Tė ardhura nga shitje automjeti tip Golf, 2 500 euro.
Zamira RAMI Blerė mė 31.08.2016 shtėpi e hipotekuar me sip. trualli 290 m2 dhe sip. ndėrtese 168 m2 nė Gjirokastėr, 2 400 000 lekė, me tė ardhura nga kursime cash 13 000 euro dhe tė ardhura tė vitit 2016 730 000 lekė.
Zef HILA 1) Djali Edjon Hila, blerė 5% tė kuotave tė shoqėrisė ATN, 7 500 euro./2) Djali Edjon Hila, shitur 48.61% tė kuotave tė shoqėrisė ATN, 4 900 000 lekė./3) Djali Edjon Hila, tė ardhura nga shitje veture 700 000 lekė.
Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania 
Komentet dhe Analiza: ODA

Dy Kryebashkiakė, Besnik Dushaj bashkia Tropojė dhe Majlinda Bufi bashkia Roskovec, kanė pėrfituar tė ardhura nga njė Vendim Gjyqėsor ku ata kanė paditur institucionin e Kuvendit pėr ndalesa nga paga gjatė ushtrimit tė detyrės sė deputetit mandati i mėparshėm.

Tė Ardhura nga Vendim Gjyqėsor nė favor tė kthimit tė ndalesave tė pagės pėr Kryebashkiak, Viti 2016 

Emri Mbiemri Pėrshkrimi Vlera Totale (nė lekė)
Besnik DUSHAJ Tė ardhura nga pagesa kalimtare si ish deputet, 927 400 lekė. 927400
Majlinda BUFI Kompensime nga Drejtoria Rajonale e Sigurimeve si ish deputete, 706 970 lekė. 706970
Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania 
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė pėrfundim duke pėrllogaritur tė ardhura totale tė deklaratės sė secilit kryebashkiak, ku pėrfshihen tė gjitha kategoritė e sipėr shėnuara e njėkohėsisht tė ardhurat e personave tė familjes nė detyrim pėr deklarim, rezulton qė renditjen e kryeson zoti Fiqiri Ismaili pasuar nga zoti Qazim Sejdini dhe Beqir Nuredini. Theksohet se nė kėtė artikull janė analizuar tė ardhurat e njė viti dhe kėto nuk pėrkojnė me pasuri tė deklarimit fillestar apo tė ardhura qė arkėtohen nė vite tė tjera. Deklarimet e kryebashkiakėve tė plota pėr pasuri tė vėna nė vite apo pėrpara fillimit tė detyrės mund tė klikohen nė portalin Spending Data Albania.

Tė Ardhura Totale pėr Kryebashkiak, Viti 2016

Emri Mbiemri Vlera totale (leke)
Fiqiri ISMAILI 19,869,021
Qazim SEJDINI 13,342,102
Beqir NUREDINI 10,595,320
Erion VELIAJ 9,418,307
Fredi KOKONESHI 6,242,593
Leonidha HRISTO 6,131,924
Zef HILA 5,524,806
Nesim SPAHIU 5,204,421
Petrit SINAJ 4,419,418
Majlinda BUFI 3,984,838
Juliana MEMAJ 3,780,627
Kastriot GURRA 3,156,936
Luljeta DOLLANI 3,030,432
Basir ĒUPA 2,827,863
Gezim TOPCIU 2,780,156
Sotiraq FILO 2,756,733
Voltana ADEMI 2,736,704
Florjana KOKA 2,644,562
Zamira RAMI 2,408,088
Klement NDONI 2,311,555
Bledjon NALLBATI 2,252,772
Pėrparim SHAMETAJ 2,220,000
Dritan LELI 2,198,176
Vangjush DAKO 2,186,110
Miranda RIRA 2,150,659
Elvis RROSHI 2,103,916
Rajmonda BALILAJ 2,099,671
Armando SUBASHI 2,031,905
Eduart KAPRI 1,975,287
Fran FRROKAJ 1,966,868
Altin TOSKA 1,939,258
Besnik DUSHAJ 1,880,092
Selfo KAPLLANI 1,870,808
Fatos TUSHE 1,775,722
Adriatik ZOTKAJ 1,762,656
Durim RROSHI 1,674,083
Ahilea DEĒKA 1,654,016
Tonin MARINAJ 1,628,570
Melaim DAMZI 1,594,004
Rigels BALILI 1,592,259
Artur BARDHI 1,575,320
Arif TAFANI 1,559,760
Ilia STEFO 1,435,115
Adem LALA 1,320,000
Nezir RIZVANI 1,318,057
Tėrmet PECI 1,305,424
Shuaip BEQIRI 1,297,988
Xhelal MZIU 1,294,935
Jorgo GORO 1,293,893
Luiza MANDI 1,261,145
Edmond THEMELKO 1,252,350
Agron KAPLLANAJ 1,245,444
Artur BUSHI 1,235,680
Bashkim SHEHU 1,135,676
Ardian KOKOMANI 1,048,085
Niko SHUPULI 993,400
Saimir HASALLA 984,080
Ndrec DEDAJ 867,620
Muharem RAMA 845,201
Gjon GJONAJ 781,380
Fran TUCI 356,006
Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania 
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė pėrllogaritje tė ardhurat apo tė hyrat e deklaruara pėr vitin 2016, deklarimet nė valutė tė huaj janė konvertuar nė monedhėn lekė shqiptar sipas kursit mesatar vjetor pėr 2016 nga Banka e Shqipėrisė. Ēdo kategorizim dhe renditje pėrkon me pasuri tė shtuara gjatė vitit 2016 dhe jo me tėrėsinė e pasurisė sė deklaruar nga kryebashkiakėt. Tė detajuara kėto tė dhėna pėr secilin kryebashkiak janė nė rubrikėn Para dhe Pushtet tė portalit Spending Data Albania. Po aty ju mund tė gjeni deklarimet vjetore dhe deklarime fillestare tė pasurisė pėr Kryebashkiak dhe Funksionar tė tjerė tė lartė. Gjithashtu tabelat me renditje pėr tė gjithė Kryebashkiakėt mund tė shkarkohen nė versionin Excel.

Sipas deklaratave tė Kryebashkiakėve pėr vitin 2016 rezulton qė njė Kryebashkiak fiton mesatarisht mbi dy pikė tetėqind e tetėdhjetė e shtatė milionė lekė nė vit ose mbi dyqind e dyzetė mije e gjashtėqind lekė nė muaj, mesatare kjo dy pikė tetė herė herė mė e lartė se paga si Kryetar Bashkie. 


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci