Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 03 Tetor 2018

Ishte shpallur nė kėrkim, por kompania e Balilit ruante prokurorinė e Gjirokastrės dhe Sarandės

11 muaj mė parė
share()?>
Mė 14 dhjetor 2016 Ambasadori Amerikan Donald Lu i kėrkoi publikisht Qeverisė arrestimin e Klement Balilit.
“Si mund tė shpjegojmė ndryshe faktin, qė trafikanti i paprekshėm i drogės, Klement Balili ėshtė ende i lirė?!”, deklaronte kryediplomati amerikan nė Tiranė.

Pas kėsaj Klement Balili jo vetėm nuk u arrestua, por vetėm dy javė mė vonė, mė 28 dhjetor, Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve i dha kompanisė “Balili Co” 7 mijė dollarė shtesė mbi kontratėn 35 mijė dollarėshe pėr ruajtjen e godinės nė Sarandė.

Biznesi i Balilajve me shtetin ka vazhduar, pavarėsisht thirrjeve publike tė ndėrkombėtarėve ndaj qeverisė. Rreth 3 muaj pas thirrjes sė ambasadorit Lu, nė 3 prill tė 2017, zyra e administrim-koordinimit Butrint, njė institucion nė varėsi tė Ministrisė sė Kulturės, i ka dhėnė njė tjetėr tender kompanisė “Balili Co” me vlerė 70 mijė dollarė. Madje pėrmes procedurės kėrkesė pėr propozim, pra jo me garė tė hapur.

Tė dhėnat zyrtare nga Thesari i Shtetit tregojnė se gjatė tre viteve tė fundit “Balili Co”, kompania e zotėruar nga vėllai i Klement Balilit ka pėrfituar mbi 850 mijė dollarė tendera publikė.

Kulmi i ironisė ėshtė shėrbimi i ruajtjes me polici private qė Bashkim Balili i ka ofruar prokurorive tė rretheve, pikėrisht kur vėllai i tij, Klement Balili, ishte shpallur nė kėrkim ndėrkombėtar pėr trafik droge.

Kompania e zotėruar nga Bashkim Balili ka marrė parą pėr tė ruajtur prokuroritė nė jug tė vendit: prokurinė e Sarandės, tė Gjirokastrės dhe tė Pėrmetit, sic tregohet edhe nga transaksionet e Thesarit.

Sipas dokumentave tė bėrė publike nga “Open Data Albania”, pėr periudhėn 2015-2017, kompania “Balili Co” ka pėrfituar kontrata publike nga njė sėrė institucionesh shtetėrore: Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, Bashkia Sarandė, Prefektura e Qarkut Vlorė, Drejtoria e Peshkimit dhe Akua-kulturės nė Tiranė, Spitali i Delvinės, Universiteti Politeknik, Parku i Butrintit, etj.

Klement Balili ka qenė nė qendėr tė akuzave politike mes maxhorancės dhe opozitės edhe pėr pėrfitim tė tokave bujqėsore. Tė enjten nė seancė plenare deputeti socialist Erjon Braēe akuzoi ish-ministrin e bujqėsisė Edmond Panariti se gjatė kohės qė ishte nė bashkėqeverisje me socialistėt, u kishte dhėnė Balilajve tokė bujqėsore pėr shfrytėzim.

Por, Top Channel tregoi njė ditė mė parė se toka prej 21ha e ish-Shkollės Bujqėsore Delvinė, qė shkolla e kishte pasur pėr nevojat e saj mėsimore, i kaloi Ministrisė sė Bujqėsisė pas propozimit tė Ministrisė sė Arsimit.

Sipas kėsaj VKM-je argumenti i kalimit tė tokės nga Ministria e Arsimit te ajo e Bujqėsisė ėshtė pėr vėnien nė efiēencė tė tokave tė pakultivuara dhe tė lėna djerrė.

Pas kėtij momenti, toka doli nė ankand dhe fitues u shpall kompania “Balili Co”, qė i mori 21 ha me njė qira vjetore prej 280 mijė lekė me afat 90-vjeēar.

Kontratat publike kanė pėrmirėsuar rezultatin financiar tė kompanisė. Sipas ekstraktit nė Qendrėn Kombėtare tė Biznesi “Balili Co” rezulton tė jetė themeluar nė vitin 2001. Por tė dhėnat zyrtare nga Open Data Albania, tregojnė se xhiroja e kompanisė u rrit me gati tre herė nė tre vitet e fundit, nga rreth 500 mijė dollarė qė ishte nė vitin 2014 nė 1.5 milionė dollarė vitin e kaluar, ndėrsa fitimi nė 2016 u rrit nė 150 mijė dollarė.

150 mijė dollarė mund tė duket pak nė raport me tė ardhurat qė Balilajt dyshohet se kanė pėrfituar nga trafiku i drogės, por aktiviteti i pastėr ekonomik i kompanisė tregon se askush nga politika sot nuk mund tė thotė se nuk ka bėrė biznes me ta.

Multimedia: Gazeta Express
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 16-12-2017
Titulli i publikimit: Ishte shpallur nė kėrkim, por kompania e Balilit ruante prokurorinė e Gjirokastrės dhe Sarandės
Pėrshkrim i publikimit: “Si mund tė shpjegojmė ndryshe faktin, qė trafikanti i paprekshėm i drogės, Klement Balili ėshtė ende i lirė?!”, deklaronte kryediplomati amerikan nė Tiranė. Lexo mė shumė nė: http://www.gazetaexpress.com/lajme-nga-shqiperia/ishte-shpallur-ne-kerkim-por-kompania-e-klement-balilit-ruante-prokurorine-e-gjirokastres-dhe-sarandes-475438/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :